اخبار

دومین مجمع دیپلماسی آنتالیا آغاز به کار کرد

دومین دوره از اجلاس مجمع دیپلماسی امروز یازدهم مارس با برگزاری هم‌زمان سه پنل در این چارچوب در سالن نست بلک آنتالیا آغاز شد.

«عدالت، اصلاحات و نهادهای مقتدر»، «بازگشت به دوره عادی پس از همه‌گیری، امرار معاش و بومی سازی»، «برقراری پل ارتباطی بین تفاوت‌ها» سه پنلی هستند که صبح امروز به طور هم‌زمان آغاز شدند.

مراسم افتتاحیه رسمی همراه با سخنرانی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور و مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه عصر امروز برگزار خواهد شد.

در ادامه برنامه امروز سه پنل «هزینه جنگ و صلح»، «رهبری در یک عصر ناپایدار» و « مسیر ‌های منطقه‌ای و جهانی منتهی به دیپلماسی، صلح و رفاه» از مهمترین رویدادهای امروز این اجلاس خواهند بود.

گفتنی است این دوره از نشست مجمع دیپلماسی آنتالیا با شعار «طراحی مجدد دیپلماسی» با حضور سران، مقامات ارشد، صاحب‌نظران و بازرگانان از کشورهای مختلف به منظور بررسی مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی برگزار می‌شود.

در این اجلاس که به مدت سه روز ادامه داشته و روز یکشنبه 13 مارس به پایان خواهد رسید، سران مهم ناتو و اتحادیه اروپا از جمله ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو، ماریا بوریچ دبیرکل اتحادیه اروپا، ناچو سانچز گزارشگر ویژه پارلمان اروپا، جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و میگل آنگل نماینده عالی اتحاد تمدن‌های سازمان ملل متحد و جیمز سوان فرستاده ویژه این سازمان در امور سومالی شرکت خواهند کرد.

محمد حسن ‏شیخ‌الاسلامی، معاون وزیر امور خارجه و رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران، امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه طالبان در افغانستان و خسرو ناظری دبیرکل تاجیکستانی سازمان همکاری اقتصادی «اکو» در این همایش حضور خواهند داشت.

جیحون بایرام‌اف وزیر امور خارجه آذربایجان، آرارات میرزویان وزیر امور خارجه ارمنستان، ریاض مالکی وزیر امور خارجه فلسطین از دیگر شرکت‌کنندگان کشورهای منطقه هستند.

در چارچوب این همایش بالغ بر 30 پنل در مورد موضوعات مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی در حوزه‌های سیاسی، مبارزه با نژادپرستی، عدالت، برقرار صلح جهانی، بهداشت جهانی، «افغانستان؛ نحوه مواجهه با واقعیت‌های جدید» برگزار خواهد شد.​​​​​​​

منبع : آنتالیا/ شاهین دمیر/ خبرگزاری آناتولی