کانال استانبول صفحه جدیدی در تاریخ توسعه ترکیه

خدمات توران ازمیر

 رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در مراسم کلنگ‌ زنی پل سازلی‌ دره کانال استانبول اظهار داشت: امروز صفحه جدیدی در تاریخ توسعه و پیشرفت ترکیه گشوده شد. امروز کلنگ یکی از کانال‌ های نمونه در جهان را می‌ زنیم. کانال استانبول را به عنوان پروژه‌ای برای نجات آینده این شهر می‌ دانیم.

در دهه 1930، سالانه به طور متوسط ​​3 هزار کشتی از تنگه بسفر عبور می‌ کرد، این رقم امروز به 45 هزار فروند رسیده است. عبور هر ابرکشتی از تنگه بسفر خطر جدید برای شهر به شمار می‌ رود. هر دو مسیر شمال، جنوب و شرق-غرب تنگه بسفر، ترافیک سنگینی از نظر تردد کشتی از هر کلاس و ظرفیتی وجود دارد.

رئیس جمهور ترکیه تصریح کرد: در صورت تصادف کشتی‌ هایی که از محصولات ارگانیک گرفته تا مواد نفتی حمل می‌ کنند، حیات طبیعی دریا های‌ مان در معرض خطر قرار می‌ گیرند. پیش بینی‌ ها نشان می‌ دهد تعداد کشتی‌ هایی که در سال 2050 از کانال «تنگه» استانبول عبور خواهند کرد از 25 هزار به 78 هزار فروند کشتی می‌ رسد.

 دلیل ساخت این کانال ،اندازه کشتی‌ ها و ظرفیت ترافیکی که از کانال عبور خواهند کرد، 99 درصد ترافیک کنونی در تنگه استانبول را تامین می‌کند. براساس مطالعات، تردد کشتی در کانال استانبول 13 برابر بیشتر از تنگه بسفر خواهد بود. این پروژه همچنین برای محافظت از بافت تاریخی و فرهنگی تنگه استانبول ضروری است.

وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: «با توجه به مطالعات علمی، مسیر کنونی به عنوان منطقی‌ ترین و کارآمد ترین خط از بین 5 گزینه مختلف انتخاب شده است. طول کانال 45 کیلومتر و سطح مقطع آن 275 متر است. عمق آن نیز بدون احتساب کسورات 21 متر تعیین شده است. قصد داریم پروژه کانال استانبول را طی مدت 6 سال و با هزینه تقریبی 15 میلیارد دلار تکمیل کنیم».

ترکیه در شمال سوریه - هشدار آمریکا ، امتناع ترکیه
حتما بخوانید

رئیس جمهور ترکیه با اشاره به اینکه ساخت مناطق مسکونی با ظرفیت اسکان 500 هزار نفر در هر دو طرف کانال، فشار جمعیتی مرکز استانبول را بر طرف خواهد کرد، گفت: منطقه تفریحی و انرژی‌ های تجدید پذیر در بخش چپ خروجی دریای سیاه نیز به ارزش‌ های استانبول خواهد افزود.

اردوغان تاکید کرد: «کانال استانبول نه تنها در ترکیه بلکه در جهان عنوان برترین پروژه دوست دار محیط زیست را از آن خود خواهد کرد. تمام مطالعات مهندسی در کانال استانبول که هر یک به کار جداگانه‌ ای نیاز دارد، به شکل قانونی در چارچوب دانش و فناوری انجام می‌ شود. با تکمیل پروژه کانال استانبول بدون پرداخت از خزانه دولت و ملت٬ به یک اثر دیگر جهانی دست خواهیم یافت».

توران ازمیر

مجموعه جامع توران ازمیر با هدف بهبود کیفیت زندگی شما هموطن گرامی در شهر ازمیر اقدام به جمع آوری و ارائه تمامی نیازهای گردشگری و زندگی در ازمیر ترکیه نموده است.

اشتراک این مطلب با ذکر منبع سایت توران ازمیر بلامانع می باشد.

◊◊ توران ازمیر جامع ترین سایت گردشگری ازمیر , املاک ازمیر , مشاغل فعال ازمیر , صرافی ازمیر و خدمات ازمیر ترکیه ◊◊

اشتراک گذاری این مطلب :

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست