پذیرش در دانشگاه‌های ازمیر | توران ازمیر | تحصیل در دانشگاه‌های ازمیر | تحصیل در ترکیه

پذیرش و تحصیل در دانشگاه‌های ازمیر

خدمات توران ازمیر

تحصیل در دانشگاه‌های ازمیر

پذیرش و تحصیل در دانشگاه‌های ازمیر

از آنجاییکه قسمت اعظمی از هموطنان, خود و یا فرزندانشان, با هدف تحصیل به ترکیه و مخصوصاً به شهر ازمیر مهاجرت می‌کنند در این یادداشت قصد داریم به نکاتی اشاره داشته باشیم که بتواند به این هموطنان کمکی کند تا با کمترین ریسک و هزینه به این هدف نزدیک شوند.

در این مقاله در ابتدا یکسری نکات کلی در مورد دانشگاه‌ها ارائه می‌دهیم و سپس در مقالات آتی به دانشگاه‌های موجود در شهر ازمیر می‌پردازیم.

برای غنای محتوای مقاله بعدی توصیه می‌کنیم در قسمت نظرات و یا سوال-جواب سوالات و نظرات خود را عنوان کنید.

افرادی که به قصد تحصیل مهاجرت کرده و یا خواهند کرد از لحاظ مقطع تحصیلی به دو دسته‌ تقسیم بندی می‌شوند.

پذیرش در دانشگاه‌های ازمیر | توران ازمیر | تحصیل در دانشگاه‌های ازمیر | تحصیل در ترکیه

۱. افرادی که دیپلم متوسطه دارند و قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ازمیر ( در دوره لیسانس و یا پزشکی) را دارند:

این افراد باید در امتحان یوس YÖS شرکت کنند. این امتحان تا قبل از سال ۲۰۱۰ بصورت یکپارچه در کل ترکیه و به شکل کنکور کشور خودمان برگزار می‌شد.

اما در حال حاضر هر کدام از دانشگاه‌هایی که می‌توانند دانشجویان خارجی پذیرش کنند این امتحان را برگزار می‌کنند. نکات مهم در مورد ثبت نام امتحان یوس به این ترتیب می‌باشد:

 • این امتحان بار ۱ بار در سال برگزار می‌شود.
 • معمولا دارای محل آزمونی خارج از شهر محل دانشگاه و گاهاً در ایران می‌باشند.
 • دانشگاه‌ها هزینه‌ای بابت شرکت در این آزمون را موقع ثبت نام دریافت می‌کنند که بایستی بموقع پرداخت شود.
 • ثبت نام اینترنتی و از طریق وب‌سایت خود دانشگاه انجام می‌شود.
 • معمولاً مدت زمان ثبت نام تمدید نمی‌شود.
 • در حین ثبت نام, زبان امتحان می‌تواند از طرف شرکت کننده ترکی, انگلیسی و در برخی دانشگاه‌ها فارسی انتخاب شود.
 • برای ثبت نام, شما بایستی اسکن صفحه اول پاسپورت و یک عکس شرکت کننده را آماده داشته باشید و موقع ثبت نام آنها را آپلود نمایید.
 • تعداد اندکی از دانشگاه‌ها آپلود ترجمه مدارک تحصیلی قبلی و یا اطلاعات آنها را هم می‌خواهند.
 • ثبت نام‌های دانشگاه‌های مختلف معمولا از اویل ماه شوبات (فوریه) شروع می‌شوند و حدود اواخر ماه مارت (مارس) به اتمام می‌رسند.
 • مفاد امتحانی در اکثر دانشگاه‌ها ریاضی, هوش و هندسه (ریاضیات) می‌باشد.
 • اکثر دانشگاه‌ها انتخاب رشته را به بعد از اعلان نتایج آزمون موکول کرده‌اند ولی در تعداد اندکی از آنها در حین ثبت نام مجاب به انتخاب رشته می‌باشیم. (دانشگاه اژه یا اگه ازمیر تا قبل از سال ۲۰۱۹, قبل از اعلام نتایج آزمون, انتخاب رشته می‌خواست که از امسال روال را تغییر داده است).
 • قبل از اقدام به ثبت نام, بهتر است از رشته‌ها و تعداد دانشجویان پذیرش شونده اطلاع حاصل نمایید (از قسمت DUYURULAR وب‌سایت دانشگاه مربوطه).
 • علاوه بر اطلاعات فوق, دانشگا‌ه‌ها طی اطلاعیه‌هایی ضوابط شرکت در این آزمون و اخذ پذیرش را به اطلاع می‌رسانند. دقت به این موارد نیز مهم می‌باشند.
 • اگر قصد شرکت در آزمون یوس چندین دانشگاه را دارید لطفا به تاریخ آزمون آنها دقت کنید که همپوشانی زمانی نداشته باشند. (امکان تغییر زمان آزمون نیز وجود دارد که متاسفانه ثبت نام کنندگان حق اعتراضی ندارند.)
 • برخی دانشگاه‌ها نمره آزمون مربوط به دانشگاه‌های بزرگ دیگر را نیز قبول می‌کنند.
 • لیست دانشگاه‌هایی که نمرات آزمون دانشگاهی را می‌پذیرند در وب‌سایت دانشگاه امتحان گیرنده موجود خواهد بود. این امکان به منزله این نیست که شما نمی‌توانید در آزمون یوس مخصوص دانشگاه دوم شرکت کنید. بلکه در آزمون هر دو دانشگاه می‌توانید شرکت کنید.

برای اینکه موفقیت خود را در این امتحان و بعد از امتحان افزایش دهید به توصیه‌های زیر نیز دقت فرمایید:

۱) زبان ترکی: قبل از همه چیز باید بگوییم که آموزش زبان ترکی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بدین دلیل که هم در طول آموزش, هم امتحان و هم تمامی مسافرت‌هایی که به ترکیه خواهید داشت نیازمند به این زبان هستید. در صورتیکه موفق به اخذ پذیرش شدید بی‌شک نیاز دارید مدرکی دال بر کفایت و آشنایی خود با زبان ترکی را به دانشگاه ارائه بدهید.

دانشگاه اژه یا اگه ازمیر (Ege Universitesi)
حتما بخوانید

البته برای ارائه مدرک معافیت زبان ترکی لزوماً نیازی ندارید که در امتحانی مانند تومر که هزینه بالایی اخذ می‌کند شرکت کنید (کما اینکه این امتحان در تمامی دانشگاه‌های ترکیه قابل قبول و معتبر می‌باشد).

خود دانشگاه نیز برای افرادی که از طریق یوس وارد دانشگاه خواهند شد امتحان‌های زبان ترکی برگزار می‌کند که اغلب رایگان بوده و یا با حداقل قیمت می‌باشند.(تحصیل در دانشگاه‌های ازمیر)

۲) زبان انگلیسی: دانشگاه‌هایی هم هستند که مدرک زبان انگلیسی را نیز جزء مدارک مورد نیاز از پذیرفته شدگان اخذ خواهد شد.

این امتحان هم مانند زبان ترکی توسط اکثر دانشگاه‌ها برگزار می‌شود. اما برای اطمینان بیشتر توصیه می‌کنیم در یکی از امتحان‌های YDS و YÖK DİL شرکت کرده و نمره حدنصاب رو کسب کنند.

نمره حدنصاب برای هر دانشگاهی متفاوت بوده ولی اکثراً کمتر از ۵۰ نمی‌باشد (نمره توصیه شده از طرف ما حدود ۶۰ الی ۶۵ هست).

۳) آموزش امتحان یوس: هم در ایران هم در ازمیر کلاس‌های آموزش یوس موجود می‌باشند.

دوستانی که به هر دلیلی آمادگی و امکان شرکت در این دوره‌ها را ندارند توصیه می‌شود حتماً از کتاب‌های مخصوص آموزش یوس استفاده کنند. چرا که مفردات امتحانی آزمون یوس انحصاری هستند.

انواع کتاب‌ها از قبیل آموزش, بانک سوالات و سوالات سال‌های پیش در بازار کتاب موجود می‌باشند.

همچنین می‌توان از طریق اینترنت نیز هر کدام از این‌ها را خریداری نمود. (برای کتابدوستان عزیز ALSANCAK SEVGİYOLU محلی آشنا می‌باشد که نتنها می‌توان طیف وسیعی از کتاب‌ها را در آن محل یافت بلکه می‌توان به قیمت خیلی خیلی مناسب‌تری خریداری نمود).

۴) ترجمه مدارک:

 • پاسپورت
 • مدرک و ریز نمرات دبیرستان
 • مدرک و ریز نمرات پیش دانشگاهی

تمامی این مدارک در ایران نیز می‌توانند ترجمه شوند. ولی بخاطر بروکراسی اداری بالای موجود در ایران و همچنین هزینه بالای آن در نتیجه لزوم تایید سفارت ترکیه و اخذ هزینه برای هر صفحه توسط سفارت ترکیه, توصیه می‌شود ترجمه‌ها را در کشور ترکیه در عرض ۳-۲ ساعت انجام دهید.
در حین ثبت نام در تحصیل در دانشگاه‌های ازمیر که در زمان ثبت نام در آزمون یوس از شما آپلود ترجمه مدارک را می‌خواهند, درصورتیکه ترجمه مدارک را در دارالترجمه انجام نداده باشید می‌توانید ترجمه بدون تایید شده را بارگذاری کنید و بعد از این مرحله اقدام به تایید در مراجع قانونی کنید.

۵) معادل‌سازی مدرک دیپلم متوسطه LİSE DİPLOMASI DENKLİĞİ: برای انجام معادل‌سازی مدرک دیپلم ابتدا باید شما اقامت گرفته باشد و دارای شماره شناسایی جمهوری ترکیه TÜRKİYE CÜMHURİYETİ KİMLİK NUMARASI (TCKN) باشید.

در اینصورت به همراه ترجمه‌های فوق و کپی کارت اقامت خود به اداره ملی آموزش MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI مراجعه نموده و اقدامات لازم را انجام دهید.

بعد از یک هفته شما برگه‌ای دریافت خواهید کرد که بمنزله معادل‌سازی مدرک دیپلم شما در کشور ترکیه می‌باشد. این برگه برای ثبت نام شما در دانشگاهی که پذیرفته شده‌اید مورد نیاز خواهد بود.

امیدواریم با رعایت نکات فوق‌الذکر مشکلی در این پروسه نداشته باشید.

دوستانی که از طریق این آزمون پذیرش گرفتند, بعد از ثبت نام در دانشگاه بایستی در اسرع وقت نوع اقامت خود را از توریستی به دانشجویی تغییر نوع بدهند.

برای اینکار باید از نوع اقامت گذر که در مقاله مربوط به اقامت به آن اشاره کرده بودیم استفاده کنید.

بعد از ثبت نام در دانشگاه, دانشجو ۳ ماه فرصت دارد تا با مراجعه به سازمان تامین اجتماعی تحت پوشش قرار گیرد. در صورت سهل انگاری در این زمینه, دیگر امکان بیمه شدن در این سازمان را نخواهد داشت.

قیمت اجاره خانه در ازمیر ترکیه
حتما بخوانید

این نوع بیمه بسیار با ارزش بوده و با ماهی تقریباً ۸۰ لیر (که سالانه باید پرداخت نمایید) خواهید توانست در طول تحصیل تحت پوشش این بیمه باشید.

برای حمل و نقل عمومی در ازمیر هر دانشجو و یا دانش‌آموزی با اپلای کردن در وب‌سایت شرکت اسهوت ESHOT می‌توانند کارت دانشجویی دریافت نمایند که هزینه‌ای در حد یک دوم هزینه حما و نقل عمومی از دانشجویان دریافت می‌شود (دارندگان این کارت‌ها دقت نمایند که این کارت متعلق به شخص شماست و هرگونه سوء استفاده از این کارت و امانت دادن به شخص دیگری ممنوع بوده و جریمه‌ای نقدی و محرومیت از داشتن این کارت بدنبال خواهد داشت.)

دانشگاه کاتيب چلبي ازمير(Izmir Kâtip Celebi ) | توران ازمیر | دانشگاه کاتب چلبی | Izmir Kâtip Celebi ترکیه

۲. افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی را دارند:

دانشجویانی از کشورمان قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد YÜKSEK LİSANS و یا دکترا DOKTORA در شهر ازمیر را دارند.

برای این عزیزان نیز توصیه‌هایی خواهیم داشت. دقت کنیم که اداره‌ای که به امور دانشجویان دوره لیسانس رسیدگی می‌کنند دیگر مکلف به رسیدگی به امورات تحصیلات تکمیلی LİSANSÜSTÜ EĞİTİM نیستند.

در وب‌سایت دانشگاه جاییکه باید برای ضوابط شرکت در رقابت پذیرش گرفتن جستجوی خود را ادامه دهند انستیتو ENİSTİTÜLER می‌باشد.

بسته به نوع رشته‌ای که مد نظر دارید باید ضوابط مربوط به انستیتوی مورد نظر را جستجو نموده و طبق آن باید عمل نمایید.

مواردی که باید در این حیث در نظر داشته باشیم:

 • می‌توان در بیش از ۱ دانشگاه برای تحصیل در دانشگاه‌های ازمیر بطور همزمان اپلای کرد.
 • قبل از اقدام از وجود رشته و تخصص خود اطمینان حاصل کنید.
 • توصیه می‌گردد در بین اساتید آن دانشگاه استاد مورد نظر خود را پیدا کرده و با وی از طریق ایمیل و یا حضوری ارتباط برقرار کنید و از جدیت خودتان برایش بنویسید.
 • برخی دانشگاه‌ها ظرفیت دانشجویان خارجی و داخلی را جدا نمی‌کنند و شما موظف هستید با دانشجویان داخلی به رقابت بپردازید.

اقداماتی که قبل از اپلای کردن تحصیل در دانشگاه‌های ازمیر نیاز هست انجام دهیم:

۱) شرکت در آزمون ALES: این امتحان در طول سال در ۳ نوبت برگزار می‌شود. برای شرکت در این آزمون باید پروفایلی را در سازمان سنجش ترکیه OSYM داشته باشید.

افرادی که در خارج از کشور اقامت دارند باید ثبت نام اولیه انجام دهند و بعد از پیش ثبت نام به این مرکز با یک شماره با کد کشور خارجی تماس گرفته و شماره خارجی دریافت کنند که به این شماره YU NUMARASI گفته می‌شود (توضیح این قسمت از حوصله این مقاله خارج می‌باشد و برای اینکار می‌توانید با ما در تماس باشید).

۲) شرکت در آزمون زبان خارجی: زبان‌های خارجی که مد نظر دانشگاه‌های ترکیه می‌باشند عبارتند از: انگلیسی, فرانسوی, آلمانی, روسی. دوستانی که در یکی از دانشگاه‌هایی که زبان تحصیل آنها یکی از این زبان‌ها بوده است با ارائه مدرکی می‌توانند معافیت خود را اعلام کنند.

اما افرادی که این امکان را ندارند یا باید در یکی از امتحانات زبان خارجی که در امتحان یوس گفته شد شرکت کنند و نمره حد نصاب رو که در وب‌سایت دانشگاه مورد نظرشان خواسته شده بود را کسب کنند.

در صورت عدم موفقیت در کسب نمره حد نصاب و یا عدم شرکت در این آزمون‌ها, می‌توانند در امتحان زبانی که توسط دانشکده زبان‌های خارجی آن دانشگاه برگزار می‌شود شرکت کرده و نمره حدنصاب را کسب کنند.

۳) شرکت در آزمون زبان ترکی: چنانچه عرض کردیم, آموزش زبان ترکی از اهمیت بالایی برخوردار است. بدین دلیل که هم در طول آموزش, هم امتحان و هم تمامی مسافرت‌هایی که خواهید داشت نیازمند به این زبان هستید.

سواحل ازمیر و شهر چشمه ترکیه
حتما بخوانید

مثلاً برای شرکت در امتحان علمی و مصاحبه علمی که توسط اساتید دانشکده و دپارتمان انجام خواهد شد نیاز به توانایی شما در تکلم به این زبان دارد. بنابراین, در صورتیکه موفق به اخذ پذیرش شدید بی‌شک نیاز دارید مدرکی دال بر کفایت و آشنایی خود با زبان ترکی را به دانشگاه ارائه بدهید.

البته برای ارائه مدرک معافیت زبان ترکی لزوماً نیازی ندارید که در امتحانی مانند تومر که گران قیمت هست شرکت کنید (کما اینکه مدرک این مرکز توسط همه دانشگاه‌ها قابل قبول می‌باشد).

افرادی که موفق به کسب نمره حدنصاب از آزمون مرکز تومر نشدند دانشکده زبان و ادبیات ترکی آن دانشگاه امتحان‌ زبان ترکی برگزار خواهد کرد که پذیرش گرفتگان با داشتن برگه ورود به امتحان از انستیتوی مربوطه قادر خواهند بود در این آزمون شرکت کرده و نمره خواسته شده را کسب کنند.

۴) ترجمه مدارک:

– مدرک و ریزنمرات لیسانس

– مدرک و ریزنمرات فوق لیسانس (برای اپلای در دوره دکترا)

– پاسپورت (برای برخی دانشگاه‌ها)

 

۵) تا قبل از سال ۲۰۱۴ کلیه دانشگاه‌های ترکیه مدارکی که از ایران آورده می‌شدند را بدون اینکه معادل‌سازی شده باشند قبول می‌کردند و کار معادل‌سازی را بصورت اتوماتیک از طریق سامانه وزارت علوم ترکیه انجام می‌دادند.

مدارکی که تقلبی بودند و یا از دانشگاه‌هایی بودند که در حال حاضر موجود نمی‌باشند با مشکل برمی‌خوردند. صاحبان این مدارک یا اخراج می‌شدند یا بدنبال اثبات صحت آن می‌رفتند.

امروزه برخی دانشگاه‌ها مدارک ایرانی معادل‌سازی شده را مطالبه می‌کنند. در اینصورت قبل از اقدام به هرکاری از انستیتوی دانشگاه از شرایط موجود استعلام بعمل آورید.

(بدلیلی اینکه پروسه معادل‌سازی مدارک دانشگاهی در ترکیه بسیار طولانی می‌باشند توضیح این موارد از حوصله این مقاله خارج بوده و در صورت نیاز می‌توانید با ما ارتباط برقرار کنید).

شرایط تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار گرفتن و بهره‌مندی از کارت حمل و نقل شهری ازمیر این دانشجویان نیز مانند دانشجویان دوره لیسانس می‌باشد.

با اینکه ما مهاحران تحصیلی را در ۲ مقوله تقسیم‌بندی کردیم اما بخش سومی از هموطنان وجود دارند که برای دوره‌های تخصصی پزشکی مهاجرت کرده و یا خواهند کرد. این عزیزان بدلیل ارتباطاتی که با اساتید خود خواهند گرفت به نحو احسنت راهنمایی خواهند شد. برای این عزیزان و افتخارهای کشورمان آرزوی موفقیت در امتحان TUS را داریم.

دوستان و همراهان گرامی که نقص و اشتباهاتی در این مقاله احساس می‌کنند, می‌توانند نظرات خود را در قسمت نظرات به ما برسانند.

بله، دانشگاه های ازمیر جزو معتبرترین و بهترین دانشگاه های دنیا به شمار می روند.

توران ازمیر

مجموعه جامع توران ازمیر با هدف بهبود کیفیت زندگی شما هموطن گرامی در شهر ازمیر اقدام به جمع آوری و ارائه تمامی نیازهای گردشگری و زندگی در ازمیر ترکیه نموده است.

اشتراک این مطلب با ذکر منبع سایت توران ازمیر بلامانع می باشد.

◊◊ توران ازمیر جامع ترین سایت گردشگری ازمیر , املاک ازمیر , مشاغل فعال ازمیر , صرافی ازمیر و خدمات ازمیر ترکیه ◊◊

, , , , , , ,

اشتراک گذاری این مطلب :

مقالات مرتبط

7 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • پذیرش دندانپزشکی دانشگاه
  کاتیب چلبی برای خارجی امکانپذیر هست .
  در صورت امکان چه مدارکی نیاز است

  پاسخ
  • عذرا سهند
   1399-12-19 12:17 ب.ظ

   با سلام
   بله امکان پذیر هست بعد از ثبت نام باید امتحان یوس بدید

   پاسخ
 • با سلام
  من لیسانس کامپیوتر دارم
  به نظر شما پذیرش در ارشد کامپیوتر سریع تر و راحتتره یا بخوام یک رشته جدید از لیسانس شروع کنم؟
  و اگر ممکنه دانشگاه هایی که معماری داخلی رو در ازمیر تدریس میکنند رو معرفی کنید
  ممنونم

  پاسخ
 • شيرين پور
  1400-04-18 5:05 ب.ظ

  سلام، با خرید ملک در ترکیه آیا خانواده نیز اقامت یکساله دریافت میکنند؟

  پاسخ
 • اگه بالا ۱۸ سال باشیم خانه باید به نام ما باشد تا اقامت بگیریم؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست