ترکیه الگوی جهانی مقابله با ویروس کرونا

ترکیه الگوی جهانی مقابله با ویروس کرونا

خدمات توران ازمیر

ترکیه الگوی جهانی مقابله با ویروس کرونا

کرونا ویروس  | کووید ۱۹

کرونا ویروس یا کووید 19 اولین بار در شهر ووهان چین پس از اینکه مردم بدون علت مشخصی دچار سینه پهلو می شدند و واکسن‌ها و درمان‌های موجود در کشور مؤثر نبودند، صورت گرفت. ووهان در ۲۳ ژانویه قرنطینه شد و بر اساس آن تمام حمل‌ و نقل‌های عمومی به داخل و خارج از ووهان به حالت تعلیق درآمد.

در ۳۰ ژانویهٔ ۲۰۲۰، سازمان جهانی بهداشت با انتشار بیانیه‌ای، شیوع کرونا ویروس جدید را یک وضعیت اضطراری بهداشت عمومی اعلام کرد که تهدیدی برای تمام جهان می باشد نه فقط کشور چین. هم اکنون محققان و دانشمندان در حال تحقیق و بررسی کرونا ویروس بوده و سعی بر پیدا کردن واکسن یا داروی برای درمان بیماری کرونا ویروس یا کووید 19 را دارند. براساس آمار سازمان جهانی بهداشت در ۱۰۴ کشور در مجموع ۱۰۹ هزار و ۴۰۵ نفر به کرونا مبتلا و ۳۹۸۹ نفر از آنها نیز بر اثر این ویروس جان باخته‌اند. ترکیه با اتخاذ تدابیر سختگیرانه موفق شد تا کنون وارد این فهرست نشود.

 

ترکیه الگوی جهانی مقابله با ویروس کرونا

کشور ترکیه یکی از اولین کشور هایی بود که بعد شنیدن خبر کرونا در چین این بیماری را بسیار جدی گرفت و اقداماتی برای پیشگیری در کشور انجام داد. وزارت بهداشت ترکیه یشگیری و کنترل همۀ موارد مورد نیاز، ترکیه را به یک الگوی جهانی مقابله با شیوع ویروس کرونا تبدیل کرد.

میتوان به اقداماتی چون لغو تمامی پرواز ها ،ضد عفونی تمامی ایستگاه های سطح شهر توسط شهرداری هر شهر ،نیروی پزشکی مجهز در فرودگاه ها برای کنترل مسافران، قرار دادن مواد ضدعفونی در تاکسی ها و اتوبوسهای شهری و بین شهری ، قرنطینۀ افراد مشکوک و ساخت کیت های تشخیصی که در عرض ۹۰ الی ۱۲۰ دقیقه ابتلا یا عدم ابتلا را مشخص میکند، اشاره کرد. ازین رو کشور هایی چون بلغارستان، آمریکا، انگلیس، ایتالیا، ایران، عراق، کره جنوبی، ترکمنستان و تاجیکستان… درخواست مشاوره و انتقال تجربیات و کمک های پزشکی از ترکیه دارند.

اقدامات پیشگیرانه ترکیه

در حال حاضر هزاران نفر در سراسر جهان به بیماری کرونا مبتلا شده اند و تعداد زیادی از آنها جان باخته اند که بسیار وحشتناک است. چند روزری است که این بیماری به کشور ترکیه راه پیدا کرده است.در حالی که ترکیه از همان ابتدا تمام اقدامات لازم را برای جلوگیری از این ویروس انجام داده بود.بسیار از پرواز ها از کشور های مبتلا را لغو کرده بود. در 21 اسفند اولین نفر مبتلا در ترکیه اعلام شد در حالی که ترکیه اقدامات پیشگیرانه خود را آغاز کرده بود.

اقداماتی چون : ضدعفونی کردن اماکن عمومی و وسایل نقلیه عمومی .شهرداری ترکیه تصمیم گرفت ضد عفونی کننده هایی را در  ایستگاه های مترو و اتوبوس نصب کند.وزارت آموزش و پروش هم اعلام کرد برای تمیز کردن مدارس از ضد عفونی کننده های مخصوصی استفاده می کنند و همین طور در مدارس مواد های ضد عفونی کننده نیز قرار میگیرد و همینطور به تمامی دانش آموزان نحوه صحیح پیشگیری از این بیماری را توضیح دادن که کودکان و دانش آموزان بدانند چگونه میتوانند از خودشون در مقابل این ویروس محافظت کنند.

همچنین ضیاء سلچوک خاطر نشان کرد کارخانه ها روزانه 100 تن مواد ضد عفونی کننده تولید میکنند.

ترکیه الگوی جهانی مقابله با ویروس کرونا

تهدید خانم وزیر

وزیر بازرگانی ترکیه اعلام کرد دولت ترکیه تمام تلاش خود رامی کنند تا در تامین کالاهای مورد نظر و ضروری مردم به هیچ گونه مشکلی برنخورند. و همین طور خاطر نشان کرد کسانی که در این زمان حساس گرانفروشی یا احتکار کنند جزای حبس و همین طور پلمپ  در دستور کار است و در این زمینه با هیچ کسی شوخی نداریم.

 

واکنش های مردم ترکیه به ویروس کرونا

ترس از از این بیماری مردم ترکیه را هم در برگرفته است. کشور ترکیه تمام تلاش خود را می کند تا از انتشار این ویروس جلوگیری کند. در روز های اولی که خبر پخش این ویروس در کشور ترکیه پخش شد تعداد زیادی از مردم این کشور به فروشگاه های کالا و مواد غذایی هجوم برده بردند. بسیاری از روزنامه ها و همین طور شبکه های تلویزیونی ترکیه از مردم خواستند که بیشتر از نیاز خود خرید نکنند تا فروشگاه های  کشور با مشکل تامین کالا مواجعه نشوند.

تعداد زیادی از از فعالان شبکه های مجازی به این مساله اشاره کرده‌اند که نباید هیچ گونه اطلاعات غلط یا غیر علمی را نشر دهند چون حاصل این کار های غلط چیزی جز وحشت و ترس و سرگردانی برای مردم ندارد.

مقابله با ویروس کرونا در کشور ترکیه

همه پیشگیری ها در ترکیه اعمال شد ولی با این وجود در ساعات ابتدایی روز 21 اسفند اولین فرد مبتلا به این ویروس در کشور ترکیه شناسایی شد.

در روز 10 مارس در یک نشست خبری وزیر بهداشت ترکیه نتیجه تست یک فرد مشکوک به کرونا را مثبت اعلام کرد نخستین مورد تایید شده ابتلا به کرونا در کشور است. نخستین مورد تایید شده ابتلا به کرونا در کشور است. که این شخص از اروپا به کشور ترکیه آمده بود و به دلیل تب بالا و مشکل تنفسی به بیمارستان مراجعه کرده بود.

تمامی بستگان این فرد تحت کنترل می باشند و وضیعت بیمار نیز خوب است. وزیر بهداشت ترکیه با تاکید بر اینکه ثبت یک مورد از بیماری، به معنای “اپیدمی” ویروس کرونا در ترکیه نیست به شهروندان این کشور توصیه کرده است از سفرهای غیرضرور خودداری کنند و حتی‌المقدور به سفرهای خارجی نروند. او همچنین از لغو  مرخصی پرسنل بیمارستانی اعم از پزشکان و پرستاران نیز خبر داد.

11 مارس پس از برگزاری نشست هیئت علمی برسی ویروس کرونا در راستای سوالات خبرنگاران گفت : با توجه به روند شیوع کرونا در اروپا می‌توان گفت که با خطر جدی مواجه هستیم. احتمال افزایش آمار نخست وجود دارد، اما ویروس کرونا از تدابیر پیشگیرانه ما قوی‌تر نیست.وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه نیز تصریح کرد که پانزده آوریل تاریخ مهمی در روند شیوع ویروس کروناست.

تعویق ورود توریست‌های خارجی به کشورمان تا پایان آوریل را منطقی می‌دانیم. برای تعلیق رویدادها و فعالیت‌های نهادهای وابسته به این وزارتخانه تا پایان آوریل برنامه‌ریزی می‌کنیم.وزیر تجارت ترکیه نیز اعلام کرد: تمام نمایشگاه‌هایی که قرار بود از 16 مارس تا پایان آوریل در ترکیه برگزار شود، به تعویق گرفته شده است.

12 مارس نقاط مختلف فرودگاه های استانبول برای مقابله با ویروس جدید کرونا ضدعفونی شد تمامی نقاط فرودگاه از ورودی‌ها گرفته تا صندلی‌ها٬ سالن‌های انتظار و مسیرهای سوار شدن به هواپیما منطبق بر استانداردهای بهداشتی جهانی ضدعفونی شدند. همچنین مواد ضدعفونی کننده در نقاط مختلف فرودگاه برای استفاده مسافران تعبیه گردید.

در نشست مبارزه با ویروس کرونا (کووید-19) با هدف اتخاذ تدابیر لازم برای مقابله با شیوع این بیماری رئیس جمهور ترکیه و تعداد زیادی از مسئولین این کشور حضور داشتن. در پایان نشست سخنگوی ریاست‌ جمهوری ترکیه گفت تدابیر ترکیه برای مقابله با کرونا نسبت به دیگر کشورها موثرتر و قادر هستیم این مرحله را با همکاری و بدون اهمال، هراس، و نگرانی سپری کنیم.

تدابیر سریع ترکیه

 • مدارس ترکیه در تمام مقاطع تحصیلی از 16 مارس 2020 به مدت دو هفته تعطیل خواهند بود.
 • دانش‌آموزان مدارس از تاریخ 23 ماه مارس به مدت یک هفته در خانه و از طریق اینترنت و تلویزیون آموزش خواهند دید.
 • تمامی تدابیر لازم برای عدم توقف آموزش اتخاذ شده و برای استفاده از “شبکه اطلاع رسانی آموزش” اینترنت 3 گیگ رایگان ارائه خواهد شد.
 • مهد کودک‌ها و پیش دبستانی‌ها نیز به مدت 2 هفته تعطیل خواهند بود.
 • دانشگاه‌های ترکیه از روز دوشنبه 16 مارس به مدت 3 هفته تعطیل خواهند بود.
 • زنان باردار و دارای فرزندان شیرخوار، افراد مبتلا به بیماری های مزمن، معلولان و افراد بالای 60 سال (به‌جز مدیران) از تاریخ 16 مارس به مدت 2 هفته می‌توانند از مرخصی اداری استفاده کنند.
 • مسافرت کارمندان دولت به خارج از کشور بدون کسب اجازه ممنوع است.
 • تمام مسابقات ورزشی تا ماه آوریل بدون تماشاگر برگزار خواهند شد.
 • سفرهای رسمی رئيس‌جمهور ترکیه به خارج به تعویق گرفته شد.
ترکیه الگوی جهانی مقابله با ویروس کروناترکیه الگوی جهانی مقابله با ویروس کرونا

13 مارس ابتلای 1 فرد دیگر و روز 14 مارس نیز ابتلای 3 تن دیگر به کرونا تایید شد.  وزیر بهداشت ترکیه اعلام کرد: نتیجه آزمایش 3 تن دیگر از نزدیکان بیمار اول که در قرنطینه بودند، مثبت اعلام شده است. وی افزود: 5 بیماری که به کرونا مبتلا شده اند، ارتباط مستقیمی با یکدیگر دارند و از اعضای یک خانواده هستند. 4 نفر دیگری که هم اکنون در قرنطینه به سر می برند، ارتباط غیرمستقیمی با این افراد داشته اند.

16 مارس 2020 آخرین موارد ابتلا به ویروس کووید-19 در کشور 12 نفر است که 2 نفر از آنها از نزیکان اولین فرد مبتلا شده است؛ تاکنون در مجموع در 18 نفر این ویروس مشاهده شده است. موارد دقیقا به این شکل است. از مجموع موارد جدید 7 نفر به تازگی از اروپا و 3 تن دیگر نیز از آمریکا آمده بودند.

وزیر بهداشت ترکیه تاکید کرد که هر مورد شناسایی شده و هر قرنطینه برای ایمنی همه مردم ضروری است.در چارچوب تدابیر اتخاذ شده جهت پیشگیری از ویروس کرونا (کووید-19)٬ آن دسته از شهروندان ترکیه که پس حج به کشور بازگشته اند٬ در خوابگاه های دانشجویی در استان کایسری برای 14 روز قرنطینه می‌شوند. زائران پس از اتمام معاینات پزشکی در فرودگاه کایسری به خوابگاه دخترانه «هونات خاتون» این شهر منتقل شدند.

قدرت هیچ ویروسی از تدابیر ما بیشتر نیست

رئیس جمهور ترکیه بعد از اولین مورد مبتلا به ویروس کرونا گفت : ان‌شاءالله ترکیه بدون تلفات این معضل را پشت سر خواهد گذاشت. قدرت هیچ ویروسی از تدابیر ما بیشتر نیست. همچنین گفت تمام اقدامات لازم را به موقع برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری که در تمام دنیا در حال گسترش است انجام داده‌ایم.

اقدامات خودجوش هنرمندان ترکیه

رسانه های اجتماعی قابلیت تاثیر گذاری بسیار زیادی دارند هنرمندان نیز هر کدام با استفاده از شبکه های اجتماعی مختلف علاوه بر طرح دیدگاههای خود در زمینه های مختلف امکان تاثیرگذاری در زمینه های مختلف را نیز دارا می باشند.

هنرمندان کشور ترکیه از شبکه های اجتماعی خود استفاده میکنند تا در این موقعیت بهرانی به صورت کاملا خود جوش مردم را به رعایت موارد بهداشتی و پیشگیری از ویروس کرونا تشویق کنند. آن ها به صورت نوشتاری ، تصویری و همین طور صوتی به مخاطبان خود خاطر نشان می کنند که همه در  مقابل کنترل این ویروس مسئول هستد.درخواست هنرمندان از مردم رعایت موارد بهداشتی، حضور نداشتن در اماکن عمومی و به صورت کلی قرنطینه فردی را مردم می باشد.

دولت ترکیه با درک تاثیر گذاری بالای هنرمندان در جامعه در گذشته و مسائلی دیگر ضمن همایت از آن ها زمینه فعالیت های هنری آنان در راستای برنامه سازی برای پویش های اجتماعی فراهم می سازد.

هنرمندان هم مردم را تشویق به رعایت موارد درخواستی کشور میکنن و این تدابیر را یک وضیفه می دانند.

پیام های تعدادی از هنرمندان ترکیه

خانم دوغا روتکای هنرمند سرشناس تئاتر ترکیه با انتشار عکسی از دو قلو هایش در حال بازی در منزل نوشت: زمانی که به فرزندانم نگاه می کنم به خود می گویم این نیز می گذرد، لطفا همه رعایت کنیم، زیرا دقت و مراعات نه تنها برای ما که برای عزیزانمان نیز اهمیت دارد. این دوران سخت به زودی خواهد گذشت.

خانم ازگی سرتر نیز از گویندگان مطرح و سرشناس ترکیه در تویتر خود این چنین نوشت : تا مدتی همه از دست دادن و بوسیدن یکدیگر خودداری کنند.

جونیت آرکین هنرمند قدیمی سینمای ترکیه که خود یک پزشک است نوشت : از زمانی که ویروس کرونا مشاهده شده من از دست دادن و در آغوش کشیدن عزیزانم خودداری می کنم. ما همه در برابر هم مسئولیم و بعد از کرونا احساسات صمیمی خود را نشان بدهید.

روبر حاتمو یکی دیگر از هنرمندان ترکیه در تویتیر خود نوشت : برای پشت سر گذاشتن این دوره، هر کس باید آنچه را که برعهده اش است انجام دهد، لطفا از مسافرتهایی غیرضرروی خودداری بکنید، در نزد خود وسایل ضدعفونی کننده دست داشته باشید. خوب بخوابید و ایمنی بدن خود را بالا ببرید. افراد مسن تا یک مدت از بیرون رفتن از منازل خودداری کنند. خداوند ملت ما را نگهدارد ، اگر تدابیر را عمل بکنیم بزودی این مساله را پشت سر خواهم گذاشت.

خانم جیغدم باتور یکی از هنرذمندان سرشناس ترکیه در تویتر خود نوشت: نیازی به هراس نیست، با کمی دقت و پیشگیری ، این روزها را پشت سر می گذاریم.

هرگز از افرادی که می گویند چیزی نمی شود، نباشید. شرایط به گونه ای است که باید در مرحله نخست از خود و در مرحله بعد از کسانی  که دوست داریم محافظت بکنیم ، شاید شرایط زندگیمان برایی یک مدتی تغییر پیدا کند، ولی در آینده از کرونا به عنوان یک سرماخوردگی ساده یاد خواهیم کرد. باید صبر و درایت داشته باشیم و به توصیه هایی که شده است عمل بکنیم تا به اذن خداوند این بلا را نیز پشت سر بگذاریم.

شیشه های عطر الکل دار یا همان کولونیا

مردم کشور ترکیه از قدیم از شیشه های بزرگ جاوی عطر برای خوشبو گردن دست استفاده م کردند. در دهه های اخیر به این شیشه های عطر الکل هم اضافه شده است که این مایع خوشبو کننده را به مایع ضد عفونی کننده نیز تبدیل کرده است که به این مایع ضد عفونی کننده و خوش بو کولونیا گفته می شود.

یکی از فروشندگان کولونیا گفته است در عرض 24 ساهت 6 تن کولونیا فروخته است در حالی که میانگین فروش او 10 کیلودر هفته بود است.او همچنین اعلام کرده که تولید کنندگان این مایع ضد عفونی برای تامین الکل لا مشکل مواجعه شده اند و الکل  در بازار به سختی پیدا می شود.

تعطیلی به دلیل ویروس کرونا در ترکشور ترکیه

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه بعد از نشست اضطراری کمیته با گرونا در کاخ ریاست جمهوری  اعلام کرد که برای مقابله با شیوع ویروس کرونا مدارس کشور ترکیه به مدت دو هفته و دانشگاه های این کشور به مدت 3 هفته باید تعطیل شوند.

وزیر اموزش ملی اعلام کرد این یک هفته تعطیلی مدارس ترکیه برای این است که فرصت لازم برای ساخت زیر ساخت های آموزش از راه دور در اختیار معلمین و اساتید قرار بگیرد.و پس از پایان این هفته آموزش به صورت الکترونیکی و از راه دور ممکن شود.

سلجوق با بیان اینکه برنامه‌های درسی از طریق «شبکه اطلاع رسانی آموزش» یا تلویزیون دولتی تی.آر.تی ارائه خواهد شد، تصریح کرد:

«این شبکه در این دوره نقش مهمی ایفا و منازل را تبدیل به کلاس خواهد کرد. برای استفاده از “شبکه اطلاع رسانی آموزش” اینترنت 3 گیگ رایگان ارائه خواهد شد. تمامی تدابیر لازم برای عدم توقف آموزش اتخاذ کرده‌ایم. همچنین مهد کودک‌ها و پیش دبستانی‌ها نیز تعطیل خواهند بود».

وزیر بهداشت ترکیه اعلام کرد مردم باید دوماه مقاومت کنند تا از پیچ خطرناک بگذرند. همین طور وزرات ورزش و جوانان برگذاری مسابقات ورزشی بدون تماشاچی برگزار می شوند.

حزب حرکت ملی در نظر داشت نشستی برای بررسی فعالیت شهرداران برگزار کند همچنین حزب عدالت و توسعه نیز به دنبال آن بود تا نشست سالانه کمپ کزلجی حمام را برگزار کند که به دلیل شیوع این بیماری این نشست نیز لغو شد.

ترکیه الگوی جهانی مقابله با ویروس کروناترکیه الگوی جهانی مقابله با ویروس کرونا

تدابیر ترکیه در مقابله ورور ویروس از کشور های دیگر به ترکیه 

وزیر حمل‌و‌نقل و زیرساخت‌ ترکیه که در روز های گذشته پرواز به 5 کشور را متوقف کرده بود اعلام کرد پرواز از ترکیه به کشور هایی چون : آلمان، فرانسه، اسپانیا، دانمارک، بلژیک، نروژ، اتریش، سوئد و هلند از ساعت 08.00 صبح روز تا 17 آوریل متوقف خواهد می شود. و همچنین از پذیرش مسافران از این کشورا ها خوداری می کند.

همچنین وزیر کشور ترکیه تدابیری پیشگیرانه در دروازه های مرزی کشور ترکیه در بالا ترین سطح ممکن اتخاذ کرده است.

کشور ترکیه در رابطه با ورود ایرانیان به ترکیه اعلام کرده است که برای جلوگیری از شیوع ویروس در کشور مسافرانی که علائمی مانند تب، سرفه، آبریزش بینی، عطسه، ضعف و مشکلات تنفسی داشتند اجازه ورود به مرزهای کشور را ندارند و تنها شهروندان ایرانی که توانستند به کشورشان بازگردند.مرزهای ایران به ترکیه در تاریخ 23 فوریه به صورت موقت بسته شد.و همچنین در مرز های ترکیه با ایران بیمارستان های صحرای نیز راه اندازی شده است.

افزایش آمار مبتلایان ویروس کرونا در ترکیه

ترکیه در 23 ماه اسفند 5 مورد ابتلا به ویروس کرونا را اعلام کرد . همه افرادی که به تازگی به این ویروس مبتلا شدن از نزدیکان نخستین فرد مبتلا بودند. وزیر بهداشت به این نکته اشاره کرد که اقدامات لازم برای جلوگیری از گسترش ویروس را اتخاذ خواهد کرد.

اولین اقدامات آنها لغو تمام فعالیت های ورزشی و بستن مدرسه ها و دانشگاه ها  همچنین لغو همه پرواز ها بود تا امکان خارج شدن شهروندان از کشور وجود نداشته باشدیکی دیگر از اقدامات ترکیه  این بود که از مردم خواستند تا حد امکان از مسافرت شهری هم خودداری کنند و به نوعی خودشان را در خانه قرنطینه کنند.

همچنین دولت تا پایان ماه، برگزاری مجلس پارلمانی کشور را لغو کرده است. نگرانی ها در مورد تاثیر اقتصادی ویروس، ارزش لیر را به پایین ترین حد خود در معاملات کشاند. این در حالی است که آخرین بار چنین اتفاقی در ماه سپتامبر 2018 رخ داده بود. ساعت 10:12 روز جمعه 24 اسفند ماه، هر دلار آمریکا به اندازه 6/31 لیر ترکیه خرید و فروش شد.

اتفاقات پیرامون افزایش شمار مبتلایان کرونا

شهرداری استانبول از کاهش 10% در استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی از روز دوشنبه خبر داد و احتمال وجود ویروس کرونا را دلیل چنین اتفاقی دانست. تعداد افرادی که از حمل و نقل عمومی استفاده میکردند از 7/4 میلیون نفر در تاریخ 19 اسفند به 6/7 میلیون نفر در 22 اسفند ماه کاهش یافت. این آماری است که توسط سخنگوی شهرداری اعلام شده است. شرکت مخابرات ترکیه در روز جمعه، 3 گیگابایت اینترنت رایگان در اختیار کاربرانش قرار داد تا بتوانند از راه دور و در روزهای تعطیلی از درس های آموزشی استفاده کنند.

پرواز های لغو شده کشور ها به ترکیه

تمام پروازهای این کشور به آلمان، فرانسه، اسپانیا، نروژ، دانمارک، بلژیک، اتریش، سوئد و هلند را تا تاریخ 29 فروردین لغو کرد. ترکیه همچنین ماه گذشته پروازهایش را به چین، ایران، عراق، ایتالیا و کره جنوبی به خاطر شیوع بیماری کرونا در این کشورها، لغو کرده بود.

خطر اقتصاد ترکیه به دلیل ویروس کرونا

ترکیه در سال 2019 میلادی دراند 33 میلیارد دلاری از توریسم به کشور خود کسب کرد.و مشخصا صنعت گردشگری برای ترکیه اهمیت زیادی دارد. به دلیل فلج شدن اقتصاد توریستی ایتالیا مقامات ترکیه تمام تلاش خود را برای کنترل و جلوگیری این ویروس بکار میبرند تا به  وضعیت کشور ایتالیا دچار نشوند.

واکسن کرونای ساخت ترکیه جهت استفاده تمام بشریت
حتما بخوانید

توران ازمیر

مجموعه جامع توران ازمیر با هدف بهبود کیفیت زندگی شما هموطن گرامی در شهر ازمیر اقدام به جمع آوری و ارائه تمامی نیازهای گردشگری و زندگی در ازمیر ترکیه نموده است.

اشتراک این مطلب با ذکر منبع سایت توران ازمیر بلامانع می باشد.

◊◊ توران ازمیر جامع ترین سایت گردشگری ازمیر , املاک ازمیر , مشاغل فعال ازمیر , صرافی ازمیر و خدمات ازمیر ترکیه ◊◊

, , ,

اشتراک گذاری این مطلب :

مقالات مرتبط

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • ابراهیم
  1399-01-25 12:07 ب.ظ

  آقای الگوی جهانی چرا الان دهنت سرویس شده؟!!!!! دی دانیشدا گده

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست