توران ازمیر - مشاوره خرید ملک در ازمیر و سرمایه گذاری در ترکیه

جدیدترین خبرهای دنیای املاک

ترکیه در شمال سوریه | هشدار آمریکا ، امتناع ترکیه | توران ازمیر | اخبار ترکیه

ترکیه در شمال سوریه – هشدار آمریکا ، امتناع ترکیه

حضور نظامی ترکیه در شمال سوریه

با توجه به هشدار آمریکا در رابطه با حمله احتمالی ترکیه به شمال سوریه ، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور وقت این کشور اعلام کرد چنین عملیاتی  آغاز خواهد شد و نیروهای ترکیه به زودی وارد مرحله جدیدی از حضور نظامی در آن منطقه خواهند شد. اردوغان روز سه شنبه 6 اوت (15 مرداد) ماموریت کشورش را پاکسازی شمال سوریه از نیروهای ترورسیم خواند و اذعان داشت دوره جدیدی از عملیات را که ادامه عملیات های ((سپر فرات)) و ((شاخه زیتون)) خواهند بود و در آینده ای نزدیک اجرا خواهد شد .

صبح همان روز (سه شنبه 6 اوت) آمریکا حملات احتمالی و یک جانبه ترکیه به مناطق تحت کنترل کرد ها در شمال سوریه را غیر قابل قبول خواند و در رابطه با آن هشدار داد. مارک اسپر ، وزیر دفاع آمریکا بیان کرد کشورش تلاش میکند تا جلوی این اقدام را بگیرد و مانع چنین عملیاتی شود.

نیروها کرد فعال در شمال سوریه تحت حمایت کامل آمریکا هستند اما دولت ترکیه این گروه را مرتبط با گروه تروریستی پ.ک.ک می داند. آقای اسپر بیان کرده است که آمریکا برای برطرف کردن نگرانی های امنیتی ترکیه در شمال سوریه تلاش میکند تا به توافقی با آنکار بر سر ایجاد یک منطقه امن برسد.

فرمانده نیروهای دموکراتیک سوریه که ائتلافی به محوریت کردها است اعلام کرده در صورت حمله نظامی ترکیه به طور قاطع واکنش نشان خواهد داد. نوروز امد یکی از فرماندهان نیروهای دموکراتیک سوریه روز دوشنبه 5 اوت اعلام کرد که نیروهای او برای جنگ با ترکیه آماده است .

همچنین او بیان کرد : که نیروهای ائتلاف دموکرات با ترکیه مرزی طولانی دارد و در صورت وقوع درگیری جنگی تمام عیار شکل خواهد گرفت و تمام منطقه به میدان نبرد تبدیل خواهد شد.  این در حالی است  وزارت دفاع ترکیه تایید کرده یک هیات نظامی از آمریکا در یکشنبه 4 اوت وارد آنکارا شده است.

اما به نظر می رسد آنکارا از پیشنهاد های آمریکا چندان راضی نیست زیرا در همان روز یکشنبه آقای اردوغان اعلام کرد ، عملیات در شمال سوریه به زودی آغاز خواهد شد و برای بار دوم در روز سه شنبه بر انجام چنین عملیاتی تاکید کرد.

تمام این موضوعات در حالی است تنش ها میان آنکارا و آمریکا بر سر خرید سیستم ضد موشکی اس-400 روسیه از سمت ترکیه بالا گرفته است ، زیرا آمریکا بر این باور است که این سیستم دفاع موشکی با سیستم دفاعی ناتو سازگار نیست و تحدیدی علیه جنگنده های اف-35 آمریکا محسوب می شود.

ترکیه هفته گذشته اولین محموله از قطعات سامانه اس-400 روسیه را دریافت کرده و اعلام کرده است که محموله دوم در سال آینده تحویل آنکارا خواهد شد.
این اقدام باعث شد آمریکا ترکیه را از برنامه های مربوط به جنگنده های اف-35 حذف کند ، این در حالی است که ترکیه هم در ساخت این جنگنده نقش داشته و هم یکی از مشتریان آن محسوب می شده.