توران ازمیر - مشاوره خرید ملک در ازمیر و سرمایه گذاری در ترکیه

جدیدترین خبرهای دنیای املاک

مدرسه های ایرانی در ترکیه

مدرسه های ایرانی در ترکیه

مدرسه های ایرانی در ترکیه

در سال های اخیر تعداد افرادی که به ترکیه مهاجرت میکنند افزایش یافته و این مهاجرت برای کودکان و نوجوانان  که در سنین بسیار حساس تری نسبت به بزرگسالان هستند دشوار تر می باشد. به همین دلیل مهاجرت کردن و تغییر محیط زندگی، از دست دادن دوستان و هم کلاسی ها ، چالش برانگیز تر است. انتخاب یک مدرسه ایرانی ،گزینه خوبی برای شما و فرزندتان است تا فرزند شما قدم به قدم به زندگی در کشور جدید عادت کند.خوشبختانه امروزه در کشور ترکیه مدارس ایرانی زیادی وجود دارد، مدراس ایرانی که از نظر سطح کیفی با بهترین مدراس ایران برابری میکند.

در ادامه این مقاله ، شما را مدارس ایرانی، شرایط آن آشنا میکنیم :

مدرسه های ایرانی در ترکیهسیستم آموزشی مدارس ایرانی در ترکیه

سیستم آموزشی این مدارس کاملا مطابق با سیستم آموزش و پرورش ایران است با این تفاوت که روز های حضور در مدرسه به جای شنبه تا چهارشبنه ، از دوشنبه تا جمعه می باشد. در اکثر این مدرسه ها کلاس های فوق برنامه نیز برگزار می گردد. تقویم آموزشی مدارس ایرانی در ترکیه به مانند مدارس داخل ایران بوده یعنی ثبت نام از اوایل تیر ماه شروع می شود و شروع کلاس ها نیز از اول مهر ماه می باشد.

کلاس ها فقط در شیفت صبح دایر میشود و در شیفت بعد از ظهر کلاس های فوق برنامه تشکیل می گردد. کتاب هایی که در این مدارس تدریس میشود همانند کتاب هاییست که در مدارس ایران نیز تدریس می شود. مدارس ایرانی ترکیه عموما به 300 دانش آموز دختر و پسر آموزش می دهند. ساعت کلاس های مدارس ترکیه همانند ایران از 8:15 تا 13:30 است.

در اکثر اوقات کلاس ها مختلط برگزار می شود مگر در شرایطی که تعداد دانش آموزان ثبت شده از هر دوجنس به میانگین رسیده باشد که در آن صورت امکان تشکیل کلاس ها به صورت جداگانه نیز وجود خواهد داشت.

نکته : باید بدانید که یکی از شرایط اصلی تحصیل در این مدارس داشتن تابعیت جمهوری اسلامی ایران است و هر فردی به هر دلیلی این تابعیت از او سلب شده مجاز به ثبت نام در این مدارس نمی باشد.

مدارس ایرانی

آموزشگاه ها درترکیه با کمک های مردمی و شهریه دانش آموزان اداره می شود ، اغلب معلم ها در این مدارس دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند که با مصاحبه و آزمون انتخاب می شوند.

(تقریبا در تمام کشور هایی که ایران در آنها سفارتخانه دارد . برای رفاه حال پرسنل کنسولی ، وزارت آموزش و پرورش با همکاری دولت میزبان و نهادهای آموزشی اقدام به راه اندازی مدرسه ای فارسی زبان کرده است .)

مدرسه های ایرانی در ترکیه

مزیت های تحصیل در مدارس ایرانی ترکیه

 • تحصیل با توجه به سیستم آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران
 • هزینه پایین ثبت نام در مدرسه
 • (تحصیل به زبان فارسی در صورتی که کودک به زبان ترکی و انگلیسی آشنایی نداشته باشد.)
 • دریافت دیپلم ایرانی
 • امکانات آموزشی مناسب تر از ایران

مدارک مورد نظر برای ثبت نام

 • مهر شدن تمام کار نامه های دانش آموز در تمامی مقاطع تحصیلی (به غیر از پیش دانشگاهی قبل از ثبت نام در آموزش و پرورش منطقه)
 • کارت اقامت یکساله برای دانش آموز
 • اصل پاسپورت دانش آموز
 • شش قطعه عکس 4*3 جدید
 • مهر شدن کارنامه مقطع پیش دانشگاهی توسط آموزش و پرورش استان
 • کارنامه قبولی پایه قبلی دانش آموز
 • دفترچه سلامت
 • گواهی انتقال که به تاییده آموزش و پرورش منطقه رسیده باشد.
 • پرداخت هزینه ثبت نام در مدرسه

مدرسه فجر ایرانیان استانبول

اولین مدرسه ایرانی ترکیه و یکی از فعال ترین مدارس ایرانی خارج کشور است. که در سال 1301 تاسیس شد. این مدرسه توسط تجار ترکیه و علاقه مندان، به فرهنگ ایران به وجود آمد. مدرسه ای که، در ابتدا با 9 دانش آموز شروع به کار کرد و پس از یک کنسرت خیره توانست محلی برای خود خریداری کند.اکنون این مدرسه 1780 متر مربع وسعت دارد و زیر نظر آموزش و پرورش ایران فعالیت می نماید. دوره تحصیل در این مدرسه 12 ساله است و شامل تمامی مقاطع از پیش دبستانی تا سال چهارم دبیرستان است و کلیه مقاطع تحصیلی را پوشش می دهد.

مدرسه فجر ،در استانبول واقع شده که دو شعبه در : منطقه ( سلطان احمد) و در استانبول ( توپکاپی) است.امکانات این مدرسه شامل : آزمایشگاه، کارگاه، سالن اجتماعات و کتابخانه می شود که بسیاری از والدین برای اینکه مهاجرت فرزندشان با افت تحصیلی همراه نباشد برای سال های اول مهاجرتشان این مدرسه را ترجیح میدهند.

آدرس مدرسه فجر در استانبول : خیابان دیوان یولو ، سلطان احمد ، فرعی عمران اوکتم ، عدلیه سرای ، کوچه ی ترزی حانه ، پلاک ۷

شعبه دوم این مدرسه غیر از شهر استانبول در آنکارا نیز وجود دارد که وابسته به سفارت ایران فعالیت می نماید.

آدرس :

Terzihane Sk , 7 , 34122 , Binbirdirek Mh , Istanbul , Turkiye

00902125178225 _ 02125166416

http://fajristanbul.studentnetwork.ir/#/page/

نکته  : اگر میخواهید فرزندتان را در این مدارس ثبت‌نام کنید سریعاً اقدام کنید زیرا ظرفیت این مدرسه محدود است .

مدرسه بین‌المللی نور معرفت

این مدرسه نیز مثل مدارس فارسی زبان دیگر در ترکیه با سیستم تحصیلی ایران اداره می شود. مدرسه نور معرفت غیر از کلاس های عادی خود ، کلاس های دیگری مثل : آموزش زبان ، دوره های ورزشی را نیز شامل می شود . از امکانات فوق العاده این مدرسه میتوان به سینمای 200 نفره و رستوران هایش اشاره نمود. این مدرسه مجوز های کافی برای ادامه فعالیت را کسب نکرده بود به همین دلیل مدیران مدرسه بین المللی نور معرفت با تلاش مستمر خود و متعاقباً تنظیم تفاهمنامه فرهنگی اقتصادی بین این دو کشور همسایه در سال تحصیلی 1399-1400 قصد فعالیت مجدد خواهد داشت.

کارنامه های صادره به سه زبان ترکی ، انگلیسی و فارسی میباشد. هدف مدرسه بین المللی نور و معرفت ، تربیت و  آموزش ایرانیان جهت راه یابی به دانشگاه های موفق ترکیه و انگلیسی زبان در سراسر نقاط جهان میباشد. و همچنین فارغ التحصیلان این مدرسه امکان اخذ بورسیه را نیز از دانشگاه های معتبر خواهند  داشت.

آدرس :مجتمع نور معرفت استانبول در ترکیه، استانبول، آوجیلار، محله مرکز، خیابان جامی مرکز، شماره ۲۰، طبقه سوم‌

شماره تماس : ۰۵۵۳۳۰۰۴۳۰۰ ۰۵۵۲۲۰۰۴۲۰۰

 ( کد شماره گیری برای کشور ترکیه ۰۰۹۰ می باشد)

مدرسه ایرانی آنکارا

مدرسه22 بهمن آنکارا در تمامی سطوح ، فرصت تحصیل را فراهم کرده است. این مدرسه در سه مقطع تحصیلی ، ابتدایی ،متوسطه ، و دبیرستان فعالیت میکند. ثبت نام در این مدرسه از اول تیر ماه آغاز میگردد. برای ثبت نام ارائه مدارک خاص هر مقطع تحصیلی الزامی میباشد .تمامی هزینه های این مدرسه به صورت یورو پرداخت می شود و هزینه تحصیل در هر مقطع متفاوت خواهد بود . در سال گذشته شهریه تصویب شده توسط دولت ترکیه به شرح زیر بود :

 • دوره اول و دوم ابتدائی 400 یورو
 • دوره اول دبیرستان 500 یورو
 • دوره دوم دبیرستان 600 یورو
 • سال آخر دبیرستان 700 یورو

(امکان افزایش شهریه نیز وجود دارد.)

آدرس : مدرسه ۲۲ بهمن آنکارا، در خیابان رشید غالب جنب رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران می باشد.

شماره تماس:

۰۳۱۲۴۴۷۸۳۵۰_۰۳۱۲۴۴۶۱۳۸۴

توران ازمیر

مدرسه غیر انتفاعی فرهنگ آنکارا

مدرسه فرهنگ یکی دیگر از مدرسه های ایرانی در ترکیه میباشد که در 15 آبان 98 تاسیس شده است. این مدرسه غیر انتفاعی در مقاطع متوسطه دوره اول و دوم دانش آموز می پذیرد. شهریه این مدرسه برای هر دانش آموز حدود 2000 یورو میباشد .  متقاضیانی که میخواهند در این مدرسه استخدام شوند می توانند رزومه کاری خود را برای این مدرسه ارسال نمایند.

آدرس:

İlkbahar, 596. Sk. No:17, 06550 Çankaya/Ankara, ترکیه

شماره تماس :

+90 312 491 23 52

مجتمع آموزشی فرهنگ ارس

مجوز ساخت این مدرسه در 17 مهر 1395 از سوی دولت ایران صادر گردید . و پس از طی کردن مراحل قانونی آن و اخذ مجوز های لازم از سوی کشور ترکیه انجام فعاليتهاي اخذ مجوز در 26 آذر 95 به پايان رسید.

این  مدرسه با ثبت نام تعدادی دانش آموز به صورت حضوری و غیر حضوری فعالیت خود را آغاز نمود.

مدرسین کلاس های آنلاین این مدرسه از بهترین دبیران شهر تهران انتخاب شده اند تا پاسخگوی نیاز دانش آموزان باشند.

این مدرسه در تمامی مقطع ها مختلط ( دختر و پسر)  می باشد.

(در مقاطع ابتدائي كلاسهاي زير 5 نفر به صورت چند پايه داير خواهد شد.)

آدرس :Burak Elektrik Elektronik Bilgisayar Sistemleri, Liman Mahallesi 34. Sokak Gultekin Sitesi A Blok No:1 آنتالیا ترکیه

محل و مكان موقت فعلي واقع در محله ليمان خيابان بوا چاي 63/1 مي باشد.

 مدارس غیر ایرانی :

سه نوع مدرسه  غیر ایرانی در ترکیه وجود دارید  که عبارتند از :

1:  مدارس دولتی ترکیه 

برنامه درسی این مدارس  بر طبق برنامه  مصوب آموزش و پروش ترکیه بوده و در تمام مدارس دولتی بصورت یکسان اجرا می شود . افراد ترک و یا غیره ترک برای تحصیل در این مدارس موظف و مجبور به پرداخت هیچگونه هزینه ای نیستند

برای ثبت نام در چنین مدارسی بایستی  کارت اقامت , برگه نفوس  و اجاره نامه منزل  ارائه گردد . دانش آموز فقط می تواند در مدارسی که در حوزه  منزل  او قرار می گیرد ثبت نام نماید.

دانش آموزانی که در هنگام ثبت نام کارت اقامت نداشته باشند بصورت مهمان ثبت نام می شوند تا در فرصت دیگر کارت اقامت ارائه گردد  دانش آموزان مهمان کارنامه دریافت نمی کند . معادل سازی مدارک تحصیلی دانش آموزان این نوع مدارس در ایران براحتی قابل انجام می باشد.

2:  مدارس خصوصی ترک یا کالج

این نوع مدارس در ترکیه دارای شهریه بوده  و از امکانات آموزشی و برنامه های فوق برنامه علاوه برنامه درسی  مصوب  آموزش و پرورش ترکیه  برخوردار است . برنامه های فوق برنامه این مدارس شامل تدریس زبانهای خارجی , موسیقی یا هنرهای دیگر و … می باشد.

شهریه  مدارس خصوصی یا کالجها در ترکیه از سالیانه ۱۲۰۰۰ لیر تا ۳۰۰۰۰ لیر متغیر هست که بنابر مقطع تحصیلی , مکان , نوع خدمات و موارد دیگر تعیین می شود. زبان رسمی تدریس در این مدارس ترکی می باشد.

در مدارس خصوصی ترک زبان , زبان تدریس و کتابها ترکی بوده و زبانهای خارجی دیگر به صورت تقویتی و بدون گرفتن هیچگونه هزینه اضافی به صورت درسهای فوق العاده به دانش آموزان ارائه می شود.

3:  مدارس بین المللی یا اینترنشنال

این نوع مدارس اغلب شعبه ای از مدارس اروپایی و آمریکایی می باشد که برنامه آموزشی آنها مطابق کشورهای  یاد شده است .

طبیعتا این نوع مدارس از امکانات فراوانی برخوردار بوده و زبان رسمی تدریس در این نوع مدارس به زبانهای انگلیسی , فرانسوی و یا آلمانی می باشد. الیته زبان ترکی نیز در این مدارس بعنوان  زبان دوم تدریس می شود . شهریه این مدارس  بین 10 هزار تا حتی 50 هزار دلار در سال می باشد .

دوستان ایرانی در انتخاب این نوع مدرسه ها با توجه به هزینه بالای آنها و نوسانات نرخ ارز دقت لازم مبذول فرمایند .

* توجه

قابل ذکر اینکه همه دانش آموزان غیر ترک  در صورت وطن داش نشدن , نهایتا بایستی برای ورود به دانشگاه  در آزمونهای یوس شرکت نمایند , بنابراین  توصیه می گردد دانش آموزانی که در کلاس یازدهم به پایین مشغول به تحصیل هستند و  قصد ادامه تحصیل در دانشگاههای ترکیه را دارند حتما از مدارس ترک زبان استفاده نمایند . طبیعی است که در ابتدای ورود به این مدارس ممکن است با مشکلاتی در رابطه با زبان ترکی مواجه گردند ولی با کمی تلاش براحتی این مرحله را گذرانده و در آینده تحصیلی موفق تر خواهند بود .

** دوستانی که از ایران تشریف می آورند کل مدارک تحصیلی فرزندشان را از مدرسه دریافت نمایند و مهر آموزش و پرورش را هم بر روی مدارک اخذ نموده و چنانچه قصد ثبت نام در مدارس ایرانی دارند همین مدارک تحویل مدرسه نمایند.

اگر قصد ثبت نام در مدارس ترک را دارید در اداره آموزش و پرورش برای دنکلیک جهت معادل سازی ببرید . نیازی به ترجمه مدارک نیست ولی چنانچه از شما ترجمه خواستند فقط  آخرین کارنامه و مدرک تحصیلی را ترجمه و تحویل دهید. بعد از معادل سازی می توانید جهت ثبت نام مدرسه اقدام نمایید.

9 نظر

 1. فقی

  در می گوید:  

  ممکنه برای تدریس در مدارس ایرانی راهنماییم کنید، ممنونم

 2. وجیهه خواجه

  در می گوید:  

  با سلام بنده دانشجوی دکترای روانشناسی هستم به مدت ۸سال است که علاوه بر کار درمان در حیطه روانشناسی بالینی به تدریس در یک دانشگاه غیرانتفاعی بین‌المللی در تبریز مشغولم قصد مهاجرت به استانبول را دارم ممکن است بنده را جهت تدریس در مدارس ایرانی استانبول راهنمایی بفرمایید. سپاس

 3. رادین تقی زاده بیرق

  در می گوید:  

  با سلام بنده دانشجوی دکترای روانشناسی هستم به مدت ۸سال است که علاوه بر کار درمان در حیطه روانشناسی بالینی به تدریس در یک دانشگاه غیرانتفاعی بین‌المللی در تبریز مشغولم قصد مهاجرت به استانبول را دارم ممکن است بنده را جهت تدریس در مدارس ایرانی استانبول راهنمایی بفرمایید. سپاس

 4. azsahand2006

  در می گوید:  

  سلام
  شما خودتان باید با مدرسه ایرانی استانبول مکاتبه کنید
  برای اطلاعات بیشتر با واتساپ 00905523884410 تماس بگیرید

 5. گلناز مرادی

  در می گوید:  

  سلام وقت به خیر مدرسه ایرانی ارس در آنتالیا هنوز دایر هست؟

 6. میثم چراغی

  در می گوید:  

  درود بر شما، ایا مدرسه ایرانی در ازمیر وجود داره؟ اگر بله محبت بفرمایید شماره تماس بدید ممنون‌میشم

 7. azsahand2006

  در می گوید:  

  با سلام
  نه متاسفانه
  مدرسه ایرانی فقط تو استانبول و انکارا داریم

 8. ویدا

  در می گوید:  

  با سلام
  می خوام درباره ی نحوه ی استخدام در سمت آموزگار دبستان فارسی زبان در ترکیه اطلاعاتی کسب کنم و اینکه چطور رزومه ی خودم و جهت استخدام برای این گونه مدارس ارسال کنم.محبت کنید پاسخ بدید

 9. azsahand2006

  در می گوید:  

  سلام
  لطفا به سایت دبستان مراجعه کنید

دیدگاه ها غیرفعال می باشد.