اخبار

عجایب کشور ترکیه

عجایب کشور ترکیه

عجایب کشور ترکیه

ترکیه در غرب آسیا واقع شده و بخش کوچکی از آن در شبه جزیره بالکان در جنوب شرقی قاره اروپا قرار دارد.

 کشور ترکیه یکی از زیباترین کشورهای مدیترانه‌ای است که در همسایگی ایران قرار دارد.

 به همین دلیل بسیار مورد توجه ایرانیان قرار گرفته است.

عجایب ترکیه

مقاله عجایب ترکیه

کشور ترکیه مملوء از شگفتی است به همین جهت این کشور اروپایی-آسیایی تا این حد بین توریست‌های سراسر جهان محبوب شده است

 روز به روز به تعداد گردشگران ترکیه اضافه می‌شود.با ما در این مقاله از توران ازمیر همراه باشید تا با عجایب و حقایقی که هر کدامشان باعث حیرتتان می‌گردد آشنا شویم.

توران ازمیر

تاریخی ترکیه

 1. قدمت کشور ترکیه به ۸۸۰۰ سال قبل بازمی‌گردد.
 2. اسم کشور ترکیه ممکن است از Turchia گرفته شده باشد. این یک کلمه ایتالیایی است که در قرن دوازدهم میلادی به آناتولی یا همان بخش آسیایی ترکیه اشاره داشته است. ترک ها از کلمه ترکیه یا همان سرزمین ترک ها تا زمانی که در سال ۱۹۲۳ به جهموری رسیدند استفاده نکردند
 3. غازی مصطفی کمال (Gazi Mustafa Kemal) یا آتاتورک که به پدر ترک ها معروف است در واقع در یونان متولد شد. بنیانگذار ترکیه مدرن در سال ۱۸۸۱ در شهر عثمانی سلانیک (Selanik) به دنیا آمده که امروزه به آن سالونیکی گفته می شود و در کشور یونان قرار گرفته است. اگرچه مادر و پدر او ترک هایی از منطقه آناتولی بودند.
 4. اکثر ترک‌ها تا سال ۱۹۳۴ نام خانوادگی نداشتند! پس از آن قانونی برای اجباری شدن آن اجرا گردید. نامهای خانوادگی رایج در ترکیه شامل Yılmaz به معنی هرگز از دست ندهید، Kaya به معنی سنگ، Demiبه معنی آهن، Şahin به معنی شاهین و Çelik به معنی فلز می باشد.
 5. شهر افسانه ای تروی و افسانه های اسب تروا، آشیل و هلن در سواحل دریای اژه در ترکیه واقع شده است.
 6. دو اثر باستانی از عجایب هفت‌گانه‌ی جهان در ترکیه قرار دارد؛ این آثار «معبد آرتمیس» و (آرامگاه هالیکارناسوس) است.
 7. (چاتال هویوک) شهری است که قدمت آن به دوران نوسنگی می‌رسد و قدیمی‌ترین زیستگاه بشر بوده، در مرکز ترکیه (آناتولی مرکزی) قرار دارد.
 8. اولین نقاشی‌های متعلق به دوره‌ی نوسنگی در «چاتال هویوک» ترکیه کشف شده است که روی دیوارهای دست ساز انسان کشیده شده‌اند.
 9. نام قبلی استانبول (قسطنطنیه) بود و این شهر پایتخت امپراتوری روم بود.
 10. کنستانتینوپول (Constantinople) که قبلا به عنوان بیزانس شناخته می شد، در قرن بیستم به استانبول تغییر نام پیدا کرد. این شهر پایتخت امپراتوری روم بوده و برای مدت کوتاهی تحت حکومت کنستانتین قرار داشته است.
 11. استانبول به مدت ۲ هزار سال پایتخت ۳ امپراطوری بزرگ بود: رم، عثمانی و بیزانس.
 12. استانبول تنها شهری در جهان بوده که در دو قاره قرار گرفته است. سه درصد ترکیه در قاره اروپا و ۹۷ درصد آن در قاره آسیا قرار گرفته است. به منطقه آسیایی آن آناتولی یا در زبان ترکی آنادولو (Anadolu) گفته می شود.
 13. اولین نشانه‌های نوشتن و آثار دست‌نویس در آناتولی ترکیه کشف شده است. این نوشته‌ها متعلق به ۱۹۵۰ سال قبل از میلاد است و در لوح‌های گلی خرابه‌های آشوری پیدا شده‌اند.
 14. اولین سکه‌ی جهان که متعلق به قبل از میلاد مسیح است، در ترکیه ساخته شده بود. اولین سکه های تاریخ در جهان از الکتروم ساخته شده و به دستور پادشاه لیدیان آلیاتس (Lydian King Alyattes) در ساردیس و در منطقه دریای اژه ترکیه در سال ۶۴۰ پیش از میلاد ضرب شده است.
 15. اولین کلیسای دست‌ساز جهان در شهر «انطاکیه‌‌» ترکیه کشف شده است.
 16. اولین کلیسایی که به دست انسان ساخته شده است ، گروتو و سنت پیتر می باشد که در سال های ۱۰۹۸ و ۱۲۶۸ در آنتیوخ ترکیه(Antioch) ساخته شده است.
 17. یکی از اولین تمدن های جهان هیتیت ها (Hittites) بوده در حدود ۱۶۰۰ سال پیش از میلاد در ترکیه زندگی می کرده اند. آن ها از جمله اولین کسانی بودند که با آهن کار کرده و از سیستم های نوشتن استفاده می کرده اند.
 18. (گره کور معروف) در آنکارا و به‌دست اسکندر باز شد.
 19. قدیمی ترین شهری که در ترکیه شناخته شده است کاتاهویوک (Çatalhöyük) بوده که نشانه هایی از شهرنشینی در قرن هفتم پیش از میلاد را نشان می دهد.
 20. قدیمی‌ترین کشتی شکسته‌ی جهان (کشتی غرق شده) در شهر (کاس) ترکیه کشف شد که در (موزه‌ی باستان‌شناسی زیر آب) در معرض دید عموم قرار گرفته است.
 21. سنگ هایی که در گوبکلی تپ (Göbekli Tepe) ترکیه در سال ۱۹۹۴ کشف شده اند، به عنوان یکی از اولین عبادتگاه های جهان و از جمله مهمترین سایت های باستان شناسی بوده که تاکنون کشف شده اند. آزمایشات کربن نشان می دهد که این ۴۵ سنگ کشف شده قدمتی در حدود ۱۳ هزار سال داشته که بسیار بیش از استون هنج و اهرام جیزه می باشد.
 22. اعتقاد بر این است که کشتی نوح در کوه آرارات (Ağri Daği) در شرق ترکیه قرار گرفته است. این کوه در واقع یک آتشفشان خاموش بوده و با ۵۱۶۶ متر بالاترین ارتفاع را کشور را دارد.
 23. (پاموکاله) در ترکیه که نام آن به معنی «قلعه‌ی پنبه‌ای» است، مجموعه‌ای زیبا با چشمه‌های معدنی منحصربه‌فرد است.
 24. بیش از ۱۰ اثر تاریخی و باستانی ترکیه در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.
 25. آسکلپیون (Asklepion) در پرگاموم ترکیه یکی از اولین کلینیک های خدمات سلامتی در جهان بوده است.
 26. قدیمی ترین کشتی غرق شده در جهان در منطقه اولوبورون (Uluburun) در منطقه مدیترانه ای ترکیه می باشد. این کشتی در ۶ مایلی جنوب شرقی کاس (Kaş) واقع شده و به نظر می رسد قدمتی در حدود ۳۳۰۰ سال داشته باشد.
 27. حمام ترکی (hammam) در قرن هفتم میلادی از امپراتوری روم به ترکیه منتقل شده بود. این نوع از حمام کردن از سنت های یونانی، رومی و بیزانس مشتق شده است. کسانی که در حمام های ترکی خدمت رسانی می کنند را اصطلاحا تلاکز (tellaks) یا اسکرابرز (scrubbers) می گویند.
 28. میمیر سینان (Mimar Sinan) معروفترین معمار ترکیه است. او در سال ۱۴۹۷ متولد شده و یک مسیحی بود که به دین اسلام گرایش پیدا کرد. او به عنوان رییس معماران امپراتوری تحت نظر سلیمان برگزیده شد. او در طول دوران زندگی اش ۳۲۱ ساختمان را طراحی کرده که ۸۵ عدد از آن ها هنوز پابرجا می باشند. شناخته شده ترین کار او مسجد سلیمانیه می باشد.
 29. در انجیل از کشتی نوح یاد شده که در کوه‌هایآرارات، واقع در شرق ترکیه پهلو گرفته است.

 

… | برای مطالعه، مقاله معرفی شهر های ترکیه، روی این لینک کلیک کنید | …

عجایب کشور ترکیه

گردشگری ترکیه

 1. بازار بزرگ ترکیه یکی از قدیمی ترین و بزرگ ترین بازار های جهان است که تاسیس آن به سال 1445 باز میگردد. این بازار بعد از پیروزی حکومت عثمانی به قسطنطنیه احداث شد.بازار  بزرگ استانبول برتر ین جاذبه گردشگری جهان در سال 2014 بوده که بیش از 91 میلیون نفر بازدید کننده داشته است.
 2. شهر توریستی و مدیترانه ای آنتالیا در کشور ترکیه دارای رکوردی جهانی برای داشتن بیشترین ساحل با پرچم آبی در جهان می باشد. این گواهی به دلیل داشتن بالاترین کیفیت اب، تمیزی ساحل و همچنین داشتن بالاترین استانداردهای زیست محیطی می باشد.
 3. طبیعت کشور ترکیه بسیار غنی است. ترکیه یکی از کشورهای چهار فصل جهان است و در گوشه و کنار این کشور تعداد بسیار زیادی پارک ملی و منطقه حفاظت‌شده طبیعی وجود دارد.
 4. ترکیه ششمین کشور از نظر محبوبیت برای توریست ها به شمار می رود. تنها در سال ۲۰۱۳ در حدود ۳۵ میلیون گردشگر خارجی از آن بازدید کرده اند.
 5. موزه باستان شناسی آنتالیا که محل نمایش بیش از 5 هزار اثر تاریخی است یکی از بهترین موزه‌­های باستان‌شناسی جهان است.
 6. حداقل ۱۵۰ حفاری باستان شناسی به طور سالانه در کشور ترکیه صورت می گیرد.
 7. مصطفی کمال آتاتورک پدر ملت ترکیه می باشد. هنگامی که او در سال ۱۹۲۱ به قدرت رسید تقویم گرگوری را به جای تقویم قمری قرار داده و روز یکشنبه را به جای جمعه تعطیل اعلام کرد. او همچنین الفبای ترکی را به جای حروف عربی از حروف رومی بنا نمود. علاوه بر این او استفاده از کلاه قرمز سنتی ترکیه را نیز ممنوع اعلام کرد. کلاه قرمز منگوله دار (fez) یک کلاه کوتاه و مخروطی شکل بوده که به طور سنتی توسط مردان ترکیه استفاده می شده است، البته که امروزه دیگر کمتر آن را مشاهده خواهید کرد. استفاده از این کلاه در سال ۱۹۲۵ توسط دولت ممنوع گردید.
 8. هنگامی که مصری ها صادرات پاپیروس به پرگاموم را متوقف کردند، ترک ها کاغذهای پوستی را از پوست گوساله ساختند. آن ها می ترسیدند که کتابخانه پرگاموم بزرگتر از کتابخانه اسکندریه باشد که در آن زمان بزرگترین در جهان بود.
 9. کشور ترکیه محل قدیمی ترین رویداد ورزشی در جهان به نام کشتی گریسی (grease wrestling) می باشد که همچنین ورزش ملی ترکیه به شمار می رود. شرکت کنندگان بدن های خود را با روغن زیتون چرب کرده و تلاش می کنند تا حریف را به زمین بیاندازند. اولین بار این ورزش در سال ۱۳۶۲ میلادی برگزار شده است. در گذشته این مسابقات می توانسته تا روزها نیز ادامه پیدا کند اما اکنون محدودیت زمانی ۴۰ دقیقه ای برای آن در نظر گرفته شده است. در طول روزهای تابستانی کشتیگیران نمی توانند برای استراحت و یا نوشیدن آب متوقف شوند.
 10. حضارفن احمد سلبی (Hezârfen Ahmet Çelebi) اولین مردی بود که با استفاده از بال های مصنوعی توانست در قرن هفدهم میلادی از روی تنگه بوسفور فاصله قابل توجهی را پرواز نماید. بنابراین اولین پرواز بین قاره ای جهان در حدود ۲۷۰ سال پیش از برادران رایت انجام شده است.
 11. کشور ترکیه نخستین مکانی است که در آن مسابقه زیبایی صورت گرفته است. پاریس از تروی به عنوان داور و آتنا، هرا و آفرودیت به عنوان شرکت کنندگان این مسابقه بوده اند. پاریس آفرودیت را به عنوان برنده انتخاب کرد. هلن نیز که قبلا ازدواج کرده بود و منجر به جنگ تروا گردید.
 12. قازیانتپ (Gaziantep) در کشور ترکیه یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان بوده که افراد به طور دائمی در آن ساکن شده اند.
 13. حاجیا صوفیه (Hagia Sofia) که در زبان ترکی به آن ایاصوفیه (Ayasofya) می گویند به نام کلیسای Holy Wisdom نیز شناخته می شود. این کلیسای جامع در استانبول بزرگترین کلیسای جهان برای مدت هزار سال بوده است. پس از آنکه امپراتوری عثمانی در سال ۱۴۵۳ شهر کونستانتینوپول (قسطنطنیه) را فتح کرد، آن را به مسجد تبدیل کرده و از سال ۱۹۳۵ نیز این مکان به عنوان موزه مورد استفاده قرار می گیرد.
 14. یک چهارم گل رزی که در جهان رشد می کند در کشور ترکیه وجود دارد.
 15. پرنده بوقلمون که در فرهنگ غربی از آن با نام تورکی یاد می‌­شود نام خود را از کشور ترکیه اخذ کرده است.
 16. طبیعت ترکیه بسیار غنی است. ترکیه یکی از کشورهای چهار فصل جهان است و در گوشه و کنار این کشور تعداد بسیار زیادی پارک ملی و منطقه حفاظت‌شده طبیعی وجود دارد.
 17. در کشور ترکیه صدها تفرجگاه و ساحل (پرچم آبی) (blue flag) دارند که به بهترین و تمیزترین سواحل در اروپا اعطا می‌شود.
 18. استانبول ترکیه تنها شهر جهان است که بر روی دو قاره جهان (آسیا و اروپا) ساخته شده است.
 19. گل لاله که نماد کشور هلند است، در اصل ابتدا در ترکیه کشف شده است.این گل در قرن هفدهم میلادی به وسیله هلندی ها از ترکیه به اروپا معرفی شد. کلمه لاله از واژه ترکی tülbent به نام عمامه گرفته شده است.
 20. درخت گیلاس ابتدا در روم معرفی شده و سپس به اروپا منتقل شد. این درخت ابتدا در گیرسون (Giresun) در شمال ترکیه در سال ۶۹ میلادی شناخته شد. تصور می شود این جزء اولین گیاهان اهلی می باشد که در حدود ۱۰ هزار سال پیش به وجود آمده است.
 21. یک سوم از ۹ هزار گونه گیاهی که در کشور ترکیه وجود دارند اندمیک (endemic) می باشند. این بدین معنی است که آن ها فقط در ترکیه رشد کرده و در هیچ جای دیگر آن را نمی توانید پیدا کنید. علاوه بر این ترکیه دارای ۵ گونه پستاندار، ۱۳ گونه خزنده و ۵۲ گونه ماهی آب شیرین بوده که در هیچ جای دیگری بر روی کره زمین یافت نمی شوند.

عجایب کشور ترکیه

افتخارات ترکیه

 1. در کشور ترکیه چندین زبان به‌جز زبان رسمی وجود دارد و تحصیل به زبان ترکی برای همه‌ی مردم مهیا است!
 2. خط ساحلی دریای سیاه در ترکیه ۱۶۵۰ کیلومتر است که دقیقا با فاصله‌ی پاریس تا برلین برابر است!
 3. کشور ترکیه بزرگترین تولیدکننده فندق در جهان می باشد. این کشور بیش از ۸۰ درصد فندق جهان را تامین می نماید.
 4. بازی تخته یا تاولا (tavla) در فرهنگ ترکیه ریشه ای عمیق دارد. این یکی از قدیمی ترین بازی هایی است که روی یک صفحه انجام شده و قدمت آن به ۳ هزار سال قبل باز می گردد. ترک ها این بازی را به صورت بسیار جدی انجام می دهند.
 5. تونل استانبول دومین سیستم قدیمی راه آهن زیرزمینی در جهان است.
 6. (سنت نیکلاس) که محبوب‌ترین بابانوئل جهان است، در ترکیه متولد شده است. سنت نیکلاس یا بابا نوئل که یک قدیس مسیحی و اسقف یونانی میرا بود که در پاتارا لیسیا که در حال حاضر در شهر دمره واقع در ترکیه می باشد ، متولد شد. این شهرآخرین استراحتگاه مریم مقدس می باشد که جایی نزدیک افسس باستان است.
 7. کشور ترکیه محل تولد چندین شخصیت تاریخی می باشد. هومر، سنت پائول، شاه میداس، گالن و پزشکان و جراحان و فیلسوفان بزرگ در امپراتوری روم از جمله آن ها می باشند. علاوه بر این هرودوت، پدر تاریخ نیز در ترکیه متولد شده است.
 8. استانبول محل ایستگاه قطار سیرکسی (Sirkeci) بوده که آخرین توقف قطار سریع السیر Orient Express در شرق می می باشد. این قطار در بین سال های ۱۸۸۳ تا ۱۹۷۷ بین پاریس و استانبول حرکت می کرده است. نویسنده مرموز انگلیسی به نام آگاتا کریستی یکی از مسافران معروف این قطار بوده است.
 9. ادبیات کشور ترکیه در سطح جهانی بسیار مشهور است. این کشور یکی از معدود کشورهای آسیایی است که برنده جایزه صلح نوبل در رشته ادبیات شده است.
 10. اولین دانشگاه جهان در شهر «حران» ترکیه تاسیس شده بود.
 11. در موزه‌ی آنتالیا بیش از ۵ هزار نمایشگاه هنری بر پا شده و این موزه را به یکی از بهترین موزه‌های جهان تبدیل کرده است.
 12. باارزش‌ترین فرش ابریشم جهان در موزه‌ی مولانا، واقع در شهر قونیه‌ی ترکیه قرار دارد.
 13. همانند کشور ایران قالیچه و فرش یک نشانه فرهنگی بسیار محبوب و مهم است. در همه اماکن کشور ترکیه شما می­‌توانید فرش­‌های زیبا و متفاوتی را بیابید.
 14. باارزش ترین فرش ابریشم جهان با ۱۴۴ گره در هر سانتی متر مربع در موزه مولانا (Mevlâna) در شهر قونیا (Konya) ترکیه واقع شده است
 15. مشهورترین قهوه‌ی جهان در ترکیه تولید می‌شود.
 16. کلمه فیروزه ای (turquoise) از کلمه turc در زبان ترکی گرفته شده است که به رنگ های زیبا در دریای مدیترانه و همچنین سواحل جنوبی کشور ترکیه اشاره دارد.
 17. ترکیه جزو اولین کشورهایی در جهان بود که به زنان حق رای داداین کشور حق رای دادن زنان را قبل از بسیاری از کشورهای اروپایی و ایالات متحده در سال ۱۹۳۰ برای انتخابات محلی و در سال ۱۹۳۴ برای انتخابات ملی قرار داد.
 18. ترکیه یکی از معدود کشورهای جهان بوده که در قانون اساسی خود به طور مستقیم به ورزش اشاره می کند. در ماده ۵۹ این قانون آمده است که دولت اقدامات لازم را جهت توسعه سلامت جسمی و روانی شهروندان ترکیه در تمام سنین انجام می دهد و گسترش ورزش را در میان توده های مردم تشویق می نماید. علاوه بر این دولت از ورزشکاران موفق حمایت می کند.
 19. ادبیات کشور ترکیه در سطح جهانی بسیار مشهور است. این کشور یکی از معدود کشورهای آسیایی است که برنده جایزه صلح نوبل در رشته ادبیات شده است.
 20. چانه زدن در هنگام خرید بخش مهمی از فرهنگ مردم ترکیه است. پس اگر خواستید کالایی را با قیمت پایین‌­تر بخرید اصلا از چانه زدن غافل نشوید.

عجایب کشور ترکیه

اعتقادات ترکیه

 1. در حالی که تقریبا تمام جمعیت ترکیه مسلمان می باشند اما این کشور به طور رسمی یک کشور مسلمان نبوده و از سال ۱۹۲۷ به عنوان ملیتی سکولار شناخته می شود.
 2. مردم ترکیه به نشانه‌ی احترام، دست بزرگترها و سالمندان را می‌بوسند. مردم کشور ترکیه در برقراری ارتباط با یکدیگر بسیار مبادی آداب هستند. آنها دوست دارند که با کلماتی محترمانه و محبت­ آمیز با مخاطب خود سخن بگویند.
 3. بر اساس سنت های ترکیه تمام حوادث اصلی زندگی با خوردن شیرینی آغاز می شود. یک نوزاد زمانی که متولد می شود با حلوا از ورودش به این جهان استقبال کرده و مجددا زمانی که شخصی فوت می کند در مراسم او از حلوا استفاده می کنند. زمانی که یک زن زایمان انجام می دهد به او نوشیدنی های میوه ای شیرین می دهند.
 4. یکی از راه های حفاظت از نوزاد تازه متولد شده در ترکیه نمک پاشی (salting) می باشد. در این رسم سنتی تمام بدن نوزاد با نمک پوشانده می شود و باور این است که این کار کودک را در برابر اثرات مضر محافظت می نماید.
 5. ترکیه بیش از هر کشور دیگر مسجد دارد. تعداد مسجدهای موجود در ترکیه ۸۲۶۹۳ عدد به طور دقیق می باشد.
 6. اصطلاح چرخش درویشان (Whirling Dervish) در واقع به نوعی فعالیت مذهبی در ترکیه اشاره داشته که از عرفان های رومی پیروی می کند. آن ها در این مراسم گرد هم آمده و مراسمی مذهبی به نام سما را انجام می دهند که نمادی از صعود روحانی انسانی از طریق چرخش می باشد.
 7. کشور ترکیه سرزمین جشن‌­ها و فستیوال­‌ها است. علاوه بر جشنواره‌­های دولتی، فرهنگی و هنری که همیشه در این کشور برقرار است مردم اهمیت بسیار بالایی به اعیاد مذهبی خود می­‌دهند. اعیاد قربان و فطر از محبوب­‌ترین مناسبت­‌های مذهبی مردم کشور ترکیه است.
 8. مردم کشور ترکیه بسیار میهن‌پرست هستند. آنها دوست ندارند کسی در مورد کشورشان سخن بدی را به زبان بیاورد و به پرچم خود اهمیت زیادی می‌دهند و آن را در هر جایی در کشورشان نصب کرده‌اند.

جاذبه غذایی ترکیه

 1. دیلایت ترکی یا لوکوم یکی از قدیمی ترین شیرینی های تاریخ در جهان بوده که قدمت آن به ۵۰۰ سال پیش باز می گردد. ناپلئون و وینستون چرچیل از جمله کسانی بودند که این شیرینی ها را به خصوص زمانی که با پسته پر شده بودند مصرف می کردند. از سوی دیگر پیکاسو هر روز در هنگام نقاشی کشیدن این شیرینی ها را می خورده است.
 2. آخرین وعده غذایی که بر روی کشتی نوح استفاده شده است، یک پودینگ ترش و شیرین به نام آشور (ashure) بوده که همچنان در کشور ترکیه به عنوان یک دسر وجود دارد. این وعده غذایی ظاهرا دارای ۴۰ ترکیب مختلف بوده که از باقی مانده منابع موجود در کشتی تشکیل شده بودند.
 3. سوپ بخش جدایی ناپذیر غذاهای ترکی است؛ آن‌ها در وعده‌ی غذایی حتما سوپ را در منوی غذایی خود دارند.
 4. کشور ترکیه چهارمین تولید کننده بزرگ گوجه فرنگی در جهان می باشد. در سال ۲۰۱۱ کشاورزان ترکیه ای بیش از ۱۱ میلیون تن گوجه فرنگی را برداشت کرده اند.
 5. غذاها و خوراکی‌های ترکیه بسیار خوشمزه هستند و شهرت جهانی دارند. از مشهورترین غذاهای این کشور به می‌توان به انواع کباب و غذاهای دریایی اشاره کرد.
 6. در ترکیه ممکن است هنگام خوردن یک دسر مزه‌ی مرغ زیر دندانتان بیاید، این دسر «Tavukgogsu» است.
 7. فروشندگان خیابانی بستنی در ترکیه برای جذب مشتری دلقک می‌شوند و برنامه‌های سیرک اجرا می‌کنند!
 8. ذائقه غذایی مردم ترکیه در سراسر جهان معروف می‌­باشد. مشهورترین غذاهای ملی این کشور کباب ترکی و غذاهای دریایی می‌­باشد.
 9. حبه ژله ای (Jelly beans) نسخه آمریکایی از شیرینی ترکی به نام لوکوم (lokum) می باشد.
 10. اکثر ترک ها روزانه ۱۰ عدد یا بیشتر چای می نوشند. این کشور دارای بالاترین میزان مصرف چای در جهان بوده و هر فرد در طول یک سال حدود ۷ پوند چای استفاده می کند. نود و شش درصد مردم چای می نوشند. ترکیه جزء ۵ تولید کننده اصلی چای در جهان بوده و در زبان ترکی به آن çay گفته می شود.
 11. بوقلمون در کشور ترکیه به نام هیندی (hindi) شناخته می شود زیرا آن ها معتقدند که این پرنده اولین بار در هند به وجود آمده است.
 12. ایمام باییلدی (İmam bayıldı) یک غذای ترکی ساخته شده از بادمجان پخته با روغن زیتون و پر شده با پیاز و سیر و گوجه فرنگی است که بسیار خوشمزه بوده و طعم و ظاهر آن هوش از سر انسان می برد.

درباره توران ازمیر

مجموعه مشاوره‌ای توران‌ازمیر با هدف ساده‌سازی خدمت‌رسانی در حوزه‌‌ اصلی مهاجرت به هموطنان عزیز چهارسال پیش از این با پشتوانه و تجربه دوازده‌سال فعالیت در شهر ازمیر راه‌اندازی شد.

در این مجموعه, هر آنچه که از زمان تصمیم به مهاجرت یا سفرهای بلندمدت به شهر  زیبای ازمیر نیاز است را در نظر گرفته‌ایم.

این خدمات شامل قوانین و نیازهای دریافت اقامت یکساله یا شهروندی ترکیه، چگونگی خرید ملک مسکونی و تجاری، خدمات صرافی و چگونگی تبدیل ريال یا بیت کوین به دلار یا لیر ترکیه, خریدن ماشین در ترکیه، ترجمه مدارک، امور حقوقی، اطلاعاتی درباره مراکز خرید و تفریحی, فستیوال‌ها و مراکز اقامتی, تا آنچه که در زندگی روزانه بدان می‌اندیشیم مانند کار و شغل مناسب, مدرسه، کالج، دانشگاه و آینده فرزندمان, بیمه‌های مناسب, بازارهای هفتگی, پارکها و برنامه‌های دورهمی‌, همه و همه می‌شوند

بیانیه ماموریت توران‌ازمیر

ارائه خدماتی در حوزه مهاجرت ایرانیان به ازمیر با این تفاوت که ما به این اصول پایبند هستیم:

 • حمایت همه‌جانبه از موکلان خود که شما عزیزان هستید
 • ایجاد و حفظ اعتماد متقابل که در مورد کسب‌وکار ما شاید از مهم‌ترین اصول باشد
 • خلق فضای صمیمت با شما موکلان و مشتریان عزیز
 • تخصص در انجام امور مهاجرتی (ملکی، حقوقی، مالی، تحصیلی)

اطلاعات دسترسی از طریق موبایل و واتساپ  به مجموعه توران ازمیر

۹۰۵۵۳۸۳۴۴۴۱۰+

۹۰۵۳۱۸۴۵۲۲۴۸+

۹۰۵۵۲۲۷۰۵۸۴۶+

آدرس:

۶۰۷۶/۴

sokak-park mandalin- No 4- D.6 imbatl mah-
front side of Medical Park Karsiaka/, Izmir, Turkey