قوانین حمل دارو به ترکیه

برای سفر به هر کشوری شما باید حتما در مورد قوانین آن کشور اطلاعات کسب کنید تا درهنگام سفر با هیچگونه مشکلی مواجعه نشوید.یکی از مشکلات معمول مسافران خارجی نا آشنایی با قوانین دارویی است.

خیلی از افرادی که قصد سفر به کشور دیگری را دارند برای اینکه بتوانند بهتر بخوابند یا محکم کاری کنند قرص های مسکن و خواب آور با خود به سفر می برند. ولی نباید بدون اطلاع ، دارو ، شربت یا اسپری را در چمدانشان بگذارند. کشور های زیادی هستند که برای حمل دارو های بنظر عادی و ساده اما ممنوعه جریمه های سختی دارند.

بعضی از کشور ها قوانین سخت تری نسبت به کشور های دیگر دارند. هرگونه دارو و ماده‌ای که منجر به مختل شدن سیستم اعصاب و روان بشود در بسیاری از کشورها ممنوع است.

داروهایی که شما در طول روز به راحتی مصرف می کنید ممکن است در فرودگاه یا در مقصد شما غیر قانونی باشد. در هر کشور این ممنوعیت متفاوت است. ممکن است کشوری با داروهای کدئین دار مشکلی نداشته باشد ولی در کشور دیگری جرم محصوب شود.

نکات مهم برای حمل دارو

 • دارو ها در بسته بندی خود قرار بدهید
 • مدارک لازم پزشکی را به همراه داشته باشید
 • در مورد مواد تشکیل دهنده دارو های تان تحقیق کنید
 • کاهش دارو و یا استفاده از داروی جایگزین

قوانین دارویی ترکیه

در سال های اخیر شاهد سفرهای زیادی از ایران به کشور ترکیه هستیم سالانه میلیون ها ایرانی در فرودگاه های این کشور رفت و آمد می‌کنند.ترکیه یکی از کشور هایی است که حمل دارو به کشور خود را ممنوع کرده است. بهنتر است که بیشتر با قوانین دارویی ترکیه آشنا شویم .

مرکز بهداشت ازمیر ترکیه
حتما بخوانید

 در حال حاضر امنیت در فرودگاه های ترکیه نقشی اساسی دارد به همین منظور بازرسی ها بسیار قوی تر از قبل انجام می‌پذیرند. قوانین دارویی در ترکیه با ایران متفاوت می باشد . باید بدانید که داشتن دارو در هنگام سفر به ترکیه شمارا با مشکل مواجعه می کند.

درباره حمل دارو هیچ وقت ریسک نکنید…

درباره حمل دارو هیچ وقت ریسک نکنید و حتما قبل از حمل آن اطلاعات کسب کنید.بهتر است که دارو های مسکن را از بیمه درمانی ترکیه خریداری کنید. به هیچ عنوان دارو با حجم بالا به ترکیه وارد نکنید. به همراه داشتن داروهایی با حجم بالا که به عنوان کالای تجاری در نظر گرفته شود در این کشور ممنوع است. شاید شما به منظور محکم کاری داروهای زیادی همراه خود ببرید. اما این مساله از نظر مسئولین گمرک ترکیه، به منزله قاچاق دارو به کشور آنها خواهد بود و با آن برخورد خواهند کرد.

دارو هایی را که قصد بردن آنها را دارید حتما در قوطی خودش قرار دهید تا به راحتی قابل شناسایی باشند.قرص هارا در پاکتی جدا و در دسترس قرار دهید از گذاشتن دارو در چمدان جدا خود داری فرمایید تا در بازرسی چمدان ها دچار دردسر باز کردن چمدان نشوید. بهتر است از حساسیت های احتمالی پیش گیری کنید.

آمپول، شربت، قرص‌های خواب‌آور و مسکن‌های کدیئن‌دار و همچنین داروهایی برای درمان اختلالات روانی مانند  اضطراب، افسردگی، اختلالات دوقطبی و … بر اساس قانون ترکیه ممنوع است و شما به هنگام ورد به خاک این کشور نباید این دارو ها به همراه داشته باشید. از دیگر داروها و اقلام ممنوعه در ترکیه متادون و داروهای ترک اعتیاد هستند.

در صورتی که دارو مصرف می کنید اطلاعات پزشکی خود را به همراه داشته باشید. باید گواهی پزشک به زبان ترکی یا انگلیسی باشد  تا برای تایید آن در فرودگاه دچار مشکل نشوید. اگر شیر خشک، شیر مادر دوشیده شده یا مواد خوراکی به همراه دارید بهتر است با مامورین فرودگاه در میان بگذارید. همراه داشتن انواع مواد مخدر بخصوص ماری جوانا اکیدا ممنوع است و پیگرد قانونی دارد. دارو های غیر مجاز ممکن است تغییر پیدا کند برای همین بهترین کار این است که قبل از سفرتان حتما لیست دارو های غیر مجاز در آن کشور را مطالعه کنید تا دچار هیچ گونه مشکل نشوید.

انتقال حیوان خانگی به ترکیه
حتما بخوانید


دریافت مجوز ورود دارو به ترکیه :

 1. نسخه معتبر از پزشک ( پزشک مورد تائید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشد.)
 2. ترجمه رسمی فتوکپی مجوز پزشک به زبان انگلیسی یا ترکیه‌ای با ممهور به مهر برجسته
 3. تحویل مدارک به سفارت ترکیه
 4. برسی مدارک توسط سفارت ترکیه
 5. دریافت نامه مجوز ورود دارو از سفارت ترکیه

مقدار مجاز داروی همراه مسافر

بارها مشاهده شده که مسافران در زمان خروج از کشور به دلیل همراه داشتن داروهای زیاد و غیر مجاز, برای خروج به مشکل بر می‌خورند و علاوه بر آن زمان آن‌ها در فرودگاه تلف می‌شود و نمی‌توانند داروهای همراه خود را از کشور خارج کنند.

در همین راستا , سازمان غذا و داروی ایران، در نامه‌ای به گمرک ایران میزان داروی مجاز همراه مسافر در زمان خروج از کشور را اعلام کرده و گمرک نیز این موضوع را در قالب بخش‌نامه‌ای به گمرکات اجرایی ابلاغ کرده است. همچنین بر اساس این بخش‌نامه , ترخیص اقلام دارویی همراه مسافر در مبادی گمرکی کشور , مانند گذشته خواهد بود.

دارو های مجاز همراه مسافر بر اساس اعلام سازمان غذا و دارو 

مسافران در می‌توانند در زمان خروج از کشور حداکثر موارد زیر را همراه داشته باشند:

 • سه بسته قرص یا کپسول
 • ۱۰ عدد آمپول
 • پنج عدد شربت یا سوسپانسیون
 • پنج عدد کرم , پماد یا ژل
 • پنج عدد قطره 
 • سه عدد اسپری تنفسی 

داروهای ممنوعه ترکیه

 • ماری‌جوانا ( روان گردان )
 • ویکس Vicks و سودافد Sudafed ( داروهای سرماخوردگ)
 • کدئین ( مسکن )
 • بنادریل ( آبریزش بینی، خارش گلو و بینی یا هر نوع علائم آلرژی )
 • ترامادول ( مسکن )
 • دیفن هیدرامین
 • آدرال ( بیش فعالی )
 • ریتالین ( بیش فعالی )
 • آمبین ( خواب آور )
 • اینترمزو ( خواب آور )
 • آمفتامین ها
 • و …
ثبت شرکت در ترکیه
حتما بخوانید

قوانین دارویی ترکیه

ممنوعیت دارو ها رو جدی بگیرید و قبل از رفتن به هر کشوری در مورد اطلاعات و قوانین اون کشور با دقت مطالعه کنید تا سفری بدون دردسر و در کمال آرامش را تجربه کنید…

قرار نیست در سفر انواع داروها را همراه خود داشته باشید. اگر قرار است دارویی همراهتان باشد آن دارو باید جزو داروهای ضروری برای سلامتی شما باشد نه صرفا برای یک سرما خوردگی و یا یک سردرد ساده.

برخلاف برخی کشور های دیگر در ترکیه بسته به تراکم جمعیت هر نقطه سکونت داروخانه وجود دارد و به راحتی در دسترس می باشند. افرادی که در داروخانه ها هستند داری مدرک داروسازی بوده  به همین علت شما به هنگام مراجعه به داروخانه مستقیما با کارشناس مواجعه می شوید.اگر در ساعات دیگر و روز های دیگر قسط خرید دارو داشته باشید باید به داروخانه های شبانه روزی مراجعه فرمایید.

ساعت کاری داروخانه های ترکیه

طول هفته :   30 : 08    تا    00 : 19

شنبه :      30 : 09       تا    00 : 19

در تمام ترکیه داروخانه های کشیک وجود دارند که در هر هفته یک داروخانه در مناطق شهر ها فعالیت ۲۴ ساعته دارد و تمامی داروخانه های دیگر اسم و آدرس آن را پشت شیشه خود ذکر می کنند.

توران ازمیر

مجموعه جامع توران ازمیر با هدف بهبود کیفیت زندگی شما هموطن گرامی در شهر ازمیر اقدام به جمع آوری و ارائه تمامی نیازهای گردشگری و زندگی در ازمیر ترکیه نموده است.

اشتراک این مطلب با ذکر منبع سایت توران ازمیر بلامانع می باشد.

◊◊ توران ازمیر جامع ترین سایت گردشگری ازمیر , املاک ازمیر , مشاغل فعال ازمیر , صرافی ازمیر و خدمات ازمیر ترکیه ◊◊

, , , ,

اشتراک گذاری این مطلب :

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست