سرمایه گذاری در بورس ترکیه | بورس ترکیه | بازار بورس در ترکیه | توران ازمیر

سرمایه گذاری در بورس ترکیه

خدمات توران ازمیر

سرمایه گذاری در بورس ترکیه

تاریخچه بورس اوراق بهادار

بورس اوراق بهادار که بخش جدایی ناپذیری از اقتصاد جهانی و بازارهای مالی امروز است ، که از قرن 17 و 18 شروع به گسترش کرد. با این وجود ، ابزارها و کالاهای مختلف قرضه از زمان های اولیه تاریخ که هنوز مفهوم بورس وجود نداشت ، در بسیاری از نقاط جهان در بازارهای سهام دست به دست می شدند.

اولین بازار بورس در ترکیه در چاودارحیصار منطقه ی کوتاهیا درسال های پایانی دویست سال پس از میلاد مسیح و به دستور دیئولئتیانوس امپراطور رم تاسیس شد. این بنا با نام Aizanoi در آن زمان به عنوان بازار گندم استفاده می شد . جلب است بدانید قیمت های تعیین شده بر روی سنگ های این مکان حک می شد.

بورس اوراق بهادار استانبول در سال 1926 تاسیس شد و در سال 2013 با ادغام بورس طلا و بورس معاملات مدت دار و آتی، به کار خود ادامه داد.

اکنون در عصر فضای مجازی شما به سادگی می توانید از طریق اینترنت بر ابزارهای سرمایه گذاری بورس استانبول دسترسی داشته باشید. شما به  راحتی می توانید دستورات خود  را بوسیله ی  اکران های پیشرفته ای ، که توسط شرکت های واسطه توسعه یافته است، ارائه نمایید.

بازار سهام چیست؟

بورس اوراق بهادار یک نام عمومی است که به بازارهای منظم و تحت نظارت اطلاق می شود و در آن اوراق بهادار مانند سهام ، اوراق قرضه و صندوق های سرمایه گذاری و کالا های منقول دیگر مانند نفت ، طلا و قهوه خرید و فروش می شوند.

بورس ها سکو هایی هستند که در آن ابزار های سرمایه گذاری مانند کالا ها یا اوراق بهادار مطابق با قوانین خاص با تطبیق خریداران و فروشندگان رد و بدل می شوند . بورس جایی است که سرمایه گذاران سعی می کنند از طریق تغییر در معاملات کوتاه مدت و بلند مدت قیمت، سود کسب کنند.

درحالی که در بورس اوراق بهادار ، اسناد ارزشمندی از قبیل سهام ، اوراق قرضه ، قبض و صندوق های سرمایه گذاری معامله می شود ، در بورسهای تجاری فلزات گرانبها مانند طلا ، نقره ، پلاتین ، محصولات بخش انرژی از جمله نفت و گاز طبیعی ، پارتیشن های ارزی ، محصولات کشاورزی مانند قهوه ، پنبه و گندم خرید و فروش می شوند. معاملات آتی ، پیمان آتی و اختیار معامله، بر اساس دارایی زیربنایی در بازار های معاملات مدت دار خریداری و فروخته می شوند.

 ابزارهای سرمایه گذاری بسیاری در بورس های گوناگون وجود دارد. اما وقتی از اصطلاح بورس در ترکیه استفاده می کنیم، منظور همان بورس اوراق بهادار استانبول یا به اختصار 100 BIST می باشد.

…| برای مطالعه مقاله سرمایه گذاری در ازمیر ترکیه اینجا کلیک کنید |…

شرایط سرمایه گذاری در بورس ترکیه

 یافتن یک موسسه واسطه و افتتاح یک حساب سرمایه گذاری در بانکی که دارای مجوز ازSPK  است اولین کاری است که سرمایه گذاران بورس کالا سرمایه گذاری باید انجام دهند.

اخذ اقامت دائم ترکیه
حتما بخوانید

انواع بازارها در بورس استانبول

در بورس اوراق بهادار ترکیه، انواع مختلفی از بازارها هستند. می‌ توان گفت همه آنها در یک دسته بندی اصلی سه‌ تایی قرار می گیرند:

 • بازار سهام
 • بازار بین‌ المللی
 • بازار اوراق قرضه و اسناد

بازار سهام

بازار سهام خود شامل چندین زیر مجموعه می باشد:

 • بازار ملی ‌National Market‌
 • بازار شرکت ‌های تحت نظر و مراقبت ‌watching list‌
 • بازار ملی ثانویه ‌Second National Market‌
 • بازار اقتصاد جدید‌
 • بازار ETF
 • بازار عمده فروشی
 • بازار کوپن حق تقدم‌ Rights Coupon Market‌

بازار ملی‌ National Market‌

در این بازار شرکت‌ هایی که شرایط پذیرش در بورس را دارا بوده و از طرفی گردش معاملاتی بالایی داشته باشند، عضو هستند.

بازار شرکت ‌های تحت نظر و مراقبت ‌watching list‌

 در این بازار اوراق بهادار شرکت‌ هایی مورد مبادله قرار می‌ گیرد که به دلایلی مثل تخلفات احتمالی، عدم‌ افشای کامل و به موقع ، ارائه ناقص اطلاعات مربوط یا معاملات مشکوک ، از طرف بورس نیاز به مراقبت و نظارت بیشتری دارند. این بازار به‌ وجود آمده تا در راستای حفظ حقوق سهامداران کار کند و معاملات این شرکت‌ ها را از شرکت‌ های عادی مجزا کند، چراکه امکان حذف این شرکت‌ ها از لیست شرکت‌ های بورسی وجود دارد.

بازار ملی ثانویه ‌Second National Market‌

بازار ملی ثانویه در جهت عملیات تامین سرمایه برای بنگاه‌ های تجاری متوسط و کوچک فعالیت می‌ کند. با توجه به پتانسیل این نوع شرکت‌ ها، انتظار رشد بالایی ‌برای آن ها پیش بینی می شود .

بازار اقتصاد جدید‌ New Economy Market‌

 این بازار به‌ دنبال عملیات فاینانس شرکت‌ های مربوط به فناوری اطلاعات از تولیدات چند رسانه‌ ای گرفته تا کامپیوتر و سخت افزار و نرم افزار است.

بازار اقتصاد جدید‌، بازار ETF

این بازار  برای مبادله برگه‌ های صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری تاسیس شده است.

بازار عمده فروشی

 دربازار عمده فروشی هر سهمی را که در بازار ملی یا بازار ملی ثانویه ، داد و ستد نشود می‌ بینیم. البته این بازار، سهام را در حجم بالا ، معامله می‌ کند. عرضه اولیه سهام به بورس هم از همین بازار صورت می‌گیرد مانند زمانی که شرکت‌ ها خصوصی‌ سازی‌ شده و سهام آنها برای اولین بار به بورس می‌ آید. معامله عمده در زمینه سهام شرکت‌های خارج از بورس نیز در این بازار مجاز است.

بازار کوپن حق تقدم‌ Rights Coupon Market‌

 بازاری برای داد و ستد گواهینامه یا کوپن‌ های حق تقدم که برای افزایش سرمایه استفاده می‌ شود.

نان سيميت ترکيه
حتما بخوانید

بازار بین‌ المللی

بازار بین المللی در سال ۱۹۹۷، با پذیرش اوراق قرضه بین ‌المللی منتشر و توسط نایب رئیس خزانه ‌داری جهت داد و ستد در خارج از کشور، کار خود را شروع کرد و سپس بازار بین‌ المللی بورس استانبول با داد و ستد رسید های سپرده‌ گذاری سهام منتشر و در سطح جهان فعالیت خود را آغاز کرد. در حال حاضر رسید های سپرده ‌گذاری بزرگترین بانک قزاقستان به نام (Kazkommertsbank) در« بازار رسید های سپرده‌ گذاری بین ‌المللی» و اوراق قرضه اروپا به نام Eurobond که توسط دولت جمهوری ترکیه منتشر می‌ شود در «بازار اوراق قرضه و اسناد بین ‌المللی» معامله می‌ شود.

تمام عملیات این بازار برحسب دلار آمریکا بوده و امور تسویه آن از طریق Citibank و Euroclear و از طریق سپرده ‌گذاری مرکزی ترکیه به نام تاکاس بانک صورت می‌ گیرد.

بازار اوراق قرضه و اسناد

بازار اوراق قرضه و اسناد، بازار متشکلی است برای داد و ستد اوراق بهاداری که در آمد آن ثابت است.

خود این بازار شامل ۳ بخش است:

 • بازار موافقتنامه ‌های باز خرید و باز خرید معکوس
 • بازار خرید و فروش یکجا
 • بازار دارایی‌ های غیر منقول و مستغلات

بورس ابزار مشتقه ترکیه‌

بورس ابزار مشتقه ترکیه Turkish Derivatives Exchange که مراحل تاسیس آن به سال ۲۰۰۲ بر می گردد، با نام اختصاری TURKDEX در سال ۲۰۰۵ شروع به کار کرد. این بورس به ‌دنبال ایجاد، ابداع و گسترش ابزار های مالی است که کار پوشش ریسک را برای سرمایه ‌گذاران انجام دهد.

چگونه یک حساب برای سرمایه گذاری در بورس ترکیه باز کنیم؟

پیش از هر اقدامی به سایت رسمی  SPK  مراجعه کنید و لیست موسسات واسطه معتبر و بانک های دارای مجوز را مشاهده کنید. در این مسیر به مقایسه فاکتور های چون خدمات کارگزاری، کارمزد معامله، نرخ کمیسیون و سایر هزینه ها و کسر خانه های کارگزاری مناسب ترین کارگزاری بورس ترکیه را برای خود برگزینید. در انتخاب کارگزار بورس دقت کنید چون تمامی کارهایی که می تواند شما را به سود برساند، در دست کارگزار است.

زمانی که خودتان در شعبه کارگزاری که انتخاب کردید حضور پیدا کردید و موافقت نامه چارچوب خدمات کارگزاری و فرم اطلاع رسان ریسک را مطالعه کنید و امضا کنید،حساب سرمایه گذاری شما  فعال خواهد شد. بعد از انتقال پول به حساب خود، می توانید سفارشات خود را در سکوی سرمایه گذاری شرکت کارگزاری مذکور و تجارت در بورس کالا وارد کنید.

فرم اطلاع رسانی ریسک

فرم های گزارش ریسک اسنادی است که برای اطلاع رسانی به سرمایه گذار در مورد خطرات مرتبط با ابزارهای مختلف بازار بورس تهیه شده است. SPK بنیاد هیئت مدیره ی بازار بورس، تفهیم و امضاء فرم های گزارش ریسک توسط سرمایه گذارانی که می خواهند حساب سرمایه گذاری باز کنند را برای سرمایه گذاران الزامی کرده است.

شرایط تبدیل پناهجویی به اقامت در ترکیه
حتما بخوانید

کلیه سرمایه گذاران که یک حساب سرمایه گذاری باز می کنند، باید فرم گزارشگری ریسک عمومی ابزار بازار سرمایه را امضا کنند. به علاوه سرمایه گذارانی که می خواهند در ابزارهای مشتق و ضمانت سرمایه گذاری کنند باید فرم های اعلام خطر مربوط به ابزارهای مشتق و ضمانت نامه را نیز امضا کنند.

سرمایه گذاری در بورس ترکیه | بورس ترکیه | بازار بورس در ترکیه | توران ازمیرسرمایه گذاری در بورس ترکیه

تجارت در بورس کالا

سرمایه گذاران در بورس اوراق بهادار سفارشات خرید و فروش خود را از طریق سکوی معاملات آنلاین سرمایه گذاری ارائه شده توسط کارگزاری انجام می دهند و معاملات یا خرید و فروش زمانی انجام می شود که سفارشات به طور خودکار بر اساس مقدار و قیمت، مطابقت داشته باشند. ارسال سفارشات را می توان از طریق تلفن و فکس یا به صورت حضوری انجام داد.

برای اینکه سفارش خرید منتقل شده توسط یک سرمایه گذار تحقق یابد ، یک سفارش فروش برای تحقق این سفارش و در همان قیمت باید به بورس ارسال شود. اجرای سفارشات در بورس کالا به همخوانی تقاضا و عرضه بستگی دارد. بسته به ترجیح سرمایه گذار، عرضه ی سهام و سفارش های انجام نشده در پایان روز لغو می شوند یا در انتظار خریدار می مانند.

کسب درآمد در بورس کالا

چنانچه سرمایه منفعلی دارید، می توانید با سرمایه گذارید در بورس کالای ترکیه به سود آوری برسید. برای این کار تنها یک حساب کاربری سرمایه گذاری در یک کارگزاری بورس افتتاح کنید و ابزار های سرمایه گذاری خریداری کنید که فکر می کنید افزایش قیمت خواهند داشت.

اگر قیمت سهام خریداری شده برای سرمایه گذاری در بورس ترکیه مطابق با برآورد های شما افزایش یابد ، می توانید با فروش سهام در قیمت مورد نظر خود سود کسب کنید .

اگر با متنوع کردن سرمایه گذاری ها ، یک سبد متعادل ایجاد کنید ، می توانید با توزیع آنها مدیریت کنید، تا خطرات خود را به حداقل و سود خود را به حداکثر برسانید. برای اینکه بتوانید هنگام خرید سبد سرمایه گذاری خود ، تخمین های دقیقی در مورد قیمت سهم کسب کنید ، باید مدتی بر حرکت قیمت سهام معامله شده در بازار نظارت داشته باشید و با دقت تحقیق در مورد داده های مالی شرکت ها ، انتظارات رشد و سود آوری آنها را انجام دهید.

ساعات رسمی دادوستد

بازار سهام : از ۹:۳۰ تا ۱۲:۰۰ و ۱۴:۰۰ نت ۱۴:۳۰ برجسب بازارهای مختلف، متفاوت است.

بازار اوراق قرضه و برات : از ۹:۳۰ تا ۱۲:۰۰ . ۱۳:۰۰ تا ۱۷:۰۰ برحسب بازارهای مختلف، متفاوت است.

بازار بین‌ المللی : از ۱۳:۰۰ تا ۱۶:۳۰.

بازار اوراق قرضه و برات بین‌ المللی :  از ۱۰:۰۰ تا ۱۷:۰۰.

توران ازمیر

مجموعه جامع توران ازمیر با هدف بهبود کیفیت زندگی شما هموطن گرامی در شهر ازمیر اقدام به جمع آوری و ارائه تمامی نیازهای گردشگری و زندگی در ازمیر ترکیه نموده است.

اشتراک این مطلب با ذکر منبع سایت توران ازمیر بلامانع می باشد.

◊◊ توران ازمیر جامع ترین سایت گردشگری ازمیر , املاک ازمیر , مشاغل فعال ازمیر , صرافی ازمیر و خدمات ازمیر ترکیه ◊◊

, , , ,

اشتراک گذاری این مطلب :

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست