اخبار

ازمیر کارت

هر آنچه راجع به ازمیر کارت باید بدانیم

هر آنچه راجع به ازمیر کارت باید بدانیم

از مهمترین مزیت‌های زندگی در کلانشهرها استفاده از سیستم حمل‌و نقل عمومی فوق العاده فراگیر و به روز شهر و کیفیت سیستم حمل ونقل عمومی آن می‌باشد.

این موضوع باعث افزایش میزان رفاه شهروندان می‌شود.

خوشبختانه شهر ازمیر در این زمینه دارای امتیاز بسیار خوبی است. شما می‌توانید از هر نقطه‌ای از شهر ازمیر به نقطه‌ای دیگر با استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی به راحتی سفر کنید. سیستم حمل‌و نقل عمومی ازمیر شامل مترو، تراموای، کشتی‌های مسافربری یا واپور، اتوبوس و دوچرخه می‌باشد که هر کدام را مختصر شرح خواهیم داد. اما قبل از آن با ازمیر کارت آشنا شویم.

با ما در تیم محتوایی توران ازمیر همراه باشید.

کارت‌های وسایل حمل و نقل عمومی ازمیر

چند مدل کارت برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی ازمیر وجود دارد. یکی از این کارت‌ها که الکترونیکی است، با نام ایزمیریم کارت ( izmirim kart) شناخته می‌شود. علاوه بر ازمیر کارت، یک کارت دیگر هم به نام بیلت ۳۵ (Billet35) وجود دارد. البته بر خلاف ازمیر کارت، الکترونیکی نیست و به صورت کاغذی ساخته شده است. این کارت‌های کاغذی به صورت ۳ سفره، ۵ سفره و۱۰سفره فروخته می‌شوند و شما می‌توانید به مدت زمان کوتاه از آن‌ها استفاده کنید.

علاوه بر این‌ها، یک سری کارت‌های وسایل حمل و نقل عمومی ازمیر به صورت ویژه برای کارمندان دولت، دانشجویان و … وجود دارد.

ازمیر کارت چیست؟

ازمیر کارت روشی ساده و پر کاربرد به منظور استفاده از سیستم‌های حمل و نقل عمومی به غیر از تاکسی و ون می‌باشد. این کارت به صورت حضوری و اینترنتی قابل شارژ بوده و هزینه  اولیه کارت خام  آن حدود ۳۰ لیر می‌باشد.

شما البته برای سوار شدن به بعضی وسایل مثل متروی ایزبان ازمیر حداقل به ۱۵ لیر شارژ داخلی نیاز دارید.

همچنین ازمیر کارت برای بخشهایی دیگز از خدمات شهری  در ازمیر مثل دوچرخه، سرویس‌های بهداشتی شهری و برخی پارک‌ها و همچنین تله کابین معروف ازمیر قابل استفاده است.

افرادی که در ازمیر زندگی می‌کنند می‌توانند شارژ کارت خودرا به صورت اتوماتیک تنظیم کنند به نحوی که زمانی که موجودی کارت کمتر از مقدار تنظیم شده توسط کاربر شود، مبلغ مورد نظر به صورت خودکار شارژ می‌گردد. نکته مهم دیگر اینکه چنانچه از هر یک از وسایل نقلیه عمومی با ازمیر کارت استفاده کردید، در کمتر از ۹۰ دقیقه استفاده از سایر وسایل نقلیه عمومی با ازمیر کارت رایگان خواهد بود.

ازمیر کارت

ازمیر کارت و توران ازمیر

دریافت ازمیرکارت

شما برای تهیه ایزمیریم کارت یا همان ازمیر کارت می‌توانید به ترمینال‌های قایقرانی، ایستگاه‌های مرکزی سیستم مترو ازمیر و ایستگاه‌های قطار فرودگاه ازمیر مراجعه نمایید. همچنین می‌توانید از دستگاه‌های خودپردازی که در ایستگاه‌های مختلف قرار داده شده است، برای تهیه کارت وسایل حمل‌و نقل عمومی ازمیر استفاده کنید.

ضمنا غرفه‌هایی در هر کدام از این محل‌ها برای شارژ کردن کارت وسایل حمل‌و نقل عمومی ازمیر وجود دارد که می‌توانید از مسئولین آن‌ها برای شارژ ایزمیریم کارت خود کمک بگیرید. لازم به ذکر است که هر وقت که بخواهید، می‌توانید با استفاده از دستگاه‌های شارژ موجود در ایستگاه ها، موجودی کارت خودتان را چک کنید و ببینید که موجودیتان کافی هست یا نه.

در حالی که شما از طریق وبسایت و اپلیکیشن  هم  می‌توانید این کار را انجام دهید می‌توانید روی عکس زیر هم کلیک نمایید

ازمیر کارت

درباره ازمیر کارت

وبسایت ازمیر کارت برای تهیه کارت، شارژ کارت و با قابلیت زبان انگلیسی

نکات استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی ازمیر

همان طور که پیش‌تر گفتیم اولین نکته استفاده از ازمیریم کارت این است که وقتی در ایستگاه‌های مترو، تراموا، قطارهای حومه ازمیر و همین طور در ترمینال‌های قایقرانی ازمیر از آن استفاده می‌کنید، سفرهایتان تا یک ساعت و نیم رایگان خواهند بود.

به این معنی که اگر شما یک بار کارت وسایل حمل و نقل عمومی خود را اسکن کنید و از وسایل نقلیه عمومی ازمیر استفاده کنید و دوباره بخواهید در یک بازه زمانی ۹۰ دقیقه‌ای سفر دیگری با این وسایل داشته باشید، دیگر از شما هزینه‌ای دریافت نمی‌شود.

نکته دیگر اینکه تعرفه قیمت بلیط وسایل حمل و نقل عمومی ازمیر در طول شب و همین طور قیمت اتوبوس‌های فرودگاه متفاوت است. شما نباید انتظار این را داشته باشید که وقتی می‌خواهید به صورت شبانه از وسایل نقلیه عمومی ازمیر استفاده کنید، همان هزینه طول روز را پرداخت کنید.

نکته سوم این‌که تعرفه قیمت قطارهای حومه ازمیر با قطارهای مرکز شهر ازمیر متفاوت است. در ایستگاه‌های حومه ازمیر بهتر است که در حین خروج از ایستگاه، ایزمیریم کارت خود را پس از پایان سفر توسط دستگاه‌های موجود اسکن کنید تا تردد شما به صرفه‌تر تمام شود.

در این صورت فقط هزینه تردد در محدوده‌ای که شما تردد داشتید، برایتان لحاظ می‌شود و کمی از مبلغ پرداخت شده به کارت شما برگردانده می‌شود. نکته چهارم اینکه قیمت بلیط وسایل حمل و نقل عمومی ازمیر از ساعت ۶  تا ۷ صبح و همین طور از ساعت ۷ بعد از ظهر تا ۸ شب با ۵۰ درصد تخفیف محاسبه می‌شود.

درباره ازمیر کارت

معرفی ازمیر کارت

کاربردهای جانبی ازمیر کارت

شما با ازمیر کارت می‌توانید خدمات دیگری به جز استفاده از وسایل حمل‌ و نقل عمومی ازمیر هم دریافت کنید. مثلا می‌توانید از پارکینگ‌های شهرداری ازمیر در سراسر شهر استفاده کنید. با این کارت دوچرخه اجاره کنید و یا از سرویس‌های بهداشتی هوشمند ازمیر استفاده کنید. حتی می‌توانید با ازمیر کارت از یک سری از جاهای دیدنی ازمیر مثل پارک حیات وحش ازمیر دیدن کنید و یا از یک سری از اماکن تفریحی ازمیر مثل پیست اسکی مرکز تفریحی آشیک ویسل استفاده کنید.

خطوط مترو

ازمیر 2 خط مترو در دو مسیر دارد. یکی از آن‌ها با نام مترو و دیگری با نام ایزبان شناخته می‌شود. هزینه سفر با مترو ثابت است و در حال حاضر ۸.۵ لیر می‌باشد. اما هزینه سفر با ایزبان بر اساس مسافت تغییر می‌کند. زمانی‌که از ایزبان استفاده می‌کنید حتما دقت داشته باشید که بعد از پیاده شدن و هنگام خروج از ایستگاه کارت خود را به دستگاه‌های نارنجی که وجود دارد نشان دهید تا هزینه بر اساس مسافتی که طی کردید محاسبه شود و بقیه پولتان برگشت داده شود.

معرفی ازمیر کارت شهر ازمیر

معرفی ازمیر کارت

کشتی‌های مسافربری یا واپور

لذت سفر با کشتی حتی اگر برای مسافت‌های کوتاه و درون شهری هم باشد خالی از لطف نخواهد بود. کشتی های مسافربری یکی دیگر از وسایل حمل و نقل عمومی هستند و نقش عمده‌ای در جابه‌جایی مسافران در شهر ازمیر دارند.

همان طور که می‌دانید شهر ازمیر در اطراف خلیج ازمیر شکل گرفته و زمانی که قصد دارید از یک سوی خلیج به سوی دیگر آن بروید بهترین گزینه، کشتی‌های مسافربری هستند. هزینه کشتی‌های مسافربری هم ثابت است و در حال حاضر مبلغ ۸.۵ لیر است.

ازمیر کارت

معرفی ازمیر کارت

تراموا

در ازمیر دو خط اصلی تراموای وجود دارد. یکی در شمال دریای اژه که مناطق بستانلی و کارشیاکا را به هم متصل می‌کند. دیگری در جنوب دریای اژه که مناطق کناک، پاساپورت و آلسانجاک را به هم متصل می‌کند. همچنین خط جدید تراموای به زودی در مسیر کارشیاکا تا چیلی راه اندازی خواهد شد. هزینه تراموای نیز ۸.۵ لیر می‌باشد.

شبکه اتوبوسرانی

شبکه اتوبوسرانی ازمیر که به نام ESHOT  (دقت کنید که اِس‌هات خوانده می‌شود )می‌باشد. به جرات می‌توان گفت که تمامی مناطق و محله‌های ازمیر را به صورت بسیار کارآمد پوشش می‌دهد. هزینه استفاده از اتوبوس نیز ۸.۵ لیر می‌باشد.

ون تاکسی یا دلموش

ون تاکسی یا دلموش نیز یکی دیگر از وسایل حمل و نقل عمومی است که در ازمیر بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. پرداخت هزینه دلموش ها به صورت پول نقد می‌باشد. بستگی به مسیرهای مختلف از حدود ۷ لیر به بالا هزینه این دلموش‌هاست.

ناگفته نماند که اگر دانش‌آموز باشید و این را  اعلام کنید از شما رقم کمتری گرفته می‌شود.

حمل و نقل در ازمیر

معرفی ازمیر کارت

 

کارتهای ازمیر تخفیف‌دار

شما اگر خودتان دانش‌آموز یا دانشجو هستید یا افراد بالای ۶۰ و ۶۵ سال در خانواده خود دارید می‌توانید از کارتهای تخفیف‌دار ازمیر کارت بهره ببرید

به طور مثال در سه ماهه آخر سال ۲۰۲۲ هزینه کارت دانش‌آموزی برای هر سفر شهری تنها ۲.۲ لیر است.

برای افراد بالای ۶۵ سال در ساعات خاصی کاملا رایگان است و برای افراد بالای  ۶۰ سال نیز با تخفیف ویژه هستند

در تصویر زیر لینک ثبت نام برای کارت دانش‌آموزش آمده است که با کلیک روی آن می‌توانید با داشتن مشخصاتی مثل کیملیک و فایل عکس برای فرزندانتان ثبت نام کرده و توسط پست آن را دریافت نمایید

در همین آدرس سایت می‌توانید برای سایر سنین هم اقدام نمایید

برای ثبت نام دانش‌آموزی کلیک کنید

معرفی ازمیر کارت

روشهای گرفتن ازمیر کارت

 

اپلیکیشن گوگل مپز

و در آخر یک اپلیکیشن بسیار کاربردی در مسیریابی و اطلاع از ساعات حرکت وسایل نقلیه عمومی به شما معرفی می‌کنیم. با استفاده از اپلیکیشن معروف گوگل‌مپز به راحتی می‌توانید مسیرهای کلیه وسایل نقلیه عمومی که در بالا ذکر شد البته به غیر از دلموش و همچنین ساعات حرکت آنها را ببینید.

ضمنا شما می‌توانید اگر به طور مثال در ازمیر قرار است بمانید کل نقشه استان ازمیر را زمانی که به اینترنت متصل هستید روی گوشی خود دانلود نموده و به صورت آفلاین هم قابلیت استفاده داشته باشید

گوگل مپز

دوست عزیز ممنون که در مطالعه این مقاله همراه ما بودید

نکته قابل ذکر این است که ممکن است در زمان مطالعه شما برخی قیمت‌های اعلام‌شده تغییر کرده باشند

در عین حال چنانچه درباره این مقاله نظری دارید خوشحال می‌شویم که در باکس نظرات مرقوم فرمایید

 

توران ازمیر مجموعه‌ای که به دنبال آسان‌سازی زندگی برای ایرانیان در ازمیر است

درباره مجموعه مشاوره‌ای توران ازمیر بیشتر بدانیم