توران ازمیر - مشاوره خرید ملک در ازمیر و سرمایه گذاری در ترکیه

جدیدترین خبرهای دنیای املاک

تغییر ایاصوفیه از موزه به مسجد

تغییر ایاصوفیه از موزه به مسجد

تغییر ایاصوفیه از موزه به مسجد

دادگاه عالی اداری ترکیه در روز جمعه طی حکمی مصوبه تصمیم دولت در 24 نوامبر 1934 را که بر اساس آن ایاصوفیه به موزه تبدیل شده بود، لغو کرد.

انجمن آثار تاریخی و بنیاد‌های مستمر، برای لغو تصمیم سال 1934 مبنی بر تبدیل ایاصوفیه از مسجد به موزه، به دهمین شعبه دیوان اداری ترکیه دادخواست داده بود.

این شعبه اعلام کرد : ایا صوفیه در مالکیت بنیاد سلطان فاتح محمدخان بوده و به عنوان یک مسجد در اخیار جامعه گذاشته شده است . همچنین ایا صوفیه در سند به عنوان یک مسجد ثبت شده است و این قابل تغییر نیست.براساس سند بنیاد وقف فوق  استفاده از ایا صوفیه غیر از مسجد قانونا امکان پذیر نیست.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه ضمن استقبال از این حکم گفت :  ایاصوفیه مانند مساجد دیگر کشورمان به روی تمام مسلمانان و غیرمسلمانان و گردشگران داخلی و خارجی باز خواهد شد. به دنبال تغییر کاربرد ایاصوفیه از موزه به مسجد، ورود به آن را نیز رایگان خواهیم کرد‍. ما از همه نوع نظرات در مورد این موضوع در عرصه بین المللی استقبال می‌کنیم. اما اینکه از ایاصوفیه برای چه هدفی استفاده کنیم به حاکمیت ترکیه مربوط است.

همچنین  رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در صفحه توئیتر خود فرمان مذکور را منتشر کرده و نوشت: مبارک باد!

حدود 500 نفر از ساکنان استانبول با تجمع مقابل ایاصوفیه صدور فرمان ریاست جمهوری ترکیه برای واگذاری این بنای تاریخی به سازمان امور دینی کشور و تغییر کاربرد آن از موزه به مسجد را جشن گرفتند.

روز جمعه 24 ژوئیه 2020 با برگزاری نمازجمعه ایاصوفیه برای عبادت افتتاح شد.

همچنین فرمان رئیس جمهوری ترکیه برای واگذاری ایاصوفیه به سازمان امور دینی کشور و بازگشایی آن به روی نمازگزاران در روزنامه رسمی کشور منتشر شد.