جريمه اضافه ماندن در تركيه چقدر است؟؟

هر ایرانی چقدر می تواند در ترکیه اقامت داشته باشد؟

طبق قراردادی که بین رضا شاه و آتاتورک بسته شد , مسافران ایرانی میتوانند بدون نیاز به ویزا و اخذ اقامت به مدت ۳ ماه (۹۰ روز ) بدون هیچگونه مشکلی دراین کشور حضور داشته باشند( البته در این مدت اجازه کار و تحصیل در ترکیه را نخواهند داشت).

بر اساس این معاهده در هر ۱۸۰ روز , ۹۰ روز آن را یک فرد ایرانی می تواند در ترکیه بماند و ۹۰ روز دیگر لازم است که ترکیه را ترک کرده باشد. در صورتی که مهلت اقامت قانونی شما ( ۹۰ روز) به اتمام رسید و نیاز داشتید که چند روز دیگر در ترکیه بمانید , لازم است که به اداره اقامت عزیمت کنید و نسبت به اجازه اقامت بیشتر درخواست رسمی تحویل دهید.

ضمناً فقط یک بار می توانید درخواست اقامت بیشتر بدهید. بعد از اتمام مهلت تعین شده , برای بار دوم اجازه اقامت بیشتر به شما داده نمی شود.

جريمه اضافه ماندن در تركيه

محاسبه جریمه های اقامت غیر مجاز در ترکیه

محاسبه جریمه برای اتباع هر کشوری متفاوت است و تابع فاکتورهایی چون سن و تعداد روز اضافه ماندن می باشد . برای شهروندان ایرانی برای افراد بالای ۱۸ سال و برای افراد زیر ۱۸ سال نیز متفاوت است.

جریمه اقامت بیش از سه ماه در ترکیه به روش زیر محاسبه می شود :

  • مقدار جریمه نقدی برای افراد بالغ بالای ۱۸ سال ماه اول ۵۰ دلار به اضافه ۷۲ لیر می باشد. و پس از ان هر ماه ۱۰ دلار اضافه خواهد شد.
  • مقدار جریمه نقدی برای کودکان زیر ۱۸ سال ماه اول ۲۵ دلار به اضافه ۷۲ لیر است و هر ماه دیگر پس از آن ۱۰ دلار اضافه باید پرداخت.

مبلغ دلار بر حسب لير به قيمت روز محاسبه ميشود و دريافتى به صورت لير تركيه است. ماه اول شامل ( يك روز تا ٣٠ روز ) کامل محاسبه ميشود , يعنى فرقى ندارد چه يك روز اضافه باشد چه سى روز و هزينه آن ٥٠ دلار و براى زير ١٨ سال نصف قيمت است.

در صورت تخلف از پرداخت , آن شخص به مدت ۱ تا ۵ سال از ترکیه دیپورت می شود و حق رفتن به این کشور را نخواهد داشت. این قانون برای اتباع ترکیه ای که به ایران می آیند نیز صادق است. در صورتی که هنگام خروج از ترکیه طبق قانون ۶۴۵۸ ترکیه جریمه را پرداخت نمایند منجر به دیپورت نخواهد شد.

امکان کد قانونی وی ۸۴  و جریمه اضامه ماندن در ترکیه

پس از این که به مبادی خروجی عزیمت کردید , می توانید در آن جا نسبت به اجازه ماندن تا ده روز دیگر در ترکیه درخواست بدهید. در صورت موافقت با درخواست تان , شما مجاز هستید تا ده روز دیگر در ترکیه بمانید به شرطی که مبلغ مورد نظر را پرداخته و به صورت قانونی درخواست داده باشید و با درخواست شما موافق شده باشد. به این نوع درخواست برای اقامت مدت زمان بیشتر در ترکیه , قانون وی ۸۴ گفته می شود.

توران ازمیر

مجموعه جامع توران ازمیر با هدف بهبود کیفیت زندگی شما هموطن گرامی در شهر ازمیر اقدام به جمع آوری و ارائه تمامی نیازهای گردشگری و زندگی در ازمیر ترکیه نموده است.

اشتراک این مطلب با ذکر منبع سایت توران ازمیر بلامانع می باشد.

◊◊ توران ازمیر جامع ترین سایت گردشگری ازمیر , املاک ازمیر , کاریابی ازمیر , صرافی ازمیر و خدمات ازمیر ترکیه ◊◊

, , , , ,

اشتراک گذاری این مطلب :

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست