اخبار

تمایل سرمایه‌گذاران عراقی برای فعالیت در ترکیه

خالد آجار، رئیس شورای روابط اقتصادی خارجی ترکیه و عراق در گفت‌وگو با خبرنگار آناتولی با بیان اینکه تجار عراقی تمایل زیادی به سرمایه گذاری در ترکیه دارند، گفت: آنان ترکیه را یک بندر امن می‌دانند. همچنین روابط تجاری مهمی میان دو کشور وجود داشته و حجم تجارت روز به روز در حال افزایش است.

آجار با یادآوری اینکه ترکیه در سال 2020 حدود 9.1 میلیارد دلار و در سال 2021 نیز 11.1 میلیارد دلار به عراق صادرات داشته، افزود: در حال حاضر حجم مبادلات تجاری بین دو کشور 19 میلیارد دلار است که امیدواریم این ارقام در سال 2022 بسیار بیشتر شود. با نگاهی به تجارت ژانویه تا مارس مشاهده می‌کنیم که تجارت با عراق در حال افزایش است.

وی با توضیح اینکه تجار عراقی علاقه‌مندی خاصی به ترکیه دارند، افزود: حجم تجارت حداقل 25 میلیارد دلاری را در سال 2022 پیش بینی می‌کنیم. جلساتی در عراق داریم و تجار این کشور می‌خواهند در ترکیه سرمایه گذاری کنند. آنها به ویژه علاقه‌مند به کارخانجات انرژی و تولید در ترکیه هستند.

آجار با بیان اینکه عراقی‌ها نیز ما را تشویق به سرمایه گذاری در زمینه کشاورزی می‌کنند، تصریح کرد: آنها زمین را مجانی در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهند و ما نیز این موضوع را به سرمایه‌گذاران کشور در حوزه کشاورزی رسانده‌ایم.

غازی آنتب/خبرگزاری آناتولی