اخبار

ارتش ترکیه نهمین قدرت نظامی جهان

از دیرباز تاکنون قدرت نظامی ملل مختلف پاسخگوی توان آنها در عرصه بین المللی بوده است. در این میان کشور هایی وجود دارند که سابقه بیشتری در عرصه جنگاوری دارند. ترکیه نیز یکی از کشور هایی است که از گذشته تاکنون هم مورد بحث بوده است. بر اساس نشریه معتبر global fire power ارتش ترکیه نهمین قدرت نظامی جهان است. بخشی ازین قدرت به علت پیشینه قدیمی ترکیه در زمان عثمانی است.

در عصر عثمانی مساحت کشور ترکیه تنها کمی کمتر از روسیه فعلی بود و شامل کشور های البانی ، صربستان، اتریش،مجارستان ،یوگوسلاوی،یونان،عراق،لبنان،سوریه،فلسطین و بخشی از عربستان می شد. در ادوار مختلفی شاهان عثمانی کشور گشایی کرده و با قدرت نظامی خود بر ملل مختلف چیره گشتند.

پس از اتمام جنگ جهانی و تشکیل جمهوری ترکیه قدرت نظامی ترکیه کمی افول کرد اما پس از عضویت در ناتو جان تازه ای گرفت.

تجهیزات و پرسنل

ترکیه جمعیتی حدود 81 میلیون جمعیت دارد.این بدان معناست که چیزی حدود 41 میلیون نیروی انسانی دارد. هرساله در کشور ترکیه جمعیتی معادل 1 میلیون و 400 هزار نفر به سن سربازی می رسند. مجموع نیروی انسانی ارتش ترکیه 355 هزار نفر می باشد. ترکیه در جایگاه دهمین نیروی هوایی جهان را با دارا بودن 1067 جنگنده و 492 هلی کوپتر قرار دارد.

در ارتباط با نیروی زمینی 3200 تانک و 9500 ماشین جنگی دارد. هم چنین در نیروی دریایی 11 زیردریایی و 16 ناو دارد. بودجه نیروهای مسلح دولت ترکیه 8600000000  دلار است.

نیروهای مسلح ترکیه

Türk Silahlı Kuvvetleri نام رسمی نیروهای مسلح جمهوری ترکیه است که شامل نیروی هوایی ، نیروی دریایی و نیروی زمینی ترکیه است. ژاندارمری و گارد ساحلی ، که هر دو دارای اجرای قانون و کارکردهای نظامی هستند ، در زمان صلح به عنوان مؤلفه های نیروهای امنیتی داخلی فعالیت می کنند و تابع وزارت کشور هستند. رئیس جمهور ترکیه رئیس کل ارتش است.

نیروهای مسلح ترکیه پس از نیروهای مسلح آمریكا ، دومین نیروی نظامی ایستاده در ناتو است و با تخمین قدرت در سال 2015 ، 639،551 نظامی ، غیرنظامی و شبه نظامی دارد. ترکیه یکی از پنج کشور عضو ناتو است که به همراه بلژیک ، آلمان ، ایتالیا و هلند بخشی از سیاست مشترک هسته ای این اتحاد است.

در مجموع 90 بمب هسته ای B61 در پایگاه هوایی Incirlik میزبانی می شوند. 40 مورد از اینها در صورت بروز درگیری هسته ای برای استفاده توسط نیروی هوایی ترکیه اختصاص یافته است ، اما استفاده از آنها نیاز به تأیید ناتو دارد.

تاسیس ارتش ترکیه

پس از پایان جنگ جهانی اول ، بسیاری از نظامیان عثمانی برای شرکت در جنبش ملی از روملیا به آناتولی گریختند.

در طول جنگ استقلال ، در 3 مه 1920 ، بیرینچی فریک مصطفی فویزی پاشا (Çakmak) به عنوان وزیر دفاع ملی منصوب شد ، میرلیوا اسمت پاشا (önönü) به عنوان سرپرست ستاد کل  دولت بزرگ ملی منصوب شد.

ترکیه در سال 1922 در جنگ استقلال پیروز شد. ترکیه به عنوان کشور عضو سازمان ملل متحد در جنگ کره شرکت کرد و تیپ ترکیه را به کره جنوبی اعزام کرد که در جنگ 731 نفر تلفات متحمل شد. در 18 فوریه 1952 ، ترکیه عضو ناتو شد. دولت کره یادبود جنگی را برای سربازان ترکیه ای که در کره جنگیده و درگذشتند اهدا کرد.

جنگ قبرس

در 20 ژوئیه 1974 ، TSK در پاسخ به کودتای قبرس در سال 1974 که توسط EOKA-B و گارد ملی قبرس علیه رئیس جمهور ماکاریوس سوم به هدف الحاق قبرس به یونان انجام شد ، عملیاتی برای حمله دریایی و هوایی به قبرس انجام داد. اما مداخله نظامی به پایان رسید که ترکیه منطقه قابل توجهی را در بخش شمالی قبرس اشغال کرد و به ایجاد دولت محلی قبرس های ترکیه در آنجا کمک کرد.

نیروهای ترکیه در دو موج در این جزیره فرود آمدند و 37٪ از قلمرو این جزیره در شمال شرقی را برای قبرس های ترکیه تأمین کردند. پس از آن ، قبرس های ترکیه در سال 1975 یک نهاد سیاسی جداگانه را به شکل کشور فدرال قبرس اعلام کردند. هم چنین در سال 1983 اعلامیه استقلال یکجانبه به عنوان جمهوری ترکیه قبرس شمالی ، که تنها توسط ترکیه به رسمیت شناخته شده است را اعلام کردند.

ارتش ترکیه در نظم نوین جهانی

TSK در یک مبارزه طولانی علیه پ.ک.ک (که توسط ایالات متحده ، اتحادیه اروپا و ناتو به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته می شود) است که درگیر حملات مکرر به همسایگان خود یعنی سوریه و عراق است. در سال 2015 ، پ.ک.ک آتش بس سال 2013 خود را پس از تنش به دلیل وقایع مختلف لغو کرد.

پس از بمب گذاری های استانبول در سال 2003 توسط القاعده ، ترکیه نیروهایی را برای جنگ با نیروهای طالبان و عاملان القاعده به افغانستان اعزام کرد و تحت رهبری ایالات متحده و ناتو نیرو اعزام کرد. ترکیه زمانی سومین گروه بزرگ در نیروی پشتیبانی بین المللی امنیت بود.

سربازان ترکیه مشغول عملیات جنگی نیستند و آنکارا مدت ها در برابر فشار واشنگتن برای ارائه نیروهای جنگی بیشتر مقاومت می کند. از آگوست 2013 ، ترکیه در مجموع 3،189 پرسنل نظامی در خارج از قلمرو خود دارد. تنها پایگاه نظامی مستقر شده به طور دائم در خارج از کشور  فرماندهی نیروهای صلح ترکیه در قبرس است.

پایگاههای نظامی نیروهای مسلح ترکیه در قطر ، سوریه ،سومالی  فعال هستند.
اعلام شده است که در سال 2017 ترکیه شروع به کار برای ایجاد پایگاه تحقیقاتی در قطب جنوب خواهد کرد.
در ژوئیه سال 2016 ، چند جناح سرکش نیروهای مسلح ترکیه تلاش کردند دولت را به دست بگیرند ، اما هواداران اردوغان و سایر واحدهای نظامی وفادار ، تلاش کودتا را متوقف کردند.
پس از آن هزاران نفر از پرسنل ارتش دستگیر شده اند و ساختار نیروهای مسلح بازسازی شده است.

 

 

1 Comment

دیدگاه ها غیرفعال می باشد.