اخبار

مشارکت در ساخت و ساز

مشارکت در ساخت و ساز

هر ساله تعدادی از هموطنان مان به طور دائمی یا موقت به کشور ترکیه مهاجرت می کنند. شهر زیبای ازمیر (سومین شهر بزرگ کشور ترکیه) در سواحل دریای اژه قرار دارد. این شهر به دلیل داشتن آب و هوای فوق‌العاده و نرخ پایین جرایم یکی از امن ترین شهرهای ترکیه محسوب می شود. از این رو در کنار شهرهایی مثل استانبول و آنکارا ، مقصد بسیاری از مهاجران می باشد. از سوی دیگر ازمیر با جمعیتی بیش از 4 میلیون‌ نفر پتانسیل زیادی در حوزه مسکن داشته و می تواند یکی از گزینه‌های جذاب برای علاقه‌مندان به فعالیت در صنعت ساخت‌وساز باشد. 

 

با توجه به اینکه افراد زیادی تمایل دارند پس از مهاجرت وارد صنعت ساخت و ساز شده و از فرصت های موجود در این حوزه بهره‌مند شوند، قصد داریم در این مقاله این موضوع را مورد بررسی قرار داده و به سؤال “پس از مهاجرت به ترکیه، چطور در ساخت و ساز مسکن مشارکت کنیم؟” پاسخ دهیم.

 

پس از مهاجرت به ترکیه، چطور در ساخت و ساز مسکن مشارکت کنیم؟

Turan-İzmir-contracat-11
نمایی زیبا از شهر ساحلی ازمیر

همان‌‌طور که می‌دانید مشارکت در ساخت‌ و ساز به این صورت است که در آن، یک طرف به عنوان مالک، ملک کلنگی یا زمین خود‌ را ارائه می نماید و طرف دیگر تحت عنوان سازنده یا مجری پروژه هزینه های ساخت و ساز  و اجرای صفر تا صد پروژه را عهده دار می شود. بعد از اتمام پروژه، هر یک از طرفین برحسب توافق اولیه، سهم خود را از پروژه به‌عنوان شریک برمی‌دارند.

هر فرد علاقه مند می‌تواند در یکی از این دو حالت زیر وارد این صنعت شود:


روش اول: به عنوان مالک فعالیت کنید.

یعنی یک ملکی کلنگی یا اراضی (زمین خالی) را در کشور ترکیه خریداری کرده و آن را به منظور نوسازی یا بلند مرتبه سازی در اختیار یک سازنده قرار دهید.

Turan-İzmir-participation-01
Turan-İzmir-participation-02

روش دوم: به عنوان سازنده (مجری پروژه) فعالیت کنید.

یعنی صاحب زمین و یا ملکی کلنگی را پیدا کرده و بعد از کسب موافقت وی،با توجه به سرمایه و تخصص‌تان پروژه نوسازی یا بلند مرتبه سازی آن را اجرا نمایید.  

البته فعالیت در هر یک از این نقش ها شرایط، ضوابط، مقررات و پیچیدگی های خاصی دارد. لذا باید قبل از آغاز فعالیت تان مورد توجه قرار داده و مجوز های لازم را از سازمان های ذیربط کسب نمایید.

مشارکت در ساخت و ساز به عنوان مالک

در این روش شما به عنوان سرمایه‌گذار باید ملک کلنگی یا زمین خالی بخرید. صد البته مواردی مثل انتخاب محله، ملک مناسب برای ساخت و ساز، اخذ مجوز های لازم برای ساخت و ساز و … را باید مد نظر قرار دهید. برای اطلاع از نحوه انجام این کار می توانید مقاله خرید ملک در ازمیر  را مطالعه کنید. بعد از خرید ملک باید سازندگان خوش نام، قدرتمند، ماهر، منصف و خوش قول در منطقه را شناسایی کرده و با آنها وارد مذاکره شوید. 

Turan-Izmir-participation-13.jpg

نهایتاً پس از توافق بر سر چند و چون اجرای پروژه، قرارداد مشارکت در ساخت ساز منعقد نمایید تا خدای نکرده دچار ضرر مادی نشوید. باید بپذیریم که اجرای درست این فرآیند، فقط با بهره‌گیری از  تجربه کارشناسان مجرب و کارآزموده فراهم می شود. پس در اولین گام پیشنهاد می‌کنیم که از صفحه درباره توران ازمیر با دپارتمان املاک و حقوقی شرکت توران ازمیر در ارتباط باشید.

مشارکت در ساخت و ساز به عنوان سازنده

در روش فوق شما با اتکا بر دانش فنی و تجارب قبلی تان ابتدا باید کسب و کار خود را راه‌اندازی نمایید. سپس ملک های کلنگی یا زمین های خالی مناسب را در مناطق مطلوب شهر محل سکونتتان شناسایی می کنید. 

Turan-İzmir-participation-14

با صاحبان ملک های مورد نظرتان مذاکره کرده و برای نوسازی و یا بلندمرتبه سازی ملکشان توافق می کنید. ضمن رعایت نکات حقوقی، با ایشان قرارداد مشارکت در ساخت و ساز منعقد می کنید. دست آخر نیز به عنوان سازنده (مجری پروژه) ضمن برآورد هزینه های اجرای پروژه، سرمایه مورد نیاز برای ساخت و ساز را فراهم نموده و پروژه را اجرا نمایید.

مسلماً این روش نسبت به روش اول دشواری، پیچیدگی و حساسیت بیشتری داشته و ممکن است پیامدهای حقوقی برایتان داشته باشد. از این رو شما برای رفع نگرانی ها و دغدغه هایتان نیازمند کسب اطلاعات جامع، کامل، درست و به روز می باشید. پس باز هم پیشنهاد می کنیم قبل از هر کاری با کارشناسان زبده ما در دپارتمان املاک و حقوقی شرکت توران ازمیر که اطلاعاتشان در صفحه درباره توران ازمیر نوشته شده، تماس بگیرید و از مشاوره تخصصی ایشان بهره‌مند شوید.

امیدواریم که مطالب ذکر شده شما را در مسیر انتخابی تان راهنمایی کرده و برایتان مفید بوده باشد. برای اطلاعات بیشتر می توانید مطلب نکات کلیدی برای انعقاد قرارداد مشارکت را هم مطالعه کنید.