توران ازمیر - مشاوره خرید ملک در ازمیر و سرمایه گذاری در ترکیه

جدیدترین خبرهای دنیای املاک

فرق اقامت با شهروندی ترکیه

تفاوت اقامت و شهروندی ترکیه در چیست؟

تفاوت اقامت و شهروندی ترکیه

اغلب مواقع تفاوت اقامت با شهروندی در ترکیه برای بسیاری از افراد هنوز مشخص نیست. و بسیاری دیگر نیز تصورشان بر این است که اقامت با شهروندی ترکیه در واقع به یک چیز اشاره می کند. از سال ۲۰۱۲ مزایای اقامت و شهروندی ترکیه باعث شده است که نه تنها شهروندان ایرانی بلکه اتباع بسیاری از کشورهای دیگر اروپایی و عربی مثل انگلیس، ایرلند، هلند، دانمارک، استرالیا، نروژ، فرانسه و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس نیز ترکیه را برای اقامت و زندگی کردن انتخاب کنند.

اگر به دنبال مهاجرت به ترکیه، کار در ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه و حتی تحصیل در ترکیه هستید به شما پیشنهاد می گردد تا از اول دید واضح و کاملی را در ارتباط با تابعیت ترکیه و شهروندی ترکیه به دست بیاورید. ما در تیم توران ازمیر با تدوین این مقاله سعی کرده ایم تا به این تفاوت ها اشاره کنیم.

اقامت به چه معنی می باشد؟

برای درک بهتر تفاوت بین اقامت با شهروندی ترکیه لازم است در ابتدا در خصوص اقامت مطالبی را برای شما عنوان کنیم . اگر به معنی لغوی اقامت نگاهی کنیم متوجه می شویم که اقامت به معنی سکونت کردن و در جایی ماندن می باشد.

این در شرایطی است که در قانون معنای این کلمه کمی متفاوت است. در قانون، اقامت اشاره دارد به رابطه حقوقی بین یک کشور و یک شخص. در این بین اگر بخواهیم به معنای واژه اقامتگاه بپردازیم باید عنوان کنیم که اقامتگاه به معنی محل سکونت قانونی یک شخص در کشور مربوطه به مانند کشور ترکیه است.

برای مثال باید عنوان کنیم که اقامتگاه یک شهروند ایرانی در ترکیه به معنی همان آدرس پستی ذکر گردیده در کارت ملی آن شخص می باشد. اگر به کشورهای اروپایی هم نگاهی بیاندازید متوجه می شوید که آدرس رسمی شهروند یک کشور به صورت رسمی و ثبتی در ادراه نفوس و جمعیت آن کشور بر اساس کد شناسایی فرد مشخص گردیده است.

در ترکیه تمام بانک ها و سیستم های دولتی بر اساس کد شناسایی فرد به آدرس او دسترسی دارند. این در صورتی است که اگر آدرس شخص ثبت نگردد فرد جریمه خواهد شد.

اقامت کشور ترکیه

تفاوت اقامت با شهروندی در ترکیه در چیست؟ اقامت کشور ترکیه بر اساس قوانین اقامت کشور می باشد. اگر فردی بخواهد که برای مدت طولانی در ترکیه اقامت داشته باشد بایستی برای اخذ اقامت ترکیه اقدام نماید. اقامت توریستی که به آن اقامت یکساله کشور ترکیه هم اطلاق می شود .

در این نوع اقامت که به فرد اجازه اقامت یکساله در ترکیه داده می شود متقاضی اجازه کار رسمی را در ترکیه ندارد. اقامت یکساله بعد از پایان مدت زمان آن می بایستی تمدید گردد. در این نوع از اقامت شخص می بایستی اقدام به اجاره ملک در ترکیه نماید و نسبت به پر کردن فرم راندوو و سپس دریافت کیملیک کارت اقدام کند. در صورتی که مدارک شخص کامل باشد به فرد و اعضای خانواده وی ( همسر و فرزندان زیر 18 سال) اقامت یکساله داده می شود.

البته به ذکر است که اقامت در ترکیه محدود به اقامت یکساله نمی باشد بلکه اقامت کاری و تحصیلی را نیز شامل می گردد. که هر کدام از این موارد شرایط خاص خودشان را دارند.اطلاعات مربوط به انواع اقامت را از اینجا بخوانید.

تابعیت یا شهروندی ترکیه

شهروندی به جایگاه رسمی و حقوقی می گویند که منجر به داشتن تابعیت، گذرنامه و مهم تر از همه اینها حقوق تضمین شده توسط قانون اساسی و وظایف متقابل می گردد. با تابعیت است که فرد به دولت مرتبط می گردد و لازم است بدانید که حقوق و تکالیف تابع از همین روابط مشخص می گردد.

تفاوت میان اقامت و شهروندی در ترکیه

تفاوت اقامت با شهروندی در ترکیه زمانی می تواند به خوبی نمود پیدا کند که بدانید داشتن تابعیت کشور ترکیه، کشوری که در دنیا نفوذ داشته و جایگاه آن در مجامع بین المللی حایز اهمیت است می تواند برای شما در مواجه با مشکلات و مسایل حقوقی در جای جای دنیا کارت برنده باشد.

یعنی فرد با اخذ شهروندی ترکیه می تواند نسبت به استیفاء حقوق خود و جلوگیری از ضایع شدن آن اقدام نماید. این در حالی است که این موضوع در ارتباط با شهروندان کشور ایران بسیار پایین است و در کشورهای دیگر کمترین حق و حقوق را دارند. مثلا می توانید مشاهده کنید که به راحتی اموالشان توقیف می شود، حساب هایشان بلوکه می گردد و یا از خاک آن کشور اخراج می گردند.

شهروندان ترکیه می توانند به راحتی به بیش از 100 کشور جهان بدون داشتن ویزا سفر کنند. یا بر اساس مفاد قرارداد آنکارا در اتحادیه اروپا و انگلستان سکونت داشته و از حق و حقوق شهروندی برخوردار باشند.

تفاوت اقامت با شهروندی در ترکیه چیست؟

در صورتی که شخصی اقامت یک کشور مانند اقامت ترکیه را کسب کند حق و حقوق بسیار محدودی برای زندگی، تحصیل، تجارت و حتی انجام امور اداری در آن کشور دارد. همچنین این شخص دارای حق رای در ترکیه نمی باشد. این در حالی است که باید عنوان کنیم فردی که موفق به اخذ شهروندی ترکیه گردیده است همانند شهروند آن کشور به حساب می آید.

اقامت در یک کشور دارای محدودیت زمانی است و کشورهای محدودی اجازه اقامت کوتاه مدت را به اتباع خارجی اعطاء می کنند. این در حالی است فردی که شهروند یک کشور محسوب می گردد برای اقامت وی در کشور نامبرده هیچ گونه محدودیت زمانی وجود ندارد.

در اقامت در واقع به شخص اجازه داده می شود با توجه به نوع اقامتی که دارد در ترکیه ساکن باشد ولی اگر این فرد بخواهد در جایی کار کند باید اجازه کار در ترکیه را بگیرد و یا در صورتی که بخواهد کسب و کاری را در ترکیه راه اندازی کند باید اقدام به ثبت شرکت در ترکیه نماید.

تابعیت دوگانه و یا مضاعف چیست؟

برخی افراد دارای تابعیت مضاعف می باشند. تابعیت مضاعف به این معنی است که فرد دارای تابعیت بیش از یک کشور می باشد. این ب این معنی است که فرد همزمان شهروند دو کشور است. مانند ایرانیانی که شهروند کانادا نیز هستند یا شهروند ترکیه و … . فردی که شهروند دو کشور است پاسپورت دو کشور را نیز به طور همزمان دارد.

برخی از کشورها و دولت ها در ارتباط با تابعیت مضاعف نظر متفاوتی دارند. مثلا تابعیت دوم شما را نمی پذیرد یعنی در واقع کاری با آن ندارد. یعنی تنها تابعیت کشور متبوع خود را بر شخص به رسمیت می شناسد.

به عنوان مثال ایران نیز جزء کشورهایی می باشد که تابعیت دوم ایرانیان را به رسمیت نمی شناسد. در حالی که بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران می تواند محدودیت هایی را برای افراد دوتابعیتی در نظر بگیرد. اما دولت ایران فقط برخی از این محدودیت ها به مانند قرار ندادن این افراد در پست های حساس دولتی و رده بالای حکومتی را جزء محدودیت ها قرار داده است.

مثلا زمانی که شما دارای دو تابعیت باشید در سفارت خانه ایران در کشورهای دیگر با شما به مانند یک ایرانی برخورد می شود و تابعیت دوم شما اهمیت چندانی ندارد.

تابعیت مضاعف ترکیه

با استناد به ماده ۴۴ قانون شهروندی ترکیه به شماره ۵۹۰۱، تابعیت مضاعف در ترکیه به این صورت می‌باشد:

شهروندان کشور ترکیه در صورتی که تابعیت و پاسپورت کشور دیگر را اخذ کنند باید کلیه ی مدارک مربوطه را اداره ثبت ترکیه کنند.

اگر اولین تابعیت مورد قبول واقع گردد، دومین تابعیت می تواند به این صورت باشد که شخصی در یک کشور خارجی متولد گردیده و سپس به کشور خود بازگشته یعنی همان کشور ترکیه. در این صورت می تواند برای گرفتن تابعیت کشوری که در آنجا متولد شده است اقدام نماید.

بر اساس قوانین شهروندی و تابعیت کشور ترکیه، اتباع کشور ترکیه می توانند به راحتی تابعیت کشور دیگر را دریافت نمایند بدون این که به تابعیت کشور ترکیه بودن آنها آسیبی برسد.

افرادی که شهروند کشور ترکیه هستند و خواهان اخذ تابعیت کشور دیگر هستند باید حتما درخواست کتبی خود را به یکی از سازمان ها و ارگان های مربوطه به مانند، دادگستری، وزارت امور خارجه و یا وزارت امور داخله و یا کنسولگری ارائه دهند.

تمام مدارک هویتی فردی که خواهان اخذ تابعیت کشور دیگر است باید به صورت ترجمه رسمی و با تایید نوتر به سازمان مربوطه اعلام گردد.

پاسپورت دوم و تابعیت دوگانه چه مزیت هایی دارد

داشتن تابعیت مضاعف برای ایرانیانی که در این چند سال اخیر به دلیل تحریم های آمریکا دچار مشکلات زیادی شده اند مزایای بسیاری دارد. یکی از مهمترین این مزیت ها این است که با داشتن تابعیت ترکیه امکان سفر بدون ویزا به کشورهای مختلف دارند. که در حالت عادی یک ایرانی باید ماه های زیادی را پشت در سفارت های کشورهای مختلف سپری کند و در نهایت هم امکان اخذ ویزا برای او بسیار پایین می باشد.

با اخذ تابعیت ترکیه فرد به سفارت خانه ها و کنسولگری های کشورهای مختلف به خصوص اتحادیه اروپا به راحتی دسترسی دارد. همچنین با داشتن تابعیت دومی به مانند ترکیه امکان افتتاح حساب ارزی در ترکیه و به دنبال آن نقل و انتقال پول بدون هیچ گونه محدودتی وجود دارد این در حالی است که به دلیل همین تحریم ها تاجران ایرانی با مشکلات بسیاری روبه رو شده اند. در واقع می توان گفت تابعیت دوم فرصت بسیار خوبی را در اختیار ایرانیان قرار می دهد.

سوالات متداول فرق اقامت دائم و شهروندی ترکیه

  • زمان لازم برای دریافت اقامت دائم در ترکیه چه قدر است؟

می توانید با خرید ملک به ارزش 250 هزار دلار موفق به دریافت اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه شوید.

  • حق و حقوق شهروندی در ترکیه برای ایرانیان چگونه است؟

با گرفتن شهروندی کشور ترکیه، در واقع هیچگونه تفاوتی بین شما و یک شهروند ترک نیست. حق و حقوق شما از سمت دولت مشخص شده  و تضمین شده است. می توانید گذرنامه و تابعیت هم دریافت نمایید. حتی حق رای هم دارید.

  • چگونه می توان حق کار کردن در کشور ترکیه را داشته باشم؟

با اخذ شهروندی کشور ترکیه می توانید حق کار در آن کشور را دریافت نمایید. ولی در اقامت کشور ترکیه، شخص فقط می تواند در آن کشور زندگی کند و حق کار را ندارد. باید اجازه کار را در ان کشور اخذ نماید.

  • آیا با اخذ شهروندی کشور ترکیه می توان از مفاد قرارداد آنکارا در اتحادیه اروپا استفاده کرد؟

شهروندان ترکیه خیلی راحت می توانند به بیش از 100 کشور دنیا بدون داشتن ویزا سفر کنند. طبق مفاد قرارداد آنکارا در اتحادیه اروپا و انگلستان سکونت داشته و همچنین از حقوق شهروندی نیز برخوردار شوند.