بازار های سنتی :

گردشگرانی که به کشور ترکیه سفر می کنند، بعد از بازدید از مناطق توریستی زیبا و گردش و تفریح، با هدف خرید از بازار و مراکز خرید ترکیه نیز مسافرت خود را برنامه ریزی می کنند. شهر ازمیر،  شهر توریستی که هر ساله مقصد تعداد زیادی تور گردشگری از سراسر جهان است، مراکز خرید و بازارهای بزرگی دارد.ازمیر شهری تاریخی در ترکیه است. به همین دلیل بازارهای سنتی خاصی دارد که کالاها، صنایع دستی و جواهرات ویژه‌ای را در آن پیدا می‌کنید. یکی از قدیمی ترین بازار های ترکیه در قلب این شهر جای گرفته است بازار  کِمرالتی است.

بازار کمرالتی در قرن هفدهم و طی سال های 1650 تا 1670 میلادی ساخته شد و در زمان ساخت آن یک کاروانسرای بزرگ نیز بنا شد که هنوز هم در مرکز بازار دیده می شود. بسیاری از بناهای تاریخی که در بازارهای قدیمی ساخته می شددر اینجا نیز به چشم می خورد.

این بازار همانند بازار قیصریه اربیل، کمرالتی نیز یک بازار سنتی پر پیچ و خم و یکی از بازارهای خوب شهر است و با وجود قدمت زیاد، هنوز هم طرفداران خود را دارد و گردشگران را برای خرید سوغاتی از ازمیر به خود جذب می کند از طرف دیگر، ازمیر به مانند دیگر شهرهای ترکیه در حال رشد و صنعتی شدن بوده است و فروشگاه‌ها و مال‌های بزرگ، مهمترین نشانه این دوره از زندگی شهر ازمیر است .

بازارهای سنتی تنها یک مرکز خرید ساده و سنتی نیست!!در شهری با قدمت باستانی ازمیر , بازارهای سنتی تلفیقی از هنر باستان و روح سرزنده معاصر است.این بازارها علاوه بر تامین نیازهای روزمره مردم , توانایی برطرف کردن نیاز هنری و تاریخی گردشگران را نیز به نحو احسنت در خود جای داده اند.

فهرست