کشور ترکیه یکی از پر کار ترین صنایع خرده فروشی در جهان به شمار می رود که این امر نیز دلیلتعدد کالاهایی تولید و صادر شده ترکیه در این بخش است. از همین جهت راه اندازی مغازه و سوپر مارکت در ترکیه که به واسطه آن محصولاتی را به فروش برسانند شروع خوبی برای ورود افراد به بازار ترکیه است.

راه اندازی مغازه در ترکیه به سبب رشد اقتصادی ترکیه در چند سال اخیر توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است بسیاری از افراد که در ترکیه سرمایه گذاری می کنند اطاعات زیادی در این مورد ندارند.

ترکیه به دلیل جای داشتن در بین بزرگترین صادرکنندگان در سطح جهان، دارای یکی از توسعه یافته ترین صنایع بخش خرده فروشی در سطح کشور و اقتصادِ خود به حساب می آید. در همین راستا، دولت ترکیه به منظور بهبود توسعه این بخش، اقدام به اصلاح قوانین حوزه خرده فروشی در سال 2015 نمود.

بدین ترتیب، مقررات سختگیرانه تری برای كسانی كه قصد افتتاح شركت در این بخش دارند، اعمال گردید؛ هرچند مراحل ثبت و صدور مجوز، ساده تر از گذشته شده است.

دلایل راه اندازی کسب و کار خرده فروشی در ترکیه

کشور ترکیه حدود 80 میلیون جمعیت دارد به همین جهت راه اندازی یک کسب و کار در رابطه با فروش: مواد غذایی و آشامیدنی و… انتخاب هوشمندانه ای خواهد بود.این موضوع سبب شده تا مغازه و فروشگاه های کوچک فرصت توسعه کسب و کار خود و تبدیل شدن به فروشگاه هایی نسبتا بزرگ یا زنجیره ای را بدست آوردند؛ گواه این امر، آماره ثبت شده زیر می باشد:

 • در همین سال، 8 میلیارد دلار صرف مواد غذایی و نوشیدنی شد که 55% آن از خرده فروشی ها صورت گرفت.
 • تقریبا 23% از درآمد سالانه مردم ترکیه به خرید مواد غذایی اختصاص پیدا می کند.
 • در سال 2017، مردم ترکیه بالغ بر 8 میلیارد دلار صرف خرید کرده اند.
 • پیش بینی می شود تا سال 2021 نیز سوپر و هایپر مارکت ها، 57% از کل بازار خرده فروشی مغازه های سنتی، 47% بازار را در این بخش به خود اختصاص دهند.

راه اندازی مغازه و سوپر مارکت در ترکیه

افتتاح مغازه در ترکیه

 1. در قدم اول شما باید یک محل را برای باز کردن مغازه انتخاب کنید. حتماً حواستان باشد که چه مغازه‌ای را برای چه منظوری در کجا افتتاح می‌کنید و از موقعیت آن منطقه اطلاعات لازم را کسب کنید و بازار را ارزیابی کنید تا متحمل ضرر نشوید.
 2. در مرحله دوم شما باید برای دریافت مجوز کار به‌عنوان یک کارفرما اقدام کنید و از وزارت کار اجازه کار بگیرید.
 3. شما باید بر اساس محلی که در آن زندگی می‌کنید یک شماره مالیاتی در ترکیه بگیرید. توجه کنید که دریافت شماره مالیاتی مسئله‌ای واجب است و نه فقط برای این مورد که در بسیاری از موارد به کارتان خواهد آمد.
 4. پس از دریافت شماره مالیاتی شما باید به اداره مالیات مراجعه کرده و گواهینامه‌ای برای ثبت شرکت دریافت کنید و بر اساس آن اظهارنامه مالی مربوطه را ثبت کنید.
 5. در ادامه شما باید درخواست خود را به سازمان بازرگانی در شهر محل زندگی ارائه کنید و آن را در سازمان بازرگانی به ثبت برسانید و ثبت شرکت خود را در روزنامه‌های تجاری چاپ کنید.
ساحل ایلچیا ازمیر Ilica
حتما بخوانید

نکته: پس از طی این مراحل شما باید با در دست داشتن مدارک زیر به شهرداری محل زندگی خود بروید. درصورتی‌که محل زندگی شما شهرداری ندارد شما باید به فرمانداری مراجعه کنید.

مدارک لازم برای مراجعه به شهرداری و یا فرمانداری

 • فرم تکمیل‌شده اظهارنامه مالیاتی
 • اجاره‌نامه محل مغازه
 • روزنامه تجاری که ثبت شرکت شما در آن منتظر شده است
 • گواهی ثبت مالیاتی
 • لیست تأییدشده در دفاتر سندی رسمی از کسانی که حق امضا دارند
 • تأییدیه امنیتی برای جلوگیری از شهرداری (این تأییدیه از خود شهرداری گرفته می‌شود)

 

دریافت اجازه کار در کشور ترکیه

اولین کاری که در زمینه راه اندازی مغازه در ترکیه باید انجام بدهید اخذ مجوز کار در کشور ترکیه می باشد. البته ذکر این نکته لازم است که برای اخذ مجوز کار در بسیاری از موارد داشتن کیملیک یا همان اجازه اقامت ترکیه لازم می باشد. در کشور ترکیه شما می توانید از دو طریق اقدام به اخذ اجازه کار در ترکیه کنید.

 • فرد به عنوان کارمند در یک شرکت ترک مشغول به کار شود. در مرحله نخست این فرد باید موفق به دریافت اقامت در ترکیه شده باشد و به دنبال آن می تواند بر اساس تخصص خود اقدام به یافتن شرکتی کند که با توجه به تخصص شخص حاضر باشد فرد را استخدام کرده، از اداره کار و امور اجتماعی ترکیه برای فرد اجازه کار و بیمه رد کند.
 • در نوع دوم خود فرد به عنوان کارفرما می تواند اقدام به ثبت شرکت در ترکیه و یا برند خود نماید. در این صورت فرد نیازی به استخدام در سایر شرکت ها را ندارد. به همین دلیل می تواند با داشتن شرایط کار خود را تاسیس و از آن طریق برای خود بیمه رد کند.
سواحل ازمیر و شهر چشمه ترکیه
حتما بخوانید

مراحل گرفتن اجازه کار در ترکیه

 1. ارسال نامه دعوت به کار توسط کارفرما به اداره کار و امور اجتماعی ترکیه
 2. ارسال درخواست کار به اداره کار و امور اجتماعی ترکیه
 3. ارسال مدارک مورد درخواست ادراه کار و امور اجتماعی ترکیه ( در عرض 6 روز این مدارک باید ارسال شود).
 4. اعلام نتیجه از سمت اداره کار و امور اجتماعی ترکیه به دو صورت چاپی و یا آنلاین
 5. مهلت 30روزه برای کسب اقامت کاری ترکیه

مدارک برای دریافت ویزای کار ترکیه

 1. کد رمز دولتی کارفرما
 2. اخذ دفترچه اقامت (کیملیک)
 3. برگه اقامت
 4. پاسپورت
 5. ایمیل کارفرما
 6. برگه درخواست کار از کارفرمای ترک
 7. دو قطعه عکس
 8. مدارک صحت شرکت یا کمپانی درخواست ککنده ویزای کار
 9. برگه درخواست الکترونیکی
 10. مدارک تایید کننده صحت پیشنهاد کاری از کارفرما

 

راه اندازی مغازه و سوپر مارکت در ترکیه

راه هایی برای موفقیت در سرمایه گذاری در ترکیه

شما به عنوان یک فرد خارجی برای سرمایه گذاری و باز کردن مغازه در کشور ترکیه باید جزییات زیادی را یاد بگیرید:

 • شرایط بازار
 • هدف
 • فرهنگ استفاده
 • عادت های معمول
 • ارزیابی سود و زیان
 • و قیمت تمام شده محصول یا خدمات

در این کنار این سختی هایی مانند فرهنگ و زبان متفاوت سختی کار شما و ریسک انجام آن را بیشتر خواهد کرد.

افراد به طور کلی برای باز کردن مغازه سه راه پیش روی خود دارند:

 1. اجاره مغازه در ترکیه و راه اندازی کسب و کار از ابتدا
 2. خرید و ادامه دادن یک بیزنس راه اندازی شده
 3. دریافت فرنچایز و نمایندگی از برند های معروف

در روش اول هدف راه اندازی یک کسب و کار از صفر است در قدم اول با مشخص نموندن مغازه و تجهیز آن نسبت به دریافت نیرو اقدام کنید. و پس از انتخاب محصول و تبلیغ برای آن فروش خود را آغاز نمایید.قطعا این روش نیازمند مهارت ها و آگاهی های زیادی در این زمینه است که باید قبل شروع مورد بررسی قرار گیرد.

در روش دوم که راحت ترین و کم ریسک ترین نوع سرمایه گذاری است باید بیزنسی که تا حدی پیش رفته است خریداری کنید و ادامه دهنده ی آن راه خواهید شد. همان طور که معلوم است این راه دردسر های کمتری نسب به دو روش دیگر دارد و مشکلات ابتدای شروع کار جدید را برای شما نخواهد داشت. باید به این نکته توجه داشته باشید که انتخاب بیزنس مناسب خیلی مهم است این به این معنی است که خرید هر بیزنسی منجر به سوددهی شما نخواهد شد. از این جهت قبل از اقدام برای خرید به شرایط و اهداف خود فکر کنید تا انتخاب مناسبی داشته باشید.

عجایب کشور ترکیه
حتما بخوانید

در روش سوم باید نسبت به دریافت نمایندگی از برندهای معروف اقدام نمایید. در ابتدا باید دنبال برند های مطرح و پرفروش کشور ترکیه باشید و سعی در بدست آوردن نمایندگی آنان نمایید. شما در این راه به محاسن و مشکلات زیادی برخواهید خورد که این بستگی به برند مورد نظر شما دارد ممکن است  با این روش از خدمات مثل : آموزش ،  انتخاب محل ، راه اندازی  محل مورد نظر و حتی تبلیغات بهره مند شوید.

بسته به برند مورد نظر شما رعایت قوانین و نوع مشخصی که از ارائه خدمات خواهید داشت فرق خواهد کرد.

راه اندازی مغازه و سوپر مارکت در ترکیه

قیمت مغازه در ترکیه

نخسین قدم برای راه اندازی کار در ترکیه ثبت شرکت است. شما برای خرید یا اجاره مغازه نیز از ابتدا باید شرکت ثبت کنید و در قدم بعدی قیمت مغازه ها را بررسی کنید .مهم ترین عامل در تصمیم گیری و شروع هر پروژه ای بودجه است اگر نتوانید نگاه درستی به هزینه های پیش رو و توانایی مالی خود کنید پروژه شما با شکست رو به رو خواهدشد.

در شهر های مختلف ترکیه قیمت مغازه ها متفاوت است. به طور کلی چه برای اجاره و چه خرید استانبول بیشتر از شهر هایی مثل آنتالیا و آلانیا است.

قیمت مغازه در ترکیه نسبتا مناسب است. اما پس از خرید یا اجاره مغازه، دریافت مجوز کار از وزارت کار ترکیه الزامی‌ است.

قیمت‌ مغازه در ترکیه را می‌توان به 3 دسته زیر تقسیم کرد :

 • اجاره مغازه خالی:
 • در مناطق پر رفت و آمد کشور ترکیه اغلب مغازه‌های خالی دیده نمی‌شوند. در صورت وجود، این مغازه‌ها بر اساس متراژ، موقعیت، سن بنا و غیره قیمت‌های مختلفی دارند؛ این مبلغ در شهر استانبول از 4 هزار لیر آغاز می‌شود.
 • 2. خرید ملک:
 • خرید مغازه مانند مورد نخست کار آسانی نیست. قیمت مغازه‌ها در ترکیه نیز به عوامل مختلفی بستگی دارد. به طور متوسط می‌توان گفت قیمت مغازه در استانبول از 2 میلیارد تومان آغاز می‌شود.
 • 3.خرید مغازه فعال:
 • میتواند بهترین گزینه برای شروع کار همین مورد باشد. خرید مغازه فعال ریسک کمتری دارد و گزینه‌های متعددی پیش روی شماست؛ در اماکن پر رفت و آمد نیز امکان خرید مغازه فعال وجود دارد. اجاره بلند مدت و بیزینس از 60 هزار لیر آغاز و تا مبالغ میلیونی ادامه دارد.

توران ازمیر

مجموعه جامع توران ازمیر با هدف بهبود کیفیت زندگی شما هموطن گرامی در شهر ازمیر اقدام به جمع آوری و ارائه تمامی نیازهای گردشگری و زندگی در ازمیر ترکیه نموده است.

اشتراک این مطلب با ذکر منبع سایت توران ازمیر بلامانع می باشد.

◊◊ توران ازمیر جامع ترین سایت گردشگری ازمیر , املاک ازمیر , مشاغل فعال ازمیر , صرافی ازمیر و خدمات ازمیر ترکیه ◊◊

, , , , , , , , , ,

اشتراک گذاری این مطلب :

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست