معرفی کامل قونیه ، شهر مولانا

شهر قونیه مرکز بزرگترین استان و یکی از بزرگترین شهر های ترکیه است که هفتمین شهر پرجمعیت این کشور نیز به شمار می رود. قونیه در شمال استان آنتالیا و جنوب شهر آنکارا واقع شده است و به عنوان پایتخت تمدن اسلامی از آن یاد می شود. آرامگاه مولوی، شاعر فارسی زبان، در شهر قونیه‌ ترکیه قرار دارد. با ما همراه باشید تا شما را با این شهر زیبا بیشتر آشنا کنیم…

با وجود رشد و پیشرفت عظیم قونیه در سال های اخیر و جذب و پذیرش دانشجویان متعدد از شهرهای اطراف توسط دانشگاه سلجوق هنوز هم حال و هوای شهرهای استان آناتولی در آن احساس می شود و قونیه ماهیت خود را از این لحاظ به طور کلی حفظ کرده است. قونیه جزو شهرهای مذهبی ترکیه به شمار می رود از این رو تقریباً نیمی از بانوان این سرزمین باحجابند.

فرهنگ شهر قونیه

نام قونیه یادآور مولانا شاعر بلندآوازه ایرانی است، بزرگمرد پارسی زبان که آرامگاهش در این شهر قرار دارد. این شهر به شهر درویش های مرید مولوی مشهور می باشد. آثار مولانا تاثیری شگرف بر روی ادبیات و فرهنگ ترکی دارد و اکثر جانشینان وی در طریقه صوفه گری نیز در این ناحیه بودند. قونیه از جمله شهرهای تاریخی ترکیه است که فرهنگ مشرق زمین را در خود حفظ کرده و مردم آن دیدگاه های مذهبی و اسلامی عمیقی دارند. از این شهر به عنوان سنگر اسلام نیز یاد می شود و ساکنین آن هنوز هم دین دارتر از بقیه شهرها می باشند.

این شهر مولد فرش های ترکی است که در دوران رنسانس به اروپا صادر شدند، همچنین پارچه های گرانقیمت با الگوی بافت بسیار غنی در این شهر یافت می شوند، پارچه هایی که از آنها به عنوان رومیزی و روتختی استفاده می شود و اغلب در نقاشی های معاصر به عنوان نماد ثروت و شکوه گنجانده می شوند. آهنگ محلی قونیه به نام کونیالیم در وصف عشق به یکی از اهالی قونیه سروده شده است.

…| برای مطالعه مقاله معرفی شهر  مادرین روی این لینک کلیک کنید|…

تاریخچه شهر قونیه

نام قونیه در منابع کهن به صورت ایکونیون (Iconıon)، ایکونیوم (Iconıum) و استانکونا (Stancona) آمده‌ است. ایکونیون از کلمه ایکون (Icon) به معنی شمایل گرفته شده‌ است. در اساطیر یونان آمده که بر این شهر اژدهایی چیره شده بود و گه‌گاه به شهر حمله می‌ کرد و گروهی از زنان و دختران را می‌ بلعید. پرسیوس (Perseus) پسر ژوپیتر این اژدها را کشت و مردم شهر را از بلای او رها کرد. مردم شهر به پاس این رشادت، تصویر پرسیوس را به یکی از دروازه‌ های شهر آویختند و شهر را به مناسبت آن به زبان یونانی ، ایکونیون می‌ گفتند.

از این شهر در منابع عربی و فارسی به اسم قونیه یاد می شود که البته این نامگذاری هم به افسانه ای است. افسانه ای رایج در بین مسلمانان که به سفر دو درویش دوستدار پروردگار به آسمان، باز می گردد، سفری آسمانی از سرزمین دور خراسان به سمت غرب. زمانیکه این دو درویش در سرزمین های مرکزی آناتولی در حال پرواز بودند یکی پرسید، فرود آییم (“Konayim mi”) و دیگری در پاسخ گفت: مطمئناً (“Kon ya). بنابراین در این سرزمین فرود آمدند و نام قونیه برای آن شهر انتخاب شد.

