.

معرفی شهر استانبول

 • تاریخچه استانبول
 • صنعت گردشگری
 • حمل و نقل استانبول
 • فرودگاه های استانبول 
 • موقعیت جغرافیایی استانبول
 • مراکز خرید استانبول
 • رستوران ‌های استانبول
 • غذا و نوشیدنی در شهر استانبول
 • جشنواره های رسمی در استانبول
 • مراکر مذهبی و گردشگری استانبول
 •  هتل های استانبول
 • آب و هوای استانبول

معرفی شهر استانبول

استانبول بزرگ‌ ترین شهر و مرکز فرهنگی و اقتصادی کشور ترکیه است. استانبول شهری با تاریخ 2500 ساله است که در جهان باستان با نام قسطنطنیه شناخته می شود. استانبول از لحاظ جغرافیایی به گونه‌ ای‌ ست که بخشی از آن در قاره آسیا و بخش دیگرش در قاره اروپا قرار دارد. این دو بخش توسط پل معروف بسفر به یکدیگر متصل می‌ شوند و از همین رو ، آن را پلی میان دو قاره نیز می ‌نامند.

استانبول پرجمعیت ترین شهر ترکیه است که جمعیتی برابر با 15.03 میلیون نفر دارد. این شهر به دلیل جاذبه های متنوع و خدمات قابل توجه گردشگری اش، در قرن بیست و یکم با استقبال زیاد گردشگران خارجی مواجه شد. این وضعیت به نوبه خود باعث شد تا استانبول پایتخت فرهنگی اروپا نام بگیرد و در طی چندین سال متوالی، در میان محبوب ترین و پربازدید ترین شهر های گردشگری جهان قرار بگیرد.

..| اگر می خواهید شهر ازمیر را بهتر بشناسید اینجا کلیک کنید |…

تاریخچه استانبول

تاریخچه شهر استانبول بسیار پیچیده و سخت بوده، زیرا در گذشته حادثه‌ ها و اتفاقات زیادی در این شهر رخ داده است. امروزه استانبول با قدمت تاریخی در دنیا شناخته شده که امپراطوری‌ های بزرگی از جمله، ایران، روم و عثمانی و حتی یونان بر آن حکومت کرده‌ اند.

شهر استانبول یا همان کنستانتین در سال ۶۶٧ قبل از میلاد توسط یونانی ها بنا شد. یونانی ها به دلیل افتخار پادشاهی، نام این شهر را بیزانتیوم گذاشتند. چندی بعد، جنگ هایی بین امپراتوری ایران در دوره هخامنشی، داریوش بزرگ و امپراتوری یونانیان در گِرفت که نتیجه این جنگ ها پیروزی ایران بود.

بیزانس یا همان استانبول تا سال ١٩۶ میلادی تحت سلطه ایرانی ها بود. اما ایران، بعد ها توسط رومی ها  مغلوب شد و این شهر به دست رومیان افتاد. در سال ٣٣۰ میلادی سوق الجیشی رومی، شهر بیزانتیوم را به عنوان پایتخت روم شرقی انتخاب کرد و نام آن را روم جدید گذاشت. پس از مرگ سوق الجیشی ، این شهر قسطنطنیه نامیده شد.

سال ١۴۵٣ میلادی

در سال ١۴۵٣ میلادی سلطان محمد دوم فاتح، قسطنطنیه را فتح کرد و رومیان را شکست داد. شلیک توپی که سبب شد دیواره های قسطنطنیه را تخریب کند، حفره بزرگی را ایجاد کرد که همین امر سبب شد به داخل شهر آمده و رومیان را قتل عام کند. بعد ها این حفره به توپکاپی معروف شد. سلطان محمد فاتح این شهر را به عنوان پایتخت سوم امپراتوری عثمانی برگزید.

سلطان محمد فاتح در دوره سلطنت خود به سنان آغا معمار معروف آن دوره دستور داد تا مسجد سلطان احمد، کاخ توپکاپی، بازار استانبول، مدارس، حمام ها و بنا های مهم دیگری را با سبک معماری خاص اسلامی و عثمانی بسازد. سال ها بعد، در سال ١٩٢٣ هنگام تشکیل جمهوری کشور ترکیه، پایتخت از استانبول به آنکارا تعویض گردید. اما شهر استانبول موقعیت تجاری خود را از دست نداد و هنوز که هنوز بزرگ ترین شهر ترکیه است.

صنعت گردشگری

یکی مهم ترین منابع درآمدی شهر استانبول، صنعت گردشگری آن می باشد که با بیش از ٢٣ میلیون و ١۴٨ هزار مسافر، یکی از شهر های پر گردشگر در جهان است. وجود جاذبه هایی همچون مسجد سلطان احمد، مسجد ایا صوفیه، کاخ توپکاپی، کاخ دولما باغچه و … سبب شده تا این شهر برای گردشگران فوق العاده جذاب باشد.

علاوه بر مواردی که ذکر شد، سالن های کنفرانس شهر استانبول از دیگر منابع درآمدی این شهر است. با برگزاری کنفرانس ها و همایش های بین المللی خیلی مهم در این شهر، آن را به بهشتی برای جلسات و رایزنی ها تبدیل کرده است. نمایشگاه بین المللی ١۵۰۰۰۰ متر مربع مساحت داشته و بسیاری از جلسات و همایش ها و نمایشگاه ها در این مکان برگزار می شود.

حمل و نقل استانبول

سیستم حمل و نقل استانبول بسیار خوب و کارآمد است. شما می‌ توانید از وسایل مختلفی چون مترو، تراموا، اتوبوس، تاکسی های زرد، تاکسی های آنلاین و انواع قایق و کشتی برای جا به جایی در شهر استفاده کنید.

 اما بهترین نکته برای مسافران استانبول استفاده از بلیت الکترونیکی یا استانبول کارت باشد که می توان با هزینه‌ ای اندک آنها را تهیه کنید و در هنگام استفاده از حمل و نقل عمومی به جای پول نقد از این کارت استفاده نمائید، توجه داشته باشید که اغلب رانندگان اتوبوس، تراموا و… از پذیرفتن وجه نقد سرباز می‌ زنند و بهتر است که استانبول کارت تهیه کنید.

مترو استانبول

از دیگر وسایل حمل و نقل عمومی که فوق العاده محبوب است می توان به مترو  اشاره کرد. مترو شهر هزار مسجد از ساعت ۶:١۵ صبح تا نیمه شب باز بوده و ٢ خط قطار شهری در آن مشغول به فعالیت هستند. این ٢ خط به هم متصل نیستند و در منطقه اروپایی و آسیایی استانبول تردد دارند.

قسمت آسیایی مترو به دلیل این که دسترسی به فرودگاه صبیحه گوکچن ندارد مورد توجه گردشگران نیست. ایستگاه آکسارای مهم ترین ایستگاه مترو به شمار می رود چون به فرودگاه آتاتورک و فرودگاه صبیحه گوکچین نیز دسترسی دارد. از ایستگاه ذکر شده می توانید به میدان تکسیم و دیگر مناطق شهر، دستری آسانی داشته باشید.

اتوبوس و تاکسی استانبول

اتوبوس، تاکسی، تراموا از روش های حمل و نقل عمومی در استانبول هستند. این وسایل حمل و نقل عمومی شما را به جای جای شهر استانبول می برند. در میان این وسایل حمل و نقل عمومی، تراموا بسیار مشهور تر است. تراموا شما را در ایستگاه های نزدیک به هم پیاده کرده و امکان دسترسی به تمام نقاط شهر را فراهم می کند.

تاکسی نیز برای حمل و نقل استفاده می شود که البته به دلیل هزینه بیشتر زیاد مورد توجه گردشگران استانبول نبوده است. تاکسی های استانبول هزینه ها را با لیر محاسبه می کنند که شاید برخی گردشگران لیر نداشته و در صورت چنین اتفاقی به مشکل برخورد می کنند.

فرودگاه های استانبول 

فرودگاه بین المللی آتاتورک

 این فرودگاه در سال ۱۹۲۴ میلادی در منطقه یشیل کوی شهر استانبول آغاز به کار کرده است. همچنین در ابتدای تاسیس نیز به همین نام خوانده می‌ شد. تا اینکه در دهه ۱۹۸۰ میلادی به افتخار نخستین رییس‌ جمهور و موسس جمهوری ترکیه، مصطفی کمال آتاتورک تغییر نام داده شد. همچنین فرودگاه آتاتورک در سال ۲۰۱۵ با پذیرش بالغ بر ۶۰ میلیون نفر مسافر رتبه یازدهم ، شلوغ‌ ترین فرودگاه جهان از نظر ترافیک مسافری و رتبه دهم ، جهان را در بخش پایانه حمل و نقل بین المللی کسب کرده است. همچنین عنوان سومین فرودگاه پرتردد اروپا را به همراه فرودگاه فرانکفورت آلمان پس از فرودگاه هیترو لندن ، شارل دوگل پاریس به دست آورد.

فرودگاه آتاتورک در بخش اروپایی شهر استانبول و در فاصله ۲۴ کیلومتری از مرکز شهر به سمت غرب قرار دارد. برای دسترسی به فرودگاه آتاتورک می‌توان از خودرو یا وسایل نقلیه عمومی استفاده کرد.

سرمایه گذاری در بورس ترکیه
حتما بخوانید

فرودگاه بین المللی صبیحه گوکچن

فرودگاه بین المللی صبیح گوکچن پس از فرودگاه آتاتورک دومین فرودگاه بین المللی شهر استانبول است که به افتخار نخستین بانوی خلبان ترکیه به نام وی نامگذاری شده است. تا پیش از سال ۲۰۰۷ میلادی فرودگاه آتاتورک تنها فرودگاه شهر استانبول به شمار می‌رفت، ولی به دلیل افزایش تقاضا برای سفرهای داخلی و خارجی دولت ترکیه با مشارکت مجموعه شرکت‌های لیماک ، گروه جی ام آر هند و شرکت فرودگاه‌ های مالزی پروژه ساخت فرودگاه دوم استانبول را کلید زده و در سی و یکم ماه اکتبر سال ۲۰۰۹ افتتاح کرد.

در ابتدای راه‌اندازی ظرفیت ترمینال خارجی در حدود ۳ میلیون نفر و ظرفیت ترمینال داخلی در حدود نیم میلیون نفر در سال پیش بینی شده بود، ولی برخلاف پیش بینی‌ ها در سال ۲۰۱۵ در حدود ۲۸ میلیون نفر مسافر در پرواز های داخلی و خارجی این فرودگاه به مقصد های مختلف جا به جا شدند. همچنین فرودگاه صبیحه گوکچن در سپتامبر سال ۲۰۱۰ از طرف کنگره جهانی خطوط هوایی ارزان قیمت در لندن عنوان بهترین فرودگاه جهان را کسب و موفق به دریافت جایزه شد.

فرودگاه صبیحه گوکچن در بخش آسیایی شهر استانبول و در ۳۵ کیلومتری سمت جنوب شرقی شهر استانبول از مرکز واقع است. این فرودگاه نیز همانند فرودگاه آتاتورک دارای راه‌ های دسترسی مختلفی از مرکز شهر است.

فرودگاه جدید استانبول

این فرودگاه که در حال حاضر به فرودگاه جدید استانبول، در حاشیه‌ی بزرگترین شهر ترکیه، معروف است، در ۲۹ اکتبر ۲۰۱۸ افتتاح بی سر و صدای خود در نود و پنجمین سالگرد تاسیس جمهوری ترکیه را جشن گرفت و به طور محدود میزبان برخی پروازها بود.

فرودگاه بزرگ استانبول در حاشیه‌ ی دریای سیاه، در سال اول افتتاح ظرفیت جابجایی سالانه ۹۰ میلیون مسافر را دارد و با افتتاح فاز دوم آن، این ظرفیت به ۱۵۰ میلیون مسافر می‌ رسد. اما زمانی که فرودگاه بزرگ استانبول در سال ۲۰۳۰ کامل شود، می‌ تواند ۲۰۰ میلیون مسافر را در سال جابجا کند.

این فرودگاه پس از تکمیل شدن شامل ۴ ترمینال به مساحت ۱.۴ میلیون مترمربع، ۱۶۵ پل حمل مسافر، ۳ ساختمان فنی، ۸ برج مراقبت، ۶ باند فرود، ۱۶ باند تاکسی هواپیما و ۶.۵ میلیون مترمربع فضا برای ۵۰۰ هواپیما، پارکینگ‌ هایی که حدود 250 هزار اتومبیل را در خود جای می‌ دهد. ظرفیت سالانه حدود 200 میلیون مسافر خواهد بود.

از جمله امکانات دیگر این فرودگاه، سالن VIP، هتل، رستوران، پارکینگ‌ های فضای باز و بسته‌ ی وسیع، بیمارستان و امکاناتی در خصوص حمل و نقل بار و تسهیل در انتقال مسافر است.

موقعیت جغرافیایی استانبول

استانبول از لحاظ موقعیت جغرافیایی به وسیله تنگه بسفر به دو قسمت اروپایی و آسیایی تبدیل می شود. این شهر از قسمت شمالی به دریای سیاه و از جنوب غربی به تنگه بسفر و سپس به دریای مدیترانه می رسد. این دو قسمت شهر به وسیله یک پل بزرگ به هم متصل می شوند که بیش از ١۵ میلیون شهروند در آن زندگی می کنند.

۶۵ درصد شهروندان استانبول در قسمت اروپایی و ٣۵ درصد مردم در قسمت آسیایی زندگی می کنند. یکی از مهم ترین نکته هایی که درباره استانبول وجود دارد، افزایش جمعیت ۵ برابری آن می باشد که در نوع خود بی نظیر است.

مراکز خرید استانبول

مرکز خرید کانیون:

مرکز خرید 4 طبقه ی کانیون در منطقه اقتصادی ‏Levent‏ با مساحتی بالغ بر 37500 متر مربع و 160 فروشگاه می ‏باشد. این مرکز خرید جز اولین مراکز خرید استانبول می باشد و بهترین برند های دنیا را در خود جای داده است. ‏ ‏مرکز خرید ‏Kanyon، در سال 2006 برنده ی جایزه ی معماری نمای شهری شد. این مرکز خرید دارای معماری بسیار جالبی می باشد ولی از نظر قیمتی جز مراکز خرید گران قیمت به حساب می ‏آید. ‏ ‏

مرکز خرید اولیوم:

مرکز خرید اولیویوم سال 2000 افتتاح شده است. در این مرکز خرید حدود 130  مغازه وجود دارد و برند های اروپایی و آمریکایی در آن شعبه دارند. قیمت اجناس در این مرکز خرید مناسب است. روز های میانی  هفته حدود 25 هزار نفر از اولیویم دیدن می‌ کنند . آخر هفته‌ ها این رقم به حدود 40 هزار نفر می‌ رسد که حدود 1000 نفر از آنها توریست و گردشگر هستند.

مرکز خرید فروم استانبول :

یکی از محبوب‌ ترین مراکز خرید در استانبول، فُروم استانبول است. مرکز خرید فروم موفق به کسب نشان استاندارد ایزو 14001 در میان مراکز معتبر خرید ترک شده. وسعت فروم بسیار زیاد است. در مرکز خرید فروم استانبول می‌ توانید انواع پوشاک زنانه و مردانه در برند های مختلف را پیدا کنید. معمولا برند هایی که در مرکز خرید فروم شعبه دارند نسبت به شعبه های دیگرشان تکمیل‌ تر هستند و ممکن است مدل شلوار و پیراهنی را که در مغازه‌ های دیگر همان برند پیدا نکردید در شعبه فروم پیدا کنید.

مرکز خرید استانبول مال :

استانبول‌ مال یکی از بزرگ‌ ترین مراکز خرید ترکیه است که در آن می‌ توانید نمایندگی انواع برند های مطرح دنیا را در کنار برند های ترک ببینید. استانبول‌ مال تقریبا 156 هزار مترمربع بوده و دارای 350 مغازه با ویترین‌ های زیبا از جدید ترین و عجیب‌ ترین طراحی‌ های روز دنیا می‌ باشد. بزرگ‌ترین مغازه نمایندگی Toyzz و کامل‌ ترین اجناس برند Victoria Secret نیز در استانبول‌ مال وجود دارند.

مرکز خرید جواهر :

مرکز خرید جواهر در خیابان بیوکدره در منطقه شیشلی استانبول ترکیه قرار دارد. این مرکز در ۱۵ اکتبر ۲۰۰۵ افتتاح شد و در بین سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۱ بزرگ ترین مرکز خرید اروپا بوده است.

این مرکز با مساحت ۶۲.۴۷۵ متر مکعب یکی از بزرگ ترین مراکز خرید جهان است. مرکز خرید جواهر، ۶ طبقه و ۳۴۳ مغازه دارد که بعضی از آن ها برای اولین بار است که بعضی از برند های بین المللی را در ترکیه ارائه می دهند. در این مرکز به غیر از مغازه های مختلف و اجناس متنوع، امکانات تفریحی و سرگرمی بسیاری هم وجود دارد.

شهر استانبول | استانبول ترکیه | شرایط زندگی در اسانبول ترکیه | توران ازمیر

رستوران ‌های استانبول

مگر می شود به شهر هزار مسجد سفر کرد و از غذا ها و شیرینی های خوشمزه اش نچشید. در این شهر همانطور که جاذبه هایی رنگارنگ وجود دارد، رستوران های متفاوتی نیز وجود دارد که از یکدیگر محسوس هستند. رستوران‌ های استانبول یکی از مهم‌ ترین سرگرمی‌ های این شهر زیبا است. آن‌ قدر متنوع و جذاب هستند که نمی‌ دانید کدام را انتخاب کنید. ما در این بخش به تعدادی از رستوران های معروف این شهر اشاره می کنیم.

رستوران نصرت :

رستوران نصرت استانبول، رستورانی معروف و مشهور در استانبول است که شهرت جهانی دارد. اولین شعبه رستوران نصرت در استانبول در سال 2010 افتتاح شد که در محله اتیلر و خیابان اتیلر نیسپتیه افتتاح شد . رستوران نصرت در یکی از لوکس ترین خیابان های استانبول قرار دارد که بخاطر طعم متفاوت غذا، کیفیت عالی و بی نظیر و همچنین سلامت مواد اولیه غذاها و نوشیدنی ها، جزو گران ترین رستوران های استانبول به شمار می آید. در استانبول در حال حاضر 5 شعبه دارد و شعب دیگر این رستوران در شه رهای آنکارا ، بدروم، مارماریس، دوحه قطهر ،ابوظبی، دوبی، نیویورک و میامی قرار دارد.

فرهنگ و آداب و رسوم ترکیه
حتما بخوانید

رستوران نیکول :

رستوران نیکول یکی از اولین رستوران های استانبول است که توانسته ستاره مشهور میشلن را دریافت کند. این رستوران در تهیه محصولات و غذا های خود از بهترین و ارگانیک ترین مواد ها استفاده می کند. جالب است بدانید که این رستوران در بالای یکی از هتل های شهر استانبول قرار دارد. این رستوران تراس بسیار چشم نوازی دارد که فقط باید آن را از نزدیک مشاهده کنید تا بتوانید منظره های دیدنی آن را لمس کنید. گفتنی است که در منوی این رستوران انواع و اقسام غذا های فرانسوی و ترکی نیز مشاهده می شود.

رستوران 360 :

دلیل نامگذاری این رستوران دقیقا داشتن منظره ای  360 درجه از محله های اطراف آن است. رستوران 360 استانبول یکی از خاص ترین رستوران ها و در عین حال زیباترین و لوکس ترین رستوران های استانبول بشمار می رود . در این رستوران مجموعه ای از غذا های مدیترانه ای اعم از انواع تاپاس، پیتزا، ماهی تازه و نوشیدنی های متنوع سرو می شوند.

غذا و نوشیدنی در شهر استانبول :

غذاهای ترکی بسیار متنوع و در جهان مشهور هستند. اصل غذا های ترکی از گوشت بره، گوسفند، گوساله و مرغ تهیه می شود. البته در این بین انواع غذا های دریایی نیز جای دارند. رایج ترین نوع طبخ غذا، سرخ کردن و تنوری کردن است که شامل کباب های معروف ترکی می شود. محبوب ترین این کباب ها دونر کباب است .

بهترین کباب نیز اسکندر کباب است که تکه های نازک گوشت کبابی یا همان گوشت دونر بر روی نانی پیتزا مانند با کره و سس گوجه فرنگی سرو می شود.

آدانا، کباب خوشمزه دیگری است که همانند کباب کوبیده می باشد و به همان صورت نیز سرو می شود. ولی با وجود ادویه های گوناگون طعمش کمی متفاوت است. پیده که پیتزای ترکی است نیز بسیار خوشمزه و لذیذ می باشد. سطحش را با گوشت چرخ کرده یا ریش ریش شده بره پر می کنند. مانتی غذای دیگری است که به آن راویولی ترکی نیز می گویند. مانتی به صورت گرم با ماست سرد و سیر سرو می شود. کوفته، بورک، دلمه و انواع پیراشکی نیز بسیار لذیذ هستند و به شما پیشنهاد می شود که آنها را امتحان کنید.

از دسرها نیز می توان به باقلوا و کونِفه که یک نوع شیرینی پنیری عربی است، اشاره کرد. معروف ترین نوشیدنی ترکی نیز قهوه ترک، است که شهرتی جهانی دارد. دیگر نوشیدنی های رایج ترکی نیز عبارتند از :

آیران یا دوغ، آب شلغم که اغلب آن را با کباب می نوشند و می توان به دلخواه داغ یا تند میل شود. بُزا که یک نوشیدنی زمستانی است و از ارزن، سِمولینا، آب و شکر تهیه می شود و یکی از قدیمی ترین نوشیدنی های ترکی به حساب می آید.

جشنواره های رسمی در استانبول 

 • جشنواره بین المللى فیلم استانبول
 • جشنواره هنرهاى زیبا
 • جشنواره بین المللى موسیقى جاز
 • جشنواره فیلم مستقل بین المللى اى. اف. ام
 • جشنواره بین المللى موسیقى:
 • جشنواره دو سالانه
 • جشنواره ادبى تانپینار
 • جشنواره کتاب
 • جشنواره انیمیشن
 • عید فطر

مراکر مذهبی و گردشگری استانبول  

مراکز مذهبی استانبول با این که از نظر دینی جایگاه ویژه ای دارند، ولی به گونه ای مکان تفریحی و گردشگری نیز به شمار می روند. این مساجد و مکان های مذهبی به دلیل ساخت معماری و تزئینات داخلی آن ها ، فوق العاده محبوب هستند. در این بخش از مطلب با بهترین و محبوب ترین مکان های مذهبی شهر هزار مسجد آشنا خواهید شد.

شهر استانبول | استانبول ترکیه | شرایط زندگی در اسانبول ترکیه | توران ازمیر

مسجد ایا صوفیه استانبول :

 مسجد ایا صوفیه یکی از مکان های مذهبی و گردشگری در این شهر است که بسیار مورد توجه گرشگران می باشد. این مسجد فوق العاده زیبا، نگینی به جا مانده از دین ارتودکس و روم باستان می باشد. این مسجد با بیش از ١۰۰۰ سال قدمت بزرگ ترین کلیسا در جهان بود، که بعد از شکل گیری یک کلیسا در اسپانیا، لقب بزرگ ترین کلیسا از آن گرفته شد.

مسجد ایا صوفیه استانبول تا سال های سال برای دین مسیحیت و ارتودکس کاربری داشت. تا این که در زمان سلطان محمد فاتح تبدیل به مسجد شد. همانطور که ذکر شد عثمانی ها مسلمان بودند و برای ساخت مسجد از یکدیگر پیشی می گرفتند. همین اتفاق سبب شد تا کلیسای ایا صوفیه با تغییر کاربری و پوشاندن نقش و نگارهای داخلش، مکانی برای عبادت مسلمین شد.

کلیسای ایا صوفیه استانبول در طی سال های حکومت عثمانی ها، مورد مرمت های فراوانی قرار گرفت . نما های داخلی آن از نگاره عیسی مسیح و مریم مقدس به نگاره هایی از نام الله تغییر یافت. پس از به جمهوری رسیدن کشور ترکیه، این مسجد رسماً تعطیل شد و به موزه ای تبدیل گشت، تا گردشگران  بتوانند تاریخ و تمدن را به صورت زنده مشاهده کنند. اما به تازگی با دستور اردوغان ریس جمهور این کشور دوباره به عنوان مسجد باز گشایی شد.

مسجد سلطان احمد استانبول :

مسجد سلطان احمد استانبول از دیگر مکان های مذهبی این شهر است که فوق العاده معروف بوده و دقیقاً مقابل کلیسای ایا صوفیه قرار دارد. زمانی که سلطان محمد استانبول را فتح کرد با دیدن کلیسای ایا صوفیه و معماری خاص آن تصمیم گرفت معماری عثمانی را نیز به رخ جهانیان بکشد. از این رو با الگو برداری از مسجد ایا صوفیه دستور داد مسجد آبی ساخته شود.

مسجد سلطان احمد یا همان مسجد بلو با معماری اسلامی و عثمانی، شبیه به ایا صوفیه ساخته شد که حتی برخی گردشگران این ٢ مسجد را با هم اشتباه می گیرند. اما مسجد سلطان احمد مناره هایی بیشتر از کلیسای ایا صوفیه دارد و نشان تفاوت آن با دیگر مساجد ترکیه است. زمانی که این مکان مذهبی ساخته شد مناره هایش با مناره های مسجد مکه یکی بود که سبب اشفته شدن شیوخ گردید. سلطان محمد بعد از این قائله دستور داد مناره ای دیگر برای مسجد مکه بسازند تا از تمامی مساجد در جهان متمایز باشد.

مسجد فاتح استانبول :

مسجد فاتح یا فاتیح از مکان های مذهبی خیلی مهم در شهر استانبول به شمار می رود که شهروندان اهمیت فراوانی به آن می دهند. مسجد فاتح یادگاری از سلطان محمد عثمانی است که در منطقه تاریخی و اروپایی فاتیح قسطنطنیه واقع شده است. سبک معماری داخلی آن باروکی می باشد و از چندین مکان شکل گرفته است.

مسجد فاتح کنستانتین دارای مدرسه، مطبخ خانه، فروشگاه، کتابخانه، شفاخانه و … می باشد که برای رفاه مردم در آن زمان ساخته شده است. این مسجد دارای گنبد مرکزی بوده و از ٢ نیم گنبد جدا شکل گرفته است. همسایگی این مسجد تاریخی با کاخ توپکاپی سبب شده تا همواره مورد توجه گردشگران و شهروندان باشد.

مسجد سلیمانیه استانبول :

سلطان سلیمان و همسرش خرم سلطان از چهره های تاثیر گذار حکومت عثمانی بودند. آن ها یادگاری بسیار بزرگی از خود به جا گذاشته اند. این یادگاری مسجد سلیمانیه است که به دستور سلطان سلیمان ساخته شده است. در این مسجد از معمار سینان بهره گرفته شده که طراحی بی بدیلی از معماری را به نمایش گذاشته است.

مهاجرت به ترکیه
حتما بخوانید

مسجد سلیمانیه گنبدی ۵٣ متری با قطر ٢٧ سانتی متری دارد که یکی از بزرگ ترین گنبد ها است. در این مسجد ۴ مناره تعبیه شده است. تک دختر و پسران سلطان سلیمان در پشت این مسجد مدفون شده اند.

آب انبار باسیلیکا استانبول :

این آب انبار یکی از مهم ترین تامین کننده های آب شرب مردم استانبول قدیم بوده است. زمانی که شما وارد این انبار می شوید درخواهید یافت در یک قصر با شکوه قدم گذاشته اید. زیرا ستون هایی بلند قامت و البته برعکس را خواهید دید که در نوع خود شگفت آور هستند.

آب انبار باسیلیکا سیسترن استانبول در زمان امپراطوری بیزانس ساخته شد که سنگ نگاره هایی از چهره مدوسا به صورت برعکس طراحی شده است. دلیل این مسئله هم مقاومت بیشتر ستون ها برای تحمل بنا می باشد. این آب انبار به قدری با شکوه و با عظمت است که تنها می توان با مراجعه حضوری، این همه زیبایی را دریافت.

کلیسای چورا استانبول :

کلیسای چورا استانبول از دیگر مکان های تفریحی و گردشگری در شهر هزار مسجد است که فوق العاده محبوب مسیحیان می باشد. این کلیسا در قرن ۵ هجری ساخته شده است. معماری زیبا و چشمگیر دوران بیزانس و نگارگری های داخل آن سبب شده تا مکانی ایده آل برای ثبت عکس هایی جذاب باشد. دیدن داستان های عیسی و مسیح و عهد جویان نیز از دیگر جذابیت های این کلیسا می باشد.

 چورا در زبان یونانی به معنی کشور است و این مکان تاریخی نیز بیرون بودن از دیوارهای قسطنطنیه قرار دارد. موزائیک های افسانه ای در این کلیسا از دیگر جاذبه های این مکان می باشد.

برج گالاتا استانبول :

یکی دیگر از مکان های تفریحی و گردشگری استانبول برج گالاتا می باشد که تفریحگاهی برای عاشقان نیز به شمار می آید. این برج یکی از گران ترین مکان های تفریحی و گردشگری در شهر استانبول است که می توانید قرار های رمانتیک و عاشقانه را در این مکان برگزار کنید. این برج با طراحی برتر امپراطوری بیزانس ساخته شده و یکی از نماد های شهر استانبول به شمار می رود.

برج گالاتا استانبول این امکان را به شما می دهد تا شام های فوق العاد لذیذ و خوشمزه را در مکانی سفارشی نوش جان کنید. در این برج می توانید هم از طریق آسانسور و هم از طریق راه پله های سنگی به آن دست پیدا کنید و غروب آفتاب را به نظاره بنشینید.

شهر استانبول | استانبول ترکیه | شرایط زندگی در اسانبول ترکیه | توران ازمیر

هتل های استانبول

هتل های استانبول نیز همانند جاذبه های شهر هزار مسجد فوق العاده زیاد است. نام بردن تمامی این هتل ها کار آسانی نیست به همین دلیل ما در این مقاله تعدادی از معروف ترین هتل ها را به شما معرفی می کنیم با همراه باشید.

هتل چراغان پالاس کمپینسکی استانبول

هتل چراغان پالاس کمپینسکی استانبول لوکس ترین و خاص ترین هتل در شهر بیزانس است که قیمتی فوق العاده گران دارد. این هتل دیدنی و خاص اقامتی در کاخ را به شما هدیه می دهد. زیرا این هتل در زمان های گذشته، کاخ پادشاهان عثمانی بوده و از اجسام تاریخی نیز برخوردار می باشد. اتاق های این هتل در سه دسته قرار می گیرند:

1) اتاق ها و سوئیت ها

2) سوئیت های منحصر به فرد

3) کاخ- سوئیت های منحصر به فرد

هتل پرا پالاس استانبول

هتل پرا پالاس استانبول یکی دیگر از هتل های محبوب و دوست داشتنی در شهر استانبول است که می توانید با قیمتی مناسب آن را رزرو نمایید. این هتل استانبول اقامتی فوق العاده خاص را به شما هدیه می دهد. فضای داخلی هتل به قدری زیبا است که شما محو تماشای آن خواهید شد. در این هتل خدماتی بسیار مدرن همراه با یک کتابخانه فوق العاده بزرگ ارائه می شود که سبب ویژگی های برتراین هتل شده است.

هتل پکس استانبول

یکی  از هتل های ارزان استانبول که در منطقه لوکس بی اغلو واقع شده، هتل پکس می باشد. این هتل ارزان تنها ٣۰۰ متر از کلیسای سنت آنتونی دور می باشد. باغی وسیع، تراس و لابی زیبا از جمله شاخصه های این هتل قیمت مناسب استانبول می باشند. اگر به دنبال اقامتی مقرون به صرفه هستید پیشنهاد ما به شما هتل پکس استانبول است. دسترسی آسان به میدان تکسیم و دیگر مکان های مهم استانبول یکی از ویژگی های این هتل  شمرده می شود.

هتل فورسیزن بسفوروس استانبول

هتل فورسیزن بسفوروس استانبول از دیگر هتل های ۵ ستاره و جذاب این شهر می باشد، که در واقع کاخ موزه ای زیبا است. این هتل در تنگه بسفور قرار گرفته و چشم اندازی فوق العاده دیدنی به آن دارد. این هتل خاص و دیدنی اشیاء عتیقه ای را درون خود قرار داده که می توانید سفر خود را خاص تجربه نمایید.

هتل فور سیزن بسفروس استانبول دارای فاصله کمی تا مرکز شهر است. به این ترتیب علاوه بر دسترسی به امکاناتی بی‌ نظیر به راحتی می‌ توانید داخل شهر گشت و گذار کنید.

هتل رادیسون بلو شیشلی استانبول

هتل پنج‌ ستاره رادیسون بلو استانبول شیشلی در یکی از مناطق تجاری شهر استانبول واقع شده‌ است. این هتل فوق مجلل که در منطقه شیشلی قرار گرفته و به خیابان زنده نیشانتاشی فوق العاده نزدیک می باشد. در خیابان نیشانتاشی شما می توانید انواع برند های مد و پوشاک را بیابید. خدماتی که در این هتل ۵ ستاره و جذاب ارائه می شود در کلاس جهانی بوده است.

اتاق‌ های بزرگ و شیک هتل دارای امکاناتی چون تهویه‌ مطبوع، تلویزیون ال‌ سی‌ دی، میز و صندلی، فضای نشیمن با مبلمان، تجهیزات اتوکشی، کتری برقی و حمام اختصاصی به‌ همراه سشوار و لوازم‌ بهداشتی هستند.

آب وهوای استانبول

آب و هوای استانبول در ۶ ماه اول سال مرطوب است. در این برهه زمانی تنها می توان شب ها به خیابان های شهر هزار مسجد آمد و مکان های دیدنی را مشاهده کرد. اما در پاییز و زمستان این اتفاق بر عکس بوده و هوا بسیار سرد است و برف و بارندگی به وفوررخ می دهد.

در فصل پاییز و زمستان ممکن است بارندگی های زیاد و سنگین در استانبول رخ دهد. به همین علت امکان بازدید از مکان های تفریحی و دریا بسیار کم خواهد بود بهتر است این فصل را برای گردش در استانبول انتخاب نکنید. اما در فصل بهار و تابستان هوا همیشه عالی بوده و آنقدر گرم نخواهد بود که گرمازده شوید.

به ‌طور متوسط بیشترین درجه حرارت در طول ماه‌ های مختلف زمستان بین ۷ درجه تا ۹ درجه سلسیوس است. بارش برف در استانبول برای یک یا دو هفته در طول فصل زمستان عادی است؛ اما یکی از این بارش‌ ها می‌ تواند سنگین باشد. غالباً این بارش در بین ماه‌ های دسامبر و مارس رخ می‌ دهد.

توران ازمیر

مجموعه جامع توران ازمیر با هدف بهبود کیفیت زندگی شما هموطن گرامی در شهر ازمیر اقدام به جمع آوری و ارائه تمامی نیازهای گردشگری و زندگی در ازمیر ترکیه نموده است.

اشتراک این مطلب با ذکر منبع سایت توران ازمیر بلامانع می باشد.

◊◊ توران ازمیر جامع ترین سایت گردشگری ازمیر , املاک ازمیر , مشاغل فعال ازمیر , صرافی ازمیر و خدمات ازمیر ترکیه ◊◊

, , , ,

اشتراک گذاری این مطلب :

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست