بهترین دانشگاه های ترکیه

تعداد دانشجویان بین المللی که ، کشور ترکیه را برای تحصیل انتخاب میکنند هرسال بیشتر از سال های گذشته است. دلیل محبوبیت دانشگاه های ترکیه را میتوان ارائه‌ی خدمات تحصیلی نسبتا ارزان و باکیفیت ، پرداخت کمک هزینه‌های تحصیلی، مسکن، بیمه‌ ی درمانی و هزینه‌های سفر در برخی موارد دانست. کشور ترکیه با نزدیک به ۴۰ میلیون گردشگر در سال ۲۰۱۵، یکی از مهمترین کشورهای گردشگری دنیاست و دولت آن قصد دارد تا تعداد دانشجوهای خارجی کشورش را افزایش دهد.

تعداد دانشجویان بین المللی که از سال ۲۰۰۶ به بعد تحصیل در ترکیه را انتخاب کرده اند بیش از دو برابر شده است. این موضوع نشان از تبدیل شدن ترکیه به یکی از مقاصد محبوب برای تحصیلات بین المللی دارد. در حال حاضر تقریبا ۴۸۰۰۰ دانشجوی بین المللی مشغول به تحصیل در ترکیه هستند. اگر قصد ادامه تحصیل در ترکیه را دارید ما در ادامه این مطلب لیستی از بهترین دانشگاه های ترکیه را به شما ارائه داده ایم :

تحصیل در ترکیه

دانشگاههای ترکیه برای ورود به دانشگاه سیستم جامع کنکور ندارند، بلکه هر دانشگاه شرایط پذیرش مختص خودش را دارد. برای تحصیل در ترکیه و پذیرش از دانشگاه مورد نظر به سایت آن دانشگاه رفته  و شرایط را مطالعه می کنید و اگر شرایط را داشتید درخواست می دهید.

در مجموع تحصیل در ترکیه و ورود به دانشگاههای این کشور راحت است ولی ورود به دانشگاههای شهر استانبول، ازمیر و آنکارا به دلیل رقابت شدید بین دانشجویان خارجی، نسبت به شهرهای دیگر ترکیه مشکلتر است.

این شرایط دانشگاه های دولتی بود، ولی برای تحصیل در ترکیه دانشگاه های خصوصی با امکانات خوب و کیفیت آموزش بالا هم وجود دارند که شرایط ورود به آنها بسیار راحتتر از دانشگاههای دولتی است و امتحان ورودی هم ندارند، فقط برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مدرک زبان طلب می کنند. شهریه ها برای مقاطع لیسانس بالاست ولی باری مقاطع ارشد و دکترا پایینتر است وشما می توانید به راحتی وارد دانشگاه شوید و تحصیل کنید.

دانشگاه های معتبر ترکیه

تقریبا ۲۰۰ دانشگاه در ترکیه وجود دارد که بیشتر آن ها توسط دولت اداره می شوند. همچنین بیشتر دانشگاه ها تازه تاسیس هستند به طوری که تا سال ۱۹۷۰ تنها ۸ دانشگاه دولتی وجود داشت و اولین دانشگاه خصوصی ترکیه (دانشگاه بیلکنت- Bilkent University ) در سال ۱۹۸۴ تاسیس شده است. در میان دانشگاه های تازه تاسیس در ترکیه دانشگاه بین المللی آنتالیا Antalya International University  از سال ۲۰۱۲ ثبت نام اولین دوره خود را آغاز کرده است و در نظر دارد که بیش از نیمی از ورودی هایش را به دانشجویان بین المللی اختصاص دهد.

تمام دانشگاه های دولتی و خصوصی در ترکیه از توافق نامه بولونیا پیروی می کنند و برنامه های مقاطع مختلف تحصیلی را مطابق با استاندارد های اروپا ارائه می دهند همچنین بسیاری از آن ها در برنامه اراسموس شرکت می کنند که تبادل دانشجویان بین المللی را حمایت می کند.

۱۰ دانشگاه از دانشگاه های معتبر ترکیه در رنکینگ جهانی QS در سال ۲۰۱۵ قرار گرفتند همچنین ۱۶ دانشگاه ترکیه ای در رنکینگ (EECA اروپا و آسیای مرکزی) حضور دارند. اکثر این دانشگاه های برتر در ترکیه در استانبول و آنکارا و ازمیر (شهر های بزرگ ترکیه) قرار دارند.

در آنکارا دانشگاه بیلکنت Bilkent University، دانشگاه فنی خاورمیانه Middle East Technical University و دانشگاه هاجت تپه Hacettepe University قرار دارند و در استانبول دانشگاه های سابانجی  Sabanci University، دانشگاه استانبول Istanbul University، دانشگاه کوچ Koç University، دانشگاه بوغازیچیBoğaziçi Üniversitesi  و دانشگاه فنی استانبول İstanbul Teknik Üniversitesi را دارید. در ازمیر دانشگاه های Dokuz Eylül Universitesi و Ege Universitesi را شاهد هستیم.

بهترین دانشگاه های ترکیه

 Sabancı University دانشگاه سابانجی

دانشگاه سابانجی یکی دانشگاه های برتر ترکیه است که در فاصله 40 کیلومتری مرکز شهر استانبول قراردارد. دانشگاه سابانجی در سال ۱۹۹۴ تاسیس شده و یکی از جوان ترین دانشگاه های ترکیه به حساب می آید. و اکنون در حدود ۴۰۰۰ دانشجو در آن تحصیل می‌کنند. مساحت این دانشگاه 1.26 میلیون متر مکعب می باشد.دانشگاه سابانجی در رنکینگ  EECAامسال نیز عدد 18 به خود اختصاص داده است.آموزش در دانشگاه سابانجی به زبان انگلیسی صورت می‌گیرد و از نظر سطح کیفیت آموزشی و تحقیقاتی در رتبه‌ بالایی قرار دارد.

این دانشگاه از سه دانشکده و یک مدرسه تشکیل شده است. دانشکده‌ هنر، علوم اجتماعی، علوم طبیعی، مهندسی، دانشکده‌ مدیریت و مدرسه‌ زبان، از جمله‌ دانشکده‌های این دانشگاه برتر ترکیه میباشند. در بخش شمالی ، خوابگاه های دانشجویان، سوئیت های استادان، مرکز ارتباط و مرکز بهداشت قرار دارد. در مرکز دانشگاه دفتر ریاست دانشگاه و دانشکده ها قرار دارد و در سمت جنوب غربی دریاچه مصنوعی، سالن ورزشی، مرکز نمایش، رستوران، پیست پیاده روی و زمین فوتبال ساخته شده است. در حومه شهر استانبول پردیس این دانشگاه تاسیس شده است که بسیار مدرن و چشم نواز می باشد. از نظر آموزشی و فعالیت های پژوهشی این پردیس در حال پیشرفت می باشد.

آدرس : Orta, Sabancı Ünv. No:27, 34956 Tuzla/İstanbul, ترکیه

شماره تماس: 00 90 483 216 90 +

آدرس سایت

بهترین دانشگاه های ترکیه

دانشگاه کوچ Koc University

دانشگاه کوچ نیز یکی از ده دانشگاه برتر ترکیه محسوب میشود که در سال ۱۹۹۳ در استانبول تاسیس و بعد از گذشت ۲۰ سال به یکی از دانشگاه های بی نظیر در ترکیه تبدیل شد. دانشگاه کوچ نام موسس خود که وهبی کوچ بوده را گرفته است و اخیرا رتبه ۱۲ رنکینگ منطقه‌ای EECA را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه کوچ با ارائه ۲۲ برنامه آموزشی برای دوره کارشناسی، ۳۲ برنامه برای دوره کارشناسی ارشد و ۱۸ برنامه برای دوره دکترا یکی از برترین موسسات آموزش عالی ترکیه و برترین‌های جهان به شمار می‌آید. در حال حاضر در حدود ۵٫۵۰۰ دانشجو در این دانشگاه تحصیل می‌کنند. برای ورود به این دانشگاه رقابت سختی میان متقاضیان وجود دارد. زبان تحصیل در بیشتر رشته‌های این دانشگاه انگلیسی است.

رشته‌های اقتصاد، مدیریت، پرستاری و حقوق از جمله رشته‌های این دانشگاه هستند. از مزیت‌های این دانشگاه اعطای بورسیه به دانشجویان آن است و تقریبا ۱۴ درصد از دانشجویان، از این بورسیه‌ها بهره‌مند می‌شوند. دانشگاه کوچ شامل دانشکده‌های علوم پایه، ادبیات و علوم انسانی، اقتصاد، مهندسی و مدرسه‌ی عالی بهداشت است. دانشکده‌ عالی بهداشت بورسیه ویژه‌ای برای دانشجویان در نظر گرفته است، ولی باید به ازای استفاده از این بورسیه در بیمارستان آمریکا خدمت کنند.

 

خرید سیم کارت در ترکیه
حتما بخوانید

آدرس Rumelifeneri, Sarıyer Rumeli Feneri Yolu, 34450 Sarıyer/İstanbul, ترکیه

آدرس سایت

بهترین دانشگاه های ترکیه

دانشگاه بیلکنت Bilkent University

این دانشگاه در رنکینگ EECA سال ۲۰۱۹ رتبه ۱۴ را به خود اختصاص داده و نام آن از نام bilim kenti  گرفته شده که در زبان ترکی به معنای (شهر علم و آموزش) است. این دانشگاه در آنکارا پایتخت کشور ترکیه واقع شده است.

بیلکنت یکی از دانشگاه‌های خصوصی کشور ترکیه است و زبان آموزشی  آن انگلیسی می باشد. در این دانشگاه می توانید به زبان انگلیسی آموزش ببینید پس دغدغه ای از بابت ندانستن زبان ترکی نخواهید داشت.بیلکنت دانشگاهی که به صورت خصوصی و غیرانتفاعی اداره می‌شود. دانشگاه بیلکنت کانون فعالیت‌های دانشگاهی، اجتماعی و فرهنگی می‌باشد. با توجه به حضور پژوهشگران برجسته در میان هیئت علمی دانشگاه بیلکنت (Bilkent University) و داشتن امکانات درجه یک در پردیس خود، بیلکنت تنها دانشجویان برتر را جذب می‌کند.

مساحت این دانشگاه 2000 هکتار است و 7 دانشکده دارد. علاوه بر این‌ها این دانشگاه یک مدرسه فنی و حرفه‌ای و یک مرکز آموزش موسیقی نیز دارد. دانشجویان علاوه بر تحصیل در رشته های مختلف می توانند در رشته ورزشی بدون هیچ هزینه ای آموزش ببینند. در حال حاضر، ۱۳.۰۰۰ دانشجو در ۲۹ رشته کارشناسی و ۵۸ رشته تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل می‌باشند. ۶۲% از دانشجویان دانشگاه بیلکنت از انواع بورسیه‌های مختلف بهره‌مند می‌شوند. همچنین این دانشگاه به ۴۳% از دانشجویان تحصیلات تکمیلی خود بورسیه تحصیلی کامل اعطا می‌کند.

دانشگاه بیلکنت دارای نگرش بین‌المللی است. اجتماع بین‌المللی پژوهشگران و دانشجویان موجب شکل‌گیری بخش‌های ضروری دوره‌های آکادمی، فعالیت‌های پژوهشی و زندگی اجتماعی شده است. اعضای بین‌المللی هیئت علمی از ۴۰ کشور مختلف هستند که بیش از یک‌چهارم تمامی کارکنان دانشگاهی را تشکیل می‌دهند. تعداد دانشجویان بین‌الملل تمام وقت و مبادلات دانشجویی از ۲۹۳ موسسه هم‌پیمان در سرتاسر جهان در حال افزایش است.این دانشگاه بیلکنت ترکیه می تواند گزینه جذابی برای دانشجویان ایرانی که علاقمند به تحصیل در ترکیه هستند باشد.

 

آدرس : ترکیه ,Üniversiteler, 06800 Çankaya/Ankar

شماره تماس : 00 40 290 312 90 +

آدرس سایت 

بهترین دانشگاه های ترکیه

دانشگاه فنی خاورمیانه Middle East Technical University

دانشگاه فنی خاورمیانه در پایتخت کشور ترکیه یعنی شهر آنکارا واقع شده و در رنکینگ امسال EECA در رتبه ۸ قرار گرفته است. زبان تدریس دانشگاه فنی خاورمیانه، انگلیسی است. ودانشجویانی که قصد تحصیل در این دانشگاه را دارند باید دارای یک مدرک معتبر زبان مانند IELTS و یا TOFEL باشند و یا اینکه نمره قبولی در آزمون تعیین سطح دانشگاه فنی خاورمیانه را کسب کنند . و در صورت نداشتن این مدارک، باید نمره قابل قبول این دانشگاه را در امتحان تعیین سطح زبان به دست بیآورند. در حال حاضر در حدود ۳۱۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه تحصیل می کنند و تعداد زیادی از آن ها دانشجویان انتقالی و مهمان هستند که برای یک نیمسال تحصیلی یا یک سال در این دانشگاه تحصیل می کنند. این دانشگاه همچنین یکی از محبوب ترین مقاصد برای تحصیل در ترکیه به شمار میرود که به خاطر حجم بالای تقاضا فقط 5/1 درصد از 5/1 میلیون متقاضی سالیانه را پذیرش میکند.

از آنجایی که این دانشگاه کلاس های زبان برگزار می کند می توانید با شرکت در این کلاس ها زبان خود را تقویت کنید شما می‌توانید برای تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برای این دانشگاه اقدام کنید. این دانشگاه در رشته‌های علوم پایه و مهندسی یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه به شمار می رود. دانشگاه فنی خاورمیانه ۴۵ رشته‌ کارشناسی و پنج دانشکده معماری، علوم پایه، اقتصاد، علوم مدیریتی، علوم آموزشی و فنی و مهندسی دارد.

این دانشگاه از 42 بخش آکادمیک تشکیل شده است که بیشتر آن ها توسط پنج دانشکده زیر، تحت کنترل و مدیریت هستند:

دانشکده فنی مهندسی

این دانشکده شامل  :

 • رشته های مهندسی مانند مهندسی شیمی
 •  مهندسی محیط، مهندسی عمران
 •  مهندسی نفت
 • مهندسی معدن
 • مهندسی صنایع غذایی
 • مهندسی مکانیک
 •  مهندسی هوافضا
 •  مهندسی متالوژی

دانشکده معماری

این دانشکده شامل :

 • رشته های شهرسازی
 •  معماری و طراحی صنعتی

دانشکده اقتصاد و علوم مدیریتی

این دانشکده شامل :

 • رشته های مدیریت بازرگانی
 •  اقتصاد، علوم سیاسی
 • مدیریت جامعه
 •  روابط بین المللی

دانشکده هنر و علوم

این دانشکده شامل :

 • رشته های شیمی
 • ریاضی
 •  فیزیک
 •  جامعه شناسی و آمار
 •  فلسفه
 •  تاریخ و بیولوژی

دانشکده علوم آموزشی

این دانشکده شامل :

 • معلمی دوره ابتدائی
 • آموزش زبان های خارجی
 •  تربیت بدنی
 • معلم دوره راهنمایی
 •  علوم کامپیوتری
 • و علوم آموزشی

در نهایت باید به شما بگوییم زندگی در این دانشگاه نیز بسیار خوب است. محوطه مرکزی هر ساله میزبان فستیوال بهاره دانشگاه است که 5 روز به طول می انجامد که نمایش های متعدد و دیدنی و کنسرت های شاد در آن برگزار می شود و مکانی برای تعامل بیشتر بین مقامات دانشگاه و دانشجویان است.

 

آدرس : ترکیه ,Üniversiteler, Dumlupinar Bulvari 1/6-133, 06800 Çankaya/Ankara

آدرس سایت 

بهترین دانشگاه های ترکیه

دانشگاه بغازیچی Bogazici University

دانشگاه بغازیچی در شهر استانبول و در نزدیکی تنگه بُسفور Bosphorus و قلعه تاریخی روملی‌حصار Rumelihisar  قرار دارد و تأسیس آن به سال 1836 بازمی‌گردد. این دانشگاه با سابقه‌‌ای طولانی‌ به نام کالج رابرت Robert College تاسیس گردید و نخستین دانشگاه آمریکایی بود که در خارج از آمریکا احداث شد. این دانشگاه یکی دیگر از دانشگاه های برتر ترکیه می باشد.

دانشگاه بغازیچی در رتبه‌بندی QR سال ۲۰۱۷ در رتبه ۵۰۰-۴۹۱ قرار دارد.بیشتر دروس در این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند و از حیث مطالب آموزش عالی در پیوند محکمی با سیستم آموزش عالی آمریکا دارد.

دانشکده ها: این دانشگاه دارای ۶ دانشکده و۷موسسه می باشد.که ، هنر و علوم مهندسی در آن بسیار پرطرفدار است.

دانشکده هنر و علوم

رشته ها:

 • زبان های عربی و ادبیات
 • ترجمه
 • زبان شناسی
 •  فلسفه
 •  فیزیک
 •  شیمی
 •  ریاضی زیست شناسی مولکولیو ژنتیک
 •  روان شناسی
 •  جامعه شناسی
 •  تاریخ
 • زبان و ادبیات ترکیه
دانشگاه هوانوردی ترکیه
حتما بخوانید

دانشکده فنی

رشته ها:

 • مهندسی کامپیوتر
 •  مهندسی برق و الکترونیک
 •  مهندسی صنایع
 •  مهندسی عمران
 •  مهندسی شیمی
 •   مهندسی مکانیک

دانشکده آموزش و پرورش

رشته ها:

 • آموزش کامپیوتر و تکنولوژی آموزش
 •  علوم تربیتی
 •  آموزش پایه
 •  آموزش ریاضی و علوم
 •  آموزش زبان خارجی

دانشکده اقتصاد و علوم اداری

رشته ها:

 • اقتصاد
 • عملیاتی
 •  علوم سیاسی
 •   روابط بین الملل

دانشکده زبان های خارجی

رشته ها:

 • انگلیسی پیشرفته
 •   آمادگی انگلیسی
 • واحد های زبان مدرن

دانشکده علوم کاربردی

 رشته ها :

 • مدیریت گردشگری
 • تجارت بین المللی
 •  سیستم های مدیریت اطلاعات

 

آدرس : Boğaziçi Üniversitesi 34342 Bebek /İstanbul Türkiye

تلفن : 00 54 359 212 90 +

    آدرس سایت  

بهترین دانشگاه های ترکیه

دانشگاه حاجت تپه Hacettepe University

دانشگاه حاجت تپه در سال 1967 در شهر آنکارا تاسیس شد این دانشگاه یکی بهترین دانشگاه های پزشکی در کشور ترکیه است که در رتبه اول دانشگاه های ترکیه با مدارس پزشکی قرار دارد .قسمتی از این دانشگاه در منطقه Beytepe قرار دارد که شامل : دانشکده‌ اقتصاد، بازرگاني، علوم آموزشي، مهندسي، هنرهاي زيبا، ادبيات و علوم  میشود.

فضای این دانشگاه به اندازه‌ ۶ میلیون متر مربع است که14 موسسه فارغ التحصیلی، دو مدرسه کاربردی، یک سالن کنفدراسیون، پنج مدرسه حرفه ای و 104 مرکز تحقیق و کاربرد در املاک دانشگاه وجود دارد.

دانشگاه حاجت تپه 115 دوره تحصیلی در رشته های گوناگون در ترکیه ارائه می دهد. 87 برنامه از 115 برنامه موجود در مقطع کارشناسی در حالی که 28 برنامه شامل دوره کارشناسی ارشد می باشد.این دانشگاه از نظر رتبه بندی جهانی نیز در رتبه 751-800 قرار گرفته است.

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در دانشگاه حاجت تپه:

 1.   فرم درخواست: فرم باید به صورت آنلاین پر شود. پس از ارائه آنلاین فرم درخواست خود، لطفا اطمینان حاصل کنید.
 2. یک کپی گواهی تحصیلات متوسطه (و ترجمه آن توسط یک مترجم متعهد در صورتی که مدرکتان به زبان دیگری غیر از زبان انگلیسی یا ترکی باشد).
 3.   فتوکپی از صفحه گذرنامه حاوی عکس متقاضی
 4. نمرات امتحانات: نمرات SAT و ACT فقط در سال 2016 یا 2017 قابل قبول است. متقاضیان می توانند فتوکپی نمرات خود را برای درخواست، ارسال کنند.
 5. متقاضیانی که می خواهند با نمره SAT وارد دانشگاه شوند، باید اطمینان حاصل کنند که گزارش نمره رسمی خود را تا تاریخ ثبت نام به دانشگاه Hacettepe توسط ETS ارسال می کنند.
 6.  متقاضیانی که دارای تابعیت دوگانه هستند (یکی از آن ها جمهوری ترکیه است)، باید یک گواهی ثبت هویت ارائه دهند.

 

آدرس : Üniversiteler, Hacettepe Beytepe Kampüsü, 06800 Çankaya/Ankara, ترکیه

شماره تماس: 60 68 297 312 90 +

آدرس سایت 

بهترین دانشگاه های ترکیه

دانشگاه فنی استانبول Teknik Universite

دانشگاه فنی استانبول (ITU) در سال ۱۷۷۳ توسط سلطان مصطفی سوم به عنوان دانشکده سلطنتی مهندسی دریایی تاسیس شد و به عنوان سومین دانشگاه فنی قدیمی در جهان شناخته می‌شود. این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های بین‌المللی و دولتی استانبول است که در سال 2009 موفق به کسب رتبه 108 در سطح جهانی شد. دانشجویان از تمامی کشورها و رشته‌ها می‌توانند برای تحصیل به این دانشگاه فنی درخواست بدهند. در طول سال‌ها، عملکرد این دانشگاه از آموزش نیروهای نظامی تا مهندسی عمران در قرن ۱۹ گسترش یافت و در قرن بیستم، رشته مهندسی عمران به  دروس دانشگاه فنی افزوده شد. اگرچه دانشگاه فنی در رشته‌های علوم اجتماعی و تاریخ شناخته شده است، اما اکنون تمرکز اصلی این دانشگاه برروی رشته مهندسی عمران است.

دانشگاه فنی استانبول یک دانشگاه دولتی است که پنج پردیس دارد که هر یک از آنها در مناطق مهم استانبول واقع شده است . درمیان پنج پردیس دانشگاه فنی استانبول، مسلک (Maslak) پردیس اصلی می‌باشد که در حومه شهر واقع شده است و مساحت آن حدود ۲.۶۴ کیلومتر مربع است. از امکانات این پدریس میتوان به :سالن های اقامت دانشجویی، کتابخانه مرکزی دفتر ریاست دانشگاه، استخر، استادیوم و دانشکده‌ها اشاره کرد. پردیس توزلا (Tuzla) از دیگر پردیس‎های دانشگاه و در حومه شهر است. این پردیس مورد استفاده دانشجویان و اساتید دانشکده دریانوردی است. این پردیس در ناحیه تزوزلا استانبول، در منطقه کشتی‌سازی واقع شده است.

دانشگاه فنی استانبول با هدف جا به جایی مرز های علم، فناوری و هنر به وجود آمده است و از طریق اجرای آن ها به نیاز های جامعه پاسخ می دهد. پس از آن به ترتیب رشته های معماری و عمران به این کالج اضافه شد و در سال ۱۹۴۴ با اعمال اصلاحات فرهنگی، به صورت رسمی به دانشگاه فنی استانبول ( ITU ) تغییر نام داد. در سال های بعد دانشکده های دیگری مثل الکترونیک، مکانیک و… به ITU اضافه شد و به گسترش هرچه بیش تر آن کمک کرد به طوریکه امروزه یکی از مهم ترین دانشگاه های مهندسی در سطح جهان به شمار می رود.

شرایط پذیرش دانشگاه فنی استانبول

یکی از شرایط لازم برای ثبت‌نام در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکترا داشتن حداقل نمره ۲۱۳ از آزمون تافل، CBT، یا موفقیت در آزمون صلاحیت زبان انگلیسی است.

 

آدرس: Maslak, 34467 ساری‌یر/İstanbul, ترکیه

آدرس سایت 

بهترین دانشگاه های ترکیه

بهترین دانشگاه های ترکیه

دانشگاه قاضی Gazi Üniversitesi

دانشگاه قاضی هم در فهرست ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه قرار دارد. دانشگاه قاضی آنکارا در ابتدا موسسه تربیت معلم بود که در سال 1926 تاسیس شد. بعد از پیشرفت های این موسسه در سال 1982، با آکادمی های مهندسی و کشاورزی بولو، مهندسی و کشاورزی ایالتی آنکارا، اقتصاد و بازرگانی، کالج فنی آنکارا، کالج فنی دختران ادغام شد و به یک دانشگاه معتبر و دولتی در شهر آنکارا تبدیل شد این دانشگاه دارای ۱۵ دانشکده و ۹ مدرسه‌ عالی و ۲۶ مدرسه تحقیقات عالی است.

در سال ۱۹۸۲، آکادمی مهندسی و کشاورزی بلو، آکادمی اقتصاد و بازرگانی، کالج فنی، کالج فنی دختران و آکادمی مهندسی و کشاورزی آنکارا با هم ترکیب شدند و تبدیل به یک دانشگاه معتبر با نام قاضی شدند. این دانشگاه در رتبه‌بندی جهانی سال ۲۰۱۷، در ردیف ۱۰۰۰-۸۰۱ قرار دارد و  نقش مهمی در توسعه ترکیه با پیشرفت های علمی و تکنولوژیکی ایفا کرده است، موفقیت خود را در آموزش و پرورش در سطح ملی و بین المللی ثابت کرده است.

دانشگاه کاتيب چلبي ازمير(Izmir Kâtip Celebi )
حتما بخوانید

دانشگاه قاضی دارای 6 دانشکده ، 3 مدرسه عالی ، آموزش شغل ، 1 مرکز  آموزش موسیقی ، 12 مرکز تحقیقات ، 89 آزمایشگاه و… میباشد . زبان دانشگاه قاضی ترکی و انگلیسی است. محوطه دانشگاه تقریبا به طور مستقیم در داخل شهر است که این امر باعث رفاه بیشتر دانشجویان می شود که به مراکز خرید و امکانات رفاهی شهر نزدیک تر باشند و یا اگر قصد اجاره منزل را دارند در محیطی امن تر و ارزان تر پیدا کنند.

از امکانات دانشگاه میتوان  به : فعالیت های تفریحی و سرگرم کننده ، جشنواره های بهاره، کنسرت های شاد و مفرح و کنسرت های رایگان، مسابقات ورزشی، نمایش های سرگرم کننده و تئاتر و سمینارهای علمی و فرهنگی اشاره کرد.دانشگاه دارای دو سالن ورزشی سربسته است. یک مرکز پرورش اندام و تعداد زیادی مکان های ورزشی در زمینه بسکتبال، والیبال، فوتبال و تنیس دارد.

دانشگاه قاضی جزو دانشگاه های برتر در لیست 500 دانشگاه برتر جهان قرار دارد و تحصیلات خود را با شعار “عضویت دانشگاه قاضی یک امتیاز است” ادامه می دهد.

دانشکده های دانشگاه قاضی

 • دانشکده علوم بهداشتی
 • دانشکده هنرهای زیبا
 • دانشکده اقتصاد و علوم اداری
 • دانشکده هنر
 • دانشکده معماری
 • دانشکده هنر و طراحی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده هنر و علوم
 • دانشکده هنرهای صنعتی
 • دانشکده آموزش حرفه‌ای
 • دانشکده گردشگری
 • دانشکده آموزش و پرورش گردشگری
 • دانشکده آموزش فنی
 • دانشکده پزشکی
 •  دانشکده ارتباطات

 

آدرس : Emniyet mah, Gazi Üniversitesi Rektörlüğü, Bandırma Cd No:6/1, 06560 Yenimahalle/Ankara, ترکیه

تلفن :  40 68 212 312 90 +

آدرس سایت 

دانشگاه آنکارا Ankara Üniversitesi

دانشگاه آنکارا اولین موسسه آموزش عالی و دولتی ترکیه است. این دانشگاه در سال ۱۹۲۵ معادل سال ۱۳۰۴ توسط مصطفی کمال آتاتورک ساخته شد و با تاسیس دانشکده حقوق فعالیت خود را شروع کرد. دانشگاه آنکارا یکی از ده دانشگاه برتر ترکیه محسوب میشودکه یک مجموعه بزرگ علمی با ارائه دوره هایی در بسیاری از رشته ها از جمله : پزشکی ، طبیعی و کاربردی ، علوم اجتماعی ، و همچنین در هنر و ورزش میباشد .

دانشگاه آنکارا دارای ساختمان های زیادی در منطقه های مختلف مانند تاندوغان، ابن سینا، جِبِجی، دیش کاپی بی پازاری و همچنین درشهر های کاستانامو و چانکری دارد که این دانشگاه واحد هایش را در این ساختمان ها پخش کرده است.

این دانشگاه دارای امکانات اقامتی برای دانشجویان داخلی و خارجی می باشد. امکانات ورزشی این دانشگاه شامل چهار سالن ورزشی و تعدادی زمین فوتبال بسکتبال تنیس و والیبال دارد. علاوه بر این آن امکانات تفریحی نیز در اختیار دانشجویان می باشد.کتابخانه مرکزی دانشگاه آنکارا یک میلیون جلد کتاب و حدود ۱۵ هزار اثر خطی دارد.

 این دانشگاه ۱۵ دانشکده و ۳۱ موسسه‌ تحقیقاتی دارد. این دانشگاه برتر ترکیه دارای دانشکده‌هایی در محله‌های مختلف است. تدریس در این دانشگاه به زبان ترکی انجام می‌شود. این دانشگاه کتابخانه‌ بزرگی دارد که میلیون‌ها کتاب را به صورت اینترنتی در اختیار دانشجویان قرار داده است. این دانشگاه در رتبه‌بندی جهانی در ردیف ۱۰۰۰-۸۰۱ قرار دارد.

دانشگاه آنکارا به ۵۰۰ نفر از دانشجویانی که در کنکور این دانشگاه قبول شدند بورس تحصیلی می دهد. همچنین دانشکده های پزشکی، دندان پزشکی و حقوق دانشگاه آنکارا با تصویب کمیسیون کمک رسانی هیئت علمی به دانشجویان کمک مالی می کنند.

 

آدرس: Emniyet, Dögol Cd. 6A, 06560 Yenimahalle/Ankara, ترکیه

شماره تماس: تلفن : 4445946 90+

آدرس سایت

بهترین دانشگاه های ترکیه

دانشگاه آتیلیم Atilim University 

دانشگاه آتیلیم یکی از دانشگاه های خصوصی کشور در 15 ژوئن 1997 توسط بنیاد آتیلیم در آنکارا‌ تأسیس شد. این بنیاد در سال 1996 در همین شهر تأسیس شده بود. دانشگاه آتیلیم در زمینی به مساحت 250 هکتار در  İncek قرار دارد و یکی از جدیدترین و مدرن‌ترین مناطق آنکارا است که در فاصله ی 20 کیلومتری از مرکز شهر و 7 کیلومتری از بزرگراه، قرار دارد. این محوطه شامل ساختمان های هیئت علمی، آزمایشگاه ها، سالن های کنفرانس، زمین های بسکتبال و والیبال، سالن بدن‌سازی، زمین های تنیس، استخر شنا، مناطق تفریحی و فضای باز، کافه تریا و رستوران است .

دانشگاه آتیلیم ترکیه موفق به کسب رتبه‌ی  ۸۰۱  تا ۱۰۰۰ در میان بهترین دانشگاه‌های جهان در سال 201۹ شد و رتبه ی 71 را در میان بهترین دانشگاه‌های ترکیه دارد. زبان آموزشی دانشگاه آتیلیم در بیشتر رشته ها انگلیسی می باشد. از امکانات این دانشگاه میتوان به امکانات ورزشی نظیر زمین های فوتبال، بسکتبال، والیبال، تنیس، استخر‌های سرپوشیده و روباز، سالن‌های بدن سازی و… در این دانشگاه وجود دارد.

مسابقات ورزشی بسیاری در سطح دانشگاه آتیلیم برگزار می‌شود که برندگان آن به مسابقات کشوری راه پیدا می‌کنند. همچنین تغذیه در دانشگاه آتلیم توسط سازمان بازرسی به صورت مداوم ارزیابی می‌شود، بنابراین همه‌ی غذاها کاملاً سالم هستند و کیفیت بالایی دارند. دانشجویان می‌توانند از سالن‌های غذا خوری، رستوران‌ها و کافه تریا‌های دانشگاه غذاهای متنوع و سالم را با قیمتی بسیار کم تهیه کنند.

یکی دیگر از نکات خوب این دانشگاه این است که مراکز درمانی دانشگاه آتیلیم نیز خدمات درمانی بسیاری را به صورت کاملاً رایگان در اختیار دانشجویان و پرسنل این دانشگاه قرار می‌دهند.

 

آدرس : Kızılcaşar, 06830 İncek Gölbaşı/Gölbaşı/Gölbaşı/Ankara, ترکیه

تلفن : 00 80 586 312 90 +

آدرس سایت

 

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ترکیه:

گروه الف (ممتاز)

 • Bilkent University
 • Boğazici University

گروه ب (خوب)

 • Hacettepe University
 • Istanbul University
 • Gazi Universitesi
 • Sabanci University
 • KOÇ University
 • Istanbul Technical  University
 • Middle East Technical University

گروه ج (متوسط)

 • Dokuz Eylül Universitesi
 • Ege Universitesi
 • Karadeniz University of Technology
 • Marmara Universitesi
 • Çukurova Universitesi
 • Anadolu University
 • Ataturk University
 • Ankara University
 • Mimar Sinan University
 • Yildiz Technical University

دانشگاه های معتبر ترکیه  مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه:

برای رشته های علوم پزشکی

 • Bilkent University
 • Middle East Technical University
 • Eastern Mediterranean
 • TOBB University of Economics and Technology
 • Izmir Institute of Technology
 • Atilim University
 • Boğaziçi Üniversitesi
 • Sabanci University
 • Koç University
 • Hacettepe University
 • Istanbul University
 • Anadolu University

 

توران ازمیر

مجموعه جامع توران ازمیر با هدف بهبود کیفیت زندگی شما هموطن گرامی در شهر ازمیر اقدام به جمع آوری و ارائه تمامی نیازهای گردشگری و زندگی در ازمیر ترکیه نموده است.

اشتراک این مطلب با ذکر منبع سایت توران ازمیر بلامانع می باشد.

◊◊ توران ازمیر جامع ترین سایت گردشگری ازمیر , املاک ازمیر , مشاغل فعال ازمیر , صرافی ازمیر و خدمات ازمیر ترکیه ◊◊

, , ,

اشتراک گذاری این مطلب :

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست