توران ازمیر - مشاوره خرید ملک در ازمیر و سرمایه گذاری در ترکیه

جدیدترین خبرهای دنیای املاک

ترکیه کشور کلیدی در انتقال گاز عراق به بازارهای جهانی

اوغوزهان آک‌ینر، رئیس مرکز مطالعات سیاست و راهبرد‌های انرژی ترکیه، معتقد است که ترکیه کشور کلیدی در انتقال گاز طبیعی عراق به بازارهای جهانی است.

آک‌ینر با اشاره به اینکه هم اکنون تنها 3 عدد از 15 میدان گاز طبیعی عراق درحال فعالیت و تولید هستند، اظهار کرد: ترکیه تنها کشور منطقه است که دارای توانایی‌های فنی، لجستیکی و اقتصادی لازم به منظور تاسیس خطوط انتقال، ساخت تاسیسات مرتبط و ایجاد امنیت به منظور انتقال منابع گاز طبیعی عراق به بازارهای جهانی است.

وی با بیان اینکه علی‌رغم بحران کمبود مناطع انرژی در جهان طی ماه‌های اخیر نمی‌توان انتظار عرضه گاز طیبیعی عراق به ترکیه یا اروپا را داشت، افزود: اگرچه عراق دارای 3.5 تریلیون مترمکعب منابع گاز طبیعی کشف شده است، اما تاکنون امکان استخراج و عرضه این منابع به بازارهای جهانی به دلایل فنی و امنیتی محقق نشده است.

اوغوزهان آک‌ینر در بخش دیگری از سخنان خود، ایجاد ثبات و امنیت لازم به منظور توسعه میادین گازی عراق و جذب سرمایه برای تجاری سازی استخراج و عرضه این منبع انرژی به ترکیه و دیگر کشورهای جهان را ضروری دانست.

گفتنی است طی روزهای اخیر علی حما صالح رئیس کمیسیون انرژی اقلیم کرد شمال عراق طی سخنانی گفت که عراق از سال 2025 می‌تواند گاز طبیعی خود را به ترکیه بفروشد.

منبع : آنکارا/خبرگزاری آناتولی