اخبار

هفتادمین سالگرد عضویت ترکیه در ناتو

ترکیه از زمان پیوستن به پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در سال 1952 تا کنون علاوه بر اینکه سهم قابل توجهی در ماموریت‌های این نهاد داشته است، با داشتن دومین ارتش بزرگ آن، نقش مهمی را به عنوان یکی از اعضای مسلط و منحصر به فرد ایفا می‌کند.

ترکیه در تاریخ 18 فوریه 1952 به عضویت ناتو درآمد. منشور عضویت آن را نیز جلال بایار، رئیس جمهور وقت در آنکارا امضا کرده است.

بنابراین ترکیه پس از دوازده عضو بنیانگذار؛ به ترتیب آمریکا، انگلستان، بلژیک، کانادا، دانمارک، فرانسه، ایسلند، ایتالیا، لوکزامبورگ، هلند، نروژ، پرتغال به همراه یونان در سومین سالگرد تاسیس ناتو عضو این پیمان شده است.

ترکیه از ابتدا در حوزه دفاعی و برنامه‌های امنیتی ناتو حائز اهمیت بوده است. همچنین ناتو به منزله سنگ بنای سیاست دفاعی و امنیتی آنکارا است.

ترکیه در میان 5 کشور متحد برتری است که بیشترین سهم را در عملیات‌های ناتو دارند. فعالیت‌ها و اقدامات کشور در یک جغرافیای وسیع از بالکان تا افغانستان، از دریای سیاه تا مدیترانه در سال‌های اخیر توجهات را به خود جلب می‌کند.

تا قبل از خروج ناتو از افغانستان، ترکیه که در راستای ماموریت حمایت قاطع خود به عنوان «کشور چارچوب» در کابل بود، مسئولیت امنیت و عملیات فرودگاه بین‌المللی این شهر را نیز بر عهده داشت.

همچنین پس از اینکه ناتو ماموریت اجرایی موافقت‌نامه صلح دیتون در بوسنی و هرزگوین را در سال 1995 برعهده گرفت، ترکیه نیز در چارچوب ماموریت نیروهای حافظ صلح ناتو معروف به نیروهای کوزوو (KFOR) به این منطقه نیرو اعزام کرد.

نیروهای مسلح ترکیه از مأموریت دارفور سازمان ملل- اتحادیه آفریقا به منظور پشتیبانی از طرح ناتو برای آموزش و تجهیز اتحادیه آفریقا طی سال های 2005 تا 2007 حمایت کرد. این ماموریت، برخی عملیات دیگر از جمله مبارزه با دزدان دریایی را نیز شامل شده و عملیات “سپر اقیانوس” نامیده شد.

ترکیه یکی از کشورهایی بود که بیش از همه از بودجه مشترک ناتو حمایت کرد. ترکیه هشتمین کشوری است که بیشترین سهم را در بودجه دارد.

منبع : بروکسل/ خبرگزاری آناتولی