شرایط سرمایه گذاری در ترکیه

–گردآورنده : وحید خدایاری–

یکی از مزیت ‌های کشور ترکیه از نظر سرمایه گذاری، موقعیت مرکزی آن می‎‌ باشد. این موقعیت جغرافیایی ایده‌ آل (قرار گرفتن در مرکز اروپا، آسیا، خاورمیانه و آفریقای شمالی ) باعث شده است سرمایه گذاران بسیاری این کشور را برای اهداف تجاری خود در نظر بگیرند، سالیانه بیش از 30 میلیون نفر توریست به ترکیه سفر می‌ کنند. صنعت توریسم ترکیه یکی از بزرگ‌ ترین صنعت‌ های گردشگری دنیا محسوب می ‌شود. همه این عوامل باعث شده است که جایگاه اقتصادی ترکیه طی چند سال اخیر رشد چشمگیر و قابل ملاحظه ‌ای داشته باشد.

سرمایه گذاری در ترکیه طی سال های اخیر از طرف اکثر کشورها مورد توجه و استقبال فراوان قرار گرفته است. کشور ترکیه ششمین اقتصاد برتر اتحادیه اروپاست.

ترکیه در ۸ سال گذشته بالغ بر ۹۴ بیلیون دلار سرمایه جذب کرده است و یکی از جذابترین کشورهای دنیا برای تاجران و کارآفرینان است. هدف بسیاری از افراد از سرمایه گذاری در ترکیه، علاوه بر راه اندازی کسب و کار، سرمایه گذاری و سودآوری، مهاجرت به کشور ترکیه نیز می باشد. این روش برای افرادی که می خواهند یک مهاجرت مطمئن و برنامه ریزی شده به کشور ترکیه داشته باشند بسیار مناسب است. فضای کسب وکار در ترکیه بسیار رقابتی است و بیش از ۲۵۰۰۰ شرکت بین المللی در ترکیه وجود دارد. بطور میانگین برای راه اندازی یک شرکت در ترکیه فقط ۶ روزلازم است، درحالیکه در سایر کشورهای عضو OECD این زمان بطورمیانگین ۱۳ روز می باشد.

رشد روز افزون اقتصاد ترکیه 

به دلیل رشد روز افزون اقتصاد ترکیه تمایل تجار ایرانی و فعالان اقتصادی برای ورود به بازار ترکیه و سرمایه گذاری در سال های اخیر افزایش یافته است (در ارتباط با رشد اقتصادی ترکیه بخوانید: رشد اقتصادی ترکیه امیدوار کننده است و رشد ۷/۴ درصدی اقتصاد ترکیه موفقیت بزرگی به شمار می رود ) و البته فقط ایرانیان نیستند که برای سرمایه گذاری در ترکیه تمایل پیدا کرده اند.

عجایب کشور ترکیه
حتما بخوانید

مقاله های زیر حاوی اخباری مبتنی بر این است که اروپاییان و کشورهای ثروتمند و قدرتمند آسیایی نیز به علت سودآوری بالای سرمایه گذاری در ترکیه خواهان سرمایه گذاری های بیشتر در این کشور می باشند. اما در این بین ترکیه بدلیل نزدیکی مسافت به ایران و سهولت رفت و آمد هوایی و زمینی و با در نظر گرفتن تشابهات فرهنگی و زبانی به ایران و تفاوت کم واحد پول این کشور با ایران در مقایسه با دلار و یورو ، از طرف ایرانیان بسیاری مورد توجه قرار گرفته است.

انواع سرمایه گذاری و مزایای آن برای خارجی ها 

خارجیانی که سرمایه گذاری مستقیم انجام دهند از امکانات فراهم شده برای سرمایه گذاران داخلی می توانند به طور مساوی بهره مند شوند. سرمایه گذاری مستقیم نیز از طریق تاسیس شرکت، شعبه و یا شراکت با یک شرکت موجود میسر است.

از سوی دیگر، در سرمایه گذاری های غیرمستقیمی که با خرید سهام یا اوراق بهادار صورت می گیرد، هیچ نوع حمایتی برای سرمایه گذاران خارجی از سوی دولت تعلق نمی گیرد.

از این رو تنها سرمایه گذاری طولانی مدت و مستقیم در ترکیه می توانند از مزایای دولتی بهره مند شود. علاوه بر این، سرمایه گذاران خارجی خواهند توانست درآمدهای حاصل از فعالیت های انجام یافته در ترکیه از قبیل سود، فروش، انحلال و جبران خسارت، لیسانس، مدیریت و توافقنامه های مشابه را آزادانه به خارج از کشور ببرند. علاوه بر تمامی موارد مذکور اتباع خارجی که خواهان سرمایه گذاری در ترکیه هستند، خواهند توانست از کسر مالیات، تخصیص محل سرمایه گذاری و حق بیمه و حمایت های دولتی مشابه بهره مند شوند.

راهنمای اجاره خانه در ازمیر
حتما بخوانید

آیا سرمایه گذاران خارجی می توانند تابعیت ترک دریافت کنند؟

با قانون جدیدی که در ۱۲ ژانویه ۲۰۱۷ به اجرا درآمد افراد خارجی سرمایه گذار در ترکیه می توانند تابعیت کسب کنند. طبق این قانون به خارجیانی که بالاتر از حد مشخصی سرمایه گذاری، اشتغال زایی و یا سپرده گذاری کنند حق تابعیت ترک اعطا خواهد شد.

سرمایه گذاری از طریق خرید املاک

طبق قوانین کشور ترکیه افراد با تابعیت خارجی، مشروط به عدم خرید در منطقه نظامی در هر جای دلخواه می توانند مسکن خریداری نمایند.

در کشوری نظیر ترکیه که بخش املاک بسیار زنده است، خرید ملک در ترکیه روش سرمایه گذاری خوبی به شمار می رود. راه اخذ تابعیت برای خارجیانی که در ترکیه مسکن می خرند، باز است.

با خرید خانه به ارزش ۲۵۰ هزار دلار در ترکیه هم سرمایه گذاری مفید کرده و هم تابعیت کسب خواهید کرد. همچنین چنانچه مسکن به ارزش کمتر از این مبلغ خریداری کنید می توانید مجوز اقامت اخذ کنید و در صورت اقامت به مدت ۵ سال توسط مدارک اقامتی و مدارک خانه ای که خریده اید، حق مراجعه برای کسب تابعیت را خواهید داشت. اخذ مجوز اقامت برای خارجیانی که در ترکیه خانه می خرند، بسیار ساده است.

خارجیانی که از ترکیه خانه می خرند طی دوره معینی به شرط تمدید، می توانند مجوز اقامت دریافت کنند، به همین شکل برای خانواده های خویش هم حق دریافت مجوز را خواهند داشت، با این مجوز فرزندان خارجیان می توانند در ترکیه تحصیل کنند. خارجیانی که مجوز اقامت دارند، پیدا کردن شغل برایشان آسان تر بوده و برای شرکت ها نیز اخذ مجوز بسیار ساده تر می باشد.

خرید ملک در ازمیر ترکیه
حتما بخوانید

ازمیر؛ بستری مناسب جهت سرمایه گذاری 

ازمیر در ترکیه به « ستاره درخشان » معروف است و میزان رضایت عمومی از زندگی در این شهر بسیار بالا است. صرف ‌نظر از اقلیم فوق ‌العاده زیبای ازمیر، فرهنگ مردم نکته مهمی است که باعث می‌ شود افراد به این شهر جذب شوند. به علاوه این که « آرامش » یکی از بارزترین ویژگی‌ های ازمیر است. ازمير، مانيسا و دنيزلى در رتبه بندى بیشترین صادرات استان هاى تركيه درجایگاه ده شهر نخست قرار گرفتند. طبق داده های مجمع صادر کنندگان ترکیه و انجمن صادرات اژه، استانی که بیشترین صادرات را در منطقه اژه با مبلغ ۸ میلیارد و ۹۴۲ میلیون و ۹۸۱ هزار دلار داشته، ازمیر بوده است که سهم ۴۸ درصدی از صاردات اژه را به خود اختصاص داده است.

ساخت و ساز در ازمیر 

در رشد اقتصادی، بخش ساخت و ساز نقش مهمی دارد. بخش ساخت و ساز که به آن به عنوان نیرو محرکه ترکیه نگاه می شود به سبب رونق اقتصاد جزء بخش هایی است که به زمینه استخدام نیز کمک شایانی می کند. بخش ساخت و ساز به رونق دیگر بخش هایی که با آن در ارتباطند نیز کمک می کند. ازمیر یکی از شهرهایی است که در زمان های اخیر در بخش ساخت و ساز فعالیت زیادی داشته و پروژه های در حال رشد توانسته توجه سرمایه گذاران را به خود جلب کند. در کنار پروژه های دولتی مسکن سازی در منطقه ای که به عنوان مرکز جدید شهر ازمیر اعلام شده است، ایجاد شرکت های پیشرو در زمینه املاک ترکیه، تعداد ساختمان های مسکونی و دفاتر کاری روز به روز در حال افزایش است.

توران ازمیر

مجموعه جامع توران ازمیر با هدف بهبود کیفیت زندگی شما هموطن گرامی در شهر ازمیر اقدام به جمع آوری و ارائه تمامی نیازهای گردشگری و زندگی در ازمیر ترکیه نموده است.

اشتراک این مطلب با ذکر منبع سایت توران ازمیر بلامانع می باشد.

◊◊ توران ازمیر جامع ترین سایت گردشگری ازمیر , املاک ازمیر , مشاغل فعال ازمیر , صرافی ازمیر و خدمات ازمیر ترکیه ◊◊

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

اشتراک گذاری این مطلب :

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست