معرفی کامل شهر ازمیر و شرایط زندگی در ازمیر

شهر ازمیر که نام پیشین آن اسمیرنا (Smyrna) بوده ، شهری در غرب ترکیه است. شهر ازمیر بخشی از ترکیه است و از سمت شرقی-غربی حدود 170 کیلومتر و از سمت شمالی-جنوبی تقریبا 130 کیلومتر طول دارد. بزرگترین شهرهای آن نیز ازمیر و کاراباغلار هستند.

می توان گفت که ازمیر از نظر وسعت سومین شهر بزرگ ترکیه و دومین بندر ترکیه بعد از استانبول شناخته می شود، ازمیر شهر سواحل ماسه ای، آثار تاریخی، آب های معدنی، شهرهای باستانی، درختان نخل و کافه ها و بسیاری از جاذبه های دیگر است . در مدت فستیوال بین المللی هنر در ماه ژوئن وجولای بازدید کننده و گردشگران زیادی به این شهر سفر می کنند.

 این شهر از زمان امپراتوری عثمانی یک قطب مهم تجارت و ترانزیت بوده و امروزه برای تجارت واردات و صادرات ترکیه شهری مهم و حیاتی محسوب می شود. شهر ازمیر محل زندگی بیش از چهار میلیون نفر جمعیت است و از دهه 1940 جمعیت آن به طور پیوسته در حال رشد بوده است.

تاریخچه شهر ازمیر

ازمیر یکی از قدیمی ترین شهرهای کشور ترکیه است و تقریبا در طول 5000 سال گذشته از اهمیت تاریخی مستمر برخوردار بوده و   قدمت آن به هزاره سوم قبل از میلاد می رسد. شهرک یونانی با حضور سفال هایی با قدمت حدود 1000 سال قبل از میلاد به وضوح گواه این ادعا است. به گفته مورخ یونانی، هرودوت، شهر یونان توسط برادران آئولوس و آیولیایی‌ها (Aeolians) تاسیس گشت، اما خیلی زود توسط یونانی ها تصرف شد. از همان ابتدا، در قرن هفتم با استحکام سازی و خانه های دوطبقه بلوکی به یک شهر بسیار زیبا تبدیل شد.

در حدود 600 سال قبل از میلاد مسیح، آلیاتس (Alyattes) از لیدیا، برای حدود 300 سال این شهر را متوقف کرد تا زمانی که توسط اسکندر مقدونی در قرن 4 قبل از میلاد در یک مکان جدید در اطراف کوه احیا شد و خیلی زود به عنوان یکی از شهرهای اصلی آسیای صغیر ظهور پیدا کرد و بعدها مرکز اشیاء مدنی در استان روم آسیا شد و با شهرهای افسوس و پرگامون تحت عنوان “اولین شهر آسیا” رقابت کرد. امپراطوران رومی از آنجا بازدید کردند و به خاطر ثروت، زیبایی، کتابخانه، دانشکده پزشکی و … ازآن بسیار تجلیل شد.

در اوایل قرن 14 قبل از میلاد، پایتخت دریایی ساموس (استان ازمیر) تحت سلطه امپراطوران بیزانس، توسط Turkmen Aydın تصاحب شد. پس از فتح، توسط صلیبیون پاپ کلمنت ششم و دودمان تیمور (تامرلان) تسخیر و سپس حدود سال 1425 توسط امپراطوری عثمانی با جمعیت بزرگ اروپایی تصاحب شد.

شهر ازمیر در ماه مه 1919 توسط نیروهای یونانی اشغال شد و در تاریخ 9 سپتامبر 1922 توسط نیروهای ترکیه تحت سرپرستی مصطفی کمال آتاتورک بازپس گرفته شد. نیروهای خاص اعم از یونانی و ترکی بیشترین دخالت را در این رویدادها بر عهده داشتند. پس از آنکه ترک ها این شهر را پس گرفتند، پس از سه روز، آتش سوزی گسترده این شهر را ویران کرد.

پس از جنگ جهانی دوم ازمیر به سرعت رشد کرد، بخشی از آن به دلیل موقعیت مکانی کاربردی اش، به عنوان محل ستاد فرماندهی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی برای نیروهای زمینی در جنوب شرقی اروپا انتخاب شد. این مقر همچنین دارای یک آموزشگاه تربیت معلم و دانشگاه اژه است که در سال 1955 تاسیس شده است.

شهر ازمیر در رتبه دوم بعد از شهر استانبول در بخش صنعت، مواد غذایی، سیمان، پنبه و منسوجات پشمی قرار دارد و دارای منابع پتروشیمی و مهندسی است. همه ساله یک نمایشگاه بزرگ تجاری بین المللی در این شهر برگزار می شود. صادرات این شهر نیز شامل محصولات کشاورزی از مناطق داخلی آن است که عمدتا تنباکو، انجیر، پنبه و سبزیجات و همچنین فرآورده های تولیدی فرش و ابریشم را شامل می شود.

شرایط زندگی در ازمیر

آب و هوای شهر ازمیر

در حالت کلی آب و هوای شهر ترکیه به دلیل موقعیت جغرافیایی آن مدیترانه ای و معتدل است. در شهرهای مختلف آن نیز آب و هوا از تنوع خاصی برخوردار است.

زمستان های معتدل و تابستان های آفتابی و نسبتا گرم و در فصل زمستان شاهد بیشترین میزان بارش در این شهر هستیم. هر چند که باران در تمام فصول در ازمیر وجود دارد اما در فصل تابستان به ندرت باران می بارد. فصل پاییز و بهار به علت آب وهوای مناسب و معتدلی که دارد، فصل گردشگری و حضور مسافران در این شهر است.

هتل آداکوله کوش آداسی
حتما بخوانید

سیستم حمل و نقل در ازمیر

در کشور ترکیه خودرو و سوخت، هر دو بسیار گران هستند و احتمالا برای افراد مهاجر و حتی بسیاری از ترک ها امکان رفت و آمد با خودروی شخصی وجود ندارد؛ اما در ازای آن ترکیه دارای خطوط مترو و اتوبوس گسترده و منظم می باشد. به این شکل می توانید با هزینه کمتر اما به راحتی با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در شهر ازمیر به هر نقطه ای از شهر که اراده کردید، بروید.

در بین شهرهای ترکیه، ازمیر اولین شهری است که تمام خطوط حمل و نقل شهری را به هم متصل نموده و از شبکه ارتباطی خوبی بهره مند است.

 سیستم حمل و نقل در ازمیر شامل :

 • مترو
 • اتوبوس
 • ترامو
 • قطار برقی
 • کشتی
 • تاکسی
 • هواپیما

 مترو

متروی ازمیر بخش مهمی از حمل و نقل شهری را به زیر زمین انتقال داده و بار زیادی از حجم ترافیک شهری را کاسته است. شما از طریق مترو می توانید از غرب ازمیر به شرق و از شمال به جنوب آن به راحتی سفر کنید. ساعت کاری مترو در ازمیر، از ساعت ۶ صبح تا نیمه شب می باشد.

اتوبوس

اتوبوس نیز یکی از رایج ترین وسایل حمل و نقل عمومی در شهر ازمیر می باشد. سامانه حمل و نقل شهری ازمیر (Eshot)، از بدو تاسیس خود از سال ۱۹۴۳، با ۱۴۶۵ دستگاه اتوبوس در حال ارائه خدمات می باشد. ساعت کاری اتوبوس ها در ازمیر بین ساعت ۷ تا ۹ صبح (هر سه دقیقه و نیم یک اتوبوس)، می باشد. در بقیه ساعات، هر چهار دقیقه و در ساعت ۸ تا ۱۲ شب، هر هفت دقیقه این امر تکرار می شود.

تراموا

تراموا یکی از محبوب ترین وسایل حمل و نقل عمومی است و برای استفاده از آن، گردشگران می توانند از شارژ ایزمیریم کارت خود استفاده کنند.یکی از جنبه های گردشگری ازمیر مسیر زیبای تراموای آن می باشد که در تمامی مسیر در نزدیکترین فاصله از دریا در حرکت می باشد.

تاکسی

تاکسی های اختصاصی تنها به صورت اختصاصی مسافر می گیرند و دو مسافر غریبه همزمان نمی توانند از این تاکسی ها استفاده کنند. تمامی تاکسی های ازمیر زرد رنگ هستند و برای محاسبه کرایه مجهز به تاکسی متر می باشند.

مشخصاً استفاده از تاکسی های اختصاصی نسبت به سایر وسایل نقلیه از قیمت بالاتری برخوردار است؛ اما به طور کلی هزینه تاکسی بسته به طول مسیر شما خواهد داشت. به محض ورود شما به تاکسی، رقم ورودی کرایه بر روی تاکسی متر به نمایش درمی آید.

وقتی سوار تاکسی می شوید، راننده موظف است تاکسی متر خود را که معمولا روی آینه است، روشن کند . عدد روی تاکسی متر در طی مسیر، مشخص کننده هزینه کرایه شماست که برحسب مسافت تغییر می کند. ضمنا این هزینه در ترافیک هم محاسبه می شود، چون زمان و استهلاک ماشین نیز باید در نظر گرفته شود.

حمل و نقل هوایی

فرودگاه «عدنان مندرس» که تنها فرودگاه غیرنظامی ازمیر می باشد، در تاریخ ۱۷ نوامبر ۱۹۸۷ افتتاح شد که به دلیل افزایش سالیانه عرضه و تقاضا، تعداد خطوط هوایی داخلی و خارجی توسعه داده شده است.

شرایط زندگی در ازمیر | شهر ازمیر | ازمیر برای زندگی | توران ازمیر شرایط زندگی در ازمیر

جاذبه های ازمیر

یکی از بهترین ویژگی هایی که ازمیر دارد و شرایط زندگی در ازمیر را بهتر می کند، وجود جاذبه های گوناگون تاریخی، توریستی و تفریحی است. ازمیر در عین حال که مکان های باستانی فراوانی دارد که بازدید از آن ها برای هرکسی لذت بخش است، آب و هوایی خوب هم دارد که رغبت و انگیزه گردش را بیشتر می کند.

پرگامون :

محراب پرگامون از جمله دیدنی های ازمیر است. این شهر در گذشته پایتخت سلسله آتالید در قرن سوم بوده است. محراب پرگامون به دلیل ایوان سرپوشیده، مقبره ها، محراب کیبلی، دیوارهای شهری و … به ثبت جهانی رسیده است.

افزایش جریمه رانندگی در ترکیه
حتما بخوانید

باغ وحش ازمیر :

باغ وحش ازمیر یکی دیگر از نقاطی است که می توانید در سفر به این شهر از آن دیدن کنید. این باغ وحش با مساحت 425000 متری بنا شده است و در نوامبر 2008 افتتاح شده است. در این باغ وحش بیش از 65000 اصله درخت کاشته شده است و انواع برکه ها و مکان های مخصوصی برای بازدید وجود دارد. تنوع حیوانی این باغ وحش نیز مناسب بوده و مکانی خوب برای گذراندن اوقات در کنار خانواده می باشد.

آیگای :

شهر آیگای یا قلعه نمرود یکی دیگر از آثار باستانی شهر ازمیر است. قدمت این شهر به قرن سوم قبل از میلاد می رسد. این قلعه در روزگاران گذشته جایگاه مقدس آپولون یا همان خدای روشنایی به شمار می رفته است.

آگورا :

 آگورا از جمله آثار باستانی ازمیر است که از بقایای محافظت شده شهر اسمیرنا به جا مانده است. آگورا یک موزه با فضای باز است و در گذشته در یونان برای برپایی بازارها و مکانی برای تجمعات استفاده می شده است. ستون ها، طاق ها و بناهای آن هنوز شبیه به بازار رومی است.  قدمت این منطقه باستانی به قرن 4 قبل از میلاد مسیح بر می گردد.

آسانسور ازمیر :

آسانسور بنایی در ازمیر می باشد که قدمتی تاریخی داشته و در سال 1907 ساخته شده است. از آن جایی که این منطقه کمی سربالایی است، گذر کردن از سربالایی و بالا رفتن در این منطقه در آن زمان سخت بوده است، لذا دستور ساخت این بنا صادر شده است.

این بنا اخیرا باز سازی شده است و از آن زمان به عنوان یکی از بناهای توریستی شهر ازمیر شناخته می شود. این اسانسور این روز ها به یک منطقه تفریحی تبدیل شده است که در آن برج و رستورانی زیبا نیز وجود دارد. در قسمت پشت آسانسور نمایی زیبا و دیدنی از خیابان های شهر ازمیر قابل مشاهده است.

بازار کمرالتی ازمیر :

یکی از این بازارهای سنتی در شهر ازمیر واقع شده است و جز ء نقاط پرتردد و توریست پذیر این شهر نیز محسوب می شود. بازار Kemeralti در بافت قدیمی و سنتی شهر واقع شده و در کنار بازارهای سنتی و قدیمی، توریست ها می توانند در رستوران های مخصوص غذاهای دریایی، استراحت کرده و غذای نابی را امتحان نمیاند. همچنین برای خرید سوغاتی های شهر نیز این مکان، مناسب می باشد.

شهر افه سوس :

 شهر افه سوس از بقایای فرهنگ و تمدن یونان است که در زمان یونانی ها از بزرگترین شهرهای روم به شمار می رفته است. این شهر در شرق مدیترانه قرار دارد که معبد آرتمیس در آن جای گرفته است.

کتابخانه سلسوس، غار هفت خوابه ها، تئاتر، کلیسای مریم، خانه ی باکره، مسجد ایزابی، معبد هادریان و باسیلیکای جان از بخش های این شهر تاریخی است.

برج ساعت ازمیر :

از معروف ترین مکان های ازمیر برج ساعت است و در میدان Konak واقع شده است. نام دیگر این برج ساعت کولسی است که در میدان کوناک و در مرکز شهر ازمیر قرار دارد. برج ساعت ازمیر در سال 1901 به منظور گرامیداشت 25 امین سالگرد تاج و تخت سلطان عبدالحمید دوم توسط یک معمار خوش ذوق فرانسوی ساخته شد. ساعت روی برج ساعت ازمیر، هدیه ای از طرف امپراتور آلمان ویلهلم دوم بودخ است . ارتفاع برج ساعت به 25 متر می رسد و در کنار آن 4 فواره نیز قرار دارند.

شرایط زندگی در ازمیر

فرصت های شغلی

هزینه های زندگی در ازمیر بسیار پایین است و می توان با کمی جستجو، شغلی مناسب پیدا کرد. برای تمام افرادی که به ازمیر مهاجرت می کنند، پیدا کردن شغل درخور دغدغه ی بزرگی است. ازمیر به سبب داشتن منابع درآمد دائمی از قبیل بندرگاه و زمین های زراعی، موقعیت مناسبی از نظر اقتصادی در ترکیه دارد. کسب و کار در ازمیر مانند هر شهری راه های خاص خود را دارد؛ اما در عین حال امری ممکن و ساده است. علاوه براین، به دلیل پایین بودن هزینه های زندگی در ازمیر و جمعیت کم، نگرانی ای برای شما وجود نخواهد داشت و به راحتی می توانید مشغول به کار شوید.

سوغات های شهر ازمیر

باقلوا :

شیرینی باقلوا عضو جدا نشدنی از کشور ترکیه و شهرهای آن است. این شیرینی با اندازه های مختلف و در برخی از شهرها با طعم های مختلف وجود دارد. یکی از بهترین و خوشمزه ترین سوغاتی های ازمیر به شمار می رود.

افزایش رونق گردشگری کشور ترکیه در سال های اخیر
حتما بخوانید

سرامیک های نقاشی شده :

یکی از هنرهای دستی و زیبای این شهر که در بسیاری از مناطق توریستی ترکیه یافت می شود، اشیا و ظروف سرامیکی است. این ظروف با دقت زیادی رنگ آمیزی می شوند که نمای بسیار زیبا دارند.

ظروف مسی :

از گذشته های دور استفاده از مس در ترکیه رواج داشته است. تنوع ظرف های مسی در ترکیه بسیار زیاد است و مردم برای مصارف مختلف از آن استفاده می کنند. از آنجایی که ترکیه در قهوه نیز شهرت زیادی دارد، جذوه، از قهوه جوش های مسی است که طرفداران زیادی دارد.

خشکبار :

میوه های خشک، در ترکیه طرفدار خاص خودش را دارد و یکی از سوغاتی ها لذید نیز به شمار می رود. از رایج ترین میوه های خشک می توان به برگه زردآلو اشاره کرد. میوه های دیگری مانند سیب، هلو، آلو و …. نیز به صورت کاملا طبیعی و بهداشتی در آفتاب خشک می شود.

ادویه جات :

ترکیه از گذشته های دور به مرکزی برای تجارت ادویه شهرت داشته است. در تمام غذاهای ترکی عطر و بوی ادویه حس می شود. در بازارهای ترکیه انواع بسته بندی های مختلف وجود دارد.

چای و قهوه :

انواع دمنوش ها، چای و قهوه از سوغاتی های پرطرفدار ترکی است که در همه جای ترکیه به وفور یافت می شود. ترک ها علاقه دارند چای را در استکان های کمر باریک و کوچک نوش جان کنند. اگر قصد خرید چای ترکی به عنوان سوغات  دارید حتما از این لیوان های کمر باریک نیز تهیه کنید.

شرایط زندگی در ازمیر | شهر ازمیر | ازمیر برای زندگی | توران ازمیر شرایط زندگی در ازمیر

غذاهای شهر ازمیر

غذاهای ترکی بسیار خوش مزه و باب میل ایرانیان هستند. در ازمیر هر زمانی از روز می توانید با صرف اندکی هزینه و زمان در رستوران ها و کافه های بی شمار این شهر میان وعده یا غذایی باب میل خود پیدا کنید یا فقط برای نوشیدن یک فنجان چای و رفع خستگی در کافه ای مکث کنید.

از غذا های معروف شهر ازمیر هم میتوان به غذاهایی چون کاتمر ، مزه ، گوزله ، شامبالی ، هشت پا کبابی ، نان خامه ای ، نون بریانی ، لور تاتلیسی ارشاره کرد.

دانشگاه های برتر شهر ازمیر

ازمیر در ترکیه به عنوان شهری علمی و دانشگاهی شناخته می شود.دانشگاه های معتبر و خوش نامی که هر ساله دانشجویان زیادی را به خود جلب می کند. دانشگاه هایی چون :

 • دانشگاه دوکوز ایلول
 • دانشگاه اژه
 • انستیتوی تکنولوژی ازمیر
 • دانشگاه یاشار ازمیر
 • دانشگاه اقتصاد ازمیر
 • دانشگاه کاتیب چلبی ازمیر
 • دانشگاه باکرچای ازمیر
 • دانشگاه دموکراسی ازمیر

شرایط زندگی در ازمیر

هزینه زندگی در ازمیر

شما با هر سطح درآمدی می ‌توانید از زندگی در ازمیر لذت ببرید. این ویژگی ازمیر، باعث شده این شهر نسبت به آنکارا و استانبول جای مناسب ‌تری برای زندگی باشد. مراکز خرید مدرن در کنار حراجی‌ های دائمی، قدرت خرید را برای همه افراد در شهر ازمیر فراهم کرده است.

خرید ملک در ازمیر 

هزینه های زندگی در ازمیر علاوه بر تمام ویژگی های رفاهی، تفریحی، فرهنگی و اقلیمی، شامل خرید یا اجاره ی خانه و مخارج مربوط به آن، بسیار مناسب و قابل قبول می باشد. از این رو، فرصت زندگی با امکانات خوب و قابل قبول، هزینه های معقول در مواردی از قبیل خوراک و پوشاک و … به سرعت برای شما فراهم می شود و این موضوع سختی مهاجرت را چندین برابر کمتر می کند. این مسئله باعث می شود عده ی زیادی از افراد که از این شهر زیبا و دلنشین دیدن می کنند، به فکر ماندن در آن بیافتند. با خرید املاک در ازمیر به راحتی می توانید اقامت دائم این کشور را به دست آورید.

در این مقاله قسط داشتیم شما رو با شرایط زندگی در ازمیر بیشتر آشنا کنیم برای کسب اطلاعات در رابطه با خرید خانه در ازمیر میتوانید با مشاوران توران ازمیر در ارتباط باشید.

توران ازمیر

مجموعه جامع توران ازمیر با هدف بهبود کیفیت زندگی شما هموطن گرامی در شهر ازمیر اقدام به جمع آوری و ارائه تمامی نیازهای گردشگری و زندگی در ازمیر ترکیه نموده است.

اشتراک این مطلب با ذکر منبع سایت توران ازمیر بلامانع می باشد.

◊◊ توران ازمیر جامع ترین سایت گردشگری ازمیر , املاک ازمیر , مشاغل فعال ازمیر , صرافی ازمیر و خدمات ازمیر ترکیه ◊◊

, ,

اشتراک گذاری این مطلب :

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست