اخبار

میزبانی دریاچه ماهی در آغری از علاقه‌مندان به غواصی

دریاچه ماهی (بالیک‌گولوو) در فاصله 30 کیلومتری شهرستان تاشلی‌چای استان آغری به عنوان یکی از مرتفع ترین تالاب‌های ترکیه در منطقه آناتولی شرقی که در ارتفاع 2241 متری قرار دارد٬ توجه گردشگران را به خود جلب می‌کند.

«بهشت پنهان» آغری پس از این میزبان علاقه‌مندان به غواصی به ویژه کسانی که عاشق غواصی در زیر یخ هستند، خواهد بود.

بالیک‌گولوو که در احاطه کوه‌ها قرار دارد، با 2 جزیره، گونه‌های مختلف پرندگان و ماهی‌، به مکانی برای علاقه‌مندان به عکاسی، طبیعت و کمپینگ‌ گردشگری نیز تبدیل شده است.

شهروندانی که در روستاهای نزدیک به دریاچه زندگی می‌کنند با شکستن یخ که گاهی ضخامت آن به یک متر می‌رسد٬ به روش اسکیموها ماهی صید می‌کنند.

این «بهشت گمشده» آناتولی شرقی در تمام طول فصل زمستان یخ می‌بندد و به همین دلیل از نادر دریاچه‌هایی است که سطح آن با یخ پوشیده می‌شود.

امسال برای اولین بار جشنواره زمستانی توسط شهرداری تاشلی‌چای و با حمایت وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه برای معرفی این دریاچه برگزار شد.

این دریاچه در سال‌های گذشته میزبان شاهقه ارجمن، رکورددار غواصی آزاد جهان و مدافع حیات آبزیان ترکیه٬ عکاسان و فیلمسازان زیر آب از استانبول بود. غواصان در سرمای زمستان و یخبندان به اعماق دریاچه رفتند. عکاسان نیز زیبایی‌های دریاچه را به تصویر کشیدند.

منبع : استانبول/ خبرگزاری آناتولی