اخبار

نحوه محاسبه سود بانکی در ترکیه | توران ازمیر | سود بانکهای ترکیه | محاسبه سود بانکی در ترکیه

نحوه محاسبه سود بانکی در ترکیه

سود بانکهای ترکیه چگونه محاسبه می‌شود؟

برای اینکه بدانیم سود ماه شمار سپرده‌ها چگونه محاسبه خواهد شد, باید ابتدا نحوه محاسبه سود روزشمار را مرور کنیم. سود سپرده‌های بانکی به صورت روزشمار و با نرخ سود علی‌الحساب طبق فرمول:(مدت به روز) × (نرخ) × (مبلغ سپرده‌گذاری) تقسیم بر ۳۶۵ = سود سپرده‌های روز شمار  محاسبه می‌شود.

به عبارت دیگر وقتی کارمند بانک به شما می‌گوید سود روزشمار ۱۵ درصد یعنی کمترین مانده روزانه شما جمع شده و در پایان سی روز محاسبه می‌شود. سپس عدد به دست آمده در ۱۵ درصد ضرب و مجموع آن تقسیم بر ۳۶۵ می‌شود. (عبارت ۳۶۵ معرف ۳۶۵ روز سال است.)

به عنوان مثال اگر ۱۰ میلیون تومان را به شکل ثابت در بانک با نرخ ۱۵ درصد نگه داریم سود آن این گونه به دست می‌آید : عدد ۱۰ میلیون در ۳۰ برای ماه‌های ۳۰ روزه و ۳۱ برای ماه‌های ۳۱ روزه ضرب شده و عدد ۳۰۰ میلیون تومان به دست آمده در ۱۵ درصد ضرب می شود. حال عدد ۴۵ میلیون تومان به دست آمده بر ۳۶۵ تقسیم می شود و مبلغ ۱۲۳ هزار تومان به دست می‌آید و این سود یک ماه مبلغ ۱۰ میلیون تومان ثابت با نرخ ۱۵ درصد است.

پیش از پرداخت سود به مشتریان براساس حداقل مانده حساب آن‌ها در طول یک روز بوده, اما با این تغییر, سود پرداختی به مشتریان براساس میانگین حداقل مانده‌ حساب ‌آن‌ها در روزهای یک ماه محاسبه و در پایان ماه به حساب آن‌ها واریز می‌شود. یعنی در فرمول فوق تبدیل به فرمول «نرخ سود ضربدر تعداد روزهای ماه ضربدر کمترین مانده طی ماه» خواهد شد.

Türkiye'deki banka kazancı nasıl hesaplanır

مراحل فوق عین روش محاسبه بانک می باشد و راه های ساده تری هم وجود دارد.

همچنین می توانید از سایت های زیر سود بانکی بانکهای مختلف را برحسب مبلغ و مدت محاسبه نمایید: در قسمت TL  میزان سپرده به لیر را وارد کنید و در قسمت GUN تعداد روز را وارد کنید . که حداکثرش 360 روز میباشد .

www.hesapkurdu.com/mevduat

www.enuygun.com/mevduat

کارشناسان توران ازمیر همیشه آماده پاسخگویی به شما هموطنان در زمینه ارائه مشاوره حضوری و تلفنی می باشند.

2 نظر

  1. پوریا

    در می گوید:  

    سلام من ۴۰۰هزار لیر تو یه بانک سرمایه گذاری کنم یک ساله چقدر سود بهم میدم

دیدگاه ها غیرفعال می باشد.