مروری بر تاریخ معاصر ازمیر ترکیه

آتش سوزی ازمیر 1

آتش سوزی ازمیر

فهرست مطالب

سال 1922

 

مقاله حاضر خاطره ای شفاهی از لیلا نیزی است که در سال 1912 در ازمیر متولد شده است و خاطرات خودش را از جنگ ها و اتفاقات معاصر شهر ازمیر بیان می کند.

در این خاطرات اشاراتی به تسخیر و به آتش کشیدن شهر ازمیر که به واقعه مانسا نیز معروف است و هم چنین جنگ یونان و ترکیه شده است که برخی از این خاطرات در هیچ کتابی به آن اشاره ای نشده است. کمتر کسی امروز در رابطه با وقایع جنگ در شهر ازمیر صحبت می کند.

در ارتباط با وقایع تاریخ معاصر ازمیر همواره دو گفتمان مقابل هم بوده است:

یکی گفتمان ملی میهنی ترک است که طرفداران ناسیونالیست از آن حمایت می کنند و دیگری گفتمان واقع گرایی است که اذعان دارد ترکیه شکست های سنگینی خورده است و افراد زیادی مجبور به تبعید و از دست دادن خانواده های خود شده اند. نوشته زیر اما بیشتر به نگاه افراد محلی و ساکن همان منطقه می پردازد و نمایانگر فرهنگ قدیم ترکیه و روز های گذشته است که به درک شکل گیری ازمیر امروزی کمک می کند.

 

سربازان ترک

سربازان ترکیه

نبرد علیه استعمار

نگاه ناسیونالیستی که در اواخر دوران عثمانی پدیدار شده بود در کنار شکست های پی در پی نتیجه ای جز تکه تکه شدن امپراطوری عظیم عثمانی به همراه نداشت. چون امپراتوری عثمانی از هم پاشید ،کمیته حاکم اتحادیه ای تشکیل داد و تلاش کرد تا پایه جدیدی بسازد که متعلق به یک هویت قومی و نژادی ترک باشد. در اواخر قرن نوزدهم ،از دست دادن استان های عثمانی منجر به جاری شدن سیل آوارگان مسلمان شد.

ایدئولوژی ناسیونالیسم ترکیه سوژه های مسیحی و یهودی عثمانی را به عنوان بیگانگان تعریف کرد و نخبگان حاکم برنامه ریزی کردند تا مهاجران مسلمان را در اموال مسیحیان عثمانی مستقر کنند ، که این عمل در مقابل تهدید ناسیونالیسم ارمنی ها توجیه می شد.

در پایان جنگ جهانی اول ، آنچه باقی مانده از امپراتوری عثمانی بود توسط متفقین اشغال شد. با حمایت انگلیسی ها ، ارتش یونان در سال 1919 به ازمیر حمله کرد. در این زمان جبهه مقاومت توسط مصطفی کمال که یک مقام در ارتش عثمانی بود ، که هم از سلطان عثمانی و هم اروپایی ها مخالفت می کرد ، این موج را به هم زد.

پس از یک نبرد طولانی و خونین ، کووی میلیه (نیروهای ملی گرا) در چندین جبهه جنگ پیروز شدند: علیه یونانیان در غرب ، روس ها و ارمنی ها در شرق و فرانسوی ها در جنوب اگرچه نیروهای مصطفی کمال در نبرد علیه استعمار پیروز شدند ،اما احساس فرومایگی در برابر اروپایی ها را نمی توانست به راحتی برطرف کند.

 

لشگر ترکیه در راه ازمیر

لشگر ترکیه در راه ازمیر

تاسیس جمهوری ترکیه

جمهوری ترکیه در سال 1923 تاسیس شد.اغلب جمعیت این کشور تازه تاسیس را مردم مسلمان ترک تبار تشکیل می دادند. دولت یونان و ترکیه با یک مبادله جمعیت موافقت کردند که در آن باقی مانده جمعیت یونانی-ارتدکس آسیای صغیر با مسلمانان یونان معاوضه شود. تحت جمهوری ترکیه ، بیشتر اعضای جوامع مسیحی و یهودی باقیمانده به دلیل انواع سیاستها و اقدامات تبعیض آمیز مجبور به ترک این کشور شدند.

کاروانسرای عثمانی
حتما بخوانید

پروژه مدرنیستی مصطفی کمال آتاتورک به روشهایی اجرا شد که فضای کمی برای مخالفت باقی گذاشت. مخالفت خواه از درون نخبگان حاکم یا از جناح مذهبی ها یا کردها  منشأ گرفته می شد ، درهم شکسته شد. علیرغم تلاش ها برای ایجاد دموکراسی با چند کودتای نظامی محدود شد.

از دهه 1980 ، ترکیه در مدار اقتصاد جهانی گنجانیده شده است. سرمایه با گفتمان جدیدی از خود و ظهور سیاست لیبرال همراه است. کشف مجدد هویتهای قومی و مذهبی خاموش که تحت تأثیر تجربیات مهاجران و پناهندگان از ترکیه قرار گرفته است.

نزدیک شدن ترکیه و یونان ، بحث درباره درخواست ترکیه برای ورود به اتحادیه اروپا ، افزایش تنش بین اسلامگرایان حاکم و سکولارهای حاکم بر ارتش ، بوروکراسی ایالتی و طبقه متوسط ​​تحصیل کرده شهری و ظهور رسانه های جمعی خصوصی و قدرتمند ، از جمله عواملی هستند که منجر به بحث بسیار سیاسی و تاریخی و جغرافیای ترکیه در عرصه عمومی در مورد تاریخ تأسیس جمهوری ترکیه است.

 

جنگ

سربازان ترک در جبهه ازمیر

ازمیر پس از استعمار

لیلا بین ازمیر و استانبول ، پایتخت عثمانی تمایز قائل می شود.  به گفته او ، ازمیر بیشتر alafranga (فرانسوی) و خودمختارتر بود. هنگامی که او دو شهر بزرگ را با هم مقایسه می کند ، صدای مخالفت در صدای او وجود دارد:

ما واقعاً متفاوت هستیم زیرا ازمیر مکانی بین المللی بود. مثل استانبول نیست. استانبول به معنی سنت امپراتوری عثمانی است. در ازمیر ، مسلمانان در سبک زندگی لوانتان قرار دارند. بنابراین در ازمیر ، شما دست سلطان یا پاشا را نمیبوسید.

از طرف پدرش ، لیلا متعلق به خاندان Katipzade با شهرت محلی است. او قدیمی ترین عضو بنیاد (vakıf) است که توسط خانواده اش در زمان عثمانی تأسیس شده است. او ادعا می کند این ساختمان که اکنون از اماکن تاریخی ازمیر است که به عنوان محل سکونت فرماندار در منطقه کوناک مورد استفاده قرار گرفته ، برای اجداد او ساخته شده است. لیلا یکی از عجیب ترین داستانهایی را که درباره مصطفی کمال آتاتورک شنیده ام می گوید.

لیلاکه به خواهرش بسیار نزدیک بود ، می گوید:

خواهرم در سال 1925 به ترکیه بازگشت. جنگ آزادسازی به پایان رسیده بود ، ازمیر تحت حکومت آتاتورک بود. در کاخ فرمانداری پذیرایی صورت گرفت. به تازگی اصلاحات در کلاه صورت گرفته بود. خواهر من نیز کلاهی را که از اروپا آورده بود ، به سر می گذاشت. خواهرم روی صندلی نشسته بود و پشتش به پنجره بود. با قدم زدن در باغ ، آتاتورك به پنجره آمد و گفت: “خانم خانم ، كلاه خود را بردارید.” خواهر من سر چرخاند و گفت: “اگر این یك دستور است ، نه.” “نه” ، آتاتورک گفت: “ دستور نیست این درخواست من برای دیدن چشمان زیبای شما است.خواهرم نیز قبول کرد و کلاه خود را برداشت.

این واقعه نشانگر رابطه مستقیم نخبگان استان با مقام مرکزی است.

 

جنگ 4

سربازان ترک پس از پیروزی در جنگ

اشغال ازمیر 1919 – 1922

ازمیر شهری ساحلی بود که بسیاری مسیحی و مسلمان در کنار هم زندگی می کردند. با این حال فضای شهر در طی جنگ  و پیامدهای آن به طرز چشمگیری تغییر کرد. در طول جنگ ، بیشتر مردان خانواده برای دفاع از شهر بسیج شدند . لیلا نیز در آن زمان خیلی جوان بود و خاطرات کمی به یاد دارد.

شهر گردشگری ساحلی و دیدنی آلاچاتی
حتما بخوانید

اما دو واقعه را هیچگاه فراموش نکرد:کشته شدن پدرش و به آتش کشیده شدن مانیسا اواخر آگوست بود که به منزل یکی از اقوام در مانیسا رفته بودند که ناگهان پیغامی از پدرش دریافت کرد:

ارتش یونان در حال پیشروی به مانیسا است و همه چیز را در پی آن نابود خواهند کرد.هرچه سریع تر به مکانی امن بروید.

لیلا به یاد می آورد که چگونه نظامیان درهایی که پشت آن زنان وکودکان از ترس قرار داشتند باز کردند. او می گوید که برخی خانواده های یونانی یا ارمنی بودند که به مخفیگاه خود خیانت کرده اند. زمانی که شهر در تصرف یونانیان قرار گرفت مردم بی دفاع به تپه ها فرار کردند. اما پس از چندین جنگ ارتش ملی ، یونان را شکست داد و در 9 سپتامبر 1922 شهر آزاد گردید.

 

قوای ترکیه

قوای ترکیه

 ورود ارتش ترکیه

در 9 سپتامبر ، کنترل شهر توسط نیروهای ترکیه آغاز شد. آنها به طور گسترده دست به غارت و قتل عام یونانیان و ارامنه زدند. اسقف ارتدوکس یونانی ، کرایستوستیموس ، توسط یک جمعیت ترک شکنجه و اعدام  شد.

قربانیان قتل عام های ارتش ترکیه و بی نظمی ها شهروندان خارجی نیز بودند. در 9 سپتامبر ، بازرگان هلندی اسکار دو یونگ و همسرش توسط سواره نظام ترکیه به قتل رسیدند. در حالی که در یک حادثه دیگر ، یک پزشک بازنشسته بریتانیایی در خانه خود مورد ضرب و شتم قرار گرفت. تمام این اتفاقات پس از سه سال اشغال ازمیر توسط یونان و کینه ترک ها از آنان رخ داد.

 

نبرد ترکیه و یونان

نبرد ترکیه و یونان

 آتش سوزی ازمیر

آتش سوزی ازمیر بین 14 سپتامبر 1922 تا 19 سپتامبر 1922 اتفاق افتاد. این اتفاق چهار روز پس از آن  که نیروهای ترکیه در 9 سپتامبر 1922 کنترل شهر را به دست آوردند. این اتفاق زمانی رخ داد که به طور مؤثر جنگ یونان و ترکیه را در این منطقه پایان یافته بود. یونانیان بیش از سه سال پس از لشگرکشی 15 مه 1919 اسمیرنا را اشغال کردند.

تلفات یونانی و ارمنی ناشی از آتش سوزی را از 10،000 تا 100،000 نفر تخمین زده اند. تقریباً 50،000 پناهجو یونانی و ارمنی برای فرار از آتش به ساحل فرار کردند. آنها مجبور شدند نزدیک به دو هفته در همان شرایط سخت بمانند. نیروهای ترکیه در این هنگام اقدام به قتل عام و قساوت علیه یونان و ارمنی ها در این شهر کردند.

بهترین کارهایی که میتوان در 24 ساعت در ازمیر انجام داد
حتما بخوانید

در نتیجه آتش سوزی ازمیر محله های یونانی و ارمنی این شهر را به کلی نابود گردید. گزارش های مختلف و شاهدان عینی درباره اینکه چه کسی مسئول آتش سوزی بوده است وجود دارد. شماری از منابع آن را به سربازان ترک در نتیجه پیروزی بر یونان نسبت داده اند. منابع سنتی ترک معتقدند که یونانیان و ارامنه آتش را برای از بین بردن شهرت ترکها آغاز کردند.

 اوضاع شهر پیش از آتش سوزی ازمیر

نسبت جمعیت مسیحیان به مسلمان همچنان مورد اختلاف است. اما این شهر تا سپتامبر سال 1922 پیش از آتش سوزی ازمیر یک مرکز چند فرهنگی و جهانی بود. امروزه نیز ازمیر هم چنان قطب گردشگری ترکیه است.

منابع مختلف ادعا می کنند یونانی ها یا ترک ها اکثریت شهر را تشکیل می دادند. طبق گفته لیلا ، یونانیان در اسمیرنا در سالهای 1919-1922 تعداد 150،000 نفر را تشکیل می دادند.  كه تقریباً نیمی از جمعیت را تشکیل می دادند و از نظر تعداد تركها با نسبت دو به یك از آنها بودند. در کنار ترکها و یونانیان ، اجتماعات بزرگی از ارمنی ها ، یهودیان و سوری ها در شهر وجود داشتند.

براساس سرشماری در سال 1905 ، 100356 مسلمان ، 73.636 مسیحی ارتدوکس ، 11127 مسیحی ارمنی و 258554 نفر دیگر وجود داشتند. ارقام به روز شده در سال 1914 به 111.486 مسلمان در مقایسه با 87497 مسیحی ارتدوکس خبر داد. علاوه بر این طبق گزارشات قبل از جنگ ، در این شهر یونانیان بیشتری حتی از آتن زندگی می کردند.

 اوضاع شهر پس از آتش سوزی ازمیر

تخلیه با وجود تلاش دریانوردان انگلیسی  برای حفظ نظم دشوار بود ، زیرا ده‌ها هزار پناهنده در ساحل بودند. در این هنگام بسیاری از پناهندگان در حین فرار به سمت ساحل به ضرب گلوله کشته شدند. در اسکله ، سربازان ترکیه به طور دوره ای پناهندگان یونانی را سرقت می کردند ، شماری را کتک می زدند و برخی دیگر را که مقاومت می کردند بازداشت کردند.

اگرچه گزارش های متعددی مبنی بر کمک سربازان  به پیرزن ها و تلاش برای حفظ نظم در بین پناهندگان وجود داشته است. البته تعداد کسانی که کمک می کردند در مقابل کسانی که ظلم و ستم می کردند بیشتر بود. تلاش انگلیس برای محافظت از یونانی ها در مقابل تركها نتیجه چندانی نداد ، زیرا آتش سوزی تلفات وحشتناکی را به بار آورد.

بسیاری از یونانیان ناامید به دریا گریختند و در غم از دست دادن خانه و خانواده خود را غرق کردند. ارمنیان این شهر نیز رنج فراوانی متحمل شدند  وهر مرد ارمنی بالغ  کشته می شد. آتش سوزی به طور کامل محله های ارمنی و یونانی را تخریب کرد. در حالی که محله های مسلمان و یهودی سالم باقی ماند.

بندر پر رونق اسمیرنا، یکی از فعال ترین بازرگانی های منطقه ، به زمین سوخته بدل شد. حضور 3000 ساله یونان در سواحل اژه آناتولی به طور ناگهانی به پایان رسید. از دیدگاه یونانیان این واقعه فاجعه بار ترین اتفاق تاریخ معاصر آن هاست. اما از دیدگاه ترک ها آتاتورک قهرمانی ملی بود که ازمیر را از چنگال استعمار خارجی نجات داد.

توران ازمیر

مجموعه جامع توران ازمیر با هدف بهبود کیفیت زندگی شما هموطن گرامی در شهر ازمیر اقدام به جمع آوری و ارائه تمامی نیازهای گردشگری و زندگی در ازمیر ترکیه نموده است.

اشتراک این مطلب با ذکر منبع سایت توران ازمیر بلامانع می باشد.

◊◊ توران ازمیر جامع ترین سایت گردشگری ازمیر , املاک ازمیر , مشاغل فعال ازمیر , صرافی ازمیر و خدمات ازمیر ترکیه ◊◊

, , , , , , , , , ,

اشتراک گذاری این مطلب :

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست