توران ازمیر - مشاوره خرید ملک در ازمیر و سرمایه گذاری در ترکیه

جدیدترین خبرهای دنیای املاک

دلایل تعویق سفر دو وزیر روس به ترکیه

دلایل تعویق سفر دو وزیر روس به ترکیه

قرار بود دیروز هم زمان با سفر محمد جواد ظریف به استانبول ، دو سرگئی مهم تیم پوتین، یعنی سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه و سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه نیز به ترکیه سفر کنند.

اما در آخرین دقایق سفر این دو مقام مهم روس، تعویق و به زمانی دیگر موکول شده است.

البته تفاوت‌هایی بین اهداف و انگیزه‌های سفر ظریف و لاوروف به استانبول وجود داشت. ظاهراً، ظریف با مجموعه‌ای از اهداف روابط متقابل تهران – آنکارا و همچنین مسائل مرتبط با سوریه به استانبول رفت.

اما لاوروف، قرار بود علاوه بر مسئله سوریه و ادلب و روابط مسکو – آنکارا، مسئله لیبی را نیز با مسئولین ترکیه به مذاکره بگذارد. به همین خاطر حالا رسانه‌ها می‌پرسند: چرا لاوروف و شویگو به استانبول نرفتند و دلیل اصلی معوق شدن این سفر مهم چه بود؟

تحلیل‌گران سیاسی ترکیه بر این باورند که تعویق سفر وزرای امور خارجه و دفاع روسیه به استانبول نشانه خوبی نیست و می‌تواند دلیلی برای اثبات عدم سازش و توافق آنکارا و مسکو در پرونده لیبی باشد.

به طور کلی میتوان گفت ، بازی لیبی و نشاندن حرف ترکیه بر کرسی٬ آن قدرها هم برای تیم اردوغان آسان نیست و شواهد نشان می‌دهند که اقناع روس‌ها به دست شستن از خلیفه حفتر و توافق و همکاری با دولت وفاق ملی٬ خواستهای نیست که در کوتاه مدت به نتیجه برسد و بنابراین٬ مسکو انتظار دارد٬ مذاکرات مرتبط با لیبی٬ به نحوی مدیریت شود که سهم ترکیه از کیک بزرگ دستاوردها٬‌ آن قدرها هم بزرگ نباشد.

اما ترکیه می‌خواهد خیلی سریع در این ماجرا به فینال و فاز نهایی برسد و تا حد ممکن جایی برای خلیفه حفتر و حامیان او باقی نماند. حال باید دید٬ با توجه به آن که روسیه٬ در برابر ترکیه٬ امتیازات و کارت‌های متنوعی در اختیار دارد٬ در روزها و هفته‌های آتی٬ موازنه در این بازی به چه شکلی تغییر خواهد کرد.