بر اساس نشانه های باستان شناسی منطقه قونیه جزو یکی از قدیمی ترین سکونت گاه های آناتولی است و قدمت آن به 7000 سال قبل از میلاد و دوران نوسنگی باز می گردد. بر اساس نتایج تحقیقات قبل از پیدایش اسلام این شهر شاهد دورانی نظیر عصر تمدن فرانوسنگی (Copper Age)، عصر تمدن برنز (Bronze Age civilizations)، دوران هیتی ها (Hittites)، فریگی ها (Phrygians)، دوران لیدی ها (Lydians)، ایرانیان فارسی زبان (Persians)، رومیان (Romans) و امپراتوری روم شرقی (Byzantines) می باشد.

می توان از قونیه به عنوان یک مکان بسیار مهم و مقدس برای مسیحیان نام برد، مکانی مقدس که سنت پائول (St. Paul) یکی از مهمترین مبلغان مسیحیت و بنیانگذار الهیات و خداشناسی و سنت برناباس (St. Barnabas) در یکی از سفرهای خود به آسیای صغیر در 50 سال قبل ،  از آن بازدید کردند. سنت پائول در طی این سفر مردم قونیه را موعظه کرد اما این کار آنها یهودیان و امت آنها را خشمگین ساخت.

در دوران سلطان سلیمان یکم ، قونیه مرکز استان مستعمره عثمانی ها کارامان ایلی (Karaman ili) گردید. در دوران تسلط عثمانی ها با تاسیس سیستم ولایتی این شهر تبدیل به مرکز ولایت قونیه گردید.

استان قونیه در سال 1867 مرزبندی شد و سرزمین هایی نظیر نیده ، اسپارتا ، ایچیل و تکه سانجا  را در برگرفت. در همان سال در شهر آتش سوزی بسیار فجیعی رخ داد و متاسفانه در سال 1873 شاهد یک قحطی بسیار جدی بود.

در قرن نوزدهم  زمزمه ها در مورد نفرین شدن این شهر به گوش می خورد، دیواره های شهر کاملاً ویران شده بودند و مساجد در شرایطی بسیار وحشتناک به سر می بردند. تا اینکه در اواخر قرن و در سال 1896 بعد از افتتاح خط راه آهن به اسکی شِهیر ، فعالیت های تجاری در قونیه رونق یافت و در سال 1902 اقدامات مثمر ثمر و حیاتی بسیاری در زمینه پیشرفت در ماشین آلات کشاورزی این شهر صورت گرفت. دوره ای طلایی این شهر همزمان با سلطنت سلطان عبدالحمید دوم بود که می توان از وی به عنوان یک تولید کننده و مولد ثروت بسیار پربار برای این دیار نام برد.

همزمان با جنگ جهانی اول شمار نیروهای انسانی در قونیه نیز مانند دیگر نقاط کشور کاهش یافت، شهر مورد تصرف متفقین قرار گرفت و خط راه آهن قونیه توسط بریتانیا در ژانویه سال 1919 راه اندازی گردید. متفقین در ماه مارس سال 1920 همزمان با به وقوع پیوستن استقلال ترکیه به رهبری آتاتورک قونیه را ترک کردند.

جاذبه های دیدنی مشهور شهر قونیه

اغلب گردشگران برای بازدید از موزه مولانا و مقبره وی به این شهر سفر می کنند. اما این شهر جاذبه های گردشگری جذاب دیگری همچون مساجد و مدارس قدیمی نیز دارد که هنر دوره سلجوقی را در معرض نمایش قرار داده اند. کسانی که تاریخ ترکیه برایش جالب و هیجان انگیز است، می بایست از این شهر دیدن کنند.

موزه مولانا : 

موزه مولانا یکی از متعلقات باغ های کاخ سلجوقیان است که در واقع محل زندگی و تدریس مولانا در آن زمان بوده است. در این موزه می توانید اشیایی نظیر تسبیح، دستار و کلاه ، جانماز ، دیوان حافظ و از جمله دست نویس های آن شاعر که هنوز باقی مانده است را مشاهده نمایید.

شماره های راهنمای خطوط  تلفن ترکیه
حتما بخوانید

برای مسلمانان و غیرمسلمانان، دلیل اصلی بازدید از شهر قونیه، دیدن موزه جلال الدین رومی مشهور به مولانا است. این موزه یکی از بزرگترین مراکز زیارتی ترکیه است و از کاشی های فیروزه ای تشکیل شده که آن را به یکی از دیدنی ترین مناطق ترکیه تبدیل کرده است.

برای مسلمانان این مکان بسیار مقدس است و بیش از 1.5 میلیون نفر در سال از آن بازدید می کنند که بیشتر آنها ترک هستند. بعد از طی کردن یک باغ زیبا و گذشتن از دروازه دراویش، به یک چشمه وضو در مرکز حیاط می رسید.

موزه کاشی : 

گنبد مرکزی داخلی و دیوارهای این مکتب سابق سلجوقی با شکوه، آثار کاشی کاری سلجوقی را به نمایش می گذارد. همچنین مجموعه ای برجسته از نمایشگاه های کاشی هشت ضلعی دوره سلجوقی در این موزه وجود دارد که در طی کاوش های کاخ قباد آباد در دریاچه بی شهیر کشف شده اند. امیر جلال الدین قاراتای، ژنرال سلجوقی، در یکی از اتاق های این بخش به خاک سپرده شده است.

شهر قونیه | قونیه ترکیه | زندگی در شهر قونیه | شهر مولانا | آرامگاه مولوی | توران ازمیر

مراسم رقص سماع :

سماع در لغت به معنای شنوایی و آواییست که شنیدن آن خوشایند است و در اصطلاح صوفی به معنی اشراق و جدا شدن از خویشتن است. مراسم مذهبی درویش‌ های چرخان (درویش‌ های مرید مولوی) یکی از زیباترین مراسمیست که در قونیه برگزار می‌ شود. چرخش افراد همراه با ریتم خاص و شاعرانه موسیقی احساس پرواز و عرفان را در روح این دراویش زنده می‌کند. در نقاط مختلفی از قونیه و هم‌ چنین در نزدیکی مرکز فرهنگی مولانا می‌ توانید از دیدن این مراسم زیبای معنوی لذت ببرید.

مسجد علاء الدین : 

این بنا،پس از مقبره مولانا، مهمترین بنای مذهبی شهر قونیه است. این مسجد برای علاء الدین کی قباد اول، سلطان روم، از سال 1219 تا 1231 توسط یک معمار دمشقی به سبک عرب طراحی شده و در طول قرن ها تزئین، مرمت، تخریب و ترمیم شد. ورودی اصلی در ضلع شمالی، دارای تزئینات دوره بیزانس و رومی است. در اطراف مسجد علاء الدین، باغ و پارک گل واقع شده است.

مسجد شرف الدین : 

این مسجد بسیار باشکوه با گنبد عظیم و منبت های حکاکی شده از قرن چهاردهم قدمت دارد، اما ساخت اولیه مسجد در قرن دوازدهم توسط ادیب صوفی شیخ شرف الدین ساخته شده است.

چتل هویوک : 

چتل هویوک یا Çatalhöyük یکی از مهمترین و بزرگترین شهرک های نوسنگی زمین است. حدود 9500 سال پیش بالغ بر 8000 نفر در این مکان سکونت داشتند و این تپه شامل 13 سطح ساختمانی با حدود 1000 سازه است.

آرامگاه و موزه‌ی مولوی :

مقبره مولانا جلال الدین بلخی شاعر و عارف نامدار ایرانی با گنبدی سبز رنگ در شهر قونیه واقع می باشد. گنبد وی ۱۶ وجه دارد و روی آن کاشی های آن آیات گران قدری نوشته شده است. مشابه خطاطی هایی که بر روی کاشی های آرامگاه مولوی انجام شده را می توانید در مساجد اصفهان هم پیدا کنید. یکی از نوشته هایی که به چشم می خورد در بالای در ورودی این مقبره است که نوشته است: «کعبه‌العشاق باشد این مقام * هرکه ناقص آمد اینجا شد تمام»؛ علاوه بر مقبره مولانا در این آرامگاه می توانید قبرهای سلطان العلما پدر مولانا و بهاءالدین پسر مولانا و همچنین برخی از شاگردان آن شاعر نامدار ایرانی را بازدید کنید.

تربت و مسجد شمس تبریزی :

در سمت شمالی مسجد شراف‌الدین، در داخل پارک شمس این بنای تاریخی قرار گرفته شده است. تربت و مسجد شمس در سال ۱۵۱۰ گسترده تر و بازسازی شد. در داخل مسجد تربتی است که همگان معتقدند این تربت جایگاه خود شمس تبریز است. شمس تبریزی که استاد و پیر حضرت مولانا بود. امروزه تربت ابن‌ شیخ بزرگ شمس تبریزی یکی از جاذبه های گردشگری قونیه به حساب می آید.

موزه آنتوگرافی

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری در این شهر موزه آنتوگرافی است. در این موزه شما می توانید انواع لباس، کمر و همچنین سلاح ها و سکه های با ارزشی که در زمان های دور در کشور ترکیه وجود داشته را مشاهده نمایید. این موزه در جاده لارنده قرار دارد.

موزه آتاتورک : 

در سال ۱۹۱۲ خانه ی آتاتورک در این شهر ساخته شد. و به عنوان هدیه از طرف مردم قونیه به آتاتورک اهدا شد. این خانه در سال 1964، کارش را به صورت موزه آغاز کرد. در این موزه لباس ها و وسایل استفاده شده به وسیله آتاترک مدارک جنگ آزادی ترکیه، عکس ها و روزنامه‌ ها در معرض نمایش قرار گرفته است. این بنا یکی از معماری های با شکوه قرن ۱۹ می‌ باشد.

موزه‌ باستان‌ شناسی : 

موزه‌ی باستان‌ شناسی قونیه دربردارنده‌ی آثار گران‌ بهایی از دوره‌ های نوسنگی، مفرغ و کلاسیک یونان، روم و بیزانس است. تکه‌ های ظروف سنگی، ظروف سفالی و تابوت‌ های رومی مهم‌ ترین اشیایی هستند که در این موزه نگهداری می ‌شوند. این موزه که در سال ۱۹۶۲ در مکان فعلی خود آغاز به کار کرد، در جنوب مدرسه سیرچلی در مرز شهر قونیه قرار دارد.

شهر های زیر زمینی مخفی :

در گذشته های دور مردم برای این که بتوانند در برابر حمله هایی که به آنها می شده در امان باشند اقدام به ساخت شهر های زیر زمینی می نمودند.امروزه آن شهر ها تبدیل به یکی از جاذبه های گردشگری قونیه شده است. شهر های زیرزمینی و مخفی قونیه در ۳۰ کیلومتری کاراپینار قرار دارند. در این شهرها، انبار مواد غذایی، کلیسا، سنگ ‌آسیاب، آب ‌انبار و قبرستان نیز وجود دارد.

کاپادوکیا :

در فاصله ۲۰۰ کیلومتری شهر قونیه شهر زیبایی به نام کاپادوکیا واقع می باشد. این شهر یکی از جاذبه های گردشگری قونیه به حساب می آید که گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می نماید. منطقه کاپادوکیا در اثر فعالیت های آتش فشانی شکل گرفته است. از همین رو خانه های صخره ای حیرت انگیزی در این شهر پدید آمده است. ستون‌ های صخره ‌ای عظیم، هتل‌ ها سنگی و صخره‌ ای، شهر های زیر زمینی و بالن‌ های رنگارنگ کاری می‌ کنند که شما خاطره‌ ی سفر به کاپادوکیا را از یاد نبرید.

تپه علاء‌الدین:

تپه‌ای مصنوعی که توسط سلطان سلجوقی، علاءالدین کی قباد ساخته شد و امروزه درست در وسط شهر قرار دارد و از آن به عنوان پارک استفاده می ‌شود. این تپه علاوه بر مسجد تاریخی علاءالدین برخی از بقایای کاخ قدیمی آن دوران را هم در خود جای داده است. همچنین یک پارک تفریحی هم در این تپه می توانید مشاهده کنید و در آن پیاده روی داشته باشید. در اطراف این پارک مراکز خرید متعددی وجود که برای خرید سوغاتی بسیار مناسب هستند.

قلعه های ازمیر
حتما بخوانید

هتل های شهر قونیه

شهر قونیه یک شهر تجاری، توریستی و زیارتی مهم است و هم اکنون هتل های با کیفیت زیادی دارد. این نکته را به خاطر داشته باشید که تنها در نیمه اول ماه دسامبر به مناسبت مراسم بزرگداشت مولانا جلال الدین رومی، بسیاری از هتل های قونیه به ویژه هتل های نزدیک به فرهنگسرای مولانا، خیلی زود از قبل رزرو می شوند.

هتل هیلتون گاردن

این هتل در نزدیکی فرهنگ سرای مولانا و در فاصله کمی با موزه مولانا قرار دارد. پارک علاءالدین نیز 2 کیلومتر با این هتل فاصله دارد. این هتل یک مرکز تجاری 24 ساعته با امکانات بدنسازی مدرن ارائه می دهد. این هتل Wi-Fi و پارکینگ رایگان زیرزمینی نیز دارد. تمام اتاق های مهمان در این هتل دارای تختخواب مجزا و همچنین تلویزیون LCD و یک میز بزرگ با صندلی ارگونومیک هستند، در ضمن هر اتاق یک حمام اختصاصی بزرگ نیز دارد.

هتل ددمان

این هتل در حد یک پیاده روی کوتاه تا موزه و فرهنگ سرای مولانا فاصله دارد. هتل ددمان در دسامبر سال 2006 افتتاح شد و برج 16 طبقه ای با تمام امکانات مورد انتظار از جمله وان جکوزی و اینترنت بی سیم و … در هر اتاق است.

هتل هیچ

این هتل در مرکز شهر قونیه واقع شده و فاصله کوتاهی تا موزه مولانا دارد. این هتل در یک ساختمان 200 ساله بازسازی شده مستقر است و دارای اتاق های شیک و مجلل می باشد. بین هتل و موزه مولانا تنها دیوارهای باغ وجود دارند و نزدیکترین ایستگاه اتوبوس فقط 100 متر و فرودگاه قونیه نیز 15 کیلومتر با هتل فاصله دارد.

هتل رومی

هتل رومی تنها 100 متر از موزه مولانا و مقبره آن فاصله دارد و دارای وای فای و تلویزیون ، … است. اتاق های هتل رومی با مبلمان چوبی دیزاین شده و مجهز به مینی بار، سشوار و حمام اختصاصی می باشند. در بعضی از اتاق ها نیز حمام آبگرم در نظر گرفته شده است. مهمانان می توانند در اتاق بازی هتل رومی، به بازی بیلیارد مشغول شوند. این هتل از امکانات خشکشویی 24 ساعته نیز برخوردار است.

رستوران داخلی هتل رومی، غذاهای محلی و بین المللی سرو می کند. غذاخوری خارج از تراس نیز امکان پذیر است که دارای نمای پانوراما از شهر است. پارک علاء الدین و موزه باستان شناسی، 1 کیلومتر با هتل رومی فاصله دارد. اماکن تاریخی، بازارها و مراکز خرید شهر در فاصله کمی از این هتل واقع شده اند که با پیاده روی کوتاه می توان به آنجا رسید.

هتل پاشا پارک کاراتای

این هتل در مرکز شهر قونیه واقع شده است. رستوران درون این هتل، غذاهای محلی و بین المللی، منوی گیاهی و رژیم های غذایی ویژه سرو می کند.

اتاق های هتل با مبلمان مدرن مجهز شده اند و دارای دکوراسیون مدرن هستند. حمام ها، شامل دوش با سیستم هیدروماژ و طراحی سرامیکی هستند. پارکینگ اختصاصی رایگان در محل هتل موجود است. ایستگاه اتوبوس شهر قونیه نیز حدود 10 کیلومتر با این هتل فاصله دارد. این هتل در فاصله 400 متری از موزه مولانا واقع شده است.

گراند هتل قونیه

این هتل 5 ستاره در یک زمین 100000 متر مربعی واقع شده است و پارکینگ اختصاصی و استخر روباز نیز در اختیار مهمانان قرار می دهد. این هتل در محیطی پر جنب و جوش و خیابان های شلوغ واقع شده و تا مرکز شهر 20 کیلومتر فاصله دارد.

