افزایش گردشگری در ترکیه

کشور ترکیه به غیر از امکانات و جاذبه های بیشمار برای مردم در سراسر دنیا, برای ایرانیان نیز راحت ترین گزینه انتخاب یک سفر کوتاه و لذت بخش است. منابع طبیعی بکر ترکیه, آثار باستانی منحصر به فرد از روم باستان تا عثمانی, امکانات مدرن تفریحی و خرید تنها بخشی از امکانات گردشگری ترکیه است. از سواحل زیبا و آبی تا تاریخ چند صد هزار ساله ترکیه همه و همه میلیون ها انسان را برای گشت و گذار سالانه به این کشور میکشاند.

بر اساس آخرین داده های مرکز آمار ترکیه تعداد کسانی که برای گردش به ترکیه می آیند هر سال در حال افزایش است.اگر چه در سال ۲۰۱۸ گردشگران ایرانی به نسبت ۲۰۱۷ کمتر بوده اند ولی تعداد مهاجرین و سرمایه گذاران ایرانی در این سال افزایش چشمگیری داشته است.

افزایش رونق گردشگری

ساحل کاپوتاس | افزایش رونق گردشگری

مردم از ساحل کاپوتاس در طی یک روز تابستانی در شهر و استراحتگاه کلکان در استان آنتالیا ترکیه لذت می برند. ساحل کاپوتاس با رنگ فیروزه ای که در بین منطقه های کالکان و در جنوب غربی ترکیه واقع شده است ، معروف است. سال گذشته بیش از 45 میلیون توریست از جمله اتباع ترک که در کشورهای دیگر زندگی میکنند برای گردش به ترکیه آمدند.
بیشتر این گردش گران در حاشیه دریای مدیترانه مستقر شدند و رکوردی تازه را در بخش توریست کشور ترکیه ثبت نمودند. مقامات ترکیه انتظار دارند تا رکورد جدیدی را در بخش ورود به ترکیه امسال به دست آورند. در زیر به برخی از مقصد های برتر کشور تریکه اشاره می کنیم که به دلیل جذابیت های طبیعی ، تاریخی و فرهنگی ، گردشگران از سراسر جهان را به خود جلب می کند.

افزایش رونق گردشگری

برج گلاتای | افزایش رونق گردشگری

نمای هوایی از برج گالاتای در استانبول

نمای هوایی از برج گالاتا در استانبول برج گالاتای  یک سمبل برای استانبول به حساب می آید، در بالای برج می توانید به تماشای شهر استانبول و جزیره زیبای پاریم آدا بنشینید. چشم انداز غروب خورشید و تنگه زیبای بسفر روبرویتان حس و حال بسیار لذت بخشی است.

اگر به بالای آن رفتید دورتادور آن را بچرخید و با گرفتن عکس های یادگاری از آن بالا خاطره تان را برای همیشه زنده نگه دارید. در برج گالاتای رستورانی وجود دارد و اگر به آنجا رفتید و گرسنه شدید می توانید لحظاتی در بالای برج خوشمزه ترین غذاهای ترکی را میل نمائید. نکته جالب دیگر این برج نام آن است که تداعی کننده نام تیم فوتبال معروف ترکیه، گالاتاسرای است. علاوه بر این لازم است بدانید که برج گالاتا در استانبول تا سال ۱۷۴۹ به عنوان بلندترین ساختمان استانبول مشهور بوده است.

هاگیا سوفیا

هاگیا سوفیا | افزایش رونق گردشگری

نمای داخلی هاگیا صوفیا در استانبول

نمای داخلی هاگیا صوفیا در استانبول ایا صوفیه یا حاجیا سوفیا یا هاگیا صوفیا کلیسای مسیحیت شرق بود و در دوره امپراطوری بیزانس به سال ۵۳۲ میلادی بنا به دستور امپراطور کنستانتین اول ساخته شد و بعد در قرن ۶ میلادی توسط جاستنیانوس مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت.

برای بازسازی بنا دو معمار به نام‌های ایسیدوروس (از میلتوس یا سوکلی فعلی) و آنتییوس (از تراللس یا آیدنلی فعلی) مأموریت یافتند. بنا با کار ۱۰ هزار کارگر در طول پنج سال و تحت نظر ۱۰۰ استاد تکمیل شد و به تاریخ ۲۷ آرالیک ۵۳۷ افتتاح شد. این کلیسا نخست کلیسای بزرگ نام گرفت. پس از فتح استانبول، محمد دوم دستور داد کلیسای ایاصوفیه را به مسجد تبدیل کنند. سلیمان اول دستور داد نقاشی‌ها و نگارگری‌های داخل ایاصوفیه را بپوشانند تا نماز جمعه در آنجا خوانده شود.

سلیم دوم به معمار سنان دستور داد که ایاصوفیه را مرمت کند. در زمان مراد سوم، مناره و منبر و محراب به ساختمان ایاصوفیه افزوده شد. در زمان مراد چهارم، آیاتی از قرآن به خط مصطفی چلبی در دیوارها و سقف ایاصوفیه نگاشته شد علاوه بر این لوحه‌هایی دور تا دور سقف ایاصوفیه نصب شد که در آن نام الله، محمد، ابوبکر، عمر، عثمان، علی، حسن و حسین نوشته شده بود. این لوحه‌ها در زمان سلطنت عبدالمجید با الواح مدوری که به خط ابراهیم افندی نوشته شده بود، جایگزین شد. پس از اعلام حکومت جمهوری در ترکیه و به قدرت رسیدن آتاترک، ایاصوفیه به موزه تبدیل شد و تا امروز به همین شکل باقی‌مانده‌ است.

افزایش رونق گردشگری

برج مایدن | افزایش رونق گردشگری

برج مایدن

برج مایدن در حالی دیده می شود که مردم در یک روز آفتابی در استانبول با هم صحبت می کنند و در ساحل سالاکاک پیاده روی می کنند. برج دختر از بناهای زیبای استانبول هست که قدمت هزار ساله دارد این برج زمانی شکل و ارتفاع متفاوتی داشته اما اکنون یک سازه شکل مربع با بالکن هشت ضلعی بتنی دارد و در شرایط متفاوت آب و هوایی و روز و شب منظره زیبایی دارد و در ساحل نیز کافه ها و محل هایی برای نشستن و سرو چای دارد. از محله اسکله اوسکودار استانبول به راحتی می توانید با قایق ها فاصله کوتاهی را تا برج طی کنید وارد هزینه قایق تماشا برج و موزه دختر ۲۵ لیر میباشد.

سریعترین روش اخذ پاسپورت و شهروندی ترکیه
حتما بخوانید

در مورد این برج داستانهای جالبی تعریف میکنند که یکی در مورد ۲ عاشق ناکام و دیگری دختری که با گزیده شدن مار کشته شده است وجود دارد . یکی دیگر از ویژگی های برج دختر آن است که به شما این امکان را می دهد تا از بالای برج و یا با استفاده از دوربین های دوچشمی کنار جزیره، شهر استانبول را تماشا کنید.

آسپندوس

آسپندوس | افزایش رونق گردشگری

آسپندوس

شهری باستانی یونانی-رومی در آنتالیا همانطور که در تصویر میبینید توریست ها در حال دست تکان دادن هستند. آمفی تئاتر رو باز آسپندوس در آنتالیا که روی یک تپه شیب دار ساخته شده است، یکی از بناهای تاریخی بازمانده از قرن دوم میلادی است. با تماشای معماری این بنا به سرعت به یاد دوران رومیان باستان، یونانی ها و امپراطورهای آن زمان خواهید افتاد. این آمفی تئاتر امروزه میزبان جشنواره بین المللی اپرا است.

ساخت این آمفی تئاتر داستان جالبی دارد. معمارانی که سالن تئاتر و همچنین قنات های این شهر را ساختند همگی یک هدف داشتند و آن جایزه سلطنتی بود و این جایزه، عروسی با دختر شاه اعلام شده بود. پس از اتمام ساخت قنات و آمفی تئاتر شاه آسپندوس که از هر دوی آثار خوشش آمده بود اعلام کرد دخترش را نصف می کند و هر نصف را به ازدواج معمارها در می آورد. معمار آمفی تئاتر بر عکس معمار قنات این پیشنهاد را نپذیرفت.

این از خود گذشتگی شاه را متقاعد کرد تا او را به دامادی بپذیرد. اگر بخواهیم این بنا را از نظر معماری بررسی کنیم باید بگوئیم انتظار یک ینای بزرگ نیم دایره را داشته باشیدکه توسط دو راهروی پله دار و شیبدار تقسیم می شود. این راه پله ها برای نشستن تماشاچی ها طراحی شده اند .

در این بنا تالاری با ۵۹ طاق قوسی به چشم می خورد. این آمفی تئاتر مانند بیشتر آمفی تئاترهای بازمانده از زمان رومیان دارای جایگاه های ویژه ای برای امپراطور و خاندان او هستند. صندلی های جلو مختص سناتورها و قاضی ها بوده است و افراد معروف شهر در ردیف دوم می نشتند.

افزایش رونق گردشگری

شهرباستانی ساید | افزایش رونق گردشگری

شهر باستانی ساید

ساید در قرن هفتم قبل از میلاد توسط مهاجران یونانی در زمینی واقع در شمال غربی آناتولی تأسیس شد. الهه حامی این شهر آتنا بود که سرش روی سکه های ضرب شده در ساید به تصویر کشیده شده بود. با این حال ، سرچشمه یونانی ساکنان ساید به سرعت فراموش شد و فرزندان استعمارگران یونانی زبان و آداب و رسوم مردم محلی را گرفتند. این زبان ، نمونه هایی از آن که بر روی کتیبه ها از قرن 3 و 2 قبل از میلاد کشف شده است ، هنوز توسط محققان درک نشده است.

فروشگاه های زنجیره ای کیپا Kipa
حتما بخوانید

با این حال ، مشخص است که نام این شهر به معنای انار به گویش محلی بوده است. به لطف موقعیت مطلوب آن در بندر طبیعی ، ساید به سرعت به یکی از مهمترین شهرکهای شهر پمفیلیا و یک ایستگاه تجاری منطقه تبدیل شد. در قرن ششم پیش از میلاد ، ساید تحت سلطه لیدیا و بعدها پارس قرار گرفت ، اما درباره این دوره از تاریخ اطلاعات کمی در دست است.

کتابخانه سلسوس

کتابخانه سلسوس

کتابخانه سلسوس

کتابخانه سلسوس یکی از ویرانه های به جای مانده در افسوس ترکیه است که به خوبی مرمت شده است. چیزی که این کتابخانه را نصبت به کتابخانه های دیگر منحصر به فرد می کند این است که اینجا محل دفن سلسوس سردار رومی است. سلسوس شهروندی ثروتمند و بانفوذ بود که در سال ۹۲ میلادی کنسول ترکیه و درسال ۱۱۵ میلادی فرماندار آسیا شد. او در یک تابوت مرمرین حجاری شده در زیر کتابخانه دفن است این کتابخانه که مقبره او به حساب می آید توسط پسر سلسوس ساخته شدتا به پدرش اهدا شود.

ساخت کتابخانه در سال ۱۱۰ میلادی شروع و حدود ۲۵ سال بعد در سال ۱۳۵ میلادی با هزینه ۲۵ هزار دینار کامل شد. همین که از این کتابخانه بازدید می کنید اولین چیزی که در نظرتان جلب توجه می کند هوش و دوراندیشی رومیان باستان است و همین هوش و درایت بود که باعث شد آن ها در تمام مدت فرمانروایی، همه اطلاعات خود را در ساختمانی عمومی ذخیره کنند و طراحی معماری و زیربنای این کتابخانه برایشان اهمیت زیادی داشته باشد. کتابخانه سلسوس گنجایش بیش از ۲ هزار طومار و نسخه خطی را داشت و یکی از برجسته ترین بناهای امپراتوری رومی است و شاید دیدنی ترین و مهمترین بنای افسوس باشد.

افزایش رونق گردشگری

هیراپولیس دنیزلی | افزایش رونق گردشگری

سنگ آهک در شهر باستانی هیراپولیس

استخر باستانی آبگرم طبیعی در شهر باستانی هیراپولیس واقع در شهرستان پاموک‌کاله استان دنیزلی ترکیه است که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد، علی رغم گرمای شدید هوا مورد استقبال گردشگران زیادی قرار میگیرد. استخر مذکور در فصول زمستان و تابستان برای بازدید کنندگان خدمات بهداشتی ارائه می کند.

این استخر باستانی پس از زمین لرزه در سال 692 قبل از میلاد ایجاد شد. دمای آب آن در تمام فصول سال 36 درجه است و در فصل تابستان بازدید کنندگان از آن تجربه متفاوتی کسب می کنند. در فصل تابستان روزانه بطور میانگین 2 هزار و 500 نفر از این استخر باستانی بازدید می کنند.

در فصل زمستان نیز این تعداد به حدود 400 نفر می رسد. بیشترین تعداد گردشگران خارجی که از این استخر باستانی آبگرم استفاده می کنند، گردشگران روس هستند. در سال های اخیر این استخر باستانی مورد توجه گردشگران از خاور دور نیز قرار گرفته است. کاراهایت، یکی دیگر از مناطق در این شهرستان است که به دلیل داشتن استخرهای آبگرم شفابخش، معروف است. استخرهای آبگرم 60 درجه‌ای کاراهایت دارای «آب قرمز» که از لحاظ آهن غنی است، در درمان بیماری هایی همچون روماتیسم، سیستم گردش خون، آسم، برونشیت و پوستی موثر است.

کاپادوکیا

کاپادوکیا

منطقه تاریخی کاپادوکیا

کاپادوکیا در ترکیه منطقه ای توریستی و گردشگری است که جاذبه های فراوانی را به گردشگران پیشنهاد می دهد. با دیدن عکس ها و خواندن جاذبه های بی نظیر و  کاپادوکیا به راحتی این مقصد را در لیست سفرهای خود قرار خواهید داد. چرا که بهترین تجربیات سفر را برای شما به همراه خواهد داشت. در این منطقه نه تنها می توانید از اقامت در میان مردم محلی ترکیه لذت ببرید و با ان ها بیشتر صمیمی شوید، بلکه می توانید به فعالیت های ورزشی در میان کوه ها و صخره های کاپادوکیا بروید.

هتل پالم سیتی ازمیر Izmir Palm City Hotel
حتما بخوانید

اگر هم علاقه مند به تاریخ هستید، این محل مکان های تاریخی جذابی را برای شما در خود پنهان نموده است. پیاده روی در این کاپادوکیا، تفریحی رایگان است. قید تورهای سبز، آبی و قرمز به این منطقه را بزنید. این تورها، شما را در بعضی از صحنه های زیبا برای عکاسی رها می کنند و با این کار وقت شما را بیهوده هدر می دهند.

در صورتی که در گورمه جاذبه های بی نظیری برای دیدن وجود دارد که در این تورها گنجانده نمی شود. تنهایی در میان کوچه های اطراف هتل خود بگردید. در این مناطق مسیرهای مشخصی وجود دارد بنابراین گم نخواهید شد. فعالیت پیاده روی در میان کاپادوکیا به خودی خود جذاب هست که نیازی به گرفتن تورهای مختلف نداشته باشید.

ساحل اولودنیز | افزایش رونق گردشگری

ساحل اولودنیز

ساحل اولودنیز

دهکده ی طبیعی آبی اولودنیز،  یکی از سواحل بسیار پرطرفدار و البته زیبای باقی مانده از سواحل دریای مدیترانه استعلی رقم پرطرفدار بودنش، ساحلی کاملا ساکت و خلوت دارد که در کوهی به همین نام اولودنیز قرار گرفته است. اگر شما خواستار گرمایی مطلوب هستید ماه‌های جولای، آگوست و سپتامبر گرم‌ترین ماه‌های سال در این منطقه هستند.

اما اگر آب و هوایی معتدل دوست دارید، ماه‌های ژانویه، فوریه، مارچ و دسامبر، مناسب شما هستند. شما با خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل می توانید به این ساحل زیبا سفر کنید و اقامتی آرام داشته باشید. خود ساحل اولودنیز،بر خلاف ساحل های دیگر ترکیه، ساحلی ریگی است اجازه هرگونه ساخت‌ وساز و احداث از طرف دولت ترکیه در این‌ ناحیه کاملا و مطلقا، ممنوع است. آب زلال دریای ساحل اولودنیز، به خاطر رنگ فیروزه‌ای و آبی روشن خود در جهان شهرت فراوانی پیدا کرده است.

در ساحل اولودنیز،پرچم آبی که نشان دهنده ی استاندارد بالای آبی است نیز نصب شده و به چشم همه ی کسانی که به این ساحل سفر می کنند، آشنا می آید.

قلعه بدروم

قلعه بدروم | افزایش رونق گردشگری

قلعه بدروم

این موزه باستان شناسی با عنوان موزه آرکئولوژی صولتی مهم ترین موزه از این گروه از موزه ها در سراسر دنیا محسوب می شود که اشیا و آثار مهمی از دوران باستان را به نمایش گذاشته است.

در این محل تابلوهای اطلاعات، نقشه ها، مدل ها، طرح ها، نقاشی های دیواری، تصاویر متحرک و ویدئوهای مختلفی با هدف ارائه اطلاعات لازم به بازدیدکنندگان، طراحی شده است. در سال ۱۴۰۲ میلادی شوالیه ها این قلعه را بر اساس قلعه ای مشابه در منطقه رودس  یونان در زمان حمله مغول ها به آنتالیا ساختند . آن ها سنگ مرمر و سنگ های ساختمانی مقبره را که بر اثر یک زمین لرزه تخریب شده بود برای احداث سازه های جدید به کار برده و نام شهر را نیز از هالیکراناسوس به پترونیوم تغییر دادند که امروزه با عنوان سنت پیتر شهرت دارد.

در سال ۱۴۳۷ عملیات ساختمانی این منطقه به پایان رسیده و اگرچه آن ها برخی بخش های دفاعی مانند خندق، بارو و مخزن آب به این مجموعه افزودند، اما این محل و همچنین منطقه رودس در سال ۱۵۲۲ توسط سلطان سلیمان عثمانی تصرف شد. شوالیه های شکست خورده مجبور شدند تا این قلعه را به فاتحان مسلمان واگذار کنند و به دستور سلطان سلیمان، کلیسای این قلعه تبدیل به یک مسجد شد برای سده های طولانی این قلعه در هیچ نبرد مهمی آزمایش نشده و سرانجام در حین جنگ جهانی اول فرانسوی ها این محل را تصرف کردند

البته این مناره دوباره در سال ۱۹۹۷ میلادی بازسازی شد. امروزه در گوشه و کنار این قلعه آثار زیادی از تاریخ پر فراز و نشیب آن باقی مانده و اطلاعات تاریخی و آثار باقی مانده باستانی ان در موزه این محل به نمایش گذاشته می شود.

توران ازمیر

مجموعه جامع توران ازمیر با هدف بهبود کیفیت زندگی شما هموطن گرامی در شهر ازمیر اقدام به جمع آوری و ارائه تمامی نیازهای گردشگری و زندگی در ازمیر ترکیه نموده است.

اشتراک این مطلب با ذکر منبع سایت توران ازمیر بلامانع می باشد.

◊◊ توران ازمیر جامع ترین سایت گردشگری ازمیر , املاک ازمیر , مشاغل فعال ازمیر , صرافی ازمیر و خدمات ازمیر ترکیه ◊◊

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

اشتراک گذاری این مطلب :

مقالات مرتبط

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام
  آيابااجاره ملك ميتوانم أقامت بگيرم وأجازه كاردارم ومستوانا ماشين بخرم؟

  پاسخ
  • azsahand2006
   1400-05-05 6:25 ب.ظ

   با سلام
   اجاره توریستی میتونید بگیرید
   اجازه کار ندارید
   بله ماشین میتوانید بخرید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست