توران ازمیر - مشاوره خرید ملک در ازمیر و سرمایه گذاری در ترکیه

جدیدترین خبرهای دنیای املاک

راهنمای خرید خودرو در ترکیه

خرید خودرو در ترکیه

خرید ماشین یا خرید خودرو در ترکیه – از سیر تا پیاز نحوه خرید خودرو در ترکیه


مقدمه

کشور ترکیه به دلیل اعطای حق شهروندی به اتباع خارجی توانسته است اقتصاد کشور خود را رونق بخشد. این کشور توانسته است ظرف مدت 8 سال بیش از 90 میلیارد دلار درآمدزایی از جذب شهروندان داشته باشد. دولت کشور ترکیه با دادن مزایا و تسهیلات باورنکردنی به اتباع خارجی آن‌ها را به سرمایه‌گذاری و دریافت پاسپورت ترکیه تشویق می‌کند. اتباعی که موفق به درریافت حق شهروندی ترکیه شوند می‌توانند در این کشور به تحصیل، تجارت، کار، خرید ماشین و زندگی بپردازند. ما در این مطلب قصد داریم شما را با نحوه خرید ماشین در ترکیه آشنا کنیم تا به راحتی بتوانید در این کشور صاحب خودرو شوید.

نحوه خرید ماشین در ترکیه

نحوه خرید ماشین در ترکیه

برای خرید ماشین در ترکیه و اجازه رانندگی باید ابتدا از حق اقامت برخوردار بوده و اقدام به دریافت گواهی‌نامه رانندگی کنید. هر فردی خارجی که دارای اقامت کاری، دانشجویی و یا انواع دیگر اقامت در ترکیه باشد قادر به خرید خودرو از شهروندان ترک می‌باشد. پس از طی کردن این مراحل می‌توانید برای خرید ماشین به گالری‌های اتومبیل مراجعه کنید. البته برخی از سایت‌های ترکیه‌ای مانند ساهبیندن و لتگو نیز اقدام به فروش ماشین می‌کنن، اما بهتر به صورت حضوری و از مراکز معتبر اقدام به این کار کنید. ما در این مطلب تنها به نحوه خرید خودرو در ترکیه اشاره خواهیم کرد و در رابطه با دریافت حق شهروندی و اخذ گواهینامه رانندگی صحبت نخواهیم کرد.

مدارک مورد نیاز برای خرید خودرو :

در هنگام خرید ماشین فرد خریدار باید کارت اقامت و ترجمه رسمی ترکی پاسپورت خود به همره اصل پاسپورت را به همراه داشته باشد.

داشتن گواهینامه ترک در هنگام خرید اصلا الزامی نیست.

در هنگام خرید خوردو حتما انجام تست فنی در یکی از مراکز تست معتبر که در تمامی شهرها موجود می‌باشند را فراموش نکنید.

هزینه تست فنی، هزینه تعویض پلاک و همچنین هزینه انتقال سند بر عهده خریدار خودرو می‌باشد.

دریافت شماره ورگی

قبل از خرید خودرو باید از اداره ورگی ترکیه شماره‌ای تحت عنوان ورگی دریافت کنید. برای اینکار کافیست پاسپورت خود را ترجمه کرده و سپس به تایید دفترخانه برسانید. برای این کار باید 120 الی 200 لیر به دفترخانه بپردازید. البته برخی از دفترخانه‌ها برای صدور تایید ترجمه پاسپورت شماره کیملیک درخواست می‌کنند. توجه داشته باشید که در کشور ترکیه تنها صاحب خودرو و خانواده او و همچنین راننده شخصی او اجازه رانندگی دارد.

خرید ماشین در ترکیه با پلاک این کشور

برای اینکه برای رانندگی و تردد در کشور ترکیه به مشکل برنخورید بهتر است ماشین‌هایی که دارای پلاک این کشور تحت عنوان یابانجی هستند را خریداری کنید. پلاک‌های ترک یابانجی همان پلاک شهروندان ترک بوده، اما به دلیل حک شدن حرف انگلیسی M در وسط آن معنی مسافر به خود گرفته است. ماشین‌های پلاک خارجی در عین حالی که ارزان هستند، اما اغلب دارای مشکل تمدید پلاک و تردد هستند. معمولا افراد هنگام سفر به ترکیه به دلیل ارزان بودن خودروهای پلاک خارجی به عواقب آن توجه نمی‌کنند و اغلب در آینده برای تمدید پلاک و تردد به مشکل برمی‌خورند.

خرید ماشین در ترکیه با پلاک این کشور

خرید ماشین کم مصرف

اگر قصد خرید ماشین در ترکیه دارید باید به مصرف سوخت آن توجه کنید. به دلیل گران بودن بنزین و هزینه سوخت در ترکیه توصیه می‌شود ماشین‌های کم مصرف و ترجیحا دیزلی خریداری کنید. این ماشین‌ها نسبت به سایر ماشین‌ها در ترکیه راحت‌تر خرید و فروش می‌شوند.

توجه به سلامت خودرو

در صورتی که اقدام به خرید ماشین‌های دست دوم کردید و توانایی تشخیص سالم بودن آن را ندارید بهتر است آن را به مراکز تخصصی تحت عنوان اکسپرتیز (کارشناسی) نشان داده و از سلامت آن آگاه شوید. این کار بسته به نوع خدماتی که ارائه می‌شود، هزینه‌ای بین 150 الی 350 لیر در برخواهد داشت.

توجه به مدت زمان معاینه فنی

در صورت خرید ماشین در ترکیه بهتر است از مدت اعتبار معاینه فنی و زمان باقیمانده آن باخبر شوید. در صورت اتمام اعتبار معاینه فنی خودرو، کشور ترکیه به دلیل داشتن قوانین سرسخت رانندگی با این مسئله به شدت برخورد می‌کند. لازم به ذکر است ماشینی خریداری کنید که دارای لاستیک زمستانی باشد. این امر یکی از مواردی است که در زمان دریافت معاینه فنی ماشین لحاظ شده و داشتن آن الزامی است.

توجه به مدت زمان معاینه فنی ماشین در ترکیه

توجه به کارکرد خودرو

توجه به کارکرد خودرو یکی از مهمترین مسائلی است که توجه به آن باید در دستور کار قرار گیرد. معمولا خودروهای کم مصرف در شرکت‌های اجاره ماشین مورد استفاده قرار می‌گیرند. ترکیه به دلیل آنکه کشوری توریستی است، دارای شرکت‌هایی تحت عنوان اجاره ماشین است. این شرکت‌ها به گردشگران ماشین اجاره داده و پس از اینکه فرسوده شدند آن‌ها را بفروش می‌رسانند. به همین خاطر از سابقه خودوریی که قصد خرید آن را دارید اطلاعات کسب کنید.

خرید ماشین گازسوز

به دلیل گرانی بنزین در کشور ترکیه خرید خودروهای گازسوز بسیار مقرون‌به‌صرفه هستند. توجه داشته باشید که خودروهای گازسوز به دلیل خطراتی که ممکن است به همراه داشته باشند اجازه ورود به پارکینگ‌های سرپوشیده را ندارند. از این رو اگر دارای خانه‌ای با پارکینگ سرپوشیده هستید قبل از خرید ماشین در ترکیه به این مسئله دقت کنید.

آگاهی از اعتبار بیمه ماشین

معمولا افرادی که اقدام به خرید ماشین در ترکیه می‌کنند به مسئله اعتبار بیمه ماشین توجه نمی‌کنند. بیمه خودرو مهمترین مسئله‌ای است که قبل از خرید باید به آن توجه داشته باشید و از مدت اعتبار آن آگاهی کسب کنید. زیرا ممکن است در این کشور تصادف کنید و نداشتن بیمه به ضررتان خواهد بود. برای اطلاع از اعتبار بیمه می‌توانید با ارسال شماره شاسی ماشین به پیامگیر 5664 از سابقه آن باخبر شوید. توصیه می‌شود خودروهایی که به اصطلاح حاسار کایدی دارند را خریداری نکیند چراکه به دلیل تصادفات سنگین از بیمه خودرو استفاده کرده‌اند. همچنین از جریمه‌های خودرو نیز اطلاع کسب کنید و مطمئن شوید که مالک قبلی جریمه‌ای نداشته باشد.

آگاهی از اعتبار بیمه ماشین در ترکیه

دریافت کلید یدک

پس از خرید خودرو کلید یدک آن را از مالک قبلی دریافت کنید. در صورت نداشتند کلید یدک، شما می‌توانید با مراجعه به کلیدسازی‌های مخصوص اقدام به ابطال کد کلید یدک قبلی کنید. این کار برای افزایش امیت خودرو بسیار مهم است چراکه ممکن است مالک قبلی با استفاده از کلید یدک اقدام به سرقت ماشین کند. بنابراین در این زمینه بسیار با احتیاط عمل کرده و حتما با ابطال کردن کلید یدم از خطرات احتمالی جلوگیری کنید.

استخدام مترجم برای سهولت کار

برای اینکه فرایند خرید و انتقال سند خودرو نیاز به دریافت تاییدیه از دفترخانه‌های رسمی دارد بهتر است برای امور اداری یک مترجم رسمی به همراه خود داشته باشید. هزینه استخدام مترجم بین 150 الی400 لیر می‌باشد. پس از اینکه مراحل اداری را طی کردید، از مالک خودروی قبلی بخواهید تا با کندن پلاک خودرو آن را در یک پارکینگ امن قرار داده و از او رسید دریافت کنید. همچنین بهتر است پول نقد همرا خود نبرید چراکه ممکن است فروشنده کلاهبردار باشد و هنگام انتقال سند خودرو شما را رها کند. از این رو پول را به حساب او منتقل کرده و حتما رسید دریافت کنید.

استخدام مترجم برای سهولت خرید ماشین در ترکیه

سخن پایانی

اگر قصد خرید ماشین در ترکیه را دارید توصیه می‌شود حتما با صاحب خودرو معامله کرده و مطمئن شوید که سند به نام او است. برای دریافت پلاک خودرو نیز نیازی به حضور ماشین نبوده و شما با ارائه نامه رسمی دفترخانه و سند ماشین می‌توانید با مراجعه به سندیکای ماشین‌داران ترکیه با پرداخت مبلغ 40 لیر اقدام به دریافت پلاک ماشین خود کنید. پس از اینکه پلاک ماشین را دریافت کرده برای درخواست بیمه به شعبه‌های معتبر ازمیر مراجعه کرده و ناشین خود را به مدت 1 سال بیمه کنید. توصیه می‌شود خودروی خودرا بیمه بدنه نیز کنیدتا از خطرات احتمالی بیمه شوید. در کشور ترکیه بیمه به نام شخص می‌باشد نه خودرو و به همین دلیل حتما آن را با نام خود بیمه کنید.

 

نکته مهم

در هنگام خرید خوردو برای افراد خارجی این است که اگر با نوشتن و خواندن ابتدایی زبان ترکی هیچ آشنایی‌ای ندارد، باید در هنگام خرید خودرو در دفتر اسناد رسمی همراه یک مترجم رسمی حاضر شوند – دفتردار این موضوع را کنترل خواهد نمود.

تمامی مراحل خرید خودرو به جز تعویض سند در دفتار اسناد رسمی و به سرعت انجام می‌شود و کارت ماشین در همان دفتر اسناد رسمی صادر می‌شود.

تعویض پلاک تنها با در دست داشتن برگه‌ای که دفتر اسناد رسمی صادر نموده و در مرکز تعویض پلاک انجام می‌شود.

قبل از مراجعه به دفتر اسناد رسمی پلاک اسبق خودرو را درآورده و هنگام امضا به دفتردار تحویل دهید.

در انتها توصیه می‌شود قبل از خرید خودرو از مشاورین مجرب کمک بگیرید.

 

هزینه انتقال سند 

هزینه انتقال سند خودرو در سال جاری(2019) 220 لیر می‌باشد.

مشاوره خرید ماشین در ترکیه تنها یکی از بخش‌های خدماتی توران ازمیر است که توسط مشاورین تحصیل کرده و مجرب صورت می پزیرد . مجموعه جامع توران ازمیر با هدف بهبود کیفیت زندگی شما هموطن گرامی اقدام به جمع آوری و ارائه تمامی نیازهای گردشگری و زندگی در ازمیر ترکیه نموده است.

1 Comment

  1. کاوه

    در می گوید:  

    سلام
    ایا امکان فروش ماشین با پلاک المان ، در ترکیه هست ؟

دیدگاه ها غیرفعال می باشد.