دانشگاه های ازمیر

ازمیر(Izmir) سومین شهر بزرگ ترکیه بعد از استانبول و آنکارا می باشد و دارای موقعیت ممتاز بعنوان شهری تجاری، صنعتی و بندری است. اما در سال های اخیر در زمینه دانشگاهی هم پیشرفت چشگیری داشته است. به طوری که برخی از دانشگاه های این کشور در بین صد دانشگاه برتر جهان قرار دارد و مدرک این دانشگاه ها در تمامی کشور ها معتبر است. که باعث شده در سال های اخیر مهاجرت تحصیلی به ترکیه متقاضیان بسیاری پیدا کند . یکی از دلایل اصلی گرایش جوانان به سمت کشور ترکیه نزدیک بودن این کشور به ایران و نزدیکی فرهنگ و …می باشد. ازمیر نیز مانند استانبول و آنکارا دانشگاه معتبری دارد و شما می توانید در دانشگاه های ازمیر مشغول به تحصیل شوید و مدرک تحصیلی خود را دریافت کنید. البته برای چک کردن اعتبار دانشگاه می توانید به سایت وزارت علوم یا وزارت بهداشت مراجعه کنید.

برای دریافت پذیرش در دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه باید مدارک مورد نیاز را داشته باشید. پذیرش دانشجویان خارجی در دانشگاه های دولتی توسط آزمون یوس مشخص می گردد. بدین ترتیب بهتر است شما کلاس های یوس را در ایران بگذرانید تا بتوانید آمادگی لازم را کسب کنید و برای آزمون ها در ترکیه حاضر شوید. سال تحصیل در ترکیه در دانشگاه ازمیر شامل دو ترم است. ترم پاییز در ماه سپتامبر آغاز می شود و در ماه ژانویه به پایان می رسد، ترم بهار در ماه فوریه آغاز می شود و در ماه ژوئن به پایان می رسد. تحصیل هم به زبان ترکی و هم انگلیسی است، دوره زبان ترکی برای همه دانشجویان می باشد.

خوابگاه های دانشجویی :

برخی از دانشگاه ها جهت تحصیل در ترکیه دارای خوابگاه های دانشجویی هستند. اگر نمی خواهید در خوابگاه بمانید، گزینه های دیگری از قبیل مسکن های لوکس و آپارتمان های متوسط ​​و کوچک وجود دارد. مزایای عمده ای برای دانشجویانی که در خوابگاه ها زندگی می کنند وجود دارد. واضح ترین هزینه، یک اتاق می تواند به قیمت 45 لیتر ترکیه در ماه باشد. دانشجویانی که می خواهند در خوابگاههای درون دانشگاه زندگی کنند، ابتدا باید قبل از مراجعه به قسمت مدیریت خوابگاهها،  ثبت نام خود را نهایی کنند.

دانشجویان که قصد تحصیل در ترکیه را دارند و همچنین دانشجویان ورودی جدید و تازه پذیرفته شده نیز باید از دستورالعمل های تعیین شده توسط مدیریت خوابگاههای دانشگاه در شرایط اقامت در خوابگاه، و همچنین قوانین و رویه های آن مطلع شوند. یکی از راه های گرفتن ویزا ترکیه و اقامت در ترکیه، تحصیل در این کشور است.در این مقاله ما اطلاعاتی از دانشگاه های واقع در ازمیر ترکیه برای شما گذاشته ایم.

اسامی دانشگاه ها :

درحال حاضر ازمیر 8 دانشگاه دارد که از این 8 دانشگاه 6 تا دانشگاه دولتی . 2 تا دانشگاه خصوصی می باشد.دانشگاه هوانوردی و دانشکده ی خمل و نقل هوایی که مرکز آن انکارا قرار دارد در ازمیر هم فعالیت می کنند.

دانشگاه های دولتی شهر ازمیر شامل 4دانشگاه اگه (تاسیس 1955) , دانشگاه دوکوز ایلول (تاسیس 1982) , انستیتوی فناوری ازمیر (تاسیس 1992) ,İzmir Kâtip Çelebi University (تاسیس 2010) و … همچنین دانشگاه های خصوصی شامل دانشگاه اقتصاد ازمیر (تاسیس 2001) و دانشگاه یاشار و چندی دیگر است.

فهرست