آیا تولد نوزاد در ترکیه باعث اخذ شهروندی میشود؟

اخذ تابعیت ترک نوزادانی که در ترکیه متولد شده اند بستگی به شرایط پدر و مادر دارد . برای اخذ تابعیت ترک نوزاد متولد شده یکی از والدین باید ترک باشند . تابعیت ترک نه بر حسب تولد , بلکه بر مبنای تبار کسب می شود . یعنی نوزادی که والدینش اتباع خارجی هستند , به صرف متولد شدن در ترکیه نمی تواند تابعیت ترک کسب کند.

در ثبت هویت نوزادان متولد شده از والدین خارجی چه راهی باید در پیش گرفته شود ؟ در ثبت هویت نوزادان متولد شده در ترکیه که به دلیل پدر یا مادر (و یا هر دو) خارجی , جزو اتباع خارجی هستند , چه روندی باید در پیش گرفته شود ؟

  • تولد نوزاد اتباع خارجی در ترکیه به تنهایی سبب کسب شناسنامه ترک نمی شود.
  • در صورتی که پدر تبعه خارجی باشد , چنانچه مادر نوزاد ترک باشد , از بدو تولد نوزاد شهروند ترک محسوب می شود .
  • در صورتی مادر تبعه خارجی و پدر ترک باشد , نوزاد متولد شده از پدری ترک در ترکیه می تواند دارای شناسنامه تنظیم شده در ترکیه باشد . تحت این شرایط نوزاد متولد شده در ترکیه علاوه بر کسب تابعیت , در دریافت شناسنامه نیز مانعی نخواهد داشت .

در وضعیت دوم شرط به جا آورده شدن اساس ایجاد نسبیت وجود دارد . در این شرایط برای صدور شناسنامه ترک هیچ مانعی وجود نخواهد داشت . صدور شناسنامه نوزادی که با تولد تابعیت ترک را کسب کرده ، مستلزم به جای آوردن تعهد اطلاع رسانی می باشد .

تولد در ترکیه

ماده ۸ قانون تابعیت برای فرزندان متولد شده در ترکیه که تابعیتشان را از طریق پدر یا مادر نمی توانند کسب کنند :

کودک متولد شده در ترکیه که به دلیل پدر یا مادر خارجی خود نمی تواند با تولد تابعیت هر نوع کشوری را کسب کند, از بدو تولد شهروند ترک محسوب می شود . در چنین شرایطی کودکی که شهروند ترک محسوب می شود می تواند شناسنامه ترک دریافت کند . برخلاف روند موجود در برخی کشورهای دیگر, تحقق رویداد تولد مستقیم برای کسب شهروندی به تنهایی کفایت نمی کند .

سرمایه گذاری در ترکیه
حتما بخوانید

همانگونه که در بالا شرح داده شد برای صدور شناسنامه کودکانی که در ترکیه متولد می شوند , ارتباط مستقیمی با کسب تابعیت ترک دارد . ولی فرزند متولد ترکیه اشخاصی که تابعیت ترک داشته , یا از بدو تولد شهروند ترک محسوب می شوند , می توانند شناسنامه ترک داشه باشند.

توران ازمیر

مجموعه جامع توران ازمیر با هدف بهبود کیفیت زندگی شما هموطن گرامی در شهر ازمیر اقدام به جمع آوری و ارائه تمامی نیازهای گردشگری و زندگی در ازمیر ترکیه نموده است.

اشتراک این مطلب با ذکر منبع سایت توران ازمیر بلامانع می باشد.

◊◊ توران ازمیر جامع ترین سایت گردشگری ازمیر , املاک ازمیر , مشاغل فعال ازمیر , صرافی ازمیر و خدمات ازمیر ترکیه ◊◊

, ,

اشتراک گذاری این مطلب :

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست