توران ازمیر - مشاوره خرید ملک در ازمیر و سرمایه گذاری در ترکیه

جدیدترین خبرهای دنیای املاک

ازمیر بهتر است یا آنتالیا

ازمیر بهتر است یا آنتالیا

زندگی در ازمیر یا آنتالیا؟

برای کسانی که قصد مهاجرت به کشور ترکیه یا خرید ملک در ترکیه را دارند گاهی این سوال مطرح می‌شود که کدام یک از شهرها برای زندگی و یا خرید ملک بهتر است ؟

ازمیر بهتر است یا آنتالیا؟

انتخاب شهرهای ازمیر یا آنتالیا برای زندگی

قصد ما در این مقاله، مقایسه و آشنایی بیشتر با دو شهر بزرگ و زیبای ترکیه است. با ما در ادامه این مطلب در توران ازمیر همراه باشید تا بتوانید انتخاب خوبی داشته باشید.

ازمیر بهتر است یا آنتالیا

مقایسه ازمیر و آنتالیا

زندگی در ازمیر یا آنتالیا

زندگی در ازمیر ترکیه

ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه است. شما از کسانی که در ازمیر ساکن شده‌اند بارها و بارها شنیده‌اید که ابتدا سفری به آن کرده بودند و بعد  چنان دلبسته این شهر می‌شوند که ترجیح داده‌اند برای زندگی به این شهر کوچ کنند.

عده زیادی از هموطنان ما، شهرهای ترکیه را به دلیل هزینه‌های پایین‌تر  زندگی نسبت به بقیه کشورهای اروپایی برای سفر یا مهاجرت انتخاب می‌کنند.

در این میان شهرهایی مثل ازمیر همیشه از اولین گزینه‌هایی هستند که همواره بیش از بقیه مورد لطف و استقبال ایرانیان قرار گرفته‌اند.

 ازمیر دارای دیدنی‌های طبیعی و باستانی فراوان و مردمی مهمان‌نواز دارد که در مجموع زندگی در این شهر را دلنشین‌تر می‌کند.

این شهر با سواحل ماسه‌ای دور و بر خودش، چشمه‌های آب‌های معدنی، درختان نخل، آثار تاریخی، اماکن باستانی و کافه‌ رستوران‌های خود توانسته افراد زیادی را از سراسر دنیا جلب کند.

شهر ازمیر با آب و هوای مدیترانه‌ای خود و همچنین تابستان‌های آفتابی و گرم و زمستان‌های معتدل و بارانی سومین شهر پر جمعیت ترکیه و دومین شهر وسیع محدوده  دریای اژه محسوب‌ می‌شود.

اقتصاد ازمیر

درباره شهر ازمیر این طور گفته می‌شود: شهری که  از هیچ نعمتی بی‌نصیب نمانده است!

ازمیر با زیبایی‌های طبیعی و منابع آب فراوان و خاک بارور و مناسب کشاورزی، مرکز خاصی برای کشور خود به شمار می‌رود و نه تنها در صنعت و تجارت در کشور خود بلکه در جهان نیز حرفی برای گفتن دارد.

هزینه زندگی در شهر بزرگ و زیبای ازمیر منطبق بر شهرهای بزرگ ایران می‌باشد و همین سبب شده تا روز به روز به تعداد ایرانیان متقاضی مهاجرت افزوده شود.

بزرگ بودن ازمیر البته تا حدی که زندگی را سخت کند باعث شده امکانات اقتصادی بسیار بالاتری نسبت به شهرهای متوسط و کوچک ترکیه داشته باشد. به طور مثال پروازهای روزانه از تهران به ازمیر طی شش ماهه اول سال و دو تا سه روز پرواز مستقیم در هفته طی شش ماهه دوم سال یکی دیگر از انتخاب این شهر به عنوان مقصدی برای ایرانیان است.

از بابت گردش مالی هم از آنجایی که ازمیر یک شهر چهارفصل است اقتصاد آن وابسته به فصول تابستانی و گردشگری نیست و همیشه خدا پول در آن گردش دارد.

آب و هوای ازمیر

برای کسانی که قصد مهاجرت به جایی دارند آب و هوا بسیار مهم و حیاتی است.(دوستان زیادی را می‌شناسیم که شاید عطای رفتن کانادا را صرفا به خاطر هوای سردش به لقایش بخشیده‌اند!)

اگر قصد زندگی در ازمیر را داشته باشید نگرانی به دلتان راه پیدا نخواهد کرد چون این شهر دارای آب و هوای بسیار مطلوب و معتدل است. به طوری که به دلیل اعتدال هوا و کمتر بودن نسبی اختلاف دمای زمستان و تابستان، شما به راحتی می‌توانید خانه را گرم یا خنک نگه دارید.

در بسیاری از کشورها سالانه هزینه‌ زیادی صرف تلطیف هوا در خانه‌ها می‌شود اما خوشبختانه ازمیر با ساکنان خود سازگار است.

حتی از جذابیت‌های زندگی در ازمیر این است که همیشه خدا بادهایی را در این شهر خواهید داشت که باعث می‌شود در تابستان‌های گرم و مرطوب آن زیاد عرق نکرده و مشکل شهرهای جنوبی ترکیه را نداشته باشید.

 اکثر کسانی که از این شهر دیدن کرده‌اند اعتقاد داشته‌اند که ازمیر، همچون تکه‌ای از بهشت بر روی زمین است و این شرایط، زندگی در ازمیر را دلخواه‌تر کرده است.

برای آگاهی از جدیدترین قوانین  اقامت و شهروندی ترکیه کلیک نمایید

مقایسه شهرهای ترکیه ازمیر و آنتالیا

مقایسه ازمیر و آنتالیا

جذابیت‌های گردشگری ازمیر

شهر زیبای ازمیر علاوه بر داشتن موقعیت صنعتی، تجاری و بندری خود، دارای جذابیت‌های زیادی برای گردشگران است که از جمله آنها می‌توان به:

 • بنای آسانسور تاریخی ازمیر
 • سواحل آرام و زیبای چشمه
 • آلاچاتی
 • فوچا
 • سفری حیصار
 • کوش‌آداسی اشاره کرد همچنین:
 •  کلیسای تاریخی سنت پلیکارپ
 • برج ساعت میدان کُناک
  مسجد حیصار
 • شهر تاریخی افس
 • خانه  حضرت مریم
 • بنای یاد بود آتاتورک و….اشاره کرد.

یکی از این دلایل انتخاب ازمیر برای زندگی خارجیان این است که مردم این شهر ساحلی به نسبت برخی شهرهای دیگر ترکیه بسیار مثبت‌اندیش، مهمان نواز و مهربان هستند.

نکته بارز این که آن‌ها  بسیار شهر خود را دوست دارند و از آن حفاظت می‌کنند. چیزی که متاسفانه طی سالهای گذشته ما ایرانیان نسبت به شهر و کشور خود آن را حس نکرده‌ایم!

برای مشاهده لیست کامل دیدنی‌های ازمیر کلیک نمایید

ازمیر بهتر است یا آنتالیا

مقایسه ازمیر و آنتالیا

زندگی در ازمیر یا آنتالیا

زندگی در آنتالیای ترکیه

شهر آنتالیا هر ساله مقصد میلیون‌ها نفر است و یکی از مهم‌ترین شهرهای توریستی ترکیه محسوب می‌شود.

آنتالیا در منطقه دریای مدیترانه و در جنوب ترکیه واقع شده است. به همین دلیل مناطق ساحلی آفتابی فراوانی دارد. یکی از ویژگی‌های بسیار جذاب این شهر توریستی بودن آن است.

سرمایه گذاری در صنعت گردشگری در این شهر از سال ۲۰۰۰ باعث شده تا آنتالیا در زمینه‌های گردشگری و تفریحی پیشرفت چشم‌گیری داشته باشد.

این شهر  در عین حال توانسته وجه تاریخی و باستانی خود را نیز حفظ کند. اگر کمی در این شهر قدم بزنید می‌توانید از جاذبه‌های توریستی آن دیدن کنید. بسیاری از جاذبه های باستانی نه تنها مجانی هستند بلکه در ملاء عام قرار داده شده‌اند!

یعنی شما به راحتی می‌توانید از کنار این جاذبه ها رد شده و آن‌ها را ببینید، بدون اینکه یک لیر از جیبتان پولی پرداخت کنید. پس اگر به دنبال یک مقصد آرامش بخش هستید به آنتالیا به عنوان یک گزینه نگاه کنید.

آب و هوای آنتالیا

شهر آنتالیا با آب و هوای مدیترانه‌ای و امکانات و تفریحات آبی متنوعی که دارد طرفداران زیادی علی‌الخصوص در فصول گرم سال دارد، اما در فصول سرد سال این شهر برای تفریحات آبی اصلا مناسب نیست.

به همین دلیل بهترین زمان سفر به آنتالیا در اواخر بهار، تابستان و اوایل پاییز است زیرا هم هوا بسیار معتدل و خوب است و هم تمام تفریحات آنتالیا باز می‌باشند.

اگر شما در فصل سرد و بارانی به آنتالیا سفر کنید نمی‌توانید از ساحل، تفریحات آبی و حتی استخرهای روباز و پارک آبی استفاده نمایید. هرچند که اگر قصد خرید ملک یا زندگی در آنتالیا را داشته باشیم داستان به کل متفاوت است.

ازمیر بهتر است یا آنتالیا

مقایسه ازمیر و آنتالیا

شرایط زندگی در آنتالیا

پیشرفت چشمگیر در صنعت گردشگری ترکیه سبب شد تا شهر آنتالیا یکی از شهرهایی باشد که مردم سراسر دنیا از هر گوشه و کناری این شهر را برای مسافرت و زندگی انتخاب می‌کنند.

درست است که اکثر درآمد این شهر از توریست‌ها و گردشگران خارجی می‌باشد ولی در اصل فعالیت اصلی مردم استان آنتالیا کشاورزی است. بخش زیادی از مردم به پرورش مرکبات، میوه و سبزیجات می‌پردازند به طوری که بیش از نیمی از مصرف سبزیجات این شهر توسط خود مردم آن تامین می‌شود.

ویدیو از آنتالیا

 

در این بخش به مقایسه لیست‌گونه‌ای بین ازمیر و آنتالیا پرداخته‌ایم:

مقایسه کلی ازمیر و آنتالیا

 1. شهر ازمیر زمستان‌های فعالی دارد ولی آنتالیا شهر تابستانی و توریستی و ساحلیست.
 2. ازمیر ترکیه مدرن‌تر از آنتالیا محسوب می‌شود.
 3. فرهنگ دو شهر آنتالیا و ازمیر بسیار به هم نزدیک است و در دو شهر مردمانی با فرهنگ و با سواد بالا زندگی می‌کنند، هرچند ازمیر جمعیت سطح بالاتری دارد.
 4. مواد خوراکی و اقلام روزانه در ازمیر کمی گران‌تر از آنتالیا محسوب می‌شود.
 5. دسترسی به حمل و نقل عمومی در ازمیر بیشتر و بهتر از آنتالیا است.
 6. شهرک‌های تجاری و اسکله‌های صنعتی و تجاری شهر ازمیر زیاد تر از آنتالیاست و این شهر دارای تجارتی بین‌المللی است.
 7. بر اساس آمار، مردم آنتالیا و ازمیر نسبت به شهرهایی مثل آنکارا و استانبول آرامش بیشتری دارند.
 8. قیمت مسکن و دفتر کار در آنتالیا کمتر از ازمیر است.
 9. بیشتر فستیوال‌ها، نمایشگاه‌ها، جشنواره‌ها و رویدادهای فرهنگی در ازمیر برگزار می‌شوند. (برای دیدن تقویم نمایشگاهی ازمیر کلیک نمایید)
 10. طبیعت‌گردی و اسکی در آنتالیا بسیار محبوب است و برای اسکی سواری و استفاده از پیست اسکی این شهر می‌توانید حتی تا ماه اردیبهشت به این شهر سفر کنید.
 11. از نظر وسعت ازمیر از آنتالیا بزرگتر است .
 12. آب و هوای ازمیر معتدل‌تر از آنتالیا بوده و جریان هوای شرجی آن کمتر است.
 13. درصد مهاجران در ازمیر بیشتر است.

ویدیو از ازمیر

 

 

امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید و توانسته‌ باشید تا حدودی در انتخاب بین این دو شهر هوشمندانه‌تر عمل کنید.

 

درباره توران ازمیر

مجموعه مشاوره‌ای توران‌ازمیر با هدف ساده‌سازی خدمت‌رسانی در حوزه‌‌ اصلی مهاجرت به هموطنان عزیز چهارسال پیش از این با پشتوانه و تجربه دوازده‌سال فعالیت در شهر ازمیر راه‌اندازی شد.

در این مجموعه, هر آنچه که از زمان تصمیم به مهاجرت یا سفرهای بلندمدت به شهر  زیبای ازمیر نیاز است را در نظر گرفته‌ایم.

این خدمات شامل قوانین و نیازهای دریافت اقامت یکساله یا شهروندی ترکیه، چگونگی خرید ملک مسکونی و تجاری، خدمات صرافی و چگونگی تبدیل ريال یا بیت کوین به دلار یا لیر ترکیه, خریدن ماشین در ترکیه، ترجمه مدارک، امور حقوقی، اطلاعاتی درباره مراکز خرید و تفریحی, فستیوال‌ها و مراکز اقامتی, تا آنچه که در زندگی روزانه بدان می‌اندیشیم مانند کار و شغل مناسب, مدرسه، کالج، دانشگاه و آینده فرزندمان, بیمه‌های مناسب, بازارهای هفتگی, پارکها و برنامه‌های دورهمی‌, همه و همه می‌شوند

بیانیه ماموریت توران‌ازمیر

ارائه خدماتی در حوزه مهاجرت ایرانیان به ازمیر با این تفاوت که ما به این اصول پایبند هستیم:

 • حمایت همه‌جانبه از موکلان خود که شما عزیزان هستید
 • ایجاد و حفظ اعتماد متقابل که در مورد کسب‌وکار ما شاید از مهم‌ترین اصول باشد
 • خلق فضای صمیمت با شما موکلان و مشتریان عزیز
 • تخصص در انجام امور مهاجرتی (ملکی، حقوقی، مالی، تحصیلی)

اطلاعات دسترسی از طریق موبایل و واتساپ  به مجموعه توران ازمیر

۹۰۵۵۳۸۳۴۴۴۱۰+

۹۰۵۳۱۸۴۵۲۲۴۸+

آدرس:

۶۰۷۶/۴

sokak-park mandalin- No 4- D.6 imbatl mah-
front side of Medical Point Karsiaka/, Izmir, Turkey