اخبار

آشنایی با کاخ خدیو در استانبول

آشنایی با کاخ خدیو در استانبول

این کاخ به روی تپه ی چوبوکلو ، در بخش آسیایی شهر زیبای استانبول واقع شده است. که این کاخ تاریخی یکی از جذابیت های سفر به شهر استانبول به شمار می رود. این کاخ به نام کاخ خدیو نیز مشهور است. چون در زمان قدیم اقامتگاه عباس خدیو دوم مصر و سودان بوده است. محوطه بیرونی کاخ تشکیل شده از آبنمایی بزرگ و باشکوه و باغ‌های گل سرخ و استخری در کنار عمارت است . امروزه از این کاخ به عنوان یک هتل آپارتمان لوکس و مدرن بهره برداری می‌شود که علاقمندان می‌توانند از فضای کافه، رستوران و باغ اطراف کاخ لذت برده و لحظات خوشی را در آن سپری نمایند. با ما در ادامه ی این مقاله از توران ازمیر همراه باشید تا با بخش ها مختلف این عمارت دیدنی آشنا شوید.

آشنایی با کاخ خدیو در استانبول

آشنایی با کاخ خدیو در استانبول

تاریخچه کاخ خدیو در استانبول

همانطور که از اسم این کاخ پیداست متعلق به یک خدیو بوده است. اما خدیو به چه کسی می‌گفتند؟ در دوره عثمانی به والیان امپراطوری عثمانی در مصر خدیو می‌گفتند. که اتفاقا ریشه فارسی هم دارد و به معنای «خدا»، صاحب و ارباب است.عباس حلمی پاشا که آخرین خدیو مصر و سودان بود برای مقاومت در برابر نفوذ بریتانیا سعی کرد بیشتر به دولت عثمانی متعهد شود.

به همین دلیل هم زیاد به استانبول رفت و آمد می‌کرد تا اینکه به آنتونیو لاشیاک معمار ایتالیایی دستور داد تا برای او در بسفر این کاخ تابستانی را بسازد. لاسیاک با الهام از سبک نئوکلاسیک عثمانی و بهره بردن از اصول زیبا شناسی هنر نوین کاخ خدیو را طراحی کرد.

کاخ خدیو که بر فراز تپه ای در چوبوکلو واقع شده است، و مشرف به معبدی معروف در یک باغ بزرگ بوده، توسط تراس هایی مرمری احاطه شده و دارای برجی برافراشته می باشد که یکی  از برجسته‌ترین ویژگی‌های معماری این بنا می‌توان به برج برافراشته آن اشاره کرد . که کاملا به باغ‌های اطراف تپه چوبوکلو مشرف است. این عمارت که در ۱۹۰۷ تکمیل شد، قبل از افتتاح آن در ۱۹۸۴ مدت زمان طولانی رها شد.

پس از پایه‌گذاری جمهوری ترکیه امروزی توسط آتاتورک، این عمارت در سال 1937 توسط شهرداری استانبول خریداری شد، اما تا دهه 1980 عملا استفاده‌ای از آن نشد و به کلی فراموش شده بود، تا اینکه باشگاه تفریحی و خودروی ترکیه با عقد قراردادی با شهرداری استانبول، اقدامات لازم را برای مرمت این کاخ تاریخی انجام داد. و در ادامه روند بازسازی این کاخ در سال 1985 آن را به هتل_رستوران تغییر کاربری دادند و مانند سایر بناهای تاریخی استانبول به مکانی برای جذب گردشگران تبدیل شد.

آشنایی با کاخ خدیو در استانبول

معرفی کاخ خدیو

کاخ خدیو به سبک معماری هنر نو و با الهام از بناهای ایتالیایی دوره رنسانس ساخته شد. و البته ویژگی‌های معماری عثمانی را هم در این کاخ دید.این کاخ حدود ۴۰ سال متروک ماند تا در سال ۱۹۸۵ دوباره به روی عموم باز شد .و به عنوان یک هتل، کافه و رستوران خدمات رسانی کند. کاخ خدیو دیگر یک هتل نیست اما هنوز هم بازدیدکنندگان می‌توانند از یک وعده غذای لذیذ در آن خاطره‌ای به یاد ماندنی بسازند.

این عمارت بنایی سه طبقه است که دارای فواره های معروف و یکی از بزرگ ترین باغ های گل سرخ در شهر است. شومینه ای بزرگ ، آسانسور بهاری تاریخی ، دو اتاق خواب بزرگ ، و تراس تنها چندمورد از برجستگی های داخلی این کاخ هستند. شما وقتی که وارد این ساختمان می شوید در همان لحظه ی نخست سقفی شیشه ای را بالای سر خود مشاهده می کنید که زیبایی خاصی را به این بنا بخشیده است.

این کاخ سه طبقه با بهارخواب‌های مرمری احاطه شده و بخش جنوبی و شمال غربی آن به شکل هلالی در آمده است. طبقه نخست کاخ خدیو  مساحتی حدود ۱۰۰۰ متر مربع دارد که شامل چند اتاق، سالن و یک سالن مرکزی است که بخش‌های مختلف را به هم متصل می‌کند. طبقه دوم دو اتاق خواب بزرگ وجود دارد و برای دسترسی به تراس‌های بالای ساختمان یک آسانسور بهاری قدیمی در ساختمان تعبیه شده است. در تمام نمای این ساختمان از شیشه‌های رنگی استفاده شده است.

طبقه همکف عمارت سالن بسیار بزرگی است که چند اتاق و سرسرا را به هم متصل کرده است.در طبقات بالاتر این بنا نیز دو اتاق خواب بزرگ طراحی شده اند.بیش از هر چیزی کنده کاری گل و به تصویر کشیدن لحظه ی شکار بر دیوار های این بنا خودنمایی میکند.دور تا دور بنای کاخ تراس مرمر دارد که باغ‌ها و سرسبزی اطراف را از آنجا بهتر می‌توان دید. عباس حلمی پاشا علاوه بر بنای کاخ دستور داد قلعه‌ای هم در محوطه کاخ بسازند تا از بالای آن راحت‌تر بتواند تنگه بسفر و استانبول را تماشا کند.نمای بیرونی ساختمان با طرح و نقش‌های گل‌های طلایی تزئین شده است. همچنین سقف مرمرین، ستون‌ها و دیوارهای زیبا جلوه خاصی را به این بنا بخشیده است که موجب جذابیت هر چه بیشتر آن می‌شود.

آشنایی با کاخ خدیو در استانبول

 

رستوران ها و امکانات کاخ خدیو

در این کاخ اکنون رستوران و کافه های خوبی مشغول به کار هستند که انواع و اقسام غذاهای بین المللی، محلی و … را برای بازدیدکنندگان و توریست ها سرو می کنند.سالن ها و اتاق خواب های بزرگ مخصوص پادشاهان ارزش دیدن را دارند. از دیدن عکاسان مراسم ازدواج که زوج ها را برای ژست گرفتن در باغ یا یکی از سالن ها هدایت می کنند شگفت زده نشوید.

غیر از اجازه به بازدیدکنندگان برای غرق شدن در فانتزی های رمانتیک امروزی، این کاخ را می توان برای مراسم ازدواج نیز اجاره نمود.به این معنی که اگر خواهان برگزاری عروسی و یا مراسم های خود در مکانی فوق العاده و متفاوت هستید، میتوانید کاخ خدیو را اجاره کنید. افرادی که تمایل دارند عروسی خود را در این کاخ برگزار کنند یک خاطره فراموش نشدنی برای خود و مهمانان مراسم می سازند.

نحوه دسترسی به کاخ خدیو استانبول

کاخ خدیو استانبول در ناحیه بیکوز استانبول و محله چابوکلو و رو به روی تنگه بسفر واقع شده است. بهترین راه برای رسیدن به این منطقه استفاده از اتوبوس‌های شهری و پیاده شدن در ایستگاه کاخ خدیو است.

ساعات بازدید از کاخ هم هر روزه از ساعت 9 صبح تا 11 شب بوده و هزینه ورودی آن 20 لیر است.