مشاوره حقوقی

در صفحه مشاوره حقوقی می خوانید

قوانین حقوقی املاک

در هر کشوری قوانین بسیاری در جهت حفظ منافع طرفین معامله وجود دارد, آگاهی از این قوانین و اجرای آنها در زمان عقد قرارداد از اهمیت بالایی برخوردار بوده و ضمانت انجام یک قرارداد سوداور خواهد بود. مجموعه توران ازمیر بر خود دانسته تا با انتشار بخشی از این قوانین شما هموطنان گرامی را در مسیر مهاجرت و دسترسی به زندگی آرام در حد توان حمایت نماید. کارشناسان خبره ما آماده پاسخگویی و مشاوره به سوالات و مشکلات احتمالی شما عزیزان هستند.

حقوق قضایی در ترکیه

سیستم قضایی ترکیه متشکل از: دادگاه های عمومی، دادگاه های جزایی سنگین، دادگاه های نظامی، دادگاه قانون اساسی، دادگاه عالی کشور و سه دادگاه عالی دیگر شامل: دادگاه استیناف در رسیدگی به پرونده های کیفری، شورای رسیدگی به پرونده های اداری یا پرونده های مربوط به نهادهای دولتی و امورخارجه و در آخر دادگاه های حسابرسی موسسات دولتی، می باشد.

اغلب پرونده ها در دادگاه های عمومی مورد رسیدگی قرار می گیرند که شامل: دادگاه های مدنی، اداری و کیفری، می شوند. در سال 2004، مجلس ترکیه قانونی مبنی بر تشکیل دادگاه های استیناف منطقه ای جهت تسهیل در رسیدگی به این قبیل پرونده ها در دادگاه عالی، تصویب كرد كه به موجب آن، قوه قضاییه ترکیه توانست كارآمدتر عمل كند.

حق وکاله در ترکیه

در بسیاری از موارد، کمترین هزینه درخصوص حق الوکاله، از سوی کانون وکلای منطقه ای، تعیین می گردد. این مبلغ که معمولا برحسب درصدی از ارزش پرونده تعیین می گردد (بطور مثال: 10%). بسته به نوع پرونده و تجربه وکیل، متفاوت می باشد. به طور معمول این مبلغ به ازای هر ساعت بین TRY 500-1000 متغیر می باشد.

کمک یارانه ای یا حقوقی در سیستم قضایی ترکیه

در ترکیه سیستمی تحت عنوان «کمک های حقوقی» (Legal Aid – استفاده از کمک های همگانی برای هزینه های حقوقی)، وجود دارد که در پرونده های کیفری (Criminal Case)، هنگامی که شما قادر به پرداخت هزینه های وکیل نیستید، وکیلی را با استفاده از این بودجه برایتان انتخاب می کنند. معمولا این قبیل وکلا، از وکلای جوان مندرج در فهرست چنین خدماتی، انتخاب و هزینه هایشان (با نرخی متوسط)، از سوی دلت پرداخت می گردد.
 
در پرونده های حقوقی (Civil Case)، جهت استفاده از کمک های قانونی، شما می بایست به کانون وکلای ترکیه درخواستی ارسال نمایید که ندرتا مورد تایید قرار می گیرد. علاوه بر این، برخی وکلا نیز چنین پرونده هایی را بصورت «Pro Bono» (عام المنفعه و بدون دریافت هزینه)، انجام می دهند که بسیار به ندرت پیش می آید.
آیکون اطلاعات

توصیه به موکلین خارجی

برای موکلین خارجی، وجود تجربه بین المللی وکیل بسیار مهم می باشد؛ چراکه این موضوع به وکیل شما اجازه می دهد تا روش های متفاوتی را درخصوص پرونده شما مورد توجه قرار دهد. نکته: اگر قصد خرید ملکی را دارید، هرگز وکیل خود را براساس توصیه بنگاه ملکی که قصد فروش ملک به شما دارد، انتخاب نکنید؛ چراکه هرگز نمی توان مطمئن شد آیا وکیل منافع شما را درنظر خواهد گرفت یا از پیش به دلیل نسب فامیلی یا دوستی با فروشنده ملک، صرفا به دنبال دریافت سود خود از فروش ملک به شما می باشد.

از پشت‌نویسی اجاره خودداریی کنید؟

اگر جزو آن دسته ازمستاجرانی هستید که برای تمدید قرارداد اجاره به دلیل کاهش هزینه‌های دفاتر ثبت ‌اسناد یا بنگاه‌های معاملاتی به دنبال پشت‌نویسی هستید به شما توصیه می‌کنیم دست نگه ‌دارید! اگرچه بر اساس قانون در صورتی‌که قرارداد اجاره دست‌نویس باشد و توسط ۲ شاهد امضا شده باشد قابل استناد در مراجع قضایی است, اما توصیه ما به شما این است که برای دریافت کامل حق‌ و حقوقتان به‌هیچ‌عنوان زیر بار پشت‌نویسی قراردادهای اجاره نروید و فراموش نکنید در صورت عقد قرارداد پاک, مراجع قضایی حامی شما هستند.
 
همچنین توصیه می‌شوید که دقت کنید اجاره نامه‌هایی که در بنگاه‌های معاملاتی تنظیم می‌شوند, جزو اجاره نامه‌های عادی هستند و هیچ تفاوتی با عقد قرار دستی در منزل توسط موجر و مستاجر ندارد. چرا که براساس قانون تجارت مشاوران املاک, بنگاه‌‎ها تنها دلالانی هستند که موجر و مستاجر را به هم نزدیک می‌کنند.

خدمات حقوقی در کشور ترکیه

شرکت توران ازمیر همراه شما عزیزان در انجام امور خدمات حقوقی و وکالتی
در شهر ازمیر و کشور ترکیه خواهد بود

دیگر خدمات شرکت توران ازمیر

مشاوره ملکی

شرکت توران ازمیر مشاور و راهنمای شما در امور ساخت و ساز در شهر زیبای ازمیر و ارائه دهنده مشاوره خرید و فروش ملک در این شهر در کنار شما خواهد بود.

مشاوره تحصیلی

مشاوران ما همراه شما خواهند بود تا در انتخاب مسیر تحصیلی مناسب، راهنمایی آزمون‌های ورودی و اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها، کالج‌ها و مدارس مختلف کمک کنند.

مشاوره مالی

مشاوره مالی یکی از خدمات مهمی است که شرکت توران ازمیر ارائه می دهد. ما به شما کمک میکنیم تا برنامه های مالی خود را بهبود بخشید، سرمایه گذاری های مناسب را انتخاب کنید.

سولات متداول حقوقی در ترکیه

بر اساس ماده ۴۹۷ قانون مدنی، عقد اجاره با فوت موجر یا مستاجر باطل نمی‌شود؛ مگر اینکه شرط مباشرت مستاجر در قرارداد قید شده باشد؛ بنابراین اگر در شرط مباشرت در قرارداد نوشته شده باشد و موجب فوت کند، وراث یا باید با مستاجر توافق به فسخ اجاره کنند (با فرض عدم انقضای مدت اجاره) و یا باید منتظر انقضای مدت اجاره باشد.

اگر در قرارداد, قید شده باشد که تنها بهره‌بردار ملک, خود مستاجر است، یعنی شرط مباشرت در آن قید شده باشد, هیچ‌کس حتی ورثه مستاجر نیز نمی‌تواند وارد ملک او شود و از آن بهره‌برداری کند. در این صورت قرارداد اجاره ملک در صورت پایان قرارداد یا فوت مستاجر لغو می‌شود. در غیر این صورت بر اساس قانون, قرارداد اجاره با فوت مستاجر باطل و فسخ نمی‌شود و قایم‌مقام قانونی مستاجر, می‌تواند تا پایان مدت اجاره از ملک موردنظر استفاده کند.

بر اساس قانون، این موارد نیز می‌تواند مشمول قانون تخلیه شود؛ اما اگر مستاجر در پرداخت اجاره‌بها یا پول شارژ کوتاهی کند، موجر اجازه دست‌درازی به مبلغ ودیعه و کسر این مبلغ از ودیعه مستاجر را دارد. برای این مورد باید با مراجعه به دادگاه، دادخواست مطالبه ضرر و زیان به میزان مبلغ مورد ادعای موجر ارایه شود