اخبار

هدفگذاری ترکیه برای صادرات 1.5 میلیارد دلاری آبزیان

وحید کریشچی، وزیر کشاورزی و جنگلداری ترکیه در بیانیه‌ای به مناسبت 21 نوامبر، روز جهانی ماهیگیری اعلام کرد که انتظار دارند صادرات آبزیان در سال 2022 از 1.5 میلیارد دلار فراتر رود.

وی با بیان اینکه از بخش ماهیگیری حمایت و در عین حال از اکوسیستم دریایی نیز محافظت می‌کنند، افزود: در 20 سال گذشته صدها میلیون دلار از این بخش حمایت شده است. سال گذشته صادرات آبزی پروری بیش از 1.4 میلیارد دلار بود و انتظار داریم امسال از 1.5 میلیارد دلار فراتر رود.

کریشچی تصریح کرد: هدفمان دستیابی به رقم صادراتی 2 میلیارد دلاری در سال 2023 است.

وی با اشاره به اینکه ماهیگیران ترکیه حدود یک میلیون تن ماهی صید می‌کنند، گفت: ماهی‌های صید شده در کارخانه‌های مختلف فرآوری شده و ضمن ایجاد فرصت‌های شغلی برای شهروندان صدها میلیون دلار نیز ارزش مادی ایجاد می‌کند.

وزیر کشاورزی و جنگلداری ترکیه با اشاره به اینکه هدف اصلی سیاست‌های شیلات حفاظت از منابع شیلاتی در دریاها و آب‌های داخلی و تضمین پایداری موجودیت در آب‌ها است، تصریح کرد: منابع طبیعی بی نهایت نیستند و باید از استفاده از آنها بسیار با دقت عمل کرد. ما اکنون باید نه تنها از ماهی‌ها، بلکه از گیاهان دریایی، جلبک‌ها و کل اکوسیستم دریایی نیز محافظت کنیم.

وی همچنین با بیان اینکه حدود 70 کشتی تُرک در آب‌های سرزمینی کشورهای دیگر به فعالیت ماهیگیری می‌پردازند، افزود: ماهیگیران در موریتانی، گینه بیسائو و گرجستان مشغول فعالیت بوده و در این راستا حدود 600 تا 700 میلیون دلار به اقتصاد کشور کمک کردند.

آنکارا/خبرگزاری آناتولی