این هتل، اتاق هایی با دکوراسیون مدرن و یک میز کار دارد. همه اتاق ها دارای تهویه هوا، تلویزیون ماهواره ای و مینی بار هستند. حمام های اختصاصی این هتل دارای دمپایی، سشوار و سرویس بهداشتی رایگان هستند. میهمانان می توانند در ورزشگاه، ورزش کنند یا از ماساژ لذت ببرند.

مراکز خرید شهر قونیه

طرفداران خرید می توانند از مراکز و بازارهای درجه یک شهر قونیه بازدید کنند، این شهر تاریخی به دلیل تنوع در محصولات بی نظیر خود، مشهور است.

شهر قونیه | قونیه ترکیه | زندگی در شهر قونیه | شهر مولانا | آرامگاه مولوی | توران ازمیر

مرکز خرید کنت پلازا

یکی از بزرگترین و مدرن ترین مراکز خرید این شهر، مرکز خرید کنت پلازا است.

مرکز خرید  کولیست نیز

مجتمع خرید دیگری به نام مرکز خرید کولیست نیز، فرصت های بسیاری را برای خرید هیجان انگیز و گذران اوقات فراغت فراهم می کند. تعداد زیادی کافه،  فست فودی و سرگرمی های جالب برای کودکان در این مرکز وجود دارد. این مرکز خرید به ویژه در بین طرفداران مد مدرن، محبوب است.

مرکز خرید نوادا اوت لت

علاوه بر این ها، مرکز خرید نوادا اوت لت نیز مطمئنا توجه مسافران را به خود جلب خواهد کرد. در این مرکز خرید، لباس هایی با مارک های معروف ترکیه ای و اروپایی با کمترین قیمت ممکن به فروش می رسند. در اینجا یک فروشگاه بزرگ کفش FLO، چندین مغازه لوازم آرایشی و عطر و رستوران ها و کافه های ارزان قیمت برای راحتی بازدید کنندگان پیدا خواهد شد.

فرش فروشی کاروان

یکی از معروف ترین فروشگاه های فرش در قونیه ، فرش فروشی کاروان است. در این فروشگاه، فرش های بسیار گران قیمت و فرش های کوچک نیز به فروش می رسند . این فروشگاه اغلب پر از بازدید کننده است، زیرا محصولات آن قیمت مناسبی دارند. این فروشگاه علاوه بر فرش های مجلل، محصولات دیگری از هنر صنعتگران محلی مانند چینی های بسیار زیبا و سوغات دست ساز ارزان قیمت به فروش می رساند. بسیاری از گردشگران اغلب برای سوغات ارزان قیمت یا برای گرفتن عکس با فرش های رنگارنگ به این فروشگاه می آیند.

شهر قونیه | قونیه ترکیه | زندگی در شهر قونیه | شهر مولانا | آرامگاه مولوی | توران ازمیر

دانشگاه های شهر قونیه

دانشگاه سلجوق

دانشگاه سلجوق که در سال 1975 تاسیس شده است، یک موسسه آموزش عالی دولتی غیرانتفاعی است که در محوطه حومه شهر قونیه واقع شده است. محدوده ثبت نام این دانشگاه بیش از 45000 دانشجو است و مدارک آموزش عالی از قبیل مدارک قبل از لیسانس ، مدرک لیسانس، کارشناسی ارشد و مدرک دکترا را به طور رسمی در چندین زمینه تحصیلی ارائه می دهد. این مؤسسه آموزش عالی دارای سیاست پذیرش انتخابی است که بر اساس امتحانات ورودی انجام می شود. متقاضیان بین المللی واجد شرایط نیز می توانند در این دانشگاه ثبت نام کنند.

راهنمای سفر به ازمیر سال 1400
حتما بخوانید

دانشگاه Necmettin Erbakan

این دانشگاه در سال 2010 در شهر قونیه تاسیس شده و یک مؤسسه آموزش عالی دولتی غیرانتفاعی است که مدارک تحصیلات عالی را بطور رسمی در چندین زمینه تحصیلی ارائه می دهد.

دانشگاه KTO Karatay

این دانشگاه در سال 2009 تاسیس شد و به عنوان یک موسسه آموزش عالی خصوصی غیرانتفاعی در شهر قونیه واقع شده است.

دانشگاه Konya Gida ve Tarim

دانشگاه غذا و کشاورزی قونیه در سال 2013 احداث شد و یک موسسه آموزش عالی خصوصی غیرانتفاعی است که در شهر قونیه مستقر است.

خوردنی های شهر قونیه

 

 

  • Etliekmek : این یک نوع غذای محلی و سنتی ترک است. نان تخته ای با گوشت خرد شده، گوجه فرنگی، فلفل و پیاز.
  • Pişmaniye : از آن به عنوان پشمک یاد می شود و مانند یک توپ کرکی به نظر می رسد.
  • Fırın Kebab : گوشت پخته شده با فر
  • آب نبات : قونیه به دلیل آب نبات های آن شناخته شده است.
  • Hurma : از آنجا که شهر قونیه به عنوان یک شهر مذهبی در نظر گرفته شده است، چندین مغازه به فروش خرما در این شهر اختصاص داده شده اند. خرما میوه ای است که حضرت محمد برای باز کردن روزه خود از آن میل می نمود.
  • Tirit : این غذای غنی به عنوان نان مخصوص قونیه به همراه عصاره گوشت، ماست، پیاز، کره و سماق تهیه می گردد. به طور سنتی در عروسی ها سرو می شود و بسیار خوشمزه است!
  • Tavuk Suy : این یک سوپ مرغ معمولی نیست! این سوپ حاوی گوجه فرنگی با مرغ خرد شده و رشته فرنگی یا ورمیشل می باشد که مناسب فصل سرماست.

مناسبت ها و رویدادها شهر قونیه

مراسم بزرگداشت مولانا (Seb-i-Arus ceremony)

مراسم بزرگداشت مولانا در ماه دسامبر در قونیه برگزار می شود، مراسمی که خالق یکی از زیباترین و مسحور کننده ترین نمایش رقص های چرخشی است. هر سال در ماه دسامبر در روز سالگرد مرگ مولانا مشهود به شب عروسی، هزاران نفر به شهر قونیه سرازیر می شوند تا شاهد رقص چرخشی دراویش صوفی در مقبره او باشند.

جشنواره بین المللی نصرالدین هوجا

این جشنواره یکی دیگر از مناسبت های مهم قونیه است که به پاس بزرگداشت نصرالدین هوجا یکی از برجسته ترین نام ها در ادبیات ترکیه در ماه ژوئیه برگزار می شود. این جشنواره مجموعه ای شگرف از آثاری جاودان و غنی از نویسندگان بزرگی را در دل خود جای داده است.

از دیگر مناسبت های مهم قونیه می توان به گردهمایی عکاسان ملی بی شِهیر (The Beysehir National Photographers Meeting)، جشنواره گیلاس سفید، جشنواره سوئوک سو (Soguksu  Festival)، جشنواره هندوانه، جشنواره توت فرنگی و جشنواره فرهنگ و برداشت (Harvest and Culture Festival) اشاره کرد.

حمل و نقل بین شهری 

گردشگران ایرانی که به قونیه سفر می‌ کنند یا باید از وسایل نقلیه‌ی عمومی استفاده کنند و یا تورهای گردشگری را خریداری کرده و با ترنسفر تورها به این سو و آن سو بروند، البته همواره کرایه ‌ی اتومبیل‌ های شخصی هم یکی از انتخاب ‌هاست.

حمل ونقل هوایی

می توان از فرودگاه قونیه به عنوان یک فرودگاه مسافری- نظامی نام برد، فرودگاهی با مساحت 14100 متر مربعی که برای اولین بار در سال 2000 افتتاح گردید. این فرودگاه در فاصله 18 کیلومتری تا شهر قرار گرفته است. مساحت ترمینال مسافربری فرودگاه 2650 متر مربع و ظرفیت پارکینگ آن 278 اتومبیل می باشد.

در سال 2005 پروژه ساخت ترمینال هواپیمایی جدید با هدف ارتقاع ظرفیت مسافربری تا 5 برابر ظرفیت واقعی در این فرودگاه تکمیل گردید.

راه آهن

ترمیال جنوبی قطارهای سریع السیر ترکیه در قونیه می باشد، قطارهایی پر سرعت که در مسیر منظم به مقصد استانبول، اسکی شِهیر و آنکارا در حال حرکت اند. قطار های استانبول از ناحیه پندیک واقع در فاصله 25 کیلومتری از قسمت غربی مرکز شهر حرکت می کنند. برای دستیابی به این ایستگاه با سوار شدن به مترو به منطقه کارتال خواهید رسید سپس با استفاده از اتوبوس شماره 251 یا تاکسی برای طی کردن 5 کیلومتر آخر به پندیک دسترسی خواهید داشت. روزانه دو قطار از پندیک به قونیه حرکت می کند و در اسکی شِهیر نیز توقف می نماید. مسیری که طی کردنش 4 ساعت و نیم زمان می برد. روزانه 7 قطار از قونیه به سمت آنکارا با طی کردن مسیری 90 دقیقه ای حرکت می کند.

برای آدانا یک سرویس اتوبوس جایگزین به کارامان نیز در نظر گرفته شده است، اما با توجه به ارتقا مسیر قطار روزانه با طی کردن مسافت 4 و نیم ساعتی به آدانا خواهد رسید. اتوبوس های متصل به آنتالیا نیز در دسترس می باشند. واگن های تخت خواب دار نیز برای مسیر طولانی و 12 ساعتی ازمیر موجودند.

ایستگاه قطار قونیه در فاصله 3 کیلومتری از جنوب غربی مرکز شهر قرار گرفته و از طریق تاکسی، دولموش و اتوبوس به مرکز شهر دسترسی دارد.

اتوبوس و تراموا

در مِولانا کادیسی خیابان اصلی قونیه تعدادی آژانس های مسافرتی یافت می شود که از طریق آنها می توانید بلیط اتوبوس ها را خریداری نمایید. ایستگاه اتوبوس قونیه دارای اتصالات بسیار خوبی به مقاصد متعدد و متنوعی می باشد، مقاصدی نظیر استانبول ، ازمیر ، آنکارا و کاپادوکیه. در هنگام صدور بلیط ایستگاه اتوبوس مقصد اعلام می شود، اما گاهی اوقات اتوبوس ها در ایستگاه دیگری واقع در نزدیکی ایستگاه اعلام شده توقف می نمایند.

ایستگاه اتوبوس قونیه در فاصله 7 کیلومتری تا جاذبه های اصلی شهر مخصوصاً جاذبه های اطراف علاالدین تِپه سی در مرکز شهر قرار گرفته، تعدادی مینی بوس یا دولموش از این ایستگاه به مقصد علاالدین تِپه سی حرکت می کنند.

خطوط تراموا قونیه از ایستگاه اوتوگار به مقصد حلقه ای در اطراف علاءالدین تِپه سی نیز موجود می باشند. البته خرید کارت های پلاستیکی برای پرداخت هزینه تراموا را فراموش نکنید. کارت هایی قابل شارژ که پرداخت هزینه تراموا تنها از طریق آنها امکان پذیر است.

ماشین

برای رسیدن به قونیه از آنکارا با ماشین می بایست حداقل 3 ساعت رانندگی کنید، استانبول در فاصله 660 کیلومتری قونیه قرار گرفته در نتیجه دسترسی به آن از طریق ماشین حداقل 10 ساعت زمان می برد. ازمیر تا قونیه 7 ساعت و آنتالیا تا قونیه 6 ساعت و نیم با ماشین فاصله دارد.

توران ازمیر

مجموعه جامع توران ازمیر با هدف بهبود کیفیت زندگی شما هموطن گرامی در شهر ازمیر اقدام به جمع آوری و ارائه تمامی نیازهای گردشگری و زندگی در ازمیر ترکیه نموده است.

اشتراک این مطلب با ذکر منبع سایت توران ازمیر بلامانع می باشد.

◊◊ توران ازمیر جامع ترین سایت گردشگری ازمیر , املاک ازمیر , مشاغل فعال ازمیر , صرافی ازمیر و خدمات ازمیر ترکیه ◊◊

, , , , , , ,

اشتراک گذاری این مطلب :

